افزایش استفاده از پلتفرم های رمز ارز : پایان دوران یوتیوب

رمز ارزها علاوه بر حفاظت از حریم خصوصی و سلطه مالی عموم مردم، در برابر سانسور نیز از کاربران محافظت کرده و امکان داشتن آزادی بیان بیشتری را برای آنها فراهم می‌کنند. این روزها بسیاری از افرادی که پیش از این شناخت زیادی نسبت به رمز ارز‌‌ها نداشتند، به این شبکه‌‌های همتا به همتا علاقه مند شده‌اند. سانسور کاربران و بلاک شدن آنها در شبکه‌‌های اجتماعی، باعث شده پلتفرم های مشابه اما غیر متمرکز به طرز فریبنده‌‌ای توجه کاربران را به خود جلب کنند. اگر یوتیوب، فیسبوک، توئیتر و دیگر شبکه‌‌های اجتماعی به مسیر فعلی خود ادامه دهند، زمینه سقوط خود و شکوفایی وب ۳ را فراهم می‌‌کنند.

0 121

افزایش استفاده از پلتفرم های رمز ارز

سانسور در یوتیوب به نفع پلتفرم های ویدئویی رمز ارز‌‌ است

در سطح اینترنت، جنگی تحت عنوان جنگ اطلاعات شروع شده و همه چیز را تحت‌‌الشعاع قرار داده است. در شبکه‌‌های اجتماعی، سایت‌‌های خبری و پلتفرم های پخش ویدئو، مبارزه‌‌ای جدی برای آزادی بیان در جریان است. اگر شرکت‌‌های فناوری و غول‌‌های رسانه در این نبرد پیروز شوند، حقیقت سانسور خواهد شد، مخالفان بدون تریبون می‌‌شوند (deplatformed) و تاریخ بشر را فاتحان بازنویسی می‌‌کنند. در این صورت، “آدم بده” ها، همان افراد معمولی که شجاعت کافی برای بالا بردن صدای خود و ابراز نظرات جنجال‌‌برانگیز یا انتشار meme های انتقادی را دارند، از صفحات کتاب‌‌های تاریخی پاک می‌‌شوند.

افزایش استفاده از پلتفرم های رمز ارز : پایان دوران یوتیوب وقتی الکس جونز (Alex Jones)، مجری رادیویی، در یک روز از یوتیوب، توئیتر، گوگل پلی، فیسبوک و اپل بلاک شد، منتقدان هشدار دادند که این آغاز فجایع بزرگتری است. از نظر آنها اگر این اتفاق برای جونزی که کمی دیوانه ولی بی‌‌دردسر بود رخ داده، پس می‌‌توان پیش‌‌بینی کرد که می‌‌تواند برای هر کس دیگری نیز رخ بدهد. معلوم شد حرف منتقدان درست بوده است. یک سال پس از برکناری چندجانبه موسس Infowars.com ، جنگ اطلاعات در سطح وب گسترش یافت و خسارات زیادی بر جای گذاشت. اما همان گونه که نشانه های حیات در غیرممکن‌‌ترین مکان‌‌ها نیز جوانه می‌‌زند، چه در تاریک‌‌ترین گودال‌‌های اقیانوس و چه در بلندترین قله‌‌های کوهستان، شرکت‌‌های ضد سانسور و طرفدار رمز ارز مانند Gab، Verasity و Bitchute ظهور کرده و به جنگ سانسور رفتند.

افزایش استفاده از پلتفرم های رمز ارز : پایان دوران یوتیوب

سانسور یک شیب لغزنده دارد و زمانی که شرکت‌‌های فناوری در این مسیر بیافتند، زمانی می‌رسد که همه افراد را هدف سانسور خود قرار می‌دهند. زمانی بود که پلتفرم های رسانه‌‌های اجتماعی، مانند توئیتر، به قوانین آزادی بیان در قانون اساسی ایالات متحده پایبند بودند؛ به این معنی که همه چیز، به غیر از ترویج خشونت و سواستفاده از حریم خصوصی افراد، آزاد بود. این نشان می‌‌دهد که در ۵ سال گذشته، رویکرد این رسانه ها نسبت به این موضوع آنقدر تغییر کرده که شرکت‌‌های طرفدار آزادی بیان همچون Gab به تندروی در همان سیاست قبلی متهم می‌‌شوند. در این بین، فیسبوک ۱۵۰۰۰ نیرو استخدام کرده تا “با اسلایدهای پاورپوینت تو در تو، موارد ممنوعه را روشن کنند” و این شبکه اجتماعی را به “یک قاضی قدرتمند آزادی بیان در جهان” تبدیل کنند.

افزایش تقاضا برای پلتفرم های رمز ارز‌‌

رمز ارز‌‌ به عنوان ابزاری برای مبادله همتا به‌‌ همتا متولد شد، اما شرایط آن را به سیستمی برای محرومیت زدایی دیجیتالی تبدیل کرد. موسس Gab، اندرو توربا، بیت کوین را “پولِ آزادی بیان” می‌‌داند. و حق با اوست.

Gab در توسعه مرورگر خود، Dissenter، و پلاگین این مرورگر، وفاداری خود به بیت کوین را نشان داده است. این مرورگر امکان گذاشتن نظرات آزاد در وبسایت‌‌هایی که از بحث آزاد وحشت دارند را فراهم کرده است. در این حین، Brave، نرم‌‌افزاری که برای ساخت مرورگر وب مبتنی بر آزادی بیان از Gab منشعب شده است، همچنان پر قدرت به کار خود ادامه می‌دهد و از مرز ۴۰ میلیون دانلود عبور کرده است. مدل تبلیغات مبتنی بر توجه (attention-based) که Brave پیشگام آن بوده است، توسط دیگر شرکت‌‌های رمز ارز‌‌ نیز به کار گرفته شده و کاربران را ترغیب می‌کند که از غول‌‌های رسانه ای طرفدار سانسور جدا شده و از جایگزین‌‌ های آزادتر استفاده کنند.

افزایش استفاده از پلتفرم های رمز ارز : پایان دوران یوتیوب

Verasity شما را به استفاده از پلتفرم های کاربر محور تشویق می‌‌کند

Verasity یک شرکت رمز ارز‌‌ است که با ویدئو سروکار دارد و همان کاری را می‌‌کند که Brave با مرورگر وب کرده است. راهکار مبتنی بر توجهی که در این پلتفرم به کار می‌‌رود، به منتشرکنندگان ویدئو این امکان را می‌‌دهد که از طریق ارائه محتوا به بینندگان خود پاداش دریافت کنند. Verasity قصد دارد با ارائه‌‌ی ابزارهایی برای پولی کردن محتوا در پلتفرم های مختلف، جایگزین‌‌های رمز ارز‌‌ برای یوتیوب به عموم ارائه کند.

آن طور که Verasity گفته، متقاعد کردن بینندگان برای روی آوردن به پلتفرم های جدید، کار راحتی نیست. مثلا یوتیوبر معروف، Pewdiepie ، تنها ۲۵/۰% از دنبال‌‌کنندگان یوتیوبش را به جایگزین بلاک چینی Dlive منتقل کرده است. ارائه ابزاری آسان به سازندگان محتوا برای پول درآوردن از افراد شجاعی که آن‌‌ها را همراهی می‌‌کنند، شبکه‌‌ای امن می‌‌سازد و به تولیدکنندگان محتوای ویدیوئی اطمینان می‌‌دهد که جایگزین‌‌های قابل اعتمادی برای مدل درآمد تبلیغاتی یوتیوب وجود دارد.

افزایش استفاده از پلتفرم های رمز ارز : پایان دوران یوتیوب

همان طور که Junseth در “چرا پیشنهاد جایگزینی برای یوتیوب، کار راحتی نیست” می‌‌گوید:

غول‌‌های فناوری می‌‌توانند هر کسی یا هر کسب‌‌وکاری که مزاحمشان می‌‌شود را خلع سلاح کنند و با ممانعت از فروش فهرست وبسایت خود، آن‌‌ها را از پلتفرم خود اخراج کنند. این یعنی برای این که پلتفرمی داشته باشیم که به خوبی بتواند با یوتیوب رقابت کند و به همان اندازه درآمدزا باشد، باید بازارهای تبلیغاتی مبتنی بر برنامه بسازیم و سپس، با کمک آن بازارها، از ویدئوها کسب درآمد کنیم... زیرا گوگل می‌‌تواند هزینه‌‌ی هاستش را کم کند، و در نتیجه ارائه‌‌ی محتوا به آن ارزانی تقریبا غیر ممکن است.

Verasity در این راه تنها نیست. صفی از دیگر رقیبان یوتیوب نیز برای استقبال از چهره‌های تاثیرگذاری که در یوتیوبِ گوگل وصله ناجور بوده اند، فرش قرمز پهن کرده اند (گوگل همان شرکتی است که از هیچ اقدامی برای حذف کردن Gab از پلی استور خود فروگذار نکرده است، زیرا جمعی از کاربران این پلتفرم حامی‌ آزادی بیان، کلمات “نامناسبی” به کار برده اند). Bitchute با این که به طور انحصاری یک پلتفرم ویدیویی رمز ارز نیست، از همان فناوری تورنت همتا به‌‌ همتایی استفاده می‌‌کند که باعث تاثیرگذاری Bittorrent  و بیت کوین شده است. پلتفرمی به اسم Dtube نیز وجود دارد که “به دلیل ذات غیر متمرکز IPFS و بلاک چین STEEM ، امکان سانسور کردن ویدئوها و همچنین تحمیل کردن دستورالعمل‌‌ها در آن وجود ندارد.” طرفداران بیت کوین کش هم میتوانند از Cinema.cash استفاده کنند؛ یک پلتفرم ویدئویی رمز ارز غیر قابل سانسور که به تولیدکنندگان محتوا BCH می‌‌پردازد.

افزایش استفاده از پلتفرم های رمز ارز : پایان دوران یوتیوب

جنگ با پادشاه

یوتیوب با وجود همه جرائم خود، به سلطه خود بر شبکه‌‌های ویدئویی ادامه می‌‌دهد و دامنه قلمرو اش بسیار وسیع است. یوتیوب ۱۳۸ میلیون دلار تنها در بهار امسال به دست آورده است (یک افزایش ۲۲۰ درصدی!). البته همه چیزهای مهم با پول سنجیده نمی‌‌شود. همانطور که Gab.com در این باره می‌گوید:

آینده ارتباطات و جریان اطلاعات در اینترنت، غیر متمرکز و متن باز خواهد بود. دوران سیلوهایی متمرکز از داده مثل فیسبوک، توئیتر و گوگل نیز به سر آمده است. مطبوعات باید این موضوع چالش‌‌برانگیز را به سرعت درک کنند زیرا آینده همین امروز است و هیچکس نمی‌‌تواند آن را متوقف کرد. نه شما، نه من، نه دولت‌‌ها و نه Silicon Valley.

 

به نظر شما کدام پلتفرم رمز ارز جایگزین یوتیوب خواهد شد؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.