آیا Binance Chain علی‌رغم شکست سایر صرافی‌های غیر متمرکز موفق می‌شود؟

بایننس یک صرافی غیر متمرکز (DEX) به نام Binance Chain راه‌اندازی کرده است. اگرچه تاکنون صرافی‌های غیر متمرکز دیگری به وجود آمده و شکست خورده‌اند، ولی با توجه به تعداد کاربران این اکوسیستم و سرمایه‌ای که در اختیار آن‌ها قرار دارد، خیلی‌ها نسبت به DEX بایننس خوشبین‌اند.

0 89

صرافی رمز ارز بایننس اخیرا بلاک چینی به نام Binance Chain را راه‌اندازی کرده که نوعی صرافی غیر متمرکز (DEX) بدون مجوز (عمومی) است.

این بلاک چین جدید در تاریخ ۲۳ آوریل در دسترس عموم قرار گرفت و بایننس قصد دارد شبکه‌ی اصلی آن را جابجا کند؛ یعنی توکن‌های ERC-20 آن را به توکن‌های بومی خود بایننس که از نوع BEP2 هستند تبدیل کند.

بسیاری از صرافی‌های غیر متمرکز قبلا در این راه شکست خورده‌اند و قربانی مشکلاتی مثل تاخیر و نقدینگی پایین شده‌اند.

چندی قبل در گزارشی به بررسی این دشواری‌ها پرداخته و بر این موضوع تاکید شد که صرافی‌های رمز ارزی (خصوصا صرفی‌های غیر متمرکز) در برابر سوء استفاده‌هایی آسیب‌پذیر هستند که در آن‌ها برنامه‌های معاملاتی الگوریتمیک از ناکارآمدی‌هایی مثل تاخیر در ورود به پوزیشن‌های معاملاتی بهره‌مند می‌شوند.

نکته: سرمایه‌گذاری در کوین‌ها یا توکن‌ها امری شدیدا وابسته به گمانی‌زنی است. بازار رمز ارزها تا حد زیادی قانون‌گذاری نشده، بنابراین تمام کسانی که می‌خواهند وارد این بازار شوند، باید آماده‌ی از دست دادن سرمایه‌های خود باشند.

چشم‌انداز روشن بایننس

بعضی از ناظران بازار با خوش‌بینی فکر می‌کنند که بایننس می‌تواند با کمک حجم گسترده کاربران خود و منابع مالی‌اش از پس این چالش‌ها بربیاید.

جف دورمن، رئیس ارشد سرمایه‌گذاری بخش مدیریت دارایی Arca، می‌گوید تاثیر موفقیت این پروژه بر تمام اکوسیستم کریپتوکارنسی بسیار زیاد خواهد بود.

وی ادامه داد:

جام مقدس جوامع کریپتوکارنسی از زمان شروع انقلاب رمز ارزها غیر متمرکز شدن بوده است، اما تا امروز هیچ کس در این امر موفق نبوده چون این کار بسیار سخت است.

«اگرچه صرافی‌های غیر متمرکز بسیاری در دنیا وجود دارد، اما همه‌ی آن‌ها به ۳ دلیل شکست خورده‌اند: ۱) کُندی شدید ۲) فقدان مشارکت‌کننده/نقدینگی ۳) UI/UX ضعیف»

دورمن می‌گوید: «Binance Chain می‌تواند ۳ مشکل فوق را حل کند.»

آن‌ها می‌توانند بازارسازها را به فراهم‌سازی نقدینگی ترغیب کنند چون یک پایگاه کاربری و استخر نقدینگی بزرگ دارند، و بر اتریوم متکی نیستند (در نتیجه مشکل سرعت ندارند) و ثابت کرده‌اند که با UI/UX فوق‌العاده‌ی خود می‌توانند امکان انتقال بدون مشکل کاربران از صرافی متمرکز فعلی به صرافی غیر متمرکز جدیدشان را فراهم کنند.

او می‌گوید با حرکت به سوی جلو باید به یک سوال حیاتی پاسخ داد.

بزرگ‌ترین سوالی که وجود دارد این است که آیا Binance Chain می‌تواند به اندازه‌ی صرافی بایننس سرعت و کارآمدی داشته باشد؟ ما فکر می‌کنیم پاسخ این سوال مثبت است.

 

ارزیابی‌های خوش‌بینانه

شماری از تحلیل‌گران با ارزیابی دورمن موافق‌اند و آن را با نظرات خوش‌بینانه‌ی خود تکمیل می‌کنند.

جو دیپاسکال، مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری BitBull Capital، می‌گوید:

صرافی غیر متمرکز بایننس علی‌رغم شکست بقیه همتایانش احتمالا موفق خواهد شد.

او این چنین متذکر می‌شود:

آن‌ها برند و پایگاه کاربری قدرتمندی دارند که می‌تواند از نقدینگی و مصرف BNB در این اکوسیستم غیر متمرکز پشتیبانی کرده و ارزش و متعاقبا قیمت آن را بهبود ببخشند.

شان انستی (Shone Anstey)، عضو هیئت مدیره و هم‌بنیان‌گذار شرکت Blockchain Intelligence Group، نیز رویکرد مشابهی دارد.

او می‌گوید:

بایننس می‌تواند با مقیاس، سرمایه و از همه مهم‌تر نقدینگی که دارد در حوزه‌ صرافی‌های غیر متمرکز موفق شود.

اگر آن‌ها بتوانند به درستی پلتفرم DEX خود را راه‌اندازی کنند و آن را کاربر-پسندانه بسازند، فرصت مناسبی برای جذب کاربران و موفقیت این سیستم به وجود خواهد آمد.

 

ساول هادسن، مشاور مدیریتی شرکت Angle42 که شرکتی مشاوره‌ای در زمینه‌ی صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز است، نیز در این باره سخن گفته است.

شرکتی با سرمایه‌ی بایننس می‌تواند چنان منابعی وارد امر توسعه‌ی این سیستم کند که سایر بازیگران فعلی حوزه‌ی صرافی‌های غیر متمرکز قادر به رقابت با آن نباشند. بایننس سابقه‌ی نوآوری و فراهم‌سازی بسترهای موفقیت‌آمیزی را در این حوزه دارد. آن‌ها از توانایی کافی برای مدیریت قوانین و تصمیمات دولتی برخوردارند. بنابراین شخصا نمی‌توانم مانعی بر سر راه موفقیت آن‌ها در این زمینه ببینم.

صبر کنید و ببینید

تعدادی از کارشناسان بازار تاکید دارند که فقط زمان می‌تواند نشان دهد که Binance Chain موفق خواهد شد یا نه. پس فعلا باید صبر کنیم و به نظاره بنشینیم تا ببینیم چه می‌شود.

دیپاسکال می‌گوید هرچند احتمال موفقیت Binance Chain بسیار بالاست، ولی باید منتظر بمانیم و ببینیم که صرافی غیر متمرکز بایننس در عمل چه کار خواهد کرد.

ماریوس روپسیس (Marius Rupsys) که یکی از سرمایه‌گذاران بزرگ بازار است، با اعلام موافقت نسبت به این مواضع، DEX جدید بایننس را یک «تجربه» خوانده است. او فعلا در حال نظاره‌گر است تا ببیند که اوضاع چگونه پیش خواهد رفت.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.