تغییرات بلندپروازانه رمز ارز زی کش

رمز ارز زی کش (Zcash) با تمرکز بیشتر بر روی حریم خصوصی کار خودش را آغاز کرد و در طول مدت فعالیتش، حوزه‌ تمرکز آن بیشتر در همین حیطه باقی ماند. حالا زوکو ویلکاکس (Zooko Wilcox)، سازنده اصلی این رمز ارز، می‌گوید که تغییرات بلندپروازانه‌ای را برای آینده‌ی آن در نظر گرفته است، تغییراتی که حوزه‌ فعالیت زی کش را گسترده‌تر از حریم خصوصی خواهد کرد.

0 106

سازنده اصلی رمز ارز زی کش تغییرات بلندپروازانه‌ای را برای آینده‌ی آن در نظر گرفته است

ما نزدیک به 5 سال است که بر روی زی کش کار می‌کنیم و من انتظار دارم که پنج سال دیگر زمان لازم باشد تا به آن سطح از شکوفایی که در تمام این مدت در ذهن داشته‌ایم، دست بیابیم.

این‌ها سخنان زوکو ویلکاکس (Zooko Wilcox)، مدیر ارشد اجرایی شرکت الکتریک کوین (ECC) است؛ همان شرکتی که پشت رمز ارز زی کش که متمرکز بر حریم خصوصی است، قرار دارد. او نظراتی را در خصوص مسیر بلندمدت زی کش طی یک گفتگو در آخرین روز کنفرانس RadicalxChange که در ماه فوریه و در شهر دیترویت به وقوع پیوست، مطرح کرد.

در زمان مصاحبه، با یک چمدان و قهوه در دستش، زوکو دقیقاً نزدیک به لحظه‌ی سوارشدن به هواپیمای توکیو بود تا یک « تور جهانی تبلیغاتی زی کش » را به طور گسترده در شرق آسیا کلید بزند.

اما ویلکاکس به عنوان بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت ECC، همان شرکتی که پروتکل زی کش را ایجاد کرد و به نقش خود به عنوان یک هسته‌ی مرکزی توسعه‌ی زی کش ادامه داد، اذعان کرد:

طی دو سال یا چیزی بیش از دو سال از زمان حضور زی کش، ما تغییرات قابل‌توجهی خارج از حریم خصوصی اضافه نکرده‌ایم.

زی کش که در سال 2016 راه‌اندازی شد، در آغاز به عنوان یک شاخه‌ای از بیت کوین با حریم خصوصی بهبودیافته ایجاد شد. در اکتبر سال گذشته، زی کش بزرگترین به‌روزرسانی پروتکل خود تا به امروز را پشت سر گذاشت که بر روی آن نام مستعار « سپلینگ » (Sapling) گذاشته شد.

من تصور می‌کنم که سپلینگ بزرگترین پیشرفت پروتکل تا به امروز بود. اتفاق عظیمی بود. » این صحبت‌های جاش سینسیناتی (Josh Cincinnati)، رئیس اجرایی بنیاد زی کش در گفتگو با نشریه‌ی CoinDesk است. او ادامه می‌دهد:« این به‌روزرسانی حریم خصوصی را دست‌یافتنی‌تر کرده و همچنین در را به روی اپلیکیشن‌های موبایل باز می‌کند. این اقدام برای شرکت الکتریک کوین شبیه به پروژه‌ی سفر به ماه بود که با موفقیت پشت سر گذاشته شد.

حالا ویلکاکس یک « پروژه‌ سه تا چهار ساله‌ دیگر سفر به ماه » در دستور کار دارد تا زی کش را « به شکلی توسعه دهد که صرفاً محصور به حریم خصوصی نباشد. »

ویلکاکس می‌گوید:

من به دنبال یک بهبود بلندپروازانه در مقیاس پذیری هستم. فکر می‌کنم ما به مقیاس پذیری بالا در لایه‌ی اول نیاز داریم تا بتوانیم به ماموریت اعطای آزادی و فرصت اقتصادی به همه دست پیدا کنیم.

او همچنین اضافه کرد:

اگر چه من تصور می‌کنم لایه‌ دوم هم جالب است و ظرفیت و موارد استفاده‌ بالقوه‌ زیادی دارد، اما فکر می‌کنم ما به یک لایه‌ اول مقیاس‌پذیر هم نیاز داریم. به همین خاطر این همان چیزی است که من در داخل شرکت و در درون جامعه‌ی زی کش برای آن تلاش می‌کنم.

ویلکاکس اشاره می‌کند که البته طرح‌های دیگری هم در دست هستند. یکی از این‌ها شامل گسترش « زی کش برای قابل برنامه‌ریزی بودن مانند اتریوم (ethereum) می‌شود. »

ویلکاکس گفت:

البته، روشی که ما تمایل داریم کارها را انجام دهیم، استفاده از اثبات دانایی صفر (zero-knowledge proof) است تا زی کش را به شکلی درآوریم که اجرای قراردادهای هوشمند در آن خصوصی و خارج از زنجیره باشد.

تمامی این طرح‌ها در نهایت بایستی از فرآیند نقد و مناظره در جامعه‌ زی کش عبور کنند.

این فرآیند « طرح بهبود زی کش » (Zcash Improvement Proposal) یا به اختصار ZIP نام دارد. سینسیناتی در گفتگو با CoinDesk گفت که برای اولین بار در تاریخ این پروتکل، ZIPهای تازه توسط یک نماینده از ECC و بنیاد زی کش بررسی خواهند شد.

فرآیند تازه ZIP

در ابتدا، به‌کارگیری ZIP ها تماماً در اختیار ECC قرار داشت، در حالی که بنیاد زی کش در اصل « یک سازمان اهدای امتیاز » بود.

در ماه گذشته، این بنیاد اقداماتی را رونمایی کرد تا به شکل فعالانه‌تری در فرآیند توسعه‌ی پروتکل در کنار ECC به کار بپردازد.

سینسیناتی می‌گوید:

نکته جالب اینجاست که من می‌خواستم تا بنیاد ما در یک مدل حاکمیتی چند امضایی دو به دو حضور داشته باشد که در آن شرکت الکتریک کوین یک کلید و بنیاد هم یک کلید در اختیار دارند و تصمیمات گسترده درباره‌ی زی کش در واقع بایستی با توافق دوطرفه‌ی بنیاد و شرکت الکتریک کوین صورت بگیرند.

به همین خاطر، برای به‌روزرسانی شبکه که فعالسازی آن توسط شرکت الکتریک کوین در آوریل 2020 برنامه‌ریزی شده، تمامی ZIPها تحت یک فرآیند بررسی توسط هر دوی این نهادها که به نام «ویرایشگران ZIP» نامیده شده‌اند، قرار خواهند گرفت.

سینسیناتی تأکید کرد:

هر دوی ما به عنوان ویرایشگر بایستی بر سر اینکه چه جزئیاتی به عنوان ZIPها پذیرفته شوند به توافق برسیم. بیش از آنکه مسئله این باشد که ما با حضور چه قابلیت‌هایی موافق هستیم، موضوع رسیدن به این توافق است که بر سر حضور یکسری از امکانات در درون جامعه اجماع برقرار باشد.

آنطور که سینسیناتی در گفتگو با CoinDesk می‌گوید، مجموعاً 8 طرح در حال حاضر در حال بررسی توسط ویرایشگران (دایرا هاپوود (Daira Hopwood در ECC و سینسیناتی در بنیاد) هستند.

یکی از این طرح‌ها یک امکان رای‌گیری تازه را معرفی می‌کند که به کاربران قابلیت رای‌دادن مستقیم با منابع مالی که در آدرس‌های « محافظت‌شده‌ » مخفی قرار دارند را می‌دهد، بدون آنکه نیاز به انتقال منابع مالی به یک آدرس « محافظت‌نشده » عمومی باشد. طرح دیگری به دنبال پایه‌گذاری یک شبکه‌ی پرداخت لایه‌ی دوم خصوصی بر روی پروتکل زی کش است که بولت (BOLT) نام دارد.

و زمانی که این طرح‌ها پذیرفته شده، مورد بررسی قرار گرفته و بر روی شبکه‌ی اصلی زی کش فعال شوند، سینسیناتی اشاره می‌کند که زی کش در نهایت امکان پیاده‌سازی نرم‌افزار دوم خود (که کلاینت هم نامیده می‌شود) را برای پروتکلش دارد. در حال حاضر، تمامی کاربران وابسته به پیاده‌سازی ECC از زی کش به نام « zcashd » هستند.

سینسیناتی توضیح می‌دهد که در پرتوی اکوسیستم چند نرم‌افزاری آینده برای زی کش، لازم است تا حالا تکرار فرآیند ZIP را آغاز کنیم. او اشاره می‌کند:

در نهایت، اگر تعداد زیادی از این پیاده‌سازی‌های همسو با توافق دو نهاد به کار بیفتند، شما بایستی قادر باشید تا نقشه راه و مجموعه‌ی امکانات را به اشتراک گذاشته و در توسعه آن‌ها همکاری کنید.

حریم خصوصی به عنوان مسیر اصلی

خارج از فرآیند ZIP، شبکه‌ی زی کش همچنین در حال آماده‌سازی خود برای فعالسازی دو تغییر ناسازگار با گذشته طی یک به‌روزرسانی گسترده در سیستم در ماه اکتبر است که یک هارد فورک (hard fork) هم نامیده می‌شود.

این هارد فورک که نام Blossom را بر روی آن گذاشتند، به محض آغاز به کار، زمان‌ بلاک بر روی شبکه را افزایش خواهد داد و 20 درصد پاداش مالیاتی بلاک را به سه مجموعه از آدرس‌های کیف پول (یکی برای بنیاد زی کش، یکی برای ذخیره‌ی استراتژیک شرکت الکتریک کوین و دیگری برای بقیه) تقسیم خواهد کرد.

هدف این تغییر نهایی، همانطور که از سوی ناتان ویلکاکس (Nathan Wilcox)، مدیر پروژه‌ی ECC، بر روی گیت‌هاب بیان شد، جداسازی سیستم منابع مالی « به صورت سازمانی، حقوقی و عملیاتی » و تقویت بیشتر « شفافیت از جمله در ساختار پاداش بنیان‌گذاران » است.

سینسیناتی در گفتگو به CoinDesk اضافه کرد:

هدف از این کار صرفاً پاکسازی بود تا کار افراد برای تشخیص چیزهایی که به شرکت الکتریک کوین، دریافت‌کنندگان اولیه پاداش بنیاد یا دیگران می‌رسد، آسان‌تر شود.

زوکو ویلکاکس در گفتگو با CoinDesk اشاره کرد که این مدل منابع مالی ‌پایدار از طریق یک بلاک پاداش مالیاتی، توسط پروژه‌های دیگر رمز ارز از جمله سکه حریم خصوصی اخیراً راه‌اندازی‌شده‌ Beam کپی شده است. Beam که در ژانویه شروع به کار کرد، با فاصله‌ی کوتاهی به دنبال راه‌اندازی یک رمز ارز دیگر متمرکز بر حریم خصوصی آمد که تکنولوژی مشابهی را به کار می‌برد که تحت عنوان گرین (Grin) شناخته می‌شود.

در رابطه با ظهور این تازه‌واردها به فضای ارزهای رمزنگاری‌شده، زوکو ویلکاکس به CoinDesk می‌گوید:

من تکنولوژی آن‌ها را خیلی دوست ندارم... اما واقعاً جامعه آنها را دوست دارم زیرا یادآور همان ذهنیت برد-بردی هستند که در دانشکده آموختیم، جایی که آن‌ها دوست دارند به دیگران کمک کنند و من دوست دارم به آن‌ها کمک کنم، چرا که همه‌ی ما در یک سوی تاریخ هستیم.

و تاریخ آنطور که زوکو ویلکاکس توضیح می‌دهد، در نهایت ثابت خواهد کرد که سکه‌های حریم خصوصی مثل زی کش، Beam و Grin به الگوی معمول تمامی رمز ارزها در آینده تبدیل خواهند شد. با مقایسه موج کنونی رمز ارزهای بهبودیافته در حریم خصوصی با دوره‌ی مربوط به دهه‌ی 1990 میلادی، زمانی که رمزنگاری برای مرورگر وب معرفی شد، ویلکاکس اشاره کرد که بعد از « حدود ده سال تقلای سیاسی و فعال، رمزنگاری استاندارد شد. »

زوکو ویلکاکس گفت:

در روزهای آغازین، زمانی که HTTPS ابداع شده بود، افراد تصور می‌کردند که این قابلیت، وب را به یک وب خصوصی ویژه تبدیل می‌کند که خطرناک بوده و می‌تواند موجب تخطی از قانون شود. حالا، دولت ایالات متحده شما را به استفاده از HTTPS بر روی هر چیزی که حساس بوده یا می‌تواند کاربران را تحت تاثیر قرار دهد، ملزم می‌کند.

زوکو ویلکاکس استدلال می‌کند که اتفاق مشابهی در حال روی دادن است؛ حالا دولت‌ها رمز ارزهایی مثل زی کش، Grin و Beam را که « حریم خصوصی قدرتمندی » را میزبانی می‌کنند، « خطرناک و ترسناک » تلقی می‌کنند.

او می‌گوید:

طی ده سال، هیچ کسی نخواهد گفت، ( اوه، این یک سکه‌ی حریم خصوصی است.) آن‌ها خواهند گفت، ( اوه، این یک سکه‌ی معمولی است که شما می‌توانید برای تمامی کسب و کارهای معمول در هر کجای دنیا استفاده کنید. ) درست مثل اینکه امروز ما نمی‌گوییم: (اوه HTTPS، این باید یک وبسایت خصوصی باشد و من در حال استفاده از یک مرورگر خصوصی هستم)

این‌ها همان تغییرات بزرگ در هنجارها و پروتکل تکنیکی است که ویلکاکس انتظار دارد که طی دهه‌ بعدی اتفاق خواهند افتاد. زمانی که ویلکاکس به فرودگاه دیترویت رسید و آماده‌ی پروازش بود، فکر دیگری که از بحثمان به ذهنش رسیده بود را به من پیام داد؛ یک نقل‌قول.

ما همیشه تغییری که در دو سال آینده اتفاق می‌افتد را بیش از حد بزرگ و تغییری که در ده سال آینده اتفاق می‌افتد را بیش از حد کوچک می‌شماریم.

بیل گیتس

 

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.