آفریقای جوان به سیستم پرداخت با رمز ارزها چشم دوخته است

شهر لاگوس در نیجریه با وجود اینکه رتبه‌ اول را در جستجوهای مرتبط با بیت کوین در گوگل ترندز به دست آورده، اما از زیرساخت‌های ضعیفی برای استفاده‌ی حداکثری از تکنولوژی‌های مرتبط با آن برخوردار است. بخش زیادی از ظرفیت فکری این کشور بر روی بیت کوین به عنوان جایگزینی برای دلار متمرکز شده و لازم است توجهات به دیگر قابلیت‌های این تکنولوژی معطوف شود.

0 85

سیستم پرداخت با رمز ارزها

داده‌های گوگل ترندز (Google Trends) نشان می‌دهد که شهر لاگوس در نیجریه رتبه‌ی اول را براساس حجم جستجوهای آنلاین برای بیت کوین (BTC) در میان شهرها دارد. اگر چه این داده‌ها ممکن است نشان از سطح بالای علاقه به رمز ارزها در میان جمعیت تقریباً 21 میلیونی این شهر داشته باشد اما همچنان راه زیادی باقی است تا به کارگیری محسوس این تکنولوژی با این گرایش نوظهور افراد به نسبت آن برابری کند.

با این حال این مسئله در حال تغییر است تا جایی که جنبشی رو به رشد در میان افراد جوانی که از سیستم‌های پرداخت موجود ناامید هستند، به دنبال راه‌حل‌های جایگزین هستند.

بیت کوین به عنوان جایگزینی برای دلار

در بیشتر موارد، « لاگوسی‌ها » که از وجود بیت کوین آگاهی دارند، این رمز ارز بالارتبه را به عنوان جایگزینی برای دلار ایالات متحده می‌بینند. BTC جایگاهی در میان آن‌ها پیدا کرده که خود را به عنوان جایگزینی قابل اعتماد برای ارز خارجی می‌بیند.

به لطف بدنامی کلاه‌برداران اینترنتی در این کشور، شرکت‌های پرداختی مانند پی‌پال (PayPal) به ساکنان نیجریه اجازه نمی‌دهند تا انتقال پول از خارج از کشور را دریافت کنند و شرکت‌هایی که چنین خدماتی ارائه می‌کنند، معمولاً هزینه‌های بالایی هم دریافت می‌نمایند.

بنابراین، دور از ذهن نیست که ببینیم جمعیت روبه‌رشد فریلنسرها در این کشور به سیستم پرداختسیستم پرداخت با رمز ارزها روی آورده‌اند. بسیاری از جوانان در این شهر که با بیکاری مطلق یا بیکاری دست و پنجه نرم کرده‌اند، به دنبال امتحان‌کردن شانس خودشان در خارج از محیط کاری سنتی بودند.

اداره‌ ملی آمار (National Bureau of Statistics) یا به اختصار NBS گزارش می‌کند که نرخ بیکاری نیجریه در سال 2018 به بیش از 23 درصد رشد کرده است. در شهری مثل لاگوس، بسیاری از فارغ‌التحصیلان جوان دانشگاه را می‌توان در حال آزادکاری برای گذران زندگی دید که خدماتی از تولید محتوا تا طراحی وبسایت و حتی برنامه‌نویسی کامپیوتر را ارائه می‌کنند.

با در نظر گرفتن اینکه بسیاری از مشتریان آن‌ها در خارج از کشور مستقر هستند، ممکن است معضلاتی برای دریافت پرداخت کار انجام‌شده به وجود آید. با این حال، با یک کیف پول BTC و انبوهی از خدمات بورس محلی، این فریلنسرها می‌توانند پرداختی‌های خود را به آسانی از مشتریان در سراسر جهان دریافت کنند.

جدا از فریلنسرها، مالکان کسب و کار هم در حال استفاده از بیت کوین و دیگر پلتفرم‌های متمرکز بر رمز ارز به عنوان جایگزین‌هایی برای ارز خارجی و بانک‌ها هستند. شرکت‌هایی مثل BitPesa امکان دسترسی آسان به نقدینگی را ارائه می‌کنند که نداشتن آن می‌تواند برای کسب و کارهایی که در بازارهای مرزی مثل لاگوس فعالیت می‌کنند، عذاب‌آور باشد، به خصوص در رابطه با تجارت خارجی.

طی پیامی خصوصی به نشریه‌ی Cointelegraph، ویکتور آلاگبه (Victor Alagbe)، مدیر ارشد عملیات (COO) و استراتژیست بلاک چین در OneWattSolar، یک استارتاپ انرژی که به دنبال به‌کارگیری تکنولوژی بلاک چین برای تقویت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در سراسر آفریقا است، گفت:

رمز ارزها موقعیت قدرتمندی در فضای پرداخت‌ها در اختیار دارند. ارسال و دریافت رمز ارز اغلب ارزان‌تر، آسانتر و سریع‌تر است. بسیاری از افراد جوان در خارج از کشور حالا در حال استفاده از رمز ارز برای ارسال پول به کشور خود هستند. برخی از علاقه‌مندان تکنولوژی هم که به صورت دورکاری فعالیت می‌کنند، از طریق رمز ارز دستمزد دریافت می‌کنند.

در سال 2001، دولت وقت تکنولوژی ارتباطات دوربرد سیار را به کشور معرفی کرد. در این 18 سالی که از آن رویداد برجسته می‌گذرد، ارتباطات دوربرد سیار بخشی قابل‌توجه در اقتصاد این کشور شده است و 10.5 درصد از سود ناخالص داخلی را تا نیمه‌ی سال 2018 به خود اختصاص می‌دهد.

نیجریه بیش از 100 میلیون عضو اینترنت فعال دارد که اغلب روی پلتفرم موبایل هستند. بیت کوین به عنوان یک تکنولوژی پرداخت، از این دسترسی به وب بهره می‌برد تا به دوستداران تکنولوژی در نیجریه اجازه‌ مشارکت در گرایش روبه‌رشد نسبت به رمز ارزها را بدهد.

کمبود استفاده از بیت کوین

با وجود اینکه بخش تجارت همتا به همتا (p2p) در بازار بیت کوین در لاگوس در حال شکل گیری است اما از خود این تکنولوژی بسیار کم استفاده می‌شود. حتی با وجود تغییر رویه‌ بالقوه در فضای مرتبط با رمز ارز، لاگوس (و به شکل گسترده‌تر، ساکنان نیجریه) صرفاً بر روی بیت کوین به عنوان جایگزین دلار تمرکز کرده‌اند و توجهی به تاثیرات عمیق دیگر کاربردهای بیت کوین ندارند.

داده‌هایی از Bitnodes که پراکندگی جهانی گره‌های بیت کوین را دنبال می‌کند، نشان می‌دهد که عملاً هیچ گره‌ای در این کشور وجود ندارد. بله، لاگوس در جستجوهای آنلاین بیت کوین پیشتاز است اما تنها عده‌ انگشت‌شماری گره‌های واقعی بیت کوین را اداره می‌کنند.

این سطح از عدم استفاده‌ی گسترده این تکنولوژی تماماً وابسته به بی‌تفاوتی نسبت به خود این تکنولوژی نیست بلکه نمایشی از نبود زیرساخت مناسبی است که از یک اقتصاد دیجیتال پر جنب و جوش پشتیبانی کند. در شهری که دارای کمبود عرضه‌ی ثابت الکتریسیته است، این واقعیت که افراد گره‌های بیت کوین را اداره نمی‌کنند، کسی را متعجب نمی‌کند.

با نگرانی نسبت به کمبود استفاده از بیت کوین، آلاگبه اظهار داشت:

همچنان حجم زیادی از آموزش وجود دارد که لازم است به افراد در فهمیدن روابط بین بیت کوین (رمز ارز) و تکنولوژی بلاک چین نهفته در آن کمک کند. با این حال احتمال می‌رود تا زمانی که معامله رمز ارز سود داشته باشد، بازار نیجریه با محدودسازی دیگر کاربردهای بلاک چین، بر روی رمز ارز تمرکز کند.

دیگر نشانه کمبود استفاده از بیت کوین در این شهر، کمبود پذیرش رمز ارز در میان خرده‌فروشان است. آنطور که از سوی Coinmap اشاره شده، با وجود اینکه مناطق بزرگ شهری در ایالات متحده، اروپا و بخش‌هایی از آسیا به طور فزاینده‌ای شاهد استفاده بیشتر خرده‌فروشان از بیت کوین به عنوان یک وسیله‌ی پرداختی بودند، لاگوس به ندرت در این دسته قرار می‌گیرد.

مدیر ارشد عملیاتی OneWattSolar همین رویه‌ مشابه را مورد تاکید قرار می‌دهد و اظهار می‌کند:

به اعتقاد من، بیت کوین (و به طور کلی رمز ارزها) هنوز به عنوان یک روش سریع برای سودآوری مد نظر قرار می‌گیرند. شما می‌توانید افرادی را ببینید که مجموع عظیمی از بیت کوین را بر روی پلتفرم‌هایی مثل رمیتانو (Remitano) معامله می‌کنند اما به ندرت اتفاق می‌افتد که کسب و کاری را پیدا کنید که رمز ارز را به عنوان پرداختی برای محصولات و خدماتش بپذیرد.

در زمان نگارش این مقاله، Coinmap گزارش می‌کند که بیش از 14600 محل وجود دارند که پرداخت‌های بیت کوین را در سراسر جهان قبول می‌کنند. در قاره آفریقا، تنها آفریقای جنوبی است که تغییر قابل‌توجهی را در زمینه استفاده از بیت کوین در بخش خرده‌فروشی تجربه کرده است.

نیجریه در رقابت برای پذیرش فضای دیجیتال نوظهور از باقی جهان عقب مانده است. با وجود اینکه دیگر ابر شهر ها از مزایای اقدام زودهنگامشان برای حضور در خط مقدم انقلاب نوظهور دیجیتال بهره می‌برند، لاگوس یا به سبب ناآگاهی و یا به خاطر نبود زیرساخت پایه‌ای لازم، صرفاً به استفاده از جنبه‌های پایه‌ای به‌کارگیری بیت کوین ادامه می‌دهد.

بیت کوین و جذابیت طرح‌های « سریع پولدار شو »

طی یک دهه و نیم گذشته، نیجریه به عنوان منزلگاه کلاهبرداری اینترنتی بدنام شده است. هر چند این تصویر به زیان نیجری‌های سخت‌کوش و صادق است اما این مسئله همچنین باعث شده تا بسیاری از افراد نگاهی بدبینانه نسبت به بیت کوین و به طور کلی رمز ارزها داشته باشند.

این واقعیت نیز که بیت کوین پس از کلاهبرداری روسی MMM) Mavrodi Mondial Moneybox) شناخته شد، اوضاع را بدتر کرده است. در سال های 2016 و 2017، بسیاری بیت کوین را به عنوان « MMM جدید » می‌شناختند.

در گفتگویی خصوصی با نشریه‌ی Cointelegraph، جوزف ساموئل (Joseph Samuel)، یک تحلیلگر بلاک چین، طراح وب و رهبر تیم در « Human Love »، یک پروژه‌ی خیریه مستقر در لاگوس بر روی بلاک چین EOS، در رابطه با سردرگمی لاگوسی‌ها درمورد بیت کوین و MMM چنین گفت:

بسیاری از ساکنان نیجریه در جریان کلاهبرداری پونزی MMM با بیت کوین آشنا شدند. در نتیجه، آن‌ها بیت کوین را به عنوان یک طرح سرمایه‌گذاری جعلی دیگر می‌بینند. با این وجود، با آموزش صحیح، این تصورات غلط را می‌توان از ذهن‌ها پاک کرد.

با داشتن این ذهنیت، آن‌ها منافع عظیمی را که توسط متقاضیان اولیه طی دوره‌ی رشد قیمت‌ها در انتهای سال 2017 به دست آمد، از دست دادند. با نزدیک‌شدن بیت کوین به نزدیک رقم 20000 دلار در انتهای سال 2017، در حالی که در ابتدای همان سال با رقم پایین‌تر از 1000 دلار معامله می‌شد، فرصت‌طلبان معمول از پوشش خود خارج شدند و طرح‌های کلاهبردارانه‌ی خود را پیرامون بیت کوین نمایش دادند.

از نظر ساموئل، این شهر هنوز برای برابری با سایر دنیا نیاز به زمان دارد، او اظهار داشت:

لاگوس یک ابر شهر است که با برخی از باهوش‌ترین افراد جهان پر شده است. شوربختانه، ترس از ناشناخته‌ها، بسیاری را از به‌کارگیری پیشرفت‌های تازه‌تر تکنولوژیکی بازمی‌دارد. زمانی که آن‌ها نسبت به تغییر، ذهن بازتری داشته باشند و تشخیص دهند که بیت کوین چه فلسفه‌ای را نمایندگی می‌کند، لاگوس به یک مرکز عمده در توسعه اقتصاد دیجیتال تبدیل خواهد شد.

سازمان‌هایی مثل آغازگر توسعه رمز ارز نیجریه (CDIN) و اتحاد بلاک چین نیجریه (NBA) در خط مقدم مبارزه با کلاهبرداری‌های مربوط به رمز ارز در لاگوس و دیگر بخش‌های کشور بودند. این سازمان‌ها در کنار هم با آژانس‌هایی مثل انجمن کلاهبرداری الکترونیک نیجریه (NeFF) همکاری می‌کنند تا از ترویج فعالیت‌های مجرمانه‌ی مرتبط با بیت کوین جلوگیری کنند.

بیت کوین و رکود سال 2016

نمودارهای تاریخی از Coin Dance یک رشد عظیم در حجم معاملاتی بیت کوین از سال 2016 بر روی Localbitcoins را نشان می‌دهد که یک پلتفرم معامله‌ی p2p بیت کوین است. این رشد برجسته یک اتفاق نبوده و در پی بدترین رکود ثبت‌شده از سال 1987 در اقتصاد این کشور رخ داده است.

در همان زمان، بسیاری از شرکت‌های پرداخت دیجیتال محلی در این شهر به بیت کوین علاقه نشان دادند. کسب و کارهای جدید همچنین رشد کردند و درگاه‌هایی برای خرید رمز ارز ارائه کردند. نشریه‌ی Cointelegraph با آدکمی بیتیره (Adekiemi Bitire)، یک مدیر اجرایی بازاریابی در IBIC Exchange که یک فرابورس بیت کوین در منطقه‌ی یابا (Yaba) از شهر لاگوس است، پیرامون گرایش به استفاده از بیت کوین در این شهر صحبت کرد. بیتیره شرح داد:

اینجا در لاگوس، من رشدی فوق‌العاده را در تعداد افراد متقاضی معامله‌ بیت کوین مشاهده کردم. افراد بیشتری در حال ورود به این کسب و کار، بدست آوردن کمیسیون ثابت و بهبود استاندارد زندگی خود هستند.

بیتیره در رابطه با جمعیت در حال رشد متقاضیان بیت کوین در این شهر ادامه داد:

جدا از دانشجویان دانشگاه و فریلنسرها خارج از کالج، ما همچنین کارمندان رده متوسط شرکت‌ها را می‌بینیم که از بیت کوین به عنوان روشی برای ایجاد یک جریان درآمد دیگر استفاده می‌کنند تا چیزی به حقوق ماهیانه‌ی خود اضافه کنند.

بیت کوین به عنوان درگاهی برای فرار از فقر

واقعیت امروز نیجریه چیزی است که بسیاری اعتقاد دارند به شدت در سودجویی از ناآگاهی و فقر صرفاً با هدف محروم‌کردن اکثریت تثبیت شده است. ثروتمندان اندک حاکم بر جامعه، در حالی که از رفاه عمومی لذت می‌برند، پیام « هر کسی باید براساس آنچه دارد زندگی کند » را رواج می‌دهند، حسن تعبیری که به نظر بسیاری برای مثبت نشان دادن فقری است که تمایل به دستیابی به رستگاری اقتصادی و مالی را نکوهش می‌کند.

در این ساختار ظالمانه و حمایت‌شده از سوی دولت، به‌کارگیری بیشتر بیت کوین در لاگوس و دیگر مکان‌های نیجریه یه نقطه عطف خواهد بود. اصل اساسی بیت کوین در آرمان‌های آزادیخواهانه نهفته شده که در تعارض با سیاست‌های سوسیالیستی محرومیت عظیم اقتصادی است.

داده‌هایی از بانک مرکزی نیجریه (CBN) نشان می‌دهد که نزدیک به 31 میلیون نفر از جمعیت این کشور صاحب حساب بانکی هستند. ارقام کمیسیون مستقل انتخابات ملی (INEC) 83 میلیون رای‌دهنده‌ ثبت‌نامی را نشان می‌دهد. این واقعیت که کل بازار کسب و کار در نیجریه، 63 درصد کمتر از رقم کل رای‌دهندگان واجد شرایط است، تصویری نگران‌کننده را ترسیم می‌کند.

بیت کوین یک بازار چند میلیارد دلاری است که بیش از یک سیستم پرداخت برون‌مرزی را در خود جای داده است. این سیستم نمایانگر توانایی ایجاد یک زیرساخت بازار جهانی غیرمتمرکز عاری از سانسور است. بنابراین، فرصت‌های فراوانی در اینجا برای استفاده‌ی وسیع‌تر از بیت کوین در ابر شهری مثل لاگوس وجود دارد.

با چنین درصد بالایی از افرادی که یا اصلاً از بانک‌ها استفاده نمی‌کنند و یا به اندازه‌ی کافی از خدمات آن‌ها بهره نمی‌برند، به خصوص در مناطق روستایی، رشد استفاده از بیت کوین یک جایگزین قابل اتکا برای خدمات بانکداری سنتی را ارائه می‌کند. مکان‌هایی در جنوب شرقی آسیا که از مشکلی مشابه رنج می‌برند، پیش از این رشد قابل‌توجهی در به‌کارگیری رمز ارز نشان داده‌اند.

تاکید بیشتر بر ایجاد روش‌های کاربرپسندانه برای انجام پرداخت‌های بیت کوین می‌تواند راه تکنولوژی برای گسترش به مناطق روستایی را که افراد ممکن است به اندازه‌ی همتایان شهری خود به تکنولوژی علاقه‌مند نباشند، هموارتر کند. بخش اعظمی از افرادی که از خدمات بانکی استفاده نمی‌کنند، مشابه بسیاری از مکان‌های دیگر جهان، در این مناطق فقیر و شهرک‌های روستایی زندگی می‌کنند.

رشد استفاده از بیت کوین می‌تواند به ایجاد مجموعه‌ای گسترده‌شده از « ابزارها » کمک کند که در آن افراد بلندپرواز می‌توانند استاندارد زندگی خود را بهبود ببخشند. با این وجود، این هدف در صورتی که جذابیت بیت کوین مطلقاً در حد یک « فعالیت جانبی » باقی بماند، غیرقابل دستیابی خواهد ماند.

ویکتور آلاگبه از OneWattSolar نیاز به یک رویکرد جامع‌تر به بیت کوین و تکنولوژی بلاک چین در لاگوس نیجریه و به طور کلی آفریقا را جمع‌بندی کرده و بیان می‌کند:

من تصور می‌کنم این واقعیت که بازار نیجریه علاقه‌مند به رمز ارزها است، برای اینکه در نهایت به استفاده‌ عمده‌ از تکنولوژی بلاک چین برسیم، مفید خواهد بود. بلاک چین اعتماد را به محیط‌هایی تزریق می‌کند که مانند شهر ما ذاتا غیرقابل‌اعتماد هستند؛ به همین خاطر، زمانی که پروژه‌های قدرت‌گرفته از بلاک چین (DApps) که بیش از حد به رمز ارزها وابسته نیستند، به بازار عمومی می‌رسند، احتمالاً به سرعت محبوبیت به دست می‌آورند.

برداشت‌های اقتصادی و اجتماعی بسیار بزرگتری از بیت کوین به عنوان یک جایگزین دلار در اینجا نقش ایفا می‌کنند. با ایجاد محصولات و خدمات تکنولوژیکی و مالی سودمند با محوریت بیت کوین، این رمز ارز برتر می‌تواند منفعت بسیار بیشتری برای لاگوس و به طور کلی نیجریه داشته باشد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.