نسخه جدید شبکه لایتنینگ با ویژگی Watchtower در آستانه عرضه به کاربران

توسعه‌‌دهندگان شبکه لایتنینگ (Lightning Network) به تازگی اعلام کرده‌‌اند که کاربران می‌‌توانند در نسخه بعدی این پلتفرم از ویژگی Watchtower یا همان برج‌‌های مراقبت استفاده کنند. با فعالسازی این ویژگی، کاربران دیگر لازم نیست تا اتمام تراکنش به صورت آنلاین باقی بمانند.

0 78

نسخه جدید شبکه لایتنینگ با ویژگی Watchtower :به نظر می‌‌رسد که ویژگی Watchtower، قدم بعدی در راستای ایمن‌‌سازی شبکه لایتنینگ (Lightning Network) ، به زودی عرضه خواهد شد.

Watchtower ها برای مدتی طولانی به عنوان قطعه گم شده لایه لایتنینگ بیت کوین‌‌ در نظر گرفته می‌‌شدند، چرا که آنها در امر کاهش کلاهبرداری در این شبکه آزمایشی و خارج از زنجیره (Off-chain) بسیار حیاتی هستند. شبکه لایتنینگ می‌‌تواند پرداخت‌‌های بیت کوین‌‌ را سریع‌‌تر کرده و مقیاس پذیری آنها را افزایش دهد. نسخه 0.7 شبکه لایتنینگ (نسخه جدید با ویژگی Watchtower )در تاریخی نامعلوم از ماه ژوئن عرضه خواهد شد و Lightning Labs در حال ساختن کامل‌‌ترین Watchtower است که تاکنون به وجود آمده است.

زمانی که شخص از شبکه لایتنینگ استفاده می‌‌کند، آنلاین ماندن بسیاری ضروری است تا این اطمینان به دست آید که شخص مقابل قصد ندارد سرمایه‌‌ها را به سرقت ببرد. اما چنین چیزی می‌‌تواند از لحاظ تجربه کاربری یک کابوس باشد. اما در نسخه جدید مشتریان لازم نیست هر روز حساب‌‌های Wells Fargo خود را بررسی کنند تا اطمینان داشته باشند که سرمایه‌‌هایشان به سرقت نرفته است.

Watchtower بر وضعیت‌‌های پیشین “نظارت می‌‌کند” تا مخابره شوند. به عبارت دیگر، اگر یک شخص تبهکار تلاش کند یک تراکنش قدیمی را مخابره کند – تا پول بیشتری به خودش بدهد – Watchtower دست وی را رو خواهد کرد.

بنابراین، برج‌‌های مراقبت چنین اقدامات کلاهبردارانه را آشکار خواهند کرد تا کاربران مجبور نباشند چنین نظارت را خودشان انجام دهند.

کانر فرامنکت (Conner Fromknecht)، رئیس بخش مهندسی رمزنگاری شرکت Lightning Labs، شخص اصلی در توسعه این ویژگی است. اولالووا اوسونتوکون (Olaoluwa Osuntokun)، مدیر ارشد فناوری و چند عضو دیگر در طول سال گذشته با وی همکاری داشته‌‌اند.

همانطور که اوسونتوکون در گفتگو با CoinDesk اذعان داشت:

یک عامل بزرگ این است که اکنون نیرویی بازدارنده در مقابل هر گونه کلاهبرداری احتمالی در اختیار داریم، اکنون که کد Watchtower ساخته شده است، اشخاص کلاهبردار انگیزه‌‌های بسیار کمتری برای حمله خواهند داشت، چرا که قربانیان احتمالی دارای Watchtower خواهند بود که از آنها محافظت می‌‌کند.

مفهوم Watchtower ها چندان هم نوین نیست، چرا که اولین بار در وایت پیپر شبکه لایتنینگ در سال 2015 به عنوان روشی برای مقابله با کلاهبرداری پیشنهاد شد.

اداره کردن برج‌‌ها

از زمان بکارگیری برج‌‌های مراقبت چندین آزمایش فنی بر روی آنها صورت گرفته شده است. در میان آنها می‌‌توان به پروژه منبع Lit از دانشگاه MIT اشاره کرد که توسط تاج دریجا (Tadge Dryja)، یکی از نویسندگان وایت پیپر لایتنینگ رهبری می‌‌شد. همچنین می‌‌توان به پروژه Lightning Peach از شرکت خدمات بلاک چینی BitFury اشاره کرد.

اما با توجه به عرضه نسخه بعدی شبکه لایتنینگ، یکی از جنبه‌‌های درخور توجه این خواهد بود که کاربران قادر خواهند بود از Watchtower ها به نحوی استفاده کنند که بر فعالیت‌‌های شرکت‌‌کنندگان واقعی نظارت داشته باشند.

همچنین می‌‌توان به Bitcoin Lightning Wallet اشاره کرد که از Watchtower ها در بستری با عنوان “Olympus Server” استفاده می‌‌کند. اما اوسونتوکون خاطرنشان می‌‌کند که کد Watchtower شبکه لایتنینگ می‌‌تواند توسط همه اجرا شود.

اوسونتوکون در گفتگو با CoinDesk عنوان کرد، “اهمیت عرضه نسخه پیش رو در این است که به محض بکارگیری آن، تمامی نودهای مسیریابی (Routing Nodes) می‌‌توانند از Watchtower ها خود برای محافظت از زیرساخت‌‌ها استفاده کنند و همچنین کسب و کارهایی که از شبکه لایتنینگ استفاده می‌‌کنند قادر خواهند بود از Watchtower ها ویژه برای محافظت از نودهای خود استفاده کنند.”

اما مطمئنا همه نمی‌‌خواهند Watchtower فردی داشته باشند، مخصوصا به خاطر اینکه داده‌‌های بسیار زیادی را مصرف می‌‌کنند. بنابراین کاربران می‌‌توانند به Watchtower های دیگر متصل شوند تا از پول خود محافظت کنند.

اوسونتوکون اضافه کرد،

همچنین ممکن است نمونه‌‌هایی مشاهده کنیم که کاربران Watchtower ها را به صورت عمومی برای دوستان خود به وجود می‌‌آورند.

توکن Ecash

استفاده از Watchtower ها برای کاربران رایگان خواهد بود. اما Lightning Labs در نظر دارد یک ارتقاء ویژه را وارد کار خود کند تا به مردم اجازه دهد کارمزدهای کوچکی را به Watchtower ها پرداخت کنند تا به عنوان “انگیزه مالی” برای اجراء آنها در نظر گرفته شود.

دریجا (Dryja )، یکی از خالق لایتنینگ، بر این باور است که اگر پروژه شبکه لایتنینگ موفقیت‌‌آمیز از آب درآید، Watchtower ها را نباید چندان زیاد هم به کار برد. به این خاطر که، اگر Watchtower ها به خوبی عمل کنند، کاربران تبهکار به هیچ عنوان نباید تلاش کنند کانال‌‌های پیشین را مخابره کنند، چرا که Watchtower ها باعث خواهند شد خود آنها پول خود را از دست دهند.

همچنین اگر Watchtower ها به کار گرفته شوند، چنین اقداماتی باید به عنوان مانعی برای جلوگیری از کلاهبرداری به حساب آیند. بنابراین، آنها به ندرت مورد استفاده قرار خواهند گرفت و در ازای آن کارمزد دریافت خواهند کرد.

همانطور که این تیم تلاش می‌‌کند Watchtower ها را تا حد امکان مبتنی بر حفظ حریم خصوصی نگه دارد، اعضاء آن سعی دارند کارمزدهای Watchtower ها را نیز به صورت خصوصی درآورند.

به همین خاطر، آنها به دنبال ساختن نوعی خاص از توکن Ecash هستند. Ecash یک ارز ناشناس است که در دهه 80 توسط دیوید چام (David Chaum) ساخته شد و به عنوان یکی از پیشگامان بیت کوین‌‌ در نظر گرفته می‌‌شود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.