بکارگیری و گسترش بلاک چین توسط بزرگترین سازمان تجاری جهان

از آغاز جنگ جهانی اول، کارآفرینانی که می‌‌خواستند انتقال آزاد کالا در کشورهای جنگ‌‌زده به راه بیندازند، یک نوع سازمان جدید ایجاد کردند. اتاق بازرگانی بین‌‌المللی (ICC) که ماموریتش طراحی کسب و کار‌‌های موثر و کارآمد جهانی است، یکی از آخرین آثار مجمع ملل (League of Nations) است، که در سال 1920 توسط رئیس جمهور وقت آمریکا، وودرو ویلسون که برای حل مسالمت‌‌آمیز منازعات جهانی ساخته شده بود. در 1923، ICC دادگاه‌‌های بین‌‌المللی ایجاد کرد تا منازعات کسب و کار‌‌ها را رفع کند. ICC پس از جنگ جهانی دوم، این ماموریت را با ارائه منافع جهانی کسب و کار‌‌ها در کنفرانس برتون وودز (Bretton Woods) ادامه داد و ساختار تجاری فعلی جهان را شکل داد. حالا این سازمان می‌خواهد در جهان امروز این ماموریت را از طریق بکارگیری و گسترش فناوری بلاک چین محقق کند.

0 83

جان دنتون، دبیر کل فعلی ICC می‌‌گوید:

اگر کالاها بتوانند بدون نیاز به نیروی انسانی از مرزها عبور کنند، احتمال صلح و شکوفایی بالاتر می‌‌رود.

این گروه پاریسی، که 45 میلیون کسب و کار‌‌ در بیش از 130 کشور ساخته است و خود را بزرگ‌‌ترین موسسه‌‌ی کسب و کار‌‌ی جهان می‌‌داند، حالا برجسته ترین نقش خود را در این عصر ایفا می‌‌کند.

با سفت و سخت شدن مجدد مرزهای جهانی، این بار پشت دیوارهای مرزی، اتحادهای شکسته شده و جنگ‌‌های تجاری سخت، دنتون یک توافق با استارتاپ سنگاپوری بلاک چینی به نام Perlin Net Group امضا کرد تا بفهمد که تکنولوژی بلاک چین (که با آمدن بیت کوین و قابلیت انتقال پول بدون نیاز به بانک محبوب شده است) چه کمکی به ICC و ماموریتش در رساندن کالا و خدمات به جهانیان می‌‌کند.

دنتون که قبل از دبیر کلی ICC، در یک موسسه روادید بین‌‌المللی استرالیا همکاری می‌‌کرد، می‌‌گوید:

ما می‌‌توانیم مداخلات ICC که تاثیر بزرگی بر اقتصاد جهانی قرن بیست داشت را دنبال کنیم. من فکر می‌‌کنم 100 سال بعد می‌‌گویند که ICC در بلاک چین تحول ایجاد کرد، موجب شد عملکرد بخش خصوصی موثر و پایدار شود و هم چنین فرصت‌‌های شغلی برای مردم ایجاد کرد.

مطابق با مفاد توافق‌‌نامه، بخش‌‌هایی که به Forbes، ICC و Perlin مربوط بودند، یک اتحاد بلاک چین/DLT می‌‌سازند و به تکنولوژی دفتر کل توزیع شده، ارجاع می‌‌دهند. شرکت‌‌ها منتظرند ببینند که پلتفرم بلاک چین Perlin چه کاربردی در ساده‌‌سازی زنجیره‌‌های تامین و تجارت‌‌های برون‌‌مرزی دارد.

به عنوان یکی از بخش‌‌های توافق‌‌نامه، ICC به Perlin کمک کرد تا اعضایی را به اتحاد نوظهور بلاک چین دعوت کند. ICC استخر بزرگ اعضای خود را به این پلتفرم معرفی کرد، این استخر علاوه بر اعضای اتاق‌‌های بازرگانی کشورها، شامل اعضایی از شرکت‌‌هایی مثل آمازون، کوکا کولا، فدکس، مک دونالدز و پی پال بود. مطابق با این عهدنامه، Perlin توانست ICC را به عنوان شریک فناوری رسمی‌‌اش معرفی کند و در چند مرحله از پروژه، به ICC اجازه‌‌ی دسترسی رایگان به پلتفرم بلاک چینش را اعطا کرد.

دنتون در اوایل همین هفته، در رویداد سالانه‌‌‌‌شان در بیجینگ، برنامه‌‌هایش را با کمیسیون بانکداری ICC به اشتراک گذاشت. توافقی که در تاریخ 20 مارس به امضا رسید، در رویداد بعدی ICC در سنگاپور به طور رسمی اعلام شد.

بر خلاف بعضی شراکت‌‌های بلاک چینی سابق، اتحاد بلاک چین/DLT ICC هم اکنون نیز پروژه‌‌هایی در دست اجرا دارد. مطابق با توافق، در ماه می، ICC و Perlin نتایج اولین بلاک چین اثبات مفهوم را در همایش فشن کپنهاگن با هم به اشتراک می‌‌گذارند. این پروژه با همکاری غول پارچه، Asia Pacific Rayon به انجام رسیده است.

این پروژه، “Fellow Our Fibre” نام دارد و APR داده‌‌هایش را در همه‌‌ی سطوح زنجیره‌‌ی تامین در بلاک چین قرار می‌‌دهد؛ از درخت‌‌هایی که درو شده اند تا اعمال شیمیایی‌‌ که آن‌‌ها را به ریون ابریشم-مانندی تبدیل می‌‌کند و سپس به صورت قرقره‌‌های بزرگ، به تولیدی‌‌های پوشاک به فروش می‌‌رسد.

چری تان (Cherie Tan) نایب رئیس ارتباطات و تحکیم APR می‌‌گوید:

تغییری دینامیک در صنعت پارچه و فشن در سطح جهان رخ داده است و یک زنجیره تامین شفاف‌‌تر و قابل ردیابی‌‌تر به وجود آمده است. Follow Our Fabric امکان استفاده از عملکردهای قوی بلاک چینی را فراهم می‌‌کند و منجر به کارایی بیشتر می‌‌شود.

یکی دیگر از اثبات مفهوم‌‌های این کار، پروژه‌‌ای با نام Mfused است، یک پرورش‌‌دهنده‌‌‌‌ حشیش در ایالت واشنگتن که از فناوری Perlin برای اثبات منشا گیاهانش استفاده می‌‌کند. این پروژه در تمام مراحل زنجیره تامینش، از محل کاشت آن‌‌ها تا زمان استنشاق آن‌‌ها، از یک دفتر کل توزیع شده استفاده می‌‌کند. دیگر پروژه‌‌ها نیز عبارتند از یک پروژه‌‌ی بی‌‌نام پرورش ماهی تُن در آمریکای لاتین، و یک پروژه‌‌ی در حال توسعه در آفریقا برای ردیابی منشا کوبالت؛ که استخراج آن توسط زنجیره تامین‌‌های غیر قانونی، تاریخچه‌‌ای طولانی دارد.

با فرض این که زنجیره تامین‌‌های کافی در بلاک چین Perlin جمع شده‌اند، کسب و کار‌‌ها می‌‌توانند در این پلتفرم، از نمادهای کالاهای دیجیتال خود به نام توکن رونمایی کنند. به این ترتیب شرکا می‌‌توانند بدون واسطه وارد تجارت شوند و بدون نیاز به کاغذبازی‌‌های بانکی، به طور مستقیم در این دفتر کل مشترک معامله کنند.

دنتون می‌‌گوید:

چیزی که در مورد این مدل اقتصادی جالب است نحوه‌‌ی حکمرانی در آن است. اگر بتوانیم آن را توکنیزه کنیم، خودمان را به شکل واسطه‌‌های قابل اعتماد به شبکه معرفی می‌‌کنیم و هزینه زیادی هم نخواهد داشت.

گزارشی که ICC، بانک جهانی و چند موسسه دیگر در سال 2018 منتشر کرد، نشان می‌‌داد که 90% از تجارت جهان را فقط 13 بانک تامین می‌‌کنند؛ دنتون فکر می‌‌کند یکی از شواهدی که نشان می‌‌دهد ما به غیر متمرکزسازی نیاز داریم، همین گزارش است.

بلاک چین Perlin، مثل بلاک چین اتریوم، به کاربران اجازه‌‌ی ردیابی و جابه‌‌جایی هر مقدار ارزش، و توسعه‌‌ی اپلیکیشن‌‌های غیر متمرکز (dapp) را می‌‌دهد، اپلیکیشن‌‌هایی که بر یک پردازنده‌‌ی مرکزی تکیه ندارند. Perlin همچنین مثل اتریوم یک رمز ارز بومی به نام perls دارد و انتظار می‌‌رود در 3 ماه آینده، بسته به ملاحظات تنظیم مقررات، استخراج شود.

با این که مدیریت زنجیره تامین بسیار مستعد به‌‌کارگیری بلاک چین است، مدل‌‌هایی مثل Perlin که متکی بر توکن هستند، در جلب نظر قانون گذاران به مشکل برخورده اند. در مقابل، مدل‌‌هایی که از بلاک چین‌‌های نیازمند مجوز استفاده می‌‌کنند، مثل کاری که IBM با تعدادی از اشتراک‌‌های مختص صنعت انجام می‌‌دهد، و کاری که R3 و هایپرلجر به طور کلی انجام می‌‌دهند، توجه بیشتری را جذب کرده اند.

موسس Perlin، درجی سان (Dorjee Sun)، شبکه‌‌ی ICC را مشابه با شراکت‌‌های قبلی دانست ولی اشاره کرد که حوزه‌‌ی کار این شبکه کوچک‌‌تر است. سان می‌‌گوید:

DLT یک دموکراسی به تمام معناست زیرا برخلاف IBM که فقط شرکت‌‌های بزرگ قدرت استفاده از خدمات آن را داشتند، الان هر کدام از این 45 میلیون عضو ICC می‌‌توانند DLT را امتحان کنند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.