صحبت‌های بنیان‌گذار ویکی پدیا در مورد اینترنت و بلاک چین

لری سنگر (Larry Sanger)، بنیان گذار ویکی پدیا، ایده‌ استفاده از اینترنت به عنوان راهی برای غیرمتمرکزسازی دانش را پرورش داده و و این ایده را در تمامی پروژه‌های خود به کار برده است. او همچنین پا به دنیای بلاک چین و رمز ارزها گذاشته و معتقد است که سیستم مالی و فناوری اطلاعات باید غیر متمرکز شود. سنگر در سال ۲۰۱۷، به عنوان مدیر ارشد فناوری اطلاعات Everipedia ، دایره‌المعارفی از موضوعات نامحدود و مبتنی بر فناوری بلاک چین، انتخاب شد.

0 98

صحبت‌های بنیان‌گذار ویکی پدیا در مورد اینترنت و بلاک چین

لری سنگر (Larry Sanger) که از افراد برجسته در زمینه‌ نوآوری، مبتکر مفهوم قوه‌ عقلانی، آزمایشگر فناوری‌های جدید و یک معلم است، پیش از بنیان‌گذاری ویکی پدیا در سال ۲۰۰۱، در رشته‌ فلسفه تحصیل و آن را تدریس می‌کرد و بیش از هر چیز به معرفت‌شناسی، یا همان دانش شناخت، علاقه‌مند بود.

ایده‌ استفاده از اینترنت به عنوان راهی برای غیرمتمرکزسازی دانش، نخستین بار در دوران دانشگاه به ذهن سنگر رسید. اولین پروژه‌ او در این خصوص وبسایتی بود که در آن معلمان و دانش‌آموزان می‌توانستند خارج از ساعات و محیط آکادمیک نیز با یکدیگر ارتباط داشته باشند. او در این باره توضیح داد:

آنچه برای ادامه کار به من نیرو و انگیزه می‌دهد قابلیت‌های اینترنت در خصوص سازمان‌دهی فعالیت‌های افراد و ایجاد منابع دانش‌اندوزی جدید است. درست مثل زمانی که دیکشنری آکسفورد به وجود آمد. زمانی که کتاب (پروفسور و مرد دیوانه) را خواندم، از شباهت بیش از حد آن با سال‌های اولیه ویکی پدیا شگفت‌زده شدم و همان ایده‌ی سازمان‌دهی افراد در سراسر دنیا بود که به من انگیزه داد تا منابع دانش‌اندوزی مشترکی را به وجود آورم. این نگرش همان نیروییست که برای ادامه‌ی کار به من انگیزه می‌بخشد و به هیچ عنوان پای مسئله‌ی مالی در میان نیست؛ بلکه مسائل بسیار مهم‌تری از پول وجود دارد.

غیرمتمرکزسازی

بنیان‌گذار ویکی پدیا اولین “فورک” خود را در سال ۲۰۰۶ مدیریت کرد و نمونه دیگری از ویکی پدیا به نام Citizendium راه‌اندازی کرد. در این سیستم بر خلاف ویکی پدیا امکان ویرایش اطلاعات به صورت ناشناس وجود نداشت و در عوض از روشی برای تشخیص افراد متخصص برخوردار بود. با اینکه این پروژه در نهایت با شکست مواجه شد، اما سنگر دست از تلاش برنداشت؛ در ابتدا به توسعه‌ی پروژه‌های آموزشی متعدد و پرتال خبری پرداخت و سپس، در سال ۲۰۱۷ به مدیر ارشد فناوری اطلاعات Everipedia تبدیل شد؛ Everipedia دایره‌المعارفی از موضوعات نامحدود و مبتنی بر فناوری بلاک چین است.

این پروژه تاکنون مرحله‌ اول از مسیر تکامل خود را طی کرده است.

سال گذشته مین‌نت (mainnet) آی‌او‌اس (iOS) راه‌اندازی و اجرای ایردراپ (airdrop) نیز انجام شد؛ اکنون پروژه کاملا آماده است. سنگر در مورد Everipedia اینگونه توضیح داد:

به نظرم سال‌ها زمان می‌برد تا بتوانیم برنامه‌هایی در زمینه‌ غیرمتمرکزسازی تولید کنیم که همه بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. ما همچنان درحال کشف حقایق مرتبط با بلاک چین هستیم. بله، DAppهایی داریم که خوب کار می‌کنند، اما هنوز هم تا فناوری بلاک چین تکامل‌یافته بسیار فاصله داریم.

ایده‌ی غیرمتمرکزسازی اطلاعات در تمامی پروژه‌های سنگر مشهود است. بنابراین، در روز چهارم جولای، یعنی همان روز استقلال ایالات متحده، سنگر “اعلام استقلال دیجیتالی” را نوشت و به وسیله‌ی آن درخواست کرد تا جنبشی در شبکه‌ی اجتماعی توییتر انجام گرفته و هدف غیرمتمرکزسازی پلتفرم‌های رسانه‌ی اجتماعی محقق شود.

ترکیب اینترنت و بلاک چین

به عقیده سنگر، هیچ فرد مدرنی در Silicon Valley نمی‌توانست اینترنت امروز را به وجود آورد و مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) نیز یک استثنا نیست. او در ادامه گفت:

آن‌ها نه توانایی و نه هیچ تصوری از این کار ندارند و به شدت همه چیز را تحت کنترل قرار می‌دهند. آن‌ها مفهوم استراتژی پایین-به-بالا در پردازش اطلاعات را درک نمی‌کنند.

قدرت اینترنت بسیار بالاست. همانطور که سنگر گفت:

فناوری بلاک چین شفافیت، مسئولیت‌پذیری و انگیزه‌هایی که توکنیزه‌سازی در اختیار ما قرار می‌دهند را با خود به ارمغان آورده است؛ اما این فناوری یک فناوری جادویی نیست که بگوییم تنها راه برای غیرمتمرکزسازی فعالیت‌های آنلاین به حساب می‌آید.

از نظر سنگر “بلاک چین راهیست برای انگیزه دادن به توسعه‌دهندگان متن‌باز. این مفاهیم مورد قبول همگان نیستند، زیرا بیشتر کاری که بر روی نرم‌افزار متن‌باز انجام می‌گیرد، توسط داوطلبان به انجام می‌رسد. پول زیادی نیز در این میان وجود ندارد. با بلاک چین می‌توانیم همان توسعه‌ی غیرمتمرکز و مشارکتی را داشته باشیم که امکان آن در نرم‌افزار متن‌باز وجود دارد، با این تفاوت که انگیزه‌ی مالی کاربران نیز در آن بیشتر است.”

بلاک چین در ده سال آینده در چه وضعیتی قرار دارد؟

سنگر معتقد است که صنعت بلاک چین باید توجه بیشتری به تجربه کاربری داشته باشد. او گفت:

استفاده از بلاک چین باید مثل هر برنامه یا وبسایت معمولی دیگری ساده شود.

 

تنها در زمان رقابت با برنامه‌های سنتی است که افراد اهمیت ایجاد این برنامه‌ها بر روی بلاک چین را درک می‌کنند. او در ادامه توضیح داد:

افراد باید به بلاک چین اهمیت دهند، اما در حال حاضر این فناوری اهمیتی برای آن‌ها ندارد و این حقیقتی است که باید با آن کنار بیاییم.

ما هنوز نمی‌دانیم که بهترین راه‌های استفاده از این فناوری چه هستند؛ زبان‌های برنامه‌نویسی سیستماتیک ایجاد نکرده‌ایم؛ نمی‌دانیم کدام شرکت‌ها قرار است به بزرگ‌ترین شرکت‌ها تبدیل شوند؛ می‌توان گفت خیلی چیزها در حال حاضر وجود دارند که تکلیفشان مشخص نیست. به نظر من دنیای بلاک چین در ده سال آینده بسیار متفاوت خواهد بود و ما اکنون هیچ تصوری از آن نداریم.

 

جایی که بلاک چین وجود داشته باشد، رمز ارز نیز وجود دارد. لری سنگر در زیر یکی از توییت‌های اخیر دونالد ترامپ در انتقاد از بیت کوین و رمز ارزها، او را هو کرد:

صحبت‌های بنیان‌گذار ویکی پدیا در مورد اینترنت و بلاک چین

او صحبت‌های خود را اینگونه به پایان برد:

من واقعا یک سرمایه‌گذار کریپتو نیستم، بلکه فقط آن را امتحان کردم تا ببینم چگونه است؛ اما به آن اعتقاد دارم و خواستار غیرمتمرکز شدن سیستم یا سیستم‌های پولی جهان هستم تا دیگر تحت کنترل دولت‌ها نباشند. اگر این اتفاق بیافتد بسیار عالی خواهد شد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.