رئیس مجلس: استفاده از برق صنعتی برای استخراج بیت کوین خلاف قانون است

علی لاریجانی در حاشیه بازدید از شهرک صنعتی شمس آباد گفت: استخراج بیت کوین از برق صنعتی خلاف قانون است.

0 104

به گزارش فینمگ به نقل از ایسنا، دیروز علی لاریجانی که برای بازدید شرکت صنایع چوب ایزوفام به شهرک صنعتی شمس آباد رفته بود، در پاسخ به سوالی درباره کمبود برق شهرک‌های صنعتی و استخراج بیت کوین با استفاده از برق صنعتی گفت: این اقدام خلاف قانون است چراکه استخراج بیت کوین برق زیادی مصرف می‌کند و همین نوع استفاده‌ها است که مجال تولید را کاهش می‌دهد. چنانچه اگر موردی باشد باید به جد رسیدگی شود. قطعاً برای حل معضلات تولید کنندگان با وزارت نیرو مذاکره خواهم داشت.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره موضوع مالیات بر ارزش افزوده و تاثیر آن در رکود تولید اضافه کرد: عنوان شده بود که شهرک صنعتی شمس آباد با رکود مواجه است که در جلسه امروز مشکلات صنایع مطرح شد که یکی از آن‌ها موضوع مالیات بر ارزش افزوده است که در حال حاضر به صورت موقت اجرا می‌شود.

لاریجانی با یادآوری اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده قابل تجدید نظر است، افزود: کلیات این لایحه در مجلس به تصویب رسیده ولی به این دلیل که جزئیات مختلفی داشت، مقرر شد به صورت دو شوری مجدداً در کمیسیون‌ها تخصصی مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: در نشست با صنعت گران تاکید شد که محصول به مشتریان واقعی ارائه شود تا نظام‌مالیاتی نیز در کشور به درستی پیاده سازی شود.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: در صورت برقراری چنین رابطه‌ای بین خریدار و فروشنده واقعی می‌توان امیدوار بود که مشکلات گذشته مالیاتی صنعت گران را با تفاهم رفع و رجوع کرد.

مشکلات تولید و ارتباط آن با استخراج بیت کوین

همانطور که فینمگ قبلا و در هفته های گذشته اشاره کرده بود، مباحث اخیر پیرامون موضوع استخراج بیت کوین و ماینینگ با آغاز فصل گرم سال شدت گرفته است و اظهارات غیرکارشناسانه زیادی در این باب شنیده می شود که تعدادی از آن ها را می توانید از ویدئو اظهار نظرات راجع به استخراج بیت کوین  ببینید. اما همان طور که از سوالات خبرنگاران و پاسخ های رئیس مجلس واضح است، مشکلات اصلی تولید نه کمبود برق به دلیل ماینینگ بیت کوین که عدم وجود شرایط مناسب کسب و کار و موانعی مانند مالیات بر ارزش افزوده و تورم سمت تولید است که قطعا نقش مجلس در رفع آن‌ها بسیار بیشتر می تواند پر رنگ باشد و برخورد قهری با ماینرها راه حلی برای بخش تولید ایران به حساب نمی آید. علاوه بر آن، مشکلات اقتصادی عمده کشور و یارانه‌ی برق عامل مشوق در استخراج بیت کوین در ایران است و همان طور که در هفته گذشته شاهد بودیم انتشار تصاویر استخراج بیت کوین در مساجد قطعا توجه به عوامل زیرساختی و دلایل اصلی مشکلات اقتصادی را می طلبد و به نوعی اشاره به این دارد که مشکلات اقتصاد ایران ناشی از استخراج بیت کوین و به طور کلی رمز ارز ها نیست.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.