دلیل عدم اعتماد شما به بیت کوین این است که فکر می‌کنید پول واقعی است!

این روزها اغلب می‌شنویم که می‌گویند بیت کوین یک توهم جمعی است. بیت کوین چیزی جز اعداد در فضای مجازی نیست، فقط یک سراب که مانند یک حباب متزلزل است. بیت کوین غیر از باور آن دسته از احمق‌هایی که آن را از احمق‌های بزرگتری خریداری می‌کنند، پشتیبانی ندارد! اما آیا می‌توان گفت که ارزهای فیات مانند دلار حقیقی هستند؟ دلار چه پشتوانه‌ای دارد؟ تفاوت ارزهای فیات و بیت کوین در چیست؟ برای درک بهتر این موضوع باید بیشتر با مفهوم پول و فلسفه رمز ارزهایی مانند بیت کوین آشنا شویم.

0 139

دلیل عدم اعتماد شما به بیت کوین

شاید درک این نکته دشوار باشد ولی دلار آمریکا نیز یک توهم است. دلار عمدتا از تعدادی عدد در فضای مجازی ساخته شده است، گاهی این اعداد روی کاغذ یا سکه حک می‌شوند و اگرچه این کاغذ و سکه واقعی هستند، ولی دلاری که نماینده آن هستند وجود خارجی ندارد. دلار آمریکا هیچ پشتیبانی به جز باور آن دسته از ابلهانی که آن را به صورت دستمزد پرداخت می‌کنند و ابلهان دیگری که آن را از گروه اول قبول می‌کنند، ندارد. تفاوت عمده دلار و بیت کوین آن است که دلار امریکا توهمی است که بطرز گسترده‌ای آنرا باور کرده‌اند.

در واقع می‌توان گفت دلارهای آمریکا، 90 درصد آن، صرفا خیالی بوده و هیچگونه وجود فیزیکی و عینی ندارند. به گزارش جیمز سوروویکی (James Surowiecki) در سال 2012 “تنها حدود 10 درصد از منابع پولی آمریکا – یعنی 1 تریلیون از کل 10 تریلیون دلار – در قالب پول نقد کاغذی یا سکه وجود دارد.” (رقمی که در حال حاضر حدود 1.5 تریلیون از کل 13.7 تریلیون دلار است). نظام بانکی ما هروقت دوست داشته باشد می‌تواند دلار تولید کند و چیزی جلودارش نیست. از 13.7 تریلیون دلار پول عرضه شده تا اکتبر 2017، 13.5 تریلیون دلار آن پس از سال 1959 تولید شده است، به عبارت دیگر عرضه پول تقریبا 50 برابر افزایش یافته است.

دلار آمریکا همان چیزی است که از آن به عنوان ارز “فیات” نام می‌برند. فیات عبارتی لاتین و به معنای “اجازه دهید وجود داشته باشد” است، همانطور که “fiat lux” بمعنای “بگذار نور وجود داشته باشد” است، از این رو”بگذارید دناریوس، .لیر، بولیوار، دلار و روبل نیز وجود داشته باشند.” تاریخچه وسوسه رهبران ملی برای تولید پول غیر قابل انکار است. تورم از نتایج آشکار مهارنکردن این وسوسه است: قدرت خریدی که 1 دلار در سال 1959 داشت اکنون به کمتر از 12 سنت رسیده است. در واقع شبکه بلاک چین بیت کوین در جواب این ضعف تاریخی بوجود آمده است، زیرا بعد از استخراج بیست و یک میلیون بیت کوین در حدود سال 2140، امکان تولید بیشتر آن از بین می‌رود.

https://miro.medium.com/max/700/0*oLTqBSbynwTvHqoq.

کلاهبرداران و دزدها همواره برای برهم زدن ساختارهای مختلف تلاش می‌کنند تا کنترل نظام پولی را در دست گرفته یا اقدام به سرقت از آن کنند. (برای مثال به اسناد لو رفته پارادایس و پاناما، برنیز کورن‌فلد (Bernies Cornfeld) و مداف (Madoff) ، لاندن ویل،LTCM  و BCCI مراجعه کنید. دزدان هوشمند گنجینه‌های موزه گاردنر در بوستون، بحران مالی و کمک‌های مالی مرتبط در سال 2008 و در نهایت خرابکاری در صرافی ماونت گاکس، سازمان غیر متمرکز مستقل DAO و رمز ارز تتر Tether). تمام مراکز سرمایه گذاری مورد حمله ی این افراد هستند و صرف نظر از نوع صرافی هر ثروتی که بدست آید دزدیده خواهد شد. با این همه گرچه تعجب آور است ولی هنوز هم افراد خوش قلبی وجود دارند که از سقوط کامل نظام‌های پولی جلوگیری کنند.

چندین تفاوت بنیادین میان رمز ارزها و دلار آمریکا وجود دارد. برای نمونه تراکنش‌های صورت گرفته با سیستم بیت کوین در یک دفتر ثبت غیرقابل تغییر ثبت می‌شوند، این دفترکل متکی به اعتبار بانک‌ها و یا موسسات دولتی نیست بلکه بر قدرت شبکه کامپیوتری عمومی استوار است که هر شخص برای پیوستن به آن آزاد است (حداقل در حالت تئوری). به علاوه همانطور که گفته شد حجم عرضه بیت کوین مشخص است، ولی میزان ناشناس بودن رمز ارزها شاید با اسکناس‌های شماره گذاری برابری نکند.

https://miro.medium.com/max/700/0*rJqth3Wg2u7NO4Bj.

خود پول نیز یک توهم جمعی است. شما برای آن سخت تلاش می‌کنید، تا آن را بدست آورده و حفظ کنید، اما با این حال تنها واقعیتی که درباره پول وجود دارد قدرت نمادین آن است.

درک مشترک ما از ارزش آن تکه کاغذ سبز رنگ، سکه کروگرراند، توکن اتریوم و یا سکه پوند، تنها چیزی است که به آن ارزش می‌بخشد. این درک مشترک هیچ معنای ثابتی ندارد و دستخوش تغییرات است. با وجود اقدامات حفاظتی انجام شده مانند تعیین نرخ مبادله برای چندین دارایی یا تنظیم حجم گردش مبادلات توسط نرخ بهروری، باز هم ارزش تمام “پول‌ها”، تمام صرافی‌ها متزلزل و انتزاعی هستند. پول همیشه شبکه درحالِ تغییری از توافقنامه‌های ساخته شده از سوی سازندگان آن است، به عبارت دیگر پول مانند تاری شکننده در شبکه اعتماد انسانهاست.

پول نقد زیادی را در نظر بگیرید که پناهجویان مجبورند برای عبور از مرز دشمن از دست بدهند. این پول است، اما هیچ وجه تشابهی با پول نامرئی چک حقوقی که رشته ای از اعداد است و حساب بانکی شما را شکل می‌دهد ندارد. شاید قیمت آووکادو یا قهوه از روزی که به حسابتان پول واریز شده است تا روزی که به بازار می روید با نوسان مواجه شود. در هنگام بلایای طبیعی مردم حاضر می‌شوند بخاطر تورم برای چند لیتر آب آشامیدنی هزینه بسیار بالایی بپردازند. با این حال ارزش “دلار” چیست؟

تمام بحث‌های صورت گرفته در مخالفت با رمز ارزهایی همچون بیت کوین و فناوری بلاک چین، همیشه در درک طبیعت شکننده پول ناتوان بوده‌اند. افرادی هستند که تصور می‌کنند پول واقعی است، به حالت فیزیکی وجود دارد و یا از “حمایت” هر چیزی غیر از اعتماد انسان‌ها در موسساتی از ثبات مشخصی برخوردار است، چنین افرادی هرگز نمی‌توانند رمز ارزها را درک کنند. یک دلار آمریکا از “حمایت” و اعتبار کامل آمریکا برخوردار است. اما این دقیقا به چه معناست؟

در پاسخ باید گفت که اگر شما یک اسکناس یک دلاری را به خزانه ایالات متحده برده و از آنها بخواهید که آنرا بازخرید کنند، آنها به شما یک اسکناس یک دلاری یا اگر بخواهید احتمالا چهار سکه 25 سنتی می‌دهند!

متاسفانه واقعیت این است که بحران‌های مالی در کشورهای ناپایدار مانند یونان، ونزوئلا و اسپانیا منجر به ایجاد امواجی در بازارهای متعدد رمز ارز شده است. هنگامی که دولت قبرس برای حل بحران مالی سال 2013 سعی کرد سپرده‌های بانکی شهروندان خود را تقریبا 7 درصد کاهش دهد، قیمت بیت کوین بالا رفت. این افزایش قیمت شاید به این خاطر بود که در آن زمان بسیاری از سپرده گذاران اروپای جنوبی که در کشورهایی با بدهی دولتی زندگی می‌کردند، گمان کردند که بیت کوین از امنیت سرمایه گذاری بیشتری نسبت به بانک‌های قبرس برخوردار است. این اتفاق سپرده گذاران اسپانیایی را به فکر انداخت که آیا چنین سرنوشتی در انتظارشان است؟

در حال حاضر مؤسسات مالی موجود در نظام پولی ما به شدت نا کارامد و دچار فساد هستند. این یک سناریوی بسیار قدیمی است که از سالها پیش از خلق بیت کوین با آن مواجه بوده‌ایم. بیت کوین از بدو شروع پروژه‌ای با انگیزه سیاسی بود، سیستمی جدید با هدف ایجاد مبادلات دیجیتالی ضد جعل که این پتانسیل را داشت جایگزین بهتری برای نظام بانکی موجود باشد.

تمام رمز ارزها از جمله بیت کوین از یک نظریه پیروی می‌کنند: محاسبات تولید شده توسط شبکه‌های کامپیوتری توزیع شده باید غیر قابل جعل باشند، بنابراین به لحاظ نظری این محاسبات از اطمینان ارزی بهتری در مقایسه با آنچه دولت‌ها ارائه می‌دهند برخوردارند. در حال حاضر، علیرغم برخی موانع موجود، سیستم بلاک چین، که بستری برای بیت کوین است، توانسته تا حدی این نظریه را اثبات کند. از سال 2009 تا به امروز حدود یک میلیون بیت کوین یا بیشتر به سرقت رفته است، اما دفتر کل توزیع شده در سیستم اصلی که بیت کوین مبتنی بر آن است، پایدار و سالم باقی مانده است.

بسیاری از اختلالات و سرقت‌های اوایل راه اندازی بیت کوین، فیلم (The Treasure of the Sierra Madre) را به یادمان می‌اندازد، یک فیلم درام خوب با داستان طمع و فساد که در طول دهه 1920 اتفاق می‌‌افتد. شکی نیست شانس یک شبه ثروتمند شدن مردم را به سمت دیوانگی سوق می‌دهد. با این حال باید توجه داشت که شوق به کسب ثروت و ایجاد جرم و فساد، علت از بین رفتن ارزش طلا نبود.

باید به این نکته توجه کرد که سلامت و پایداری دفتر کل توزیع شده بیت کوین، نه تنها به دلیل سیستم توزیع شده و سیستم هوشمند رمزنگاری آن، بلکه به دلیل حسن نیت و هوشمندی توسعه دهندگانی است که این پروژه را از بدو پیدایش محافظت کرده‌اند. بدون هوشمندی و مدیریت گوین اندرسن (Gavin Andresen) که در اوایل پیدایش بیت کوین یک تنه بسیاری از بحران‌های آن را نظارت و پشتیبانی کرد، شاید این پروژه رمز ارز به راحتی از بین می‌رفت. حتی امروزه نیز موانع و مشکلات و فورک‌های مختلف، سیستم بیت کوین را مورد آزمایش قرار می‌دهند. به نظر من، در حال حاضر عدم اطمینان نسبی توسعه دهندگان اصلی بیت کوین، که به اعتقاد بسیاری تنها به دنبال منافع شخصی هستند، ممکن است ضربه نهایی را نه تنها بر پیکر بیت کوین بلکه بر کل فناوری بلاک چین وارد کنند.

به علت اتفاقات ناگوار گذشته، مانند سرقت حدود 800000 بیت کوین از صرافیMt. Gox در سال 2014، کل شبکه رمز ارز دچار بدنامی شد. مردم تصور می‌کردند که تمام شبکه بیت کوین هک شده است، در حالی که در واقع بزرگترین صرافی این رمز ارز هک شده بود، همانند بانک مرکزی بنگلادش که سال گذشته از حساب خود در بانک فدرال رزرو نیویورک 63 میلیون دلار از دست داد. اگر بخاطر وجود افراد کلاهبردار بگوییم “بیت کوین تقلبی است” دقیقا مانند این است که بگوییم “صنعت خدمات مالی تقلبی است” زیرا شرکت جیمی دایمن (Jamie Dimon) متخلف است. در دارک‌ وب از بیت کوین برای خرید و فروش مواد مخدر استفاده شده است! خب رد قاچاقچیان کوکائین نیز روی اغلب اسکناس‌های 100 دلاری وجود دارد، بنابراین اگر شما از داشتن این اسکناس‌ها ناراضی هستید، لطفا آنها را به من بدهید! آیا استفاده از این اسکناس‌ها در بین جنایتکاران آنها را نامشروع می‌کند؟ نه. در حقیقت این طبیعت پول است که موجب فساد می‌شود.

به زودی سیستم بلاک چین که اکنون برای تضمین تراکنش‌های بیت کوین کاربرد دارد، بدلیل ارزش بالایی که دارد با سایر سیستم‌ها ادغام و تلفیق می‌شود. همین حالا نیز افراد متعددی از وال استریت تا سند هیل رود (Sand Hill Road) در کالیفرنیا، مبالغ قابل توجهی از پول و زمان خود را در کسب و کارهای مبتنی بر فناوری بلاک چین سرمایه گذاری کرده‌اند. در هر کجا که نیاز داشته باشیم از وقوع چیزی اطمینان حاصل کنیم، فناوری بلاک چین می‌تواند به گونه ای برنامه ریزی شود تا به ما اطلاعات غیرقابل تغییری در این باره ارائه کند.

علی رغم اشکالات موجود در سیستمی که توسط ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 خلق شد، او ثابت کرد که برای ایجاد سوابق جعل نشدنی و تضمین شده از تراکنش‌ها راهی وجود که کاملا از وابستگی به نهادهای دولتی مانند بانک‌ها بی نیاز است. این حقیقتی انکار نشدنی است. مبارزه در راه ثبات ارزی همواره مغلوب شده است، زیرا هرگاه فرصتی برای ایجاد یک معامله وجود دارد، طبیعت حکم می‌کند که عده‌ای دست به تقلب بزنند. حتی ثبات متزلزلی که در کشورهای توسعه یافته وجود دارد، مستلزم نظارت و کار بی وقفه تعداد بی شماری از افراد سخت کوش و منظم است. مبارزه برای زنده نگه داشتن این توهم که پول حقیقی است، هرگز متوقف نخواهد شد!

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.