آیا قرارداد های آتی Bakkt به فراگیر شدن بیت کوین‌‌ کمک خواهد کرد؟

یکی از مورد انتظارترین رویدادها در فضای رمز ارز اکنون رنگ واقعیت به خود گرفته است. سرانجام قرارداد های آتی بیت کوین‌‌ پلتفرم Bakkt عرضه شدند. یکی از بزرگ‌‌ترین مشکلات بر سر راه بکارگیری گسترده رمز ارزها، نبود سرمایه‌‌گذاران سازمانی در این فضا است که اکنون انتظار می‌‌رود با شروع کار Bakkt شاهد کاربران سازمانی بسیار بیشتری برای سرمایه گذاری بر روی بیت کوین‌‌ و حتی استفاده از این رمز ارز به عنوان یک روش پرداختی باشیم.

0 462

روز ۲۲ سپتامبر شاهد عرضه محصولی بودیم که به منظور بازسازی بیت کوین‌‌ به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری همگانی برای مدیران مالی طراحی شده است. بازار قرارداد های آتی بین قاره ای (ICE Futures)، یکی از بزرگ‌‌ترین بازارهای مالی جهان، از ساعت ۸ بعد از ظهر ۲۲ سپتامبر شروع به عرضه قرارداد های آتی روزانه و ماهیانه بیت کوین Bakkt کرده است که به اولین قرارداد های فیزیکی رمز ارز در سطح صرافی‌‌های فدرال تبدیل خواهند شد.

اگر این صرافی مطابق با برنامه‌‌های تعیین‌‌شده پیش برود، قادر خواهد بود مکانی ایمن و نظارت‌‌شده را برای داد و ستد بیت کوین‌‌ یعنی پراستفاده‌‌ترین رمز ارز جهان فراهم آورد. این مسئله نیز به نوبه خود می‌‌تواند مشکلاتی از قبیل بی‌‌ثباتی و اعتماد را برطرف سازد که مانع از بکارگیری گسترده بیت کوین‌‌ شده‌‌اند – و از سوی دیگر کمک زیادی به مشروعیت این دارایی خواهد کرد.

با استفاده از قرارداد های آتی Bakkt ، صندوق‌‌های مالی موقوفه یا شرکت‌‌های کارگزاری که قرارداد ها را داد و ستد می‌‌کنند، قادر خواهند بود پرداخت‌‌های خود را به یکدیگر متصل کرده و تحویل بیت کوین‌‌‌‌ها را از طریق همان دفاتر پایاپای ICE ضمانت کنند که قرارداد های جهانی را برای ابرشرکت‌‌های نفت ممکن می‌‌سازند. توکن‌‌هایی که جدیدا خریداری شده‌‌اند در یک انبار بسیار ایمن نگه‌‌داری خواهند شد که توسط همان تیم نظارت می‌‌شود و در عین حال از همان اقدامات امنیت سایبری استفاده خواهند کرد که برای محافظت از معاملات در بورس سهام نیویورک (NYSE) مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

پلتفرم Bakkt در راس چنین برنامه‌‌ای برای تلفیق سنت و نوآوری و همچنین کشاندن مدیران دارایی سهام به سمت ارزهای کریپتو قرار دارد.. ارزش بازار ICE بالغ بر ۵۲ میلیارد دلار بوده و در همان حال مالک بورس سهام نیویورک (NYSE) نیز می‌‌باشد؛ NYSE Arca بزرگ‌‌ترین پلتفرم جهان در حوزه صندوق‌‌های قابل معامله در بورس (ETF) است. ICE Futures نیز یکی از بزرگ‌‌ترین پلتفرم‌‌های جهان در زمینه محصولات کشاورزی است. همچنین ICE Europe میزبان قرارداد های نفت خام برنت است که به عنوان معیار اصلی قیمت نفت در جهان به شمار می‌‌آید. Bakkt محصول فکری جف اسپریچر (Jeff Sprecher)، بنیان‌‌گذار و مدیرعامل ICE است که تا مدت‌‌ها به عنوان شخصیت اصلی در تغییر و تحول بورس‌‌های بزرگ، از مکانی برای داد و فریاد کارگزاران به بازارهای الکترونیکی کنونی شناخته می‌‌شد.

در ابتدا انتظار می‌‌رفت که راه‌‌اندازی مذکور در دسامبر سال گذشته انجام شود، اما این برنامه به وقفه افتاد. تعطیلی دولت فدرال در ماه‌‌های دسامبر و ژانویه، رسیدگی به برنامه Bakkt از طرف کمیسیون معاملاتی کالاهای آتی ایالات متحده (CFTC) را به تعویق انداخت. همچنین CFTC مدتی را به تحقیق در مورد نظارت کاستدی دارایی‌‌های دیجیتالی اختصاص داد، اما تاکنون چنین اقدامی را عملی نساخته و همین امر فرآیند تایید را طولانی‌‌تر کرده است. در همان حال، اشتیاق کاربران در مورد Bakkt کاهش یافت و اخبار مربوط به فعالیت کنسروسیومی از شرکت‌‌های نامدار شامل فیسبوک و Visa بر روی یک رمز ارز جهانی با نام لیبرا (Libra) عناوین روزنامه‌‌ها را به خود اختصاص داد.

اکنون Bakkt دوباره بازگشته است. علی‌‌رغم تمامی تاخیرها، محصول آن پیش از لیبرا وارد بازار شده و داد و ستد خود را پیش از قرارداد های رقابتی ارائه‌‌شده توسط LedgerX و ErisX آغاز کرده است. Bakkt در ماه ژوئن تایید کمیسیون CFTC را به دست آورد و آخرین مانع را در تاریخ ۱۶ آگوست و زمانی از میان برداشت که اداره خدمات مالی ایالت نیویورک (NYSDFS) امتیاز ایجاد شرکتی معتمد برای ارائه خدمات کاستدی را به آنها اعطا کرد.

افزایش محبوبیت بیت کوین‌‌

کارمندان عالی‌‌رتبه Bakkt تاکید کرده‌‌اند که هدف اصلی آن تبدیل کردن بیت کوین‌‌ به یک سرمایه گذاری محبوب‌‌ در کنار طلا و سهام خاص است. وجود یک بازار کارآمد و قانونی در حوزه‌‌ رمز ارزها می‌‌تواند در نهایت شیوه پرداخت مورد استفاده برای موارد مختلف و حتی اقلامی مانند قهوه و بلیط هواپیما را تغییر دهد.

به گفته لافلر (Loeffler):

صندوق‌‌های سرمایه گذاری که در بورس‌‌های ما داد و ستد می‌‌کنند نشان داده‌‌اند که نمی‌‌خواهند در بازارهای تایید نشده فعلی تجارت کنند و خواهان نظارت کامل فدرال در سطح NYSE می‌‌باشند تا در مورد داد و ستد با بیت کوین‌‌ اطمینان خاطر داشته باشند.

همچنین بر اساس گفته‌‌های وایت (White):

برای مثال، صندوق‌‌های بازنشستگی در حال توزیع سرمایه‌‌‌‌های خود در میان گزینه‌‌های مختلف هستند. قراردادهای آتی بیت کوین‌‌ می‌‌توانند بخشی از برنامه سرمایه گذاری آنها باشند، از آنجا که ارتباطات مختلفی با سهام و اوراق بهادار و همچنین گزینه‌‌های دیگر مانند طلا به وجود می‌‌آورند.

زمانیکه صندوق‌‌های پوشش ریسک، ادارات خانوادگی و چارلز شوابز (Charles Schwabs) یا TD Ameritrades کاملا از بیت کوین‌‌ استفاده کنند، حجم معاملاتی بسیار زیاد قرارداد های Bakkt باعث ثبات قیمت‌‌ها خواهند شد که در حال حاضر سرمایه‌‌گذاران و کاربران را ترسانده است و در نهایت به یک ارز باثبات و مورد اعتماد ختم خواهد شد. اگر چنین چیزی به واقعیت بپیوندد، تصور اینکه Bakkt اپلیکیشنی بیت کوین‌‌ی را برای خرده‌‌خریدها به وجود آورد دور از ذهن نیست. Bakkt هنوز هم برنامه‌‌های خود برای پرداخت‌‌های عمومی را به صورت رسمی اعلام نکرده است، اما این نکته تایید شده که همکاری با Starbucks نویدبخش برنامه‌‌هایی بزرگ برای آینده خواهد بود. این پلتفرم همچنین مشغول گفتگو با برندهای دیگر است که به دنبال استفاده از رمز ارزها برای پرداخت‌‌های مشتریان هستند. در هر حال، کارمزدهای زیادی که شرکت‌‌های کارت اعتباری و بانک‌‌ها دریافت می‌‌کنند، زمینه تغییر را فراهم آورده‌‌اند.

آیا مدیران مالی از بیت کوین‌‌ استفاده خواهند کرد؟

بسیاری از مدیران دارایی اذعان کرده‌اند که اگر احساس کنند سرمایه گذاری بیت کوین به اندازه کافی امن است، آن را به سبد سرمایه گذاری خود اضافه خواهند کرد. در حال حاضر نوسان قیمت بیت کوین باعث شده خرده فروشان از استفاده از این رمز ارز اجتناب کنند. اما این موضوع در مورد مدیران دارایی صدق نمی‌کند چراکه کالاهایی که صندوق های سرمایه گذاری از آنها استفاده می‌کنند، مانند نفت و قهوه، بسیار پر نوسان هستند. اما نوسانات بیت کوین ارتباطی با تغییرات در بازار سهام، املاک و طلا ندارد و با وجود این نوسانات قیمت، در دهه گذشته بیت کوین توانسته از نظر سود کل از این رقبا پیشی بگیرد. از نظر تئوری، بیت کوین باید جایی در سبدهای سرمایه گذاری داشته باشد.

اما چه کسانی بیشترین فعالیت را در این زمینه خواهند داشت؟ لافلر انتظار فعالیت زیادی را از جانب شرکت‌‌های خرده‌‌فروشی دارد، که تا حدی به دلیل علاقه نسل هزاره و نسل ایکس به سرمایه گذاری در بیت کوین‌‌ است. وی اذعان داشت، “دلالان همیشه به دنبال راهی برای جذب مشتریان جدید هستند و ارائه بیت کوین‌‌ می‌‌تواند جذابیت مورد نیاز را فراهم آورد.” درمورد مدیران مالی، لافلر بر این عقیده است که به احتمال زیاد حساب‌‌های موقوفه دانشگاهی و صندوق‌‌های بازنشستگی کاربران بیشتری را در این زمینه خواهند داشت: “آنها در خط مقدم بکارگیری استفاده از سرمایه گذاری‌‌های نوین قرار دارند.”

صندوق‌‌های پوشش ریسک مبتنی بر رمز ارز و جسور در گذشته سرمایه‌‌گذاران سازمانی اصلی در حوزه دارایی‌‌های دیجیتال بودند. این احتمال وجود دارد که گسترش فعالیت‌‌های Bakkt صندوق‌‌های پوشش ریسک بیشتری را جذب کند. برای مثال، Elwood Asset Management، شرکتی که مدیریت سبد سرمایه گذاری میلیاردری مانند آلن هاوارد (Alan Howard) را بر عهده دارد، در هفته جاری اعلام کرد که قصد دارد از طریق تامین مالی از طرف صندوق‌‌های پوشش ریسک دیجیتالی سبدهای سرمایه گذاری ۱ میلیارد دلاری برای سرمایه‌‌گذاران سازمانی به وجود آورد.

خرید با استفاده از رمز ارزها

همانطور که لافلر و اسپریچر نیز تایید کرده‌‌اند، شراکت Bakkt با Starbucks به گمانه‌‌زنی‌‌هایی در مورد وارد کردن بیت کوین‌‌ به دنیای پرداخت‌‌های عمومی منتهی شده است. کارمزدهای بالا جزو مشکلاتی قرار دارند که Bakkt قصد دارد از میان بردارد. امروزه، مشتریان در سراسر جهان هر سال حدود ۲۵ تریلیون دلار با استفاده از کارت‌‌های اعتباری خود خرید می‌‌کنند. پلتفرم‌‌هایی مانند ارائه‌‌دهندگان کارت و بانک‌‌ها که پرداخت‌‌ها را پردازش می‌‌کنند، به صورت میانگین ۲.۴% تا ۲.۵% از این خریدها را به عنوان کارمزد دریافت می‌‌کنند. شرکت‌‌های کارت اعتباری بخشی از “کارمزدهای تراکنش” را به صورت پول نقد، اعتبار سفر هوایی، اقامت در هتل یا پاداش‌‌های وفاداری دیگر به مصرف‌‌کنندگان بازمی‌‌گردانند.

تاجرین نیز مطمئنا دوست خواهند داشت که کنترل دلارهای خود را در دست داشته باشند تا برنامه‌‌های پاداش‌‌دهی خودشان را طراحی کنند، به جای آنکه پاداش‌‌هایی به کاربران بدهند که احتمالا هیچ‌‌گاه از آنها استفاده نخواهد کرد و باعث وفاداری مشتریان نمی‌‌شوند. این احتمال وجود دارد که فروشندگان هیچ‌‌وقت بیت کوین‌‌ را به عنوان روشی پرداختی قبول نکنند. اما نسل هزاره و نسل ایکس اشتیاق بیشتری را برای بیت کوین‌‌ و رمز ارزهای دیگر از خود نشان داده‌‌اند. آنها همچنین آشنایی بسیار بیشتری با دنیای دیجیتال دارند و بسیاری از آنها زندگی بدون گوشی هوشمند را تجربه نکرده‌اند. آنها معمولا استفاده از گوشی همراه برای پرداخت را به کارت‌‌های اعتباری ترجیح می‌‌دهند، البته اگر کارت اعتباری داشته باشند!

اگر Bakkt موفق شود سرمایه گذاری‌‌های سازمانی در بیت کوین‌‌ را افزایش دهد، توکن‌‌ها می‌‌توانند نقش جدیدی را به عنوان یک ارز نقدینه و جایگزین ایفاء کنند. کاربران دارای اپلیکیشن Bakkt می‌‌توانند از بیت کوین‌‌ برای پرداخت‌‌های خود استفاده کنند. Bakkt بر فرآیند تبدیل بیت کوین‌‌ به دلار نظارت خواهد کرد تا تاجرین باز هم به جای بیت کوین‌‌ با دلار طرف باشند. طبق بررسی متخصصینی که هزینه‌‌های تراکنش با بیت کوین‌‌ را با کارت‌‌های اعتباری مقایسه کرده‌‌اند، پرداخت‌‌های بیت کوین‌‌ی می‌‌توانند کارمزدهای فعلی را تا ۷۵% کاهش دهند. تاجرین می‌‌توانند از این صرفه‌‌جویی‌‌ها برای کاهش قیمت‌‌ها یا طراحی پاداش‌‌های مخصوص استفاده کرده تا جایگاه مشتریان دائمی خود را تقویت کنند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.