YFI چیست؟ نگاهی دقیقتر به پلتفرم Yearn Finance

در طول هفته گذشته Yearn Finance که بیشتر با نام yEarn Finance یا yearn.finance شناخته می‌شود، با جهش بزرگ قیمت خود و عبور از مرز ۱۳۰۰۰ دلار، قیمت بیت کوین را نیز پشت سر گذاشت و توجه‌ بسیاری را به خود جلب کرد. به این ترتیب، ممکن است پرسش‌هایی از این دست به ذهن افراد خطور کند که: «yearn.finance چیست؟» حقیقت این است که پس از عرضه محصول بیمه توکنیزه شده Yearn Finance با نام yInsure Finance ، این پلتفرم به یک محبوبیت ناگهانی دست یافت. با تمام این اوصاف، در مقاله پیش رو نگاهی داریم به تمامی اتفاقاتی که منجر به خلق کل مجموعه yEarn Finance شد.

0 1,139

آندره کرونیه (Andre Cronje) که امروزه به عنوان بنیان‌گذار Yearn Finance شناخته می‌شود، یک ارتش یک نفره است؛ چرا که او تنها توسعه دهنده و بنیان‌گذار این پروژه است. Yearn Finance در واقع یک پلتفرم فارم بهره بر روی بلاک چین اتریوم است. این پلتفرم با این هدف تأسیس شد که با استفاده از یک اکوسیستم متشکل از پروتکل‌های مختلف، سود سالیانه کاربرانی که قصد استفاده از فارم بهره را دارند را افزایش دهد. اکثریت افراد این تب و تاب و هیجان ناگهانی برای فارم‌های بهره را به توزیع توکن COMP پروژه کامپوند (Compound) ربط می‌دهند؛ اما حقیقت این است که تأثیر Yearn Finance نیز در این هیجان همه‌گیر، تأثیر ناچیزی نیست. yEarn از پروژه‌های دیفای مختلفی مانند Curve ، Compound ، Aave و dYdX برای به حداکثر رساندن فرصت‌های ارائه وام توسط توکن‌ها بهره می‌برد. به طور خلاصه، این پلتفرم از پروتکل‌های پیچیده‌ای بهره می‌برد که نقدینگی را در بخش‌های مختلف جامعه دیفای به گردش در می‌آورد و با این کار، سودهای حداکثری را موجب می‌شود.

بخش عمده‌ای از محبوبیت yEarn به پروژه yPool آن در پلتفرم وام دهی Curve اختصاص دارد. زمانی که کاربری توکنی را در این پروژه سپرده‌گذاری می‌کند، این توکن به توکن دیگری تبدیل می‌شود که اصطلاحاً yToken نام دارد. yUSDC، yUSDT و yDAI همگی نمونه‌هایی از yToken ها هستند. این ویژگی امکانی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که علاوه بر دریافت سودهای معمول حاصل از سپرده‌گذاری، از سودهای حاصل از معاملات انجام شده در Curve نیز سهمی را داشته باشند. yPool یکی از بهترین نرخ‌های سپرده‌گذاری و وام‌دهی در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده است.

YEarn به عنوان یکی از غیرمتمرکزترین پروژه‌ها در دنیای کریپتو شناخته شده و از همین رو، تحسین بسیاری از افراد را برانگیخته است. این پلتفرم همچنین لقب «بیت کوین دیفای» را دریافت کرده است؛ چرا که سود سالانه چشمگیری را در ماه‌های اولیه تولد خود برای نخستین کاربران خود به ارمغان آورده است.


تاریخچه مختصری از yearn.finance


آندره کرونیه (Andre Cronje)، بنیانگذار یرن فایننس می‌تواند الهام‌بخش افراد بسیاری باشد که مایلند در دنیای رمز ارز ها تأثیرگذار باشند. آندره به انتخاب خود تحصیلات خود در رشته حقوق را رها کرد تا تمرکز خود را بر علوم کامپیوتری بگذارد. او سپس برنامه علوم کامپیوتری را تنها در ۶ ماه به اتمام رساند و در حوزه فناوری مالی یا فین تک (FinTech) مشغول به کار شد. فناوری دفتر کل توزیع شده تمام توجه وی را به خود جلب کرد و پس از آن، آندره با دنیای رمز ارز ها آشنا شد. وی پس از مدتی شیفته دیفای شد و ظرفیت بالقوه استیبل کوین ها برای سوددهی در این حوزه را درک کرد.

کرونیه در فضای دیفای تبدیل به یک شخص تأثیرگذار و یا اصطلاحاً اینفلوئنسر شد و پیش از تأسیس yEarn با بازبینی‌هایی که روی کدهای پروژه‌های دیفای انجام می‌داد، به شهرت رسید. او علاقه بسیاری به شکستن و بررسی کدهای پلتفرم‌های دیگر داشت و همین امر، به او در کدنویسی و نهایی‌سازی پروژه خود کمک کرد. در طول این بررسی‌ها، او به این نکته پی برد که دیفای برای کاربران معمولی، بیش از حد پیچیده است. در همین راستا، او تمرکز خود را بر روی دو بعد از پروژه خود معطوف کرد که اعتقاد داشت می‌تواند این مشکل را تا حدی کاهش دهد: تجربه کاربری و امنیت.

او در توییتر خود، متنی بسیار متواضعانه نوشته است:

وقتی من نرم‌افزاری را می‌سازم، آن را برای خودم می‌سازم؛ اگر اصرار دارید از آن استفاده کنید، لطفاً مراقب باشید چرا که در آن باگ وجود دارد. رابط کاربری نرم‌افزارهای من، متناسب با خودم است. من هم اشتباهاتی دارم؛ اگر در فهم آن مشکل دارید، لطفاً از آن استفاده نکنید.


نسخه‌های اولیه yearn.finance


کلید ایده اولیه yEarn زمانی در ذهن کرونیه زده شد که مدیریت پول تعدادی از دوستان و اعضای خانواده خود را بر عهده داشت. او به دنبال راهی بود تا از طریق استیبل کوین‌ها به کسب سود بپردازد. در آن زمان، پروژه‌های Aave, Fulcrum, Compound و dYdX مشغول به کار بودند. کرونیه از همین رو این پروتکل‌ها را شخصاً بررسی می‌کرد تا متوجه شود که کدامیک بیشترین درصد از سود سالیانه (APR) را ارائه می‌دهند.

جابجایی دستی توکن‌ها و پرداخت کارمزد گس خیلی زود او را خسته کرد؛ بنابراین به فکر کدنویسی قراردادهای هوشمندی افتاد که به طور خودکار این کار را برای او انجام دهند. او سپس نسخه ای از yToken ها را کدنویسی کرد. yToken ها می‌توانستند خروجی‌های مربوط به سود سالیانه را بخوانند و به صورت خودکار به سمت گزینه‌ای حرکت کنند که بیشترین میزان سود را ارائه می‌دهد.

او ابتدا این سیستم را برای استفاده خود راه‌اندازی کرده بود؛ اما سپس آن را در اختیار سایرین نیز قرار داد. روی هم رفته، هر چه تعداد افراد بیشتری از این پروتکل استفاده می‌کردند، سود این پروتکل نیز بیشتر بود؛ چرا که تعامل یک کاربر جدید با این سیستم باعث می‌شد تا قراردادهای هوشمند به صورت خودکار به بررسی این موضوع بپردازند که آیا تغییر و تطبیق مجدد تراز ضرورتی دارد یا خیر.  هر چه تعداد دفعات این تعامل‌ها افزایش می‌یافت، تعداد جابجایی‌های بین پروتکل‌ها نیز بیشتر می‌شد و همین امر، باعث می‌شد تا سود بیشتری عاید شبکه و کاربران شود.

بنابراین، yEarn قادر بود به تنهایی سود بیشتری را نسبت به تمامی رقبای خود کسب کند. مفهومی که کرونیه مورد استفاده قرار داد، مفهوم ساده‌ای بود: سرمایه خود را در جایی قرار بده که سود بیشتری را عرضه می‌کند. البته کرونیه باید کارمزد گس را هم در نظر می‌گرفت؛ چر که هر زمان که توکن‌ها جابجا می‌شدند، این کارمزدها نیز همراه آن‌ها تولید می‌شدند.


yToken ها چگونه کار می‌کنند؟


yToken ها را مانند یک استخر در نظر بگیرید. همانطور که پیش‌تر بیان کردیم، هر زمان که کاربری به این استخر مبلغی را پرداخت می‌کند و یا مبلغی را از آن برداشت می‌نماید، قراردادهای هوشمند به صورت اتوماتیک درصد سود سالیانه یا APR (Annual Percentage Rate) را بررسی می‌کنند. بنابراین عملکرد yToken ها تا حدی شبیه به اواکل‌هاست؛ اما نه کاملاً. کرونیه در این باره اینگونه توضیح می‌دهد:

اوراکل‌ها اطلاعات خارج از زنجیره (off-chain) را بررسی می‌کنند؛ در حالی که ساز و کار این قراردادها اینگونه نیست. در yToken ها، همه چیز در درون زنجیره (on-chain) است.

بنابراین می‌توان اینطور نتیجه گرفت که گر چه کرونیه عملکرد yToken ها را شبیه به اوراکل‌ها به معنای سنتی آن‌ها نمی‌داند؛ اما می‌توان از آن‌ها به عنوان «اوراکل سود سالیانه یا اوراکل APR» نام ‌برد. آن‌ها اطلاعات درون‌زنجیره‌ای را مانند ربات‌هایی که به دنبال بیشترین بهره هستند نرمال‌سازی می‌کنند. و نکته جالب این جاست که تمامی این فرآیند توسط قراردادهای هوشمند به طور اتوماتیک به انجام می‌رسد و در نهایت سرمایه‌ها به سمتی سوق داده می‌شوند که بیشترین سود را برای کاربران به همراه دارد.

برای درک بهتر این موضوع، استخر DAI را به عنوان یک مثال در نظر می‌گیریم. زمانی که یک کاربر DAI بیشتری را سپرده گذاری می‌کند، قراردادهای هوشمند اطلاعاتی از جمله پلتفرم‌های با بیشترین میزان سود را از اوراکل های APR (نرخ سود سالیانه) جویا می‌شوند. اگر برای مثال پاسخ اوراکل APR، پلتفرم Aave باشد، توکن‌های DAI به طور خودکار به Aave فرستاده می‌شوند. بنابراین این کاربر موظف به انجام هیچ کار دیگری نیست و فقط و فقط باید منتظر دریافت سود خود از Aave باشد.

حال تصور کنید که سپرده‌گذار دیگری با توکن DAI از راه می‌رسد. قراردادهای هوشمند  این بار اوراکل‌ APR  را بررسی می‌کنند و متوجه می‌شوند بهترین درآمد از کامپوند (Compound) حاصل می‌شود. در این حالت، DAI از Aave خارج می‌شود، aToken ها وارد Aave می‌شوند و DAI در کامپوند سپرده‌گذاری می‌شود. اکنون کاربر قبلی، cToken های کامپوند را دارد.

بنابراین هر باری که تعاملی از سوی کاربری صورت می‌گیرد، اوراکل APR اطلاعات خود را در خصوص پلتفرم‌های با بیشترین میزان سود به‌روزرسانی می‌کند و در صورت نیاز، توکن های قبلی کاربران نیز جابجا می‌نماید.


محاسبه ریسک با yearn.finance


در نسخه‌های اولیه yEarn، این پروتکل قادر نبود میزان ریسک را مشخص کند و صرفاً به سمت پروتکلی حرکت می‌کرد که بیشترین نرخ سود را دارا بود؛ اما هنوز پرسش‌هایی از این دست بی‌پاسخ مانده بود که منبع فرعی (که توکن ها قرار است برای آن فرستاده شوند) چقدر نقدینگی دارد؟ و این حرکت تا چه حد بر روی استخر تأثیرگذار است؟

در روزهای ابتدایی که کل میزان سپرده گذاری در این پروتکل‌های فرعی به ۱۰۰۰۰ دلار هم نمی‌رسید، نرخ سود سالیانه تغییرات چندانی نداشت؛ اما این روزها و با افزایش محبوبیت yEarn، نقل و انتقال سرمایه در این پروتکل‌ها در مقیاس میلیون دلاری صورت می‌پذیرد و واضح است که این امر، می‌تواند تأثیرات چشمگیری داشته باشد. با جابجا شدن مقدار زیادی سرمایه hc یک پروتکل، نرخ سود سالیانه آن می‌تواند به سرعت نزول کند و (برای مثال) از ۱۰ درصد به ۵ درصد برسد. بنابراین یک قرارداد هوشمند نه تنها باید نقدینگی را ارزیابی کند و توکن‌ها را با سرعت زیاد به جایی که لازم است بفرستد؛ بلکه باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهد که با تزریق مقدار زیادی از سرمایه به یک پروتکل، چه اتفاقی برای نرخ سود سالیانه آن خواهد افتاد.


اکوسیستم yearn.finance


Yearn.finance که با نام yEarn نیز شناخته می‌شود، اکوسیستم کاملی است که تنها محدود به پروتکل yearn.finance نیست؛ بلکه پروتکل‌های جانبی زیر را نیز ارائه می‌دهد:

  • ytrade.finance : پروتکلی که به کاربران این امکان را می دهد تا با استفاده از لوریج ۱۰۰۰برابر، از طریق استیبل کوین‌ها به ترید بلند و کوتاه مدت بپردازند. این پروتکل اکنون به صورت live در حال اجراست.
  • yliquidate.finance: این پروتکل از مکانیزم وام‌های سریع (flash loan) در پلتفرم Aave برای نقد کردن سرمایه استفاده می‌کند. وام سریع، نوعی وام بدون وثیغه است که در یک تراکنش به قرض گیرنده منتقل شده و در همان تراکنش به قرض دهنده بازپس داده می‌شود. کارمزد این نوع وام، در حدود ۰.۹ درصد است به منظور بهره‌گیری از آربیتراژ از آن استفاده می‌شود. این پروتکل اکنون به صورت testnet در حال اجراست.
  • yswap.exchange: سرویسی است که کاربران را قادر می‌سازد تا به صورت دستی (manual) اقدام به واریز یا جابجایی سرمایه خود در پلتفرم‌های وام دهی دیفای نمایند. این پروتکل اکنون به صورت live در حال اجراست.
  • iborrow.finance: این سرویس با کمک پلتفرم Aave به کاربران این امکان را می‌دهد که بدهی های خود (مبالغ وام گرفته شده) را در پروتکل‌های وام دهی دیگر توکنایز کنند تا بتوانند از این مبلغ در سایر پروتکل‌ها هم استفاده کنند. این پروتکل اکنون به صورت testnet در حال اجراست.
  • yInsure.Finance: یک سرویس بیمه دارایی‌های رمز ارز است که مانند یک کیف پول عمل کرده و با واریز دارایی‌هایتان در آن، به صورت هفتگی از شما کارمزدی در حدود ۰.۰۱ درصد کسر کرده و در مقابل دارایی‌های شما را بیمه می‌کند.

تمرکز این مقاله بر Yearn.finance است؛ اما در صورت تمایل برای بررسی دقیق‌تر سایر محصولات، می‌توانید به وب سایت yearn.finance مراجعه کنید.

yEarn از استیبل کوین‌های DAI, USDC, USDT, TUSD, sUSD پشتیبانی ‌می‌کند. آن‌هایی که در دنیای دیفای تازه‌کار هستند، ممکن است yEarn را پروتکل پیچیده‌ای تصور کنند؛ اما ایده کلی آن بسیار ساده است. yEarn استیبل کوین‌های قابل پشتیبانی را با توجه به میزان سوددهی پلتفرم‌های وام دهی، میان کامپوند،Aave ، dYdX و Curve جابجا می‌کند.

هدف از استفاده از Curve، افزایش پاداش‌های توکن‌های yEarn است. بنابراین زمانی که کاربری DAI را سپرده گذاری می‌کند، در مقابل این سپرده‌گذاری سودی را در قالب yDAI به دست می‌آورد. این کاربر سپس می‌تواند yDAI به دست آمده را در Curve عرضه کند تا علاوه بر پاداش‌ بهره، سود مربوط به تأمین نقدینگی (Liquidity Providing) را نیز از معاملات انجام شده در Curve دریافت نماید. این پروتکل تنها مقدار ناچیزی را کسر می‌کند؛ که این مقدار متعلق به دارندگان توکن YFI است.

برای امتحان کردن این موضوع، می‌توانید به سادگی به سایت yearn.finance/zap مراجعه کرده و حداقل یکی از این توکن‌ها را سپرده گذاری کنید. خواهید دید که توکن شما شروع به کسب سود خواهد کرد. البته فراموش نکنید که این پروژه هنوز در فاز بتا قرار دارد؛ بنابراین بهتر است تا کسب آشنایی کامل از نحوه کار آن، سرمایه‌گذاری خود را با مبالغ کم انجام دهید.


توکن حاکمیتی YFI


YFI یک توکن حاکمیتی ERC-20 است که اکوسیستم yearn.finance را کنترل می‌کند. این پروتکل YFI را در میان تأمین‌کنندگان نقدینگی توزیع می‌کند. این افراد در واقع yToken های خاصی را تأمین می‌کنند. هدف این طرح از ابتدا این بوده است که از YFI برای رأی‌گیری و نه برای مبادلات استفاده شود.

کرونیه بارها اعلام کرده است که توکن YFI فاقد ارزش است و نباید در صرافی‌ها معامله شود. با این حال، به نظر می‌رسد که عملیات روانی معکوس کار خودش را کرده است! زیرا در زمان نگارش این مقاله، قیمت این توکن ۱۳.۴۰۰ دلار بوده و طی مدت زمانی در حدود ۲ ماه، قیمت بیت کوین را نیز پشت سر گذاشته است. در حال حاضر، کاربران می‌توانند YFI را در بایننس و Uniswap معامله کنند. زمانی که بایننس برای اولین بار این توکن را به لیست توکن ها و رمز ارز های قابل‌معامله خود اضافه کرد، YFI به سرعت ۵۰ درصد ترقی ارزش یافت و زمانی که Uniswap آن را در فهرست خود قرار داد، ارزش آن ۴۰۰۰ درصد صعود کرد.

به نظر می‌رسد که بازار به هیچ وجه با فاقد ارزش بودن این توکن موافق نیست. با این حال، کرونیه معتقد است پشتیبان‌های راستین این توکن افرادی هستند که از این پروتکل استفاده می‌کنند. وی همیشه پیشنهاد کرده است که افراد برای بدست آوردن توکن YFI ، از پروتکل استفاده کنند و از خرید آن در صرافی‌ها اجتناب نمایند. با این وجود، سرمایه‌گذاران تصمیم گرفته‌اند که آن را خریداری کنند و برای کسب سود از این پروتکل در آینده، آن را ذخیره‌سازی نمایند.


مجموع ارزش دارایی‌های قفل شده YFI


کرونیه معتقد است که در این زمان، تضادی در میان هدف اصلی و ابتدایی این توکن و ارزش‌گذاری حال حاضر سرمایه گذاران به وجود آمده است. ارزش مجموع دارایی‌های قفل شده در yearn.finance ، در زمان نگارش این مقاله در سایت دیفای‌پالس برابر با ۷۹۵ میلیون دلار نمایش داده شده است.

هودلرهای YFI در رابطه با موضوعاتی که مربوط به تمامی پروتکل‌های زیرمجموعه yearn.finance باشند حق رأی دارند و می‌توانند در تصمیمات آن‌ها مشارکت کنند. در زمان عرضه این پلتفرم، هیچگونه ICO یا عرضه اولیه سکه‌ای در کار نبود؛ بنابراین در صورت تمایل می‌توانید با تأمین نقدینگی برای اکوسیستم yEarn ، صاحب توکن YFI شوید. همچنین در حال حاضر می‌توانید YFI را در صرافی‌ غیرمتمرکز Uniswap یا صرافی متمرکز بایننس (با جفت‌های معاملاتی BTC/YFI، BNB/YFI و USDT/YFI) خریداری کنید. لازم به ذکر است که سقف موجودی توکن‌های  YFI 30.000 عدد است.

با توجه به این که جزئیات مربوط به YFI در طی پست‌های مختلف و پراکنده‌ای در Medium منتشر شده است، ممکن است درک چگونگی حاکمیت YFI کمی پیچیده به نظر برسد؛ اما اگر بخواهیم این سیستم را در یک جمله خلاصه کنیم، می‌توانیم بگوییم هر توکن YFI مساوی است با یک حق رأی.


چگونه YFI به دست آوریم؟


مواضع حاکمیتی اتخاذ شده در آینده ممکن است همه چیز را در خصوص این توکن تغییر دهد؛ اما یکی از شناخته شده‌ترین راه‌های بدست آوردن YFI، از طریق استخر yCurve است. تأمین‌کنندگان نقدینگی که تأمین کننده yToken برای yPool در Curve Finance هستند، در ازای این کار توکن‌های yCRV دریافت می‌کنند. yCRV سپس می‌تواند در استخر yGov که متعلق به خود yEarn است سپرده‌گذاری شود. اگر به این موضوع علاقه مند هستید، راهنمای جامعی در رابطه با عملکرد Curve موجود است که می‌توانید از آن کمک بگیرید.

روش دیگر، سپرده گذاری ترکیبی توکن های DAI و YFI به نسبت ۹۸ به ۲ درصد در پروتکل Balancer است. در این پروتکل، تأمین‌کنندگان نقدینگی در ازای این کار، توکن های BAL دریافت می‌کنند. با سپرده گذاری BAL در استخر yGov می‌توان آن را با YFI مبادله کرد.

همچنین کاربران می‌توانند ترکیبی از توکن های YFI و yCRV را در Balancer سپرده‌گذاری کنند و در ازای آن، توکن استخر Balancer یا همان (BPT)Balancer Pool Token  را دریافت کنند. این کاربران سپس می‌توانند BPT را در yGov سپرده گذاری کرده و توکن YFI به دست بیاورند. این فرآیند چیزی شبیه به الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام است که در آن‌ها، افراد در ازای استیک کردن یا قفل کردن مقدار مشخصی از دارایی، در اعتبارسنجی تراکنش‌ها شرکت کرده و پاداش استخراج بلاک ها را دریافت می‌کنند؛ اما با این تفاوت که با استیک کردن توکن‌های Curve و Balancer در yEarn ، توکن YFI و حق حاکمیت دریافت می‌کنند.


روش نگهداری توکن YFI


YFI یک توکن ERC-20 است و می‌توان آن را تقریباً در هر کیف‌پولی که از دارایی‌های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌کند، ذخیره کرد. اگر می‌خواهید YFI خود را بسیار ایمن نگه دارید و در حال حاضر قصد معامله آن را ندارید ، از یک کیف پول سخت‌افزاری مانند Trezor ، Ledger یا Keepkey استفاده کنید.

اگر می‌خواهید توکن YFI خود را در آینده نزدیک معامله کنید و یا هزینه زیادی بابت کیف‌پول سخت‌افزاری پرداخت نکنید، استفاده از کیف پول‌های نرم افزاری نیز برای شما مناسب است. می‌توان از کیف پول‌ های نرم‌افزاری اتمیک (موبایل/دسکتاپ)، Exodus (موبایل/دسکتاپ) و Coinomi (موبایل) به عنوان کیف پول‌های معتبر برای توکن YFI نام برد.


آینده yearn.finance


نظر کرونیه که معتقد بود دیفای برای افراد عادی بیش از حد پیچیده است، نظر درستی بود. هر شخصی که بتواند این فرآیند را تا حد امکان تسهیل کند و تجربه بهتر و راحت‌تری را برای کاربران فراهم آورد، می‌تواند به همان نسبت شانس بیشتری را در جلب توجه عمومی داشته باشد. با این حال که راهبردهای فارمینگ بهره هنوز هم از ریسک بالایی رنج می‌برند، yEarn در سال جاری توانسته است سودهای خوبی را به کاربران خود ارائه کند و با ریسک کمتری نیز همراه باشد. البته این نکته لازم به ذکر است که زمانی که کاربران yGov و توکن BPT را برای انجام این کار انتخاب می‌کنند، لایه‌هایی از مشتقات در بستر دارایی‌های آن‌ها فعال می‌شوند. این به این معنی است که با یک لینک در این زنجیره، همه چیز می‌تواند خراب شود و به همین جهت، به سختی می‌توان آن را راهبردی کم ریسک نامید.

با این که کرونیه تنها توسعه دهنده yEarn است، اما در حال حاضر جمعیتی پیرامون این پلتفرم جمع شده‌اند. تعهدی که اعضای این جامعه به مدیریت جامعه خود دارند در نوع خود فوق العاده و قابل‌تحسین است. YFI توکنی است که طراحی قدرتمندی دارد و در حال حاضر به شدت محبوب است. هر تغییری در این پروتکل با ارائه پیشنهاد و رأی‌گیری به شکل درون زنجیره‌ای انجام می‌شود.

کاربری که از دیفای آگاهی کافی داشته باشد، می‌تواند از طریق این پروتکل‌ها به کسب درآمد بپردازد. در زمان نگارش این مقاله، YFI از نظر قیمت هر واحد در بازار، در جایگاه اول قرار دارد. قیمت بالای YFI می‌تواند نتیجه میزان سرمایه قفل شده در پروتکل باشد و یا (همانطور که کرونیه نیز اشاره کرده است) نتیجه تضاد موجود در بین هدف اولیه این توکن و ارزش‌گذاری سرمایه‌گذاران. این سرمایه‌گذاران، توییتی که در حساب رسمی توییتر yearn.finance  آمده است را نادیده گرفته‌اند. در این توییت بیان شده است:

هدف این توکن مدیریت پلتفرم است. اگر تمایلی به مدیریت این پلتفرم ندارید، از این توکن فاصله بگیرید.»

به نظر می‌رسد که هنوز هم روانشناسی معکوس در حال ایفای نقش است.


دانش و آگاهی واقعی در دیفای


در دنیایی زندگی می‌کنیم که در چشم بر هم زدنی، با پروژه‌های فوق العاده‌ای در دیفای مواجه می‌شویم. هیچکسی نمی‌داند زمانی که تب فارمینگ بهره فروکش کند، کدام پروتکل‌ها جای آن را خواهند گرفت و به کار خود ادامه خواهند داد. اما در این میان یک مسئله‌ مسجل است، و آن این است که yEarn بازیگر مهمی است؛ بخصوص وقتی که نقدینگی به طور کلی با افزایش روبه‌رو شود. کرونیه معتقد است که فارمینگ بهره زود گذر است و ادعا می‌کند که قیمت YFI هیچ ارتباطی به او ندارد؛ چرا که قیمت این توکن هیچ دخالتی در نحوه عملکرد سیستم نخواهد داشت.

بدون توجه به درستی یا نادرستی این ادعا، آندره کرونیه فردی تأثیرگذار و انگیزه‌بخش است. گذشته وی گواهی بر این است که اگر فردی هدفی راستین در زندگی داشته باشد، حتی در یک مدت زمان کوتاه به دستاوردهای بزرگی خواهد رسید. او ثابت کرده است که لزوماً احتیاجی نیست چهار سال از وقت خود را در کالج تلف کنید تا بتوانید به یک فرد پیشرو در حوزه‌هایی مانند فارم بهره و دیفای تبدیل شوید.

اگر آماده هستید تا فرآیند یادگیری خود را سرعت دهید و در مبانی بلاک چین تبحر یابید، رسانه فینمگ را از دست ندهید.

منبع :  academy.ivanontech.com cryptobriefing.com coinbureau.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.