چرا باید بیت کوین بخریم ؟

با توجه به این که خرید بیت کوین در حال حاضر یکی از داغ‌ترین موضوعات در سراسر دنیاست، بسیاری از مردم سوال می‌کنند که آیا ما هم باید بیت کوین بخریم؟ پاسخ به این سوال به عوامل و رویکردهای متفاوتی بستگی دارد که در این مطلب به بررسی بخشی از آن‌ها می‌پردازیم.

0 142

در میان تمام پرسش‌هایی که از سوی کاربران مطرح شده، هرگز کسی نپرسیده که رمز ارزها و بلاک چین چه تاثیر اجتماعی و اقتصادی بالقوه‌ای بر زندگی مردم می‌گذارند و این بستر تبادل امن و سریع دارایی چه اهمیت ویژه‌ای دارد. اکثر کاربران فقط می‌پرسند: «چرا باید بیت کوین بخریم ؟»

فرقی نمی‌کند که چه تفکری درباره بیت کوین دارید. اگر فکر می‌کنید که این فناوری نوعی پول اینترنتی قلابی، طرحی ناکارآمد، سیستم شدیداً پرنوسان یا سرویسی با جزئیات فنی بیش از حد است، باز هم در اصل قضیه هیچ تفاوتی ایجاد نمی‌شود. اگر می‌خواهید ثروتمند شوید یا ثروت فعلی خود را حفظ کنید، باید بیت کوین بخرید.

نمودار قیمت بیت کوین حرف‌ها برای گفتن دارد!

به نمودار زیر نگاه کنید:

چرا باید بیت کوین بخریم؟

این تصویر، نمودار قیمت بیت کوین را از سال ۲۰۱۳ تاکنون نشان می‌دهد. اما این نمودار را معمولا در خبرها مشاهده نمی‌کنید. نموداری که در اخبار نشان داده می‌شود تصویری است که بالا و پایین‌های زیادی دارد. هر دوی این نمودارها محتوای یکسانی را به تصویر می‌کشند، اما نمودار بالا با فرمول‌های لگاریتمی کشیده شده که آن بالا و پایین‌ها را از بین می‌برد تا بدون مزاحمت ناهنجاری‌ها بهتر بتوانید ترندها را مشاهده کنید.

اکثر سایت‌های خبری به نمودارهای پرفراز و نشیب نیاز دارند تا بیت کوین را هیجان‌انگیز، خطرناک و پویا نشان دهند، اما من می‌خواهم روی الگوها تمرکز کنم. بله، می‌دانم که الگوها گاهاً می‌توانند خسته‌کننده باشند، ولی مسیر ثروتمند شدن هم هیجان زیادی ندارد.

تصویر زیر همان نمودار را این بار با یک خط روند زرد رنگ نشان می‌دهد:

چرا باید بیت کوین بخریم؟

در تصویر بالا از نظر قیمت بیت کوین چه چیزی می‌بینید؟ این قیمت همواره بالا رفته است.

در این‌جا صرفا شاهد صعود نیستیم، بلکه صعودی قابل توجه از ۱۳۵ دلار تا ۱۰ هزار دلار را در طول پنج سال و نیم (و در پنج سال اول از ۰.۰۰۳ تا ۱۳۵ دلار) می‌بینیم.

تغییر قیمت، حفظ الگو

فاکتوری که از این نمودار حذف شده، صعودهای بیشتر از ۱۰۰۰ درصد و نزول‌های بیشتر از ۸۰ درصد است. البته معاملات جعلی، فعالیت‌های مجرمانه، دستکاری‌ها، سفته‌بازی‌ها، کلاهبرداری‌ها، FOMO، FUD و سایر انواع فعالیت‌های نادرستی که در خصوص بسیاری از دارایی‌های مالی اتفاق می‌افتد هم حذف شده است.

همه این فاکتورها را کنار بگذارید. ما می‌دانیم که بیت کوین نوعی دارایی مبتنی بر تحلیل بازار است. حالا فرض کنید ۱۰۰ دلار داخل جیب‌تان داشته باشید. آیا بیت کوین می‌خرید؟

اتفاقی که با خرید بیت کوین احتمالا برای ۱۰۰ دلار شما رخ خواهد داد از قرار زیر است:

  • حالت ۱: الگوی بیت کوین متوقف می‌شود، تاریخ خودش را تکرار نمی‌کند، بیت کوین از بین می‌رود و شما ۱۰۰ دلار خود را از دست می‌دهید.
  • حالت ۲: الگوی بیت کوین ادامه پیدا می‌کند، تاریخ خودش را تکرار می‌کند، بیت کوین ۱۰۰۰ درصد بالا می‌رود و شما ۱۰۰۰ دلار سود می‌کنید.

حالت ۱ تاکنون هرگز رخ نداده است. حالت ۲ همواره اتفاق افتاده است. به نظر شما کدام‌یک احتمال وقوع بیشتری دارد؟ پاسخ دادن به این سوال غیرممکن است. هیچ‌کس نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی کند. گاهی اوقات الگوها متوقف می‌شوند.

بعضی وقت‌ها همان ۷ درصد سود میانگین بازار بورس هم تضمین‌شده نیست (برخی از کارشناسان حتی پیش‌بینی کرده‌اند که ممکن است بازار به حالت رکود دهه ۱۹۷۰ میلادی برگردد).

اگر به نظر شما قیمت بیت کوین بیش از حد بالا است یعنی افق های پیش رو را نمی‌بینید!

قیمت بیت کوین ممکن است در نظر شما غیرمنطقی به نظر برسد. ۱۰ هزار دلار، آن هم برای پولی غیرواقعی که هیچ‌کس از آن استفاده نمی‌کند؟ شاید بهتر باشد سهام شرکت Berkshire Hathaway را به قیمت ۳۱۳ هزار دلار بخرید:

چرا باید بیت کوین بخریم؟

شاید هم نه. به عنوان کسی که هم مالک این سهم است و هم بیت کوین، به شما اطمینان می‌دهم که شرکت وارن بافت نمی‌تواند تمام ثروت دنیا را از آن خودش کند.

ولی شاید بیت کوین بتواند.

چیزی حدود ۲۰۰ تریلیون تا ۱ کوادریلیون دلار دارایی وجود دارد که می‌تواند بر روی بلاک چین ذخیره شده و از طریق بیت کوین معامله شود. با رشد شبکه‌ بیت کوین، مقدار این دارایی‌ها روز به روز بیشتر خواهد شد.

در طول ۱۰ سال اخیر، توسعه‌دهندگان همواره در حال بهینه‌تر، ارزان‌تر و کارآمدتر کردن تکنولوژی بیت کوین بوده‌اند. تعداد کیف پول‌های بیت کوین همراه با تعداد کاربران این شبکه و تعداد تراکنش‌های آن افزایش پیدا می‌کند.

شرکت‌هایی مثل مایکروسافت به دنبال ساختن محصولات و خدماتی هستند که از بلاک چین بیت کوین برای حل مشکلات دنیای واقعی استفاده می‌کند.

دو شرکت وال استریتی به‌تازگی برای اولین بار مجوز جدیدی دریافت کرده‌اند تا بتوانند محصولات سرمایه گذاری خود را به جای معادل‌های کاغذی از طریق بیت کوین بفروشند. شرکت‌های بسیار بیشتری وجود دارند که به کمک بازاریابی و تبلیغات آماده جذب مشتریان جدید در این زمینه هستند.

تعداد شرکت‌ها و سازمان‌هایی که به پذیرش بیت کوین روی می‌آورند روز به روز بیشتر می‌شود. حالا حتی فرمانداری ایالت اوهایو هم برای دریافت مالیات، بیت کوین می‌پذیرد.

دوباره بازگردیم به سوال اول: چرا باید بیت کوین بخریم ؟

آیا این یعنی شبکه بیت کوین به رشد خود ادامه خواهد داد؟ اگر فکر می‌کنید پاسخ این سوال مثبت است، حتما کمی بیت کوین بخرید، چون قیمت این دارایی چاره‌ای جز بالا رفتن ندارد. اگر پاسخ‌تان منفی است، ببینید آیا واقعا آماده‌اید که از فرصتی تاریخی برای سرمایه گذاری روی یکی از بزرگ‌ترین دارایی‌های عصر حاضر جا بمانید؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.