ZRX) OX) چه ارزشی دارد؟

ارز رمزنگاری شده Ox در مدت کوتاهی توانسته توجهات بسیاری را به خود جلب کند،. در این مطلب با بررسی ویژگی‌ها و قابلیت‌های این رمز ارز علت این توجهات را متوجه خواهیم شد.

0 488

ارز رمزنگاری شده ZRX) OX) اخیرا مورد توجه قرار گرفته است. برای مثال اکنون OX از طریق کوین بیس در دسترس است.

به این ترتیب، OX به اندازه ریپل محبوب شده و مورد توجه قرار گرفته است. کوین بیس در حال حاضر ۶ ارز رمزنگاری شده را ارائه می‌‌‌‌دهد که عبارتند از: بیت کوین، بیت‌کوین کش، اتریوم و لایت کوین.

ارائه شدن OX اتفاق خیلی مهمی برای این رمز ارز است،‌ چراکه کوین بیس شناخته‌شده‌ترین صرافی و کیف‌پول رمز ارزها در ایالات متحده آمریکاست. به علاوه کوین بیس شرکت پیشگامی در زمینه عرضه اولیه سهام (IPO) خود نیز است.

آیا کوین بیس‌‌ OX را بهبود می‌بخشد؟

وارد شدن OX باعث می‌شود تا ارزش این رمز ارز افزایش پیدا کند. برای مثال کوین‌مارکت‌کپ در ۷ نوامبر ۲۰۱۸ ارزش ZRX را ۷۵.۵ سنت اعلام کرد.

ارزش بازاری OX نیز حدود ۴۱۱.۹۴۹ میلیون دلار و حجم بازاری آن ظرف ۲۴ ساعت اخیر ۱۲.۹۲۱ دلار اعلام شده است. همچنین میزان عرضه آن در روز ۳ نوامبر ۲۰۱۸ ۵۴۵.۶۱۶ میلیون ZRX از مجموع یک میلیارد ZRX بوده است.

در ۷ نوامبر ۲۰۱۸ کوین‌مارکت‌کپ OX را جزء ۲۰ رمز ارز برتر اعلام کرد. همچنین کوین‌مارکت‌کپ OX را بیست‌وپنجمین رمز ارز باارزش پایین‌تر از داج‌کوین قرار داد.

با این حال ZRX) OX)  دقیقا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد که تا این اندازه موفق عمل کرده است؟

جدای از تمامی توجهات که به این ارز رمزنگاری شده می‌شود، آیا واقعا ارزش توجه را دارد؟

پروتکل Ox لایه اضافی از زیرساخت بلاکچین اتریوم است. برای روشن شدن این موضوع، پروتکل Ox لایه اضافی را به بلاکچین اتریوم افزوده که آن را چند منظوره‌تر می‌کند. برای مثال پروتکل Ox مبادله توکن‌های ERC20 را با ERC721 آسان‌‌تر می‌کند. ERC20 و ERC71که توکن‌های مبتنی بر اتریوم هستند در تجارت الکترونیک، بازی و دیگر پلتفرم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. قابل ذکر است که اکثر پلتفرم‌های تجاری اتریوم در طول سال گذشته، از توکن‌های ERC20 استفاده می‌کنند.

کاربردهای فراوان ZRX) Ox)

پروتکل Ox یک لایه اضافی برای بلاکچین است که برای تسهیل تقسیم‌بندی هر دارایی، محصول یا کالا طراحی شده است. توسعه‌دهندگان Ox حتی ادعا می‌کنند که می‌توانند تسویه‌پذیری شبکه را به هر دارایی یا محصول اضافه کنند.

برای مثال آن‌ها می‌توانند یک لایه به پروتکل Ox به استیبل‌کوین‌ها اضافه کنند تا وام‌گیرندگان بتواند از آن‌ها به عنوان وثیقه استفاده کنند. در واقع وب سایت Ox ادعا می‌کند که وام‌های غیرمتمرکز ایجاد شده با پروتکل مورد آزمایش قرار داده است.

علاوه بر این، Ox یک بازار پیش‌بینی شده را آزمایش کرده است، بازار آزمایش شده به مشارکت‌‌کنندگان اجازه می‌دهد که سکه‌های آینده را به منظور کسب رویداد یا تراکنش بخرند. بنابراین قماربازان و پیشکوتان بازار این بازار را دوست خواهند داشت.

یک بازار بالقوه برای Ox بازار سفارش کتاب برای دارایی‌های دیجیتال مانند برنامه‌ها است. بازار سفارش کتاب بازار بزرگی محسوب می‌شود چراکه می‌توانند به شکل پایه و اساسی برای صرافی و دیگر بازارها عمل کنند. چنین بازار بزرگی در حال حاضر در فروشگاه‌های گوگل پلی و اپ استور ثابت شده است.

Ox را چگونه می‌توان با توکن‌های غیرقابل تعویض به پول نقد تبدیل کرد؟

بازار دیگری که برای Ox می‌تواند بزرگ باشد، بازار بازی است که در آن مشارکت‌کنندگان به ثبت دائمی بازی‌های خود نیاز دارند. Ox می‌‌تواند چنین ثبتی را به صورت یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) ارائه دهد. توکن غیرقابل تعویض ساختار مبتنی بر بلاکچینی است که مقاوم در برابر تهاجم است و برای ایجاد یک ثبت دائمی طراحی شده است.

توکن‌های غیرقابل تعویض کاربردهای بسیار دیگری نیز دارند از جمله پیگری دارایی‌های قابل وصول، سهام، اورق‌قرضه و تراکنش بانک. استفاده زیاد از توکن‌های غیرقابل تعویض در دادوستد با خرده‌فروشی‌ها است.

خرده‌فروشان بزرگی مانند Kroger، Target که از loyalty point برای پیگیری عملکرد مشتریان خود استفاده می‌کنند. OX می‌تواند loyalty point را به روی توکن‌های غیرقابل تعویض بسازد.

فراتر از بازی‌ها و loyalty point، آن‌ها می‌توانند از توکن‌های غیرقابل تعویض برای پیگری تراکنش‌های بانکی استفاده کنند. توکن‌های غیرقابل تعویض می‌تواند سوابق دائمی اسناد حقوقی مانند قراردادها و سیاست‌های بیمه را ثبت کنند.

OX و استیبل‌کوین

علاوه بر این OX با استیبل‌کوین و استیبل‌توکن آزمایش شده است. به طور دقیق، استیبل‌کوین ارز رمزنگاری شده‌ای است که ارزش آن وابسته به ارز یا کالای دیگری است. برای مثال یک استیبل‌کوین به اندازه یک پوند ارزش دارد.

بدیهی است که استیبل‌کوین‌ها تقاضای زیادی داشته باشند، چراکه موجب ثبات و تضمین قیمت هستند. به شکل عجیبی، استیبل‌کوین‌ها در کشورهایی که ارز فیات کم ارزشی دارند محبوب هستند. به عنوان مثال ونزوئلا می‌تواند از استیبل‌کوین‌ها برای جمع‌آوری و صرف دلار استفاده کند.

بنابراین به نظر می‌رسد که OX رمز ارز تاثیرگذار و موفقی است که قابلیت‌های فراوانی دارد.

متاسفانه تاکنون هیچ استفاده واقعی از این ارز رمزنگاری شده مثلا در بازی‌ها به عمل نیامده است.

علاوه بر این شواهدی وجود ندارد که Ox راه‌حلی برای مسئله مقیاس‌پذیری بلاکچین ارائه داده است. مشکل این است که سرعت و ظرفیت محدود رمز ارزها مانند اتریوم برای استفاده در برنامه‌‌های تجاری بزرگ دشوار است.

بدون ارائه راه‌حلی برای مشکل مقیاس‌پذیری بلاکچین، پروتکل OX در دنیای واقعی بی‌فایده خواهد بود. به عنوان مثال اتریوم تنها می‌تواند در هر ثانبه ۲۰ تراکنش را انجام دهد. بنابراین در عمل مشکلات جدی به وجود خواهد آمد.

البته OX این ظرفیت را دارد که بتواند این مشکل را حل کند. ویتالیک بوترین نیز راه‌حل‌هایی از جمله پروتکل پلاسما و شبکه رایدن (Raiden) ارائه کرده است.

البته هیچ کدام از این دو راه‌حل بیشتر از مرحله آزمایشی پیش نرفته‌اند. اما متخصصین و توسعه‌دهندگان Ox باید به آن توجه کنند چراکه می‌تواند کمک بزرگی به این پروژه کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.