ممنوعیت رمزگذاری End-to-End در شبکه های اجتماعی از سوی آمریکا

آمریکا قصد دارد رمزگذاری End-to-End را برای تمامی پلتفرم های اجتماعی مانند تلگرام و واتس اپ ممنوع کند و این پلتفرم ها را موظف خواهد کرد تا به مقامات اجازه دهند بر تمامی فعالیت های کاربران در این شبکه های اجتماعی نظارت داشته باشند.

0 126

آمریکا با ادعای مبارزه با پورنوگرافی کودکان سعی دارد رمزگذاری End-to-End را برای تمامی پلتفرم های اجتماعی و ارتباطی مانند تلگرام و واتس اپ ممنوع کند. براساس قانون ارائه شده جدید، شرکت هایی مانند اپل، گوگل و فیسبوک موظف خواهند بود که دریچه‌ای در سیستم خود برای دولت باز کنند تا مقامات قانونی بتوانند تمامی فعالیت های صورت گرفته در این پلتفرم ها را زیر نظر بگیرند و در صورتی که متوجه فعالیت های مربوط به اذیت و آزار کودکان شوند، این شرکت ها را تحت تعقیب قانونی قرار خواهند داد.

این اقدام علاوه بر اینکه باعث خواهد شد کاربران حریم خصوصی خود را از دست بدهند، موجب نگرانی هایی نسبت به نشت اطلاعات شده است. همانطور که تجربه های پیشین به ما نشان داده است، در چنین سیستمی این احتمال وجود دارد که اطلاعات مردم به دست افراد کلاهبردار و هکرها بیافتد و مورد سو استفاده قرار بگیرد.

هدف از قانون “حذف محتوای متجاورزانه و بی توجهی نسبت به آن از فناوری های تعاملی” (در انگلیسی به اختصار EARN IT)، مبارزه با محتوای آنلاین مربوط به آزار جنسی کودکان عنوان شده است. در حال حاضر شبکه های اجتماعی در برابر استفاده برخی از کاربران از چنین محتویاتی دارای درجه ای از مصونیت قانونی هستند. اما قانون EARN IT این پلتفرم ها را مجبور خواهد کرد که چنین مصونیتی را با پذیرفتن و پیروی کردن از قوانین دولت که شامل ممنوعیت رمزگذاری end-to-end خواهد بود، به دست بیاورند. با حذف این مصونیت قانونی، پلتفرم های اجتماعی با چالش های بسیاری رو به رو خواهند شد و ممکن است به خاطر فعالیت های برخی از کاربران خود به دادگاه احضار شوند.

پلتفرم های بزرگ فناوری مانند گوگل و فیسبوک که بازار تکنولوژی جهانی را به انحصار خود درآورده‌اند و روزگاری به عنوان پیشگامان نوآوری و حتی آزادی شناخته می‌شدند، طی سال‌های اخیر مورد انتقادات فراوانی قرار گرفته‌اند.

مسائلی مانند جمع آوری و فروش اطلاعات کاربران به سازمان های دیگر، رقابت انحصارطلبانه، معتاد کردن کاربران به شبکه های اجتماعی و پیامدهای آن، تحریف و نشر اخبار دروغ و سانسور از سوی این پلتفرم ها در سال‌های اخیر جنجال و بحث های زیادی به راه انداخته‌اند. پلتفرم های محبوب مانند گوگل، توییتر، فیسبوک، ردیت و یوتیوب به امید اینکه خود را از فشار دولت رها کنند، طی سالهای اخیر به سانسور و حذف کاربران خود پرداخته اند. اما این اقدامات نتیجه عکس داشته و باعث شده تا دولت آمریکا برای طبعیت هر چه بیشتر این شرکت ها از قوانینش، بیش از پیش به این پلتفرم ها فشار بیاورد.

جامعه رمز ارزها نیز یکی از قربانیان اصلی این سیاست ها بوده و دائما از سوی این پلتفرم ها تحت سانسور قرار گرفته است. برای مثال یوتیوب در اواخر سال ۲۰۱۹ و بدون اطلاع قبلی شروع به حذف و سانسور ویدیوهای مرتبط با رمز ارزها کرد. این موضوع باعث شده تا بسیاری از فعالان در این حوزه به پلتفرم های غیر متمرکز و مقاوم در برابر سانسور مهاجرت کنند.

منبع

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.