معرفی کوین Grin و پروتکل میمبل ویمبل (MimbleWimble)

Grin پروژه‌ای رمز ارزی است که از پروتکل MimbleWimble استفاده می‌کند و بر حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و تعویض‌پذیری تاکید دارد. بسیاری از طرفداران بیت کوین و حامیان حریم خصوصی منتظر این پروژه هستند که قرار است به زودی عرضه شود. اگر با Grin و ویمبل میمبل آشنا نیستید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

2 156

Grin پروژه‌ای رمز ارزی با تمرکز بر حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و تعویض پذیری است که به زودی راه‌اندازی می‌شود و با بهینه‌سازی و استفاده از بلاک چین MimbleWimble ساخته شده است. میمبل ویمبل یک پروتکل بلاک چینی ساده و فوق العاده است که در ژوئیه سال ۲۰۱۶ توسط تام اِلویس به وجود آمد و در میان بسیاری از کاربران بیت کوین و حامیان حریم خصوصی مورد توجه قرار گرفت.

Grin پروژه‌ای منبع باز است که فهرست تازه‌ای از کارهایی را ارائه می‌کند که آن‌ها را انجام نخواهد داد. خیلی از موارد این فهرست در تضاد با پروژه‌هایی است که در حال حاضر در بازار رمز ارزها وجود دارد. برای درک Grin و نحوه‌ی کارکرد آن ابتدا باید میمبل ویمبل و مزایای آن را درک کنید.

میمبل ویمبل (MimbleWimble) چیست؟

میمبل ویمبل در ابتدا در سال ۲۰۱۶ توسط تام الویس جدوسر (Elvis Jedusor) ساخته و بعد از چند ماه توسط آدام پوئلسترا (Adam Poelstra) بازبینی شد. میمبل ویمبل پروتکلی بلاک چینی است که چندین نوآوری در زمینه فناوری را با هم ترکیب می‌کند تا نحوه ساخت تراکنش‌های بیت کوین را تغییر داده و اندازه‌ بلاک چین را کاهش دهد.

میمبل ویمبل در وهله‌ اول دو مشکل را حل می‌کند:

 • حریم خصوصی
 • مقیاس پذیری

و با توجه به ماهیت مبتنی بر حریم خصوصی این سیستم، میمبل ویمبل (و به تعاقب آن Grin) قابلیت تعویض پذیری (fungibility) بالایی دارد.

حریم خصوصی

تراکنش‌های میمبل ویمبل شفاف هستند و علی‌رغم آن که هیچ آدرسی از آن‌ها در دسترس نیست و مقدار تراکنش‌ها کاملا مخفی است، همچنان امکان اعتبارسنجی صحیح این شبکه وجود دارد. میمبل ویمبل به منظور ایجاد ساختار برای تراکنش‌ها بر خصوصیات رمزنگاری منحنی بیضوی (ECC) متکی است و این کار را از طریق تایید جمع صفرها و مالکیت کلیدهای خصوصی انجام می‌دهد.

تایید تراکنش‌ها با میمبل ویمبل نیازمند این است که جمع خروجی‌های تراکنش منهای جمع ورودی‌ها همواره برابر صفر شود. این مهم با استفاده از تراکنش‌های محرمانه‌ای حاصل می‌شود که ثابت می‌کند خرج دوباره یا خلق سرمایه‌های جدید رخ نداده و در عین حال مقدار تراکنش افشا نمی‌شود. میمبل ویمبل این ایده را از سیستم تراکنش‌های محرمانه‌ گرگ مکس‌ول (Greg Maxwell) گرفته است.

اثبات مالکیت در میمبل ویمبل وابسته به کلیدهای خصوصی کاربر و مقادیر اضافه‌ای است که بخشی از هسته‌ تراکنش‌ها هستند. استفاده از کلید خصوصی برای این است که بدون نیاز به افشای مبلغ تراکنش‌ها بتوانیم مالکیت آن‌ها را مشخص کنیم.

ایده‌ اعتبارسنجی تراکنش‌ها بدون اطلاع از مبلغ آن‌ها مشابه اثبات دانایی صفر و سازوکار RingCT است که از آن در شبکه‌های ZCash و Monero استفاده می‌شود.

در میمبل ویمبل هیچ آدرسی وجود ندارد. در عوض دو کیف پول با هم ارتباط برقرار می‌کنند تا آن‌جا که گیرنده آدرسی را ساخته و آن را برای فرستنده ارسال می‌کند، طرفین بتوانند با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند. در این مبادله فقط خود دو طرف می‌توانند اطلاعات را ببینند و اطلاعات مجدداً توسط سایر کاربران قابل استفاده نیست. در این‌جا حتی لازم نیست که طرفین دخیل در مبادله به صورت همزمان آنلاین باشند.

علاوه بر این، بلاک‌های بلاک چین تراکنش‌های جداگانه را فهرست نکرده و فقط آن‌ها را با ورودی‌ها و خروجی‌های ترکیبی درون یک تراکنش منفرد گردآوری می‌کند. مشاهده‌ی بلاک‌ها هیچ اطلاعات خاصی درباره آن‌ها در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد. تراکنش‌های میمبل ویمبل در واقع شکلی غیرتعاملی از CoinJoin هستند که نمی‌توانند از یکدیگر جدا شوند.

به طور خلاصه، گره‌ها می‌توانند صحبت تراکنش‌ها را بدون افشای مبلغ آن‌ها تایید کنند، و هیچ آدرس یا اطلاعات خاصی از تراکنش وجود ندارد.

مقیاس پذیری

رویکرد میمبل ویمبل در زمینه‌ی مقیاس پذیری خیلی سرراست‌تر از راهکارهای لایه‌ی دوم یا افزایش ظرفیت خروجیِ بر-زنجیره‌ای است. این سیستم با حذف تراکنش‌های قدیمی و غیرضرروی کارآمدی بلاک چین را افزایش می‌دهد.

این پروتکل در طول زمان با جمع کردن تراکنش‌های واسطه ورودی‌های خرج‌شده را حذف می‌کند تا اندازه‌ی بلاک چین تا حد زیادی کاهش یابد. میمبل ویمبل از روشی به نام «میانبر» استفاده می‌کند. هر تراکنش در این سیستم از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • مجموعه‌ای از ورودی‌ها که ارجاعی هستند و مجموعه‌ای از خروجی‌های قبلی را خرج می‌کنند
 • مجموعه‌ای از خروجی‌های جدید
 • هسته‌ی تراکنش که شامل حد بالای کرنل و امضای تراکنش است

تراکنش‌های میانبر در بلاک‌های میمبل ویمبل فقط از طریق هسته‌ تراکنش نشان داده می‌شوند و همه‌ی خروجی‌ها ظاهری یکسان دارند چون اعداد بزرگی هستند که ایجاد تمایز میان آن‌ها غیرممکن است. طبق مستندات خود میمبل ویمبل در گیت هاب Grin:

درست مثل تراکنش‌ها، تنها چیزی که باید در بلاک‌ها بررسی شود این است که مالکیت اثبات شده باشد و کل بلاک در مجموع عرضه‌ پولی اضافه نکرده باشد (به جز آن مقداری که توسط پایه‌ی کوین مجاز اعلام شده است). بنابراین ورودی‌ها و خروجی‌های منطبق قابل حذف‌اند، چون تاثیرگذاری آن‌ها بر مجموع خروجی خنثی می‌شود...به یاد داشته باشید که تمام ساختار تراکنش‌ها قابل حذف است و ترتیب ورودی‌ها و خروجی‌ها دیگر اهمیتی ندارد. با این حال، مجموع تمام خروجی‌های بلاک منهای ورودی‌ها همچنان باید صفر باشد.

 

در نتیجه، می‌توان گفت که کدام ورودی با کدام خروجی منطبق است و در عین حال امکان اعتبارسنجی تراکنش‌های داخل بلاک را حفظ کرد. گره‌ها با ارجاع ضربدریِ مجموع پولی که از طریق استخراج کل عرضه ساخته شده قابل اعتبارسنجی هستند.

شیوه پاک‌سازی خاص میمبل ویمبل به این پروتکل اجازه می‌دهد مقیاس‌پذیرتر شده و کاربران هم سریع‌تر و با سرعت بیشتری با شبکه همگام گردند. مهم‌تر از همه، کل وضعیت زنجیره مشابه گره‌های کامل قابل اعتبارسنجی است، حتی اگر کاربران اکثریت اطلاعات تاریخی بلاک چین را در اختیار داشته باشند.

Grin چیست؟

Grin رمز ارزی مبتنی بر پروتکل میمبل ویمبل است که با هدف حفظ حریم خصوصی، تعویض‌پذیری و مقیاس پذیری ساخته شده است. توصیف Grin از دیدگاه فنی هم‌پوشانی قابل توجهی با تعریف میمبل ویمبل دارد که در بالا به آن اشاره کردیم. بنابراین بهتر است بر سایر اجزای آن از جمله اجماع و سیاست‌های پولی تاکید کنیم.

Grin قابلیت‌های مبتنی بر حریم خصوصی و تعویض پذیری میمبل ویمبل را به ارث برده است؛ پس در این رمز ارز خبری از آدرس و مقدار تراکنش نیست و تراکنش‌ها با حفظ تمام اطلاعات میانجی قابل ادغام هستند. علاوه بر این، بلاک‌های Grin – مثل میمبل ویمبل – شامل هیچ تراکنشی نیست و ظاهر آن‌ها شبیه یک تراکنش بزرگ است.

همه‌ خروجی‌های خرج‌شده‌ Grin را می‌توان با ایمنی کامل حذف کرد و با این کار اندازه‌ی بلاک چین را تا حد زیادی پایین آورد. کاربران می‌توانند این بلاک چین را خیلی سریع‌تر از بلاک چین سایر رمز ارزها دانلود و تایید کنند. در نتیجه، Grin می‌تواند نه با تعداد تراکنش‌ها، بلکه با تعداد کاربران خود مقیاس پیدا کند.

اجماع اثبات کار به روش Cuckoo

Grin برای مکانیزم اجماع خود از روش کاملا جدیدی مثل اثبات سهم استفاده نکرده است. آن‌ها در عوض همان اثبات کار را انتخاب و آن را با الگوریتم Cuckoo Cycle ترکیب کرده‌اند.

اثبات کار به روش کوکو از این جهت انتخاب شد تا بتواند با مشکل افزایش توان سخت‌افزاری مقابله کند و جلوی ASIC بایستد. کوکو سایکل الگوریتمی وابسته به حافظه است که به درد پردازنده‌های مرکزی می‌خورد و غیرمتمرکز بودن شبکه را بیشتر می‌کند.

دشواری استخراج در این شبکه بر اساس توان هش فعلی اندازه‌گیری می‌شود و طوری طراحی شده تا متوسط زمان بلاک را به حدود ۶۰ ثانیه برساند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی اثبات کار به روش کوکو سایکل می‌توانید به وایت پیپر جان ترامپ یا مستندات استخراج Grin در گیت‌هاب این پروژه مراجعه کنید.

پروتکل Dandelion

Grin برای افزایش توان لایه‌ حریم خصوصی از طریق روش تکثیر پیام از پروتکل Dandelion استفاده می‌کند. پروتکل Dandelion به محافظت از اطلاعات در برابر راهکارهای تهاجمی جدیدی کمک می‌کند که در مقالات آکادمیک به آن‌ها اشاره شده و حاکی از مپینگ آدرس‌های IP بر اساس نحوه‌ پخش شدن پیام‌های تراکنش از مبدا است.

Grin برای جمع‌آوری تراکنش‌هایی که با سازوکار میمبل ویمبل منطبق است از نسخه‌ی اصلاح‌شده‌ی خاصی از Dandelion استفاده می‌کند.

سیاست پولی Grin

یکی از اجزای جالب توجه رمز ارزها که اخیرا توسعه‌ بسیاری پیدا کرده، سیاست پولی است. Grin می‌خواهد نه وسیله‌ای برای ذخیره‌سازی ارزش بلکه ارزی برای مبادله‌ ارزش باشد؛ چیزی که در ابتدا هدف بیت کوین بود امروزه دیگر چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. این پروژه برای دستیابی به این هدف سیاستی را تدوین کرده تا بتواند ارزش ارز خود را باثبات‌تر کند.

Grin از نوعی برنامه‌ی زمان‌بندی خطیِ تورم استفاده می‌کند که در آن کل مقدار عرضه نامحدود است و مدل اجرایی پروژه به جای حفظ سرمایه‌ها کاربران را به خرج آن‌ها تشویق می‌کند. نرخ تورم Grin با شدت زیاد آغاز شده و پس از یک دهه به زیر ۱۰ درصد می‌رسد و نهایتا به سمت صفر میل می‌کند. پاداش بلاک اما در طول زمان ثابت می‌ماند.

وضعیت فعلی پروژه

Grin شبکه‌ آزمایشی V4 خود را ماه پیش راه‌اندازی کرد و رمز ارز آن هم احتمالا به زودی در دسترس قرار بگیرد. Grin در مقایسه با بسیاری از پروژه‌های جریان اصلی بی‌سروصدا و آرام بوده و این در حالی است که در این پروژه از تعدادی از پیشرفته‌ترین فناوری‌های موجود استفاده می‌شود.

حامیان حریم خصوصی و طرفداران بیت کوین انتظارات زیادی از این پروژه دارند. میمبل ویمبل به لحاظ فنی از شهرت نسبتا خوبی برخوردار است و استفاده از آن در پروژه Grin باعث شده پتانسیل این پروژه افزایش قابل توجهی پیدا کند.

علاوه بر این، Grin با امضای Schnorr که می‌تواند خروجی‌های چندامضایی بسازد سازگار است. امضای Schnorr عموما به عنوان بهترین امضای رمزنگاری‌شده شناخته می‌شود و قرار است در ادامه سال جاری میلادی با بیت کوین تلفیق شود.

سیاست پولی Grin سوای از اجزای فنی از آن جهت جالب توجه است که ساختارش می‌تواند باعث شود از رمز ارزها بیشتر به عنوان ارز و کمتر به عنوان وسیله‌ای برای ذخیره‌سازی ارزش استفاده شود.

مشارکت در پروژه‌ Grin برای تمام توسعه‌دهندگان امکان‌پذیر است و تماشای پیشرفت آن قطعا جذاب خواهد بود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. غفرانی

  سلام
  از پست بسیار مفیدتون متشکرم
  آیا سرمایه گذاری بر روی دستگاه های استخراج گرین در این بازه ی زمانی منطقی هست؟تا چه اندازه میتوان آینده ی روشنی را برای این ارز متصور شد؟

  1. مدیر سایت

   سلام و وقت بخیر
   این کوین با هدف توسعه در اروپا و آمریکا طراحی شده چرا که هزینه هر کیلو وات ساعت برق برای این کشورها بسیار بالاست. قطعا اقبال عمومی و میزان مشارکت ماینر ها در شبکه این کوین باعث توسعه و پایداری رشد آن خواهد بود به همین خاطر این کوین تازه در مسیر کسب سهم بازار است. به لحاظ سرمایه گذاری ریسک و سود با هم رابطه مستقیم دارند. ماینینگ این کوین در مقابل ماینینگ کوین های رایج مثل بیت کوین و لایت کوین بسیار سود ده تر است ولی در مقابل ریسک بیشتری هم دارد چرا که از نظر اعتبار و پذیرش عمومی در گام های ابتدایی است. از باب نتیجه گیری می توان گفت در بهترین حالت در کوتاه مدت سودآور است و در بلند مدت همچنان نمیتوان برنامه ریزی دقیقی برای این کوین داشت .