پروژه مجمع جهانی اقتصاد برای ایجاد یک اقتصاد جهانی غیرمتمرکز

شاید برای کسانی که باور دارند مجمع جهانی اقتصاد سازمانی است که سعی دارد اقتصاد جهان و تمام شهروندان را تحت کنترل خود داشته باشد، باورش سخت باشد که این سازمان مدتی است که در حال توسعه اصولی در رابطه با ایجاد یک اقتصاد جهانی غیرمتمرکز است.

0 107

شورای جهانی بلاک چین WEF (مجمع جهانی اقتصاد) در حال کار بر روی پروژه‌ای درمورد ایجاد زیرساخت های لازم برای بنا کردن یک اقتصاد جهانی غیرمتمرکز است.

مدیرعامل و هم بنیانگذار Clovyr، امبر بالدت و مدیر ارشد Accenture، دیوید تریت، در رویداد Consensus: Distributed حضور داشتند و درمورد عضویت خود در این شورا و توسعه اصول بنیادین ( Presidio Principles) برای اقتصاد جهانی غیرمتمرکز توضیح دادند. این اصول برای کسانی است، از مهندسان نرم افزار تا سیاستمداران، که در حال ساخت سیستم هایی هستند که راه را برای یک به اصطلاح انقلاب صنعتی چهارم باز خواهد کرد. یک پدیده هنوز تعریف نشده که در آن زندگی انسان توسط مجموعه ای از فناوری های دیجیتال، بیولوژیکی و فیزیکی به طور کامل دگرگون می‌شود.

این اصول با هدف ایجاد “چشم انداز مشترک برای چگونگی توازن اعتماد و قدرت بین سازندگان و کاربران برنامه هایی که بر روی بعضی از سیستم های غیر متمرکز ساخته شده یا در همکاری با آنها هستند” بنیان گذاشته شده‌اند.

درحالیکه سیستم های غیرمتمرکز توجه بسیاری از بازیگران بزرگ در عرصه جهانی را به خود جلب کرده است، برخی از منتقدین باور دارند که سازمان های بزرگ از این فرصت برای محدود کردن و متمرکزتر کردن این سیستم‌ها استفاده خواهند کرد. اما تریت چنین باوری ندارد و در این مورد گفت:

ما مکررا در بحث هایمان رویکرد دودویی داریم. در این رویکرد یا افراد می‌توانند اطلاعات من را ببینند، زیر نظر داشته باشند و من را بازرسی کنند یا به طور کل این حق را ندارند. دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم به این شکل نیست.

اما یافتن یک رویکرد متعادل بین اعتماد و بی اعتماد بودن، حداقل به یک تفاهم و توافق نظر درمورد مفهوم و معنای این دو اصل نیاز دارد. توافق نظری که از نظر بالدت هنوز به آن نرسیده‌ایم.

در این فضا افراد دائما در حال نظر دادن و بحث کردن با یکدیگر هستند بدون آنکه زبان مشترکی داشته باشند. داشتن یه زبان و ادبیات مشترک از ملزومات است.

بنابراین، زبان مشترک یکی از موضوعات مورد توجه این پروژه بوده و به گفته بالدت آنها در این مورد از دیگر جوامع درگیر در این فضا فیدبک گرفته‌اند. تریت معتقد است که به محض اینکه این مورد حل شود و افراد بتوانند زبان یکدیگر را بفهمند، ما می‌توانیم به مرحله بعد و هماهنگ کردن این تکنولوژی با ارزش های اجتماعی وارد شویم.

نکته مثبت این این است که فناوری راه های زیادی برای رسیدن به این هدف پیش پای ما قرار داده است.

به عنوان مثال، اکنون می توانیم داده های رمزگذاری شده یا اطلاعات حساس را به اشتراک بگذاریم و دیدی مشترک داشته باشیم. اکنون که ما می توانیم کارهای بیشتری انجام دهیم، مثل ارسال ارز دیجیتال به طور مستقیم بین مردم، باید ارزش های خود را نیز شفاف سازی کنیم. اصول بنیادین یا Presidio Principles نیز با همین هدف مطرح شده‌اند.

این اصول به معنای پروتکل نیستند بلکه یک سیستم اخلاقی را مطرح می‌کنند. از نگاه بالدت، غیرمتمرکزسازی به معنای ایجاد یک سیستم واحد نیست بلکه به معنای توسعه استانداردهای جهانی است که طیف گسترده و متنوعی از آپشن ها را ممکن می‎سازند. برای مثال شما می‌توانید از Zoom برای جلسات آنلاین استفاده کنید یا می‌توانید از طریق بازی های آنلاین گردهمایی داشته باشید. و یا اگر ابزار لازم را داشته باشید، می‌توانید فضاهای کاری خصوصی تری ایجاد کنید.

بالدت امیدوار است:

مردم به این درک برسند که غیرمتمرکزسازی این نیست که بگوییم اوه همه از پروتکل من استفاده کردند! بلکه به معنی داشتن گزینه های متفاوت و متنوع است.

منبع

 

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.