دستیابی گوگل به برتری کوانتومی : تهدیدی برای بلاک چین و بیت کوین؟

در هفته جاری گزارش‌هایی مبنی بر دستیابی گوگل به پیشرفتی تاریخی در زمینه محاسبات کوانتومی منتشر شد. طبق این گزارشات، گوگل به برتری کوانتومی دست یافته به این معنی که یک کامپیوتر کوانتومی می‌تواند در کسری از ثانیه محاسباتی را که به سال‌ها زمان نیاز دارند، پردازش کند. آیا این پیشرفت تهدیدی برای سیستم رمزنگاری بلاک چین خواهد بود؟

0 235

برتری کوانتومی یعنی یک کامپیوتر کوانتومی می‌تواند محاسباتی را انجام دهد که برای سریع‌ترین کامپیوتر‌های عادی سال‌های زیادی زمان خواهد برد. طبق گزارش منتشر شده، گوگل توانسته با استفاده از پردازشگر کوانتومی جدید خود در عرض ۲۰۰ ثانیه محاسبات ابر رایانه‌ای را انجام دهد که به صورت معمول چند هزار سال طول می‌کشد.

این موضوع بسیاری را نگران کرده چراکه این فناوری می‌تواند تهدیدی برای سیستم رمزنگاری بلاک چین و رمز ارزها باشد. پدیده رمزنگاری همان عاملی است که برای حفظ امنیت تراکنش های رمز ارز از اهمیت بسیاری برخوردار است. تاکنون تلاش‌های زیادی برای شکستن سیستم رمزنگاری پیچیده و امن بلاک چین شده است. اما ممکن است در آینده‌ای نزدیک کامپیوترهای کوانتومی در این زمینه موفق شوند.

گزارش‌های موجود می‌گویند که تعداد کیوبیت‌ها (واحد پایه اطلاعات کوانتومی در سیستم دو مرحله‌ای مکانیک کوانتومی) سالانه دو برابر شده و از این جهت از قانون مور پیشی خواهد گرفت. این کامپیوتر‌ها تا سال ۲۰۲۴ قادر خواهند بود که رمزنگاری نظامی را نیز بشکنند.

نگرانی دیگر به نفوذ و قدرت روز افزون گوگل مربوط می‌شود. در حال حاضر گوگل بخش زیادی از اینترنت را تحت کنترل خود دارد و حتی به قدرت و نفوذی فراتر از برخی دولت‌ها دست پیدا کرده است. دستیابی این ابر شرکت به برتری کوانتومی می‌تواند تهدیدی برای امنیت داده در هر نقطه از جهان باشد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.