وب مانی (Webmoney) چیست و چگونه کار می‌کند؟

این روزها پرداخت‌های آنلاین برای کاربران اینترنت امری کاملا عادی است. وب مانی (Webmoney) هم یک سامانه پرداخت آنلاین است که با وجود اینکه از سال ۱۹۹۸ تاکنون وجود داشته، اما همچنان برای خیلی‌ها یک سامانه پرداخت نا آشناست. بنابراین تصمیم گرفتیم بررسی ساده و دقیقی درباره این سامانه پرداخت قابل اعتماد و یکی از پر کاربردترین ها در نوع خود، انجام دهیم.

0 237

وب مانی (Webmoney) یک سامانه پرداخت است که از سال ۱۹۹۸ فعال بوده و مرکز کنترل کننده آن واقع در مسکو، روسیه است. این سامانه همانند یک بانک آنلاین برای مردم عمل می‌کند تا پرداخت‌های خود را آنلاین و به طور ساده انجام دهند. این سامانه همانند PayPal، یکی دیگر از سامانه‌های پرداخت قابل اعتماد است که افراد از آن برای اهداف مختلفی مانند ارسال پول، دریافت وجه، خرید و کارهای بسیار دیگری در زمینه پول الکترونیکی استفاده می‌کنند.

در دنیای کسب وکار، افراد نیاز به انجام تراکنش‌های گوناگونی در طول زمان دارند و از آنجایی که در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم، تعداد زیادی کسب و کار آنلاین وجود دارد. وب مانی نقش خود را در اجرای کارآمد تراکنش‌های تجاری برای این کسب و کارها یا اشخاص ایفا می‌کند.

وب مانی (Webmoney) چگونه کار می‌کند؟

طرز کار وب مانی (Webmoney) ساده بوده و به هیچ وجه سخت نیست. این سامانه سرویس‌های مختلفی را برای تامین نیازهای هر کاربر ارائه می‌کند. امکان دارد یک شخص از پِرس‌های (purse به معنی کیف پول) متفاوت استفاده کند. این کیف پول ها برای هر واحد پولی و با توجه به نیاز کاربر، استاندارد سازی شده‌اند.

شما به آسانی یک حساب در www.wmtransfer.com ثبت می‌کنید و سپس پِرس مربوطه را جهت انجام تراکنش‌ها با واحد پولی مطلوبتان می‌سازید. برای دلار آمریکا (USD) پِرسِ WMZ، WME برای یورو، WMB برای روبل بلاروس و WMG برای سهام‌های طلا.

شما یک WMID منحصر به فرد دریافت می‌کنید که آن را میتوانید با هدف انجام تراکنش به هر کسی بدهید. به طور مشابه، شما هم برای ارسال وجه به یک حساب Webmoney) WM) دیگر، نیاز به این WMID منحصر به فرد دارید. شما به آسانی پول خود را از طریق انتقال الکترونیکی وجه دریافت می‌کنید. تنها ایراد این است که WM برای برخی از کشورها گزینه‌ی انتقال الکترونیکی وجه را پشتیبانی نمی‌کند. اما نگرانی در کار نیست، چرا که شما می‌توانید واحد پولی WMZ خود را با یک تبدیل کننده (واحد پولی) قابل اعتماد مانند PayExchanger تعویض کنید.

پِرس‌ها چه هستند؟

با هدف کمک به کاربران برای انجام عملیات مختلف و برآورده کردن نیازهای آنلاینشان، وب مانی پِرس‌هایی را برای هر واحد پولی یا ابزارهای پولی استاندارد سازی کرده است.

شخص می‌تواند در حساب WM، هشت پِرس متفاوت را برای ساختن انتخاب کند. اگر می‌خواهید با دلار آمریکا کار کنید از Z-Purse یا WMZ، از WME برای یورو و از WMB برای روبل بلاروس استفاده کنید.

شما می‌توانید هر نوع پِرس دیگر را بر اساس نیازتان به تراکنش‌های آنلاین بسازید.

آیا وب مانی امن است؟

این سامانه‌ پرداخت همانند دیگر سامانه‌های پرداخت نیست که توسط یک نفر اداره شود. به این معنی که برای هر پِرس، یک شرکت جداگانه به نام Guarantor کارها را بر عهده دارد. آدرس آن‌ها را می‌توانید برروی وب‌سایت WM پیدا کنید.

دوم اینکه آن‌ها مراحل متفاوتی برای امن ساختن حساب شما و موجودیتان دارند. اولین مرحله که بسیار کاربردی است، تایید از راه SMS است. این یعنی تا زمانی که شماره موبایلتان را، که در فایل آن‌ها ذخیره شده، به همراه داشته باشید در امان هستید. به عنوان مثال اگر با شرایط نامساعدی مواجه شدید، همچنان می‌توانید حساب خود را از طریق یک پرسش تاییدی باز گردانید که فقط شما از آن (پرسش خاص) آگاه هستید. این موارد، از WM یک سامانه پرداخت امن برای انجام پرداخت‌های آنلاین ساخته است.

استفاده از وب مانی در ایران

همانطور که گفته شد، وب مانی یک سیستم پرداخت روسی است که دفتر رسمی آن در پایتخت روسیه، یعنی مسکو، قرار گرفته است. از آنجا که روسیه در حال حاضر دارای روابط حسنه ای با کشور ما است، در نتیجه محدودیت های خاصی را برای کار با تجار و بازرگانان ایرانی در نظر نگرفته است و سیستم های مالی آن با ایرانیان به خوبی کار می کنند.

از طرف دیگر باید این نکته را نیز در نظر گرفت که روسیه یک قدرت نظامی، اقتصادی و سیاسی برتر در کل دنیا محسوب می شود و از این رو از دیرباز روسیه با امریکا روابط رقابتی دارد و حتی جنگ هایی را نیز به صورت غیر مستقیم با یکدیگر داشته اند. همین موارد سبب شده تا روسیه تا حد امکان از تحریم های امریکایی تبعیت نکند و به این ترتیب تحریم های امریکا را علیه ایران به رسمیت نشناسد.

وب مانی نیز از همین قوانین تبعیت می کند و تحریم های امریکا را علیه ایران تا حد امکان به رسمیت نمی شناسد و از این رو محدودیتی را برای کاربران ایرانی خود در نظر نگرفته است. به این ترتیب کاربران ایرانی در استفاده از وب مانی محدودیتی نداشته و می توانند به سادگی از این سیستم استفاده کرده و تراکنش های مالی خود را با دیگر کشورها انجام دهند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.