استفاده از فناوری بلاک چین در تراکنش های مالی باشگاه پرسپولیس و استقلال

سازمان فناوری اطلاعات در تلاش است تا اولین انتخابات الکترونیکی مبتنی بر بلاک چین را برگزار کند. این سازمان همچنین از انجام تراکنش‌های مالی باشگاه پرسپولیس و استقلال بر بستر این فناوری خبر داد.

0 161

انتخابات الکترونیکی و تراکنش‌های مالی باشگاه پرسپولیس و استقلال بر بستر بلاک چین انجام خواهد شد. سجاد فلاح عضو موظف هیات عامل سازمان فناوردی اطلاعات ، در کارگاه آموزشی بلاک چین با اعلام این خبر افزود:

خدشه در انتخابات یکی از مهمترین دغدغه‌های همه کشورها است که بلاک چین با توجه به ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند برای شفافیت آن بسیار کمک کننده باشد.

وی در ادامه گفت: ما اولین اقدامات را برای انتخابات بر بستر بلاک چین را انجام داده‌ایم.

این سازمان برای برگزاری انتخابات در بستر بلاک چین یک فراخوان برای استارت آپ‌ها داده است که از میان استارتاپ هایی که در این فراخوان شرکت کردند، در نهایت ۵ طرح پذیرفته شده است.

سازمان فناوری اطلاعات در تلاش است تا با کمک انجمن وزارت علوم، اولین انتخابات بر بستر بلاک چین را برگزار کنند.

عضو موظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات همچنین درمورد موانع خصوصی سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال صحبت کرد و غیرشفاف بودن تراکنش‌های مالی این دو باشگاه را یکی از موانع اصلی دانست.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به زیان‌ده بودن این دو باشگاه امکان عرضه سهام آنها در بورس اوراق بهادار وجود ندارد، اضافه کرد:

مجموع این مشکلات و موانع موجب شده است که انواع روش‌های خصوصی سازی که در سال‌های اخیر توسط دولت به کار گرفته شده است موفق نباشد.

فلاح از اقدام سازمان فناوری اطلاعات برای انجام تراکنش های مالی باشگاه استقلال و پرسپولیس در بستر بلاک چین به منظور شفاف‌سازی و مشارکت هواداران در مدیریت باشگاه خبر داد.

به گفته فلاح می‌توان برای انجام تراکنش هایی مانند دریافت مالی برای حق پخش تلویزیونی، تبلیغات، فروش بلیت، اسپانسر، انتخاب درون باشگاهی، پیشنهاد هواداران در فروش محصولات باشگاه و غیره، از بلاک چین خصوصی استفاده کرد. همچنین از مکانیزم اجماعی همانند اثبات قدرت (Proof Of Authority) می‌توان برای تایید تراکنش‌ها استفاده کرد، به این معنی که تایید کننده تراکنش‌ها می‌توانند اعضای انجمن هواداران، فدراسیون، وزارت ورزش، مربی و غیره باشند.

فلاح اجازه استفاده از توکن هواداری برای رصد تمامی فعالیت‌های تجاری باشگاه توسط هواداران و شفافیت و قابل پیگیری بودن واگذاری توکن‌ها و انتقال مالکیت آنها را از دیگر نتایج چگونگی انجام فرآیند بلاک چین در امور مالی باشگاه‌ها دانست.

عضو موظف هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات درباره نتایج حاصل از این اقدام اظهار کرد:

شفافیت تراکنش‌های باشگاه‌ها و مشخص بون اقدامات اجرایی آنها، مشارکت هواداران در جهت‌گیری باشگاه‌ها، ایجاد اطمینان در هواداران که مشارکت مالی شان در حوزه‌های مورد نظر باشگاه صرف شده و رصد مطالبات عمومی هواداران، از نتایج انجام تراکنش های مالی باشگاه‌ها بر بستر بلاک چین خواهد بود.

فلاح در پایان سخنان خود گفت: اقدامات ذکر شده ظرف یک ماه آینده امکان بهره‌برداری را دارد چرا که بستر آن آماده شده، اما نباید فراموش کرد برای اجرای آنها نیازمند فهم عمومی هستیم.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.