ماینینگ ترکیبی و تاثیر آن روی هاوینگ بیت کوین و لایت کوین

یکی از دلایل رشد بیت کوین و لایت کوین در سال‌های گذشته، تاثیر نصف شدن پاداش‌های شبکه در هر دوی این رمز ارزها است. این اتفاق برای LTC در ۵ آگوست ۲۰۱۹ و برای BTC در می ۲۰۲۰ می‌افتد. در بین بازیگران کوچکتر ماینینگ یا استخراج کریپتو این نگرانی وجود دارد که چنین روندی به کاهش سقف سود منجر شود. در حقیقت این خطر وجود دارد که بازیگران کوچکتر مجبور به ترک ماینینگ شوند. با این وجود می‌توان به کمک ماینینگ ترکیبی (merged mining) پیامدهای نصف شدن را کنترل کرد.

0 250

آکادمی بایننس (Binance Academy) به تازگی روی ماینینگ ترکیبی یک تحقیق موردی انجام داده و آن را اینگونه تعریف نموده است:

ماینینگ ترکیبی به معنای ماینینگ دو یا چند رمز ارز به صورت همزمان است بدون اینکه بازده کلی ماینینگ تضعیف شود. به بیان مشخص، هر ماینر می‌تواند به وسیله اثبات کار فرعی (Auxiliary Proof of Work) یا AuxPoW توان محاسباتی خود را همزمان برای استخراج بلوک در چندین زنجیره به کار گیرد»

به بیان ساده، ماینینگ ترکیبی را که نخستین بار در سال ۲۰۱۱ به وجود آمد، می‌توان فرآیندی دانست که در آن ماینرها از نیروی هش یکسان برای استخراج دو رمز ارز متفاوت استفاده می‌کنند. یکی از این رمز ارزها روی بلاک چین مادر و دیگری با استفاده از همان اسکریپت هش روی «زنجیره فرزند» قرار دارد. هم اکنون سه نمونه از ماینینگ ترکیبی وجود دارد. نِیم‌کوین (Namecoin) یا NMC که از بیت کوین به وجود آمده، لایت کوین که از دوج کوین (Dogecoin) یا DOGE به وجود آمد، مایرِیدکوین (Myriadcoin) یا XMY که با BTC و LTC ترکیب شده است. بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین نمونه در میان این سه گزینه، دوج کوین است که برای آنالیز کامل مربوط به این گزارش انتخاب شده است.

ماینینگ ترکیبی و تاثیر آن روی هاوینگ بیت کوین و لایت کوین

شکل ۱ – افزایش همبستگی دوج کوین با لایت کوین

DOGE که به  ارز meme currency) meme)  معروف است، در دسامبر ۲۰۱۳ ساخته شد و در جولای ۲۰۱۴ با پروتکل ماینینگ ترکیبی «اثبات کار فرعی» (AuxPoW) آپدیت شد. دوج کوین از بلاک چین مادر خود یعنی لایت کوین فورک شده و ضمن داشتن اسکریپت هش یکسان (به نام Scrypt)، از مکانیزم اجماع متفاوتی استفاده می‌کند. پس از آنکه ماینرها کار استخراج را روی عملیات‌های ماینینگ LTC که از قبل وجود داشت آغاز کردند، هش ریت DOGE بیش از ۱۵۰۰% افزایش یافته است.

این دیتا نشان می‌دهد که DOGE به لحاظ هش ریت‌ها، نسبت‌های سختی، سختی استخراج و تراکنش‌های روزانه آیینه‌ای از LTC است. یکی از اصلی‌ترین دلایل رسیدن به این سطح آن است که ۷ تا از ۱۵ استخر ماینینگ LTC از استخراج کوین DOGE پشتیبانی می‌کنند (شکل ۲). از زمانی که دوج کوین پروتکل ماینینگ ترکیبی را راه‌اندازی کرد، ضریب همبستگی LTC/DOGE به حدی رسیده که نشان از رابطه‌ی نیرومند این دو رمز ارز دارد. با توجه به چارت‌های بالا (شکل ۱) این ضریب هم‌اکنون ۰.۹۵ است.

در صورت نصف شدن بلوک‌ها در BTC و LTC، افزون بر مزیت احتمالی افزایش پاداش ماینینگ، زنجیره‌های کوچک‌تر می‌توانند به کمک مکانزیم اجماع AuxPoW از ویژگی‌های امنیت شبکه‌ی بهتری برخوردار شوند.

ماینینگ ترکیبی و تاثیر آن روی هاوینگ بیت کوین و لایت کوین

شکل ۲ – استخرهای ماینینگ دوج کوین در ۸ جولای ۲۰۱۹

با توجه به این گزارش، ممکن است چندین تاثیر منفی روی این فرآیند ایجاد شود که ماینرها باید به آن‌ها توجه داشته باشند.

  • هزینه نگهداری – بالا رفتن هزینه‌های اجرایی به منظور هماهنگی عملیات‌های ماینینگ در بلاک چین‌های فرزند، مدیریت کیف پول و فرآیندهای پرداختی پول.
  • کاهش ارزش پاداش – اگر ماینرها تصور کنند که ارزش در زنجیره‌ی فرزند اندک است، انگیزه‌ی خود را برای ایمن ساختن شبکه کوچک‌تر از دست خواهند داد.
  • نبود آگاهی – استخرهای ماینینگ جدیدتر ممکن است از بالاتر بودن پاداش‌ها در ماینینگ ترکیبی آگاه نباشند.

کاستی‌های دیگری در زمینه‌ی تراکم ریسک، منحنی‌های امکان حمله و وابستگی به زنجیره مادر از دید تیم سازنده پروژه نیز در این گزارش به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است.

اکنون که در حال پرداختن به موضوع ماینینگ هستیم جا دارد اشاره کنیم که «مرکز آلترناتیو مالی کمبریج» (CCAF) به تازگی «شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج» (CBECI) را منتشر کرده که یک شاخص آنی از مجموع میزان برق مصرفی در شبکه بیت کوین است. با توجه به بحث‌های بی‌پایان بر سر میزان مصرف انرژی شبکه بیت کوین، این شاخص یک ابزار عالی و برجسته است.

شاخص منتشر شده همچنین دارای آمارهای جالبی از مصرف برق بیت کوین است که آن را در کشورهای مختلف مقایسه کرده و مجموع مصرف جهانی را از منابع مختلف گزارش می‌کند. در هنگام نگارش این نوشته، شبکه بیت کوین ۷.۱۰ GW نیرو مصرف می‌کند و میانگین سالانه آن ۵۵.۶۹ TWh است.

در حالی که رمز ارزهای پرمصرف و پرهزینه در حال رفتن به سوی الگوریتم‌های کارآمدتر و امن‌تر مانند اثبات سهام (PoS) هستند، ماینینگ ترکیبی می‌تواند به زنجیره‌های کوچک‌تر فرصت‌ دهد تا به کمک قابلیت‌های ماینینگ زنجیره‌ مادر خود را حفظ کنند و به وسیله‌ مکانیزم اجماع AuxPoW، امنیت بیشتری برای کاربران به ارمغان آورند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.