استفاده رو به رشد ترکیه از بیت کوین پس از احیای اقتصاد رو به نابودی خود

بر اساس یک نظرسنجی که توسط گروه بانکداری هلندی ING صورت گرفت، کشور ترکیه بیش از 14 کشور دیگر مورد مطالعه به استفاده از بیت کوین علاقه نشان داده است. در این نظرسنجی 62% از مردم ترکیه موافق بیت کوین بوده و 36 نیز اظهار داشته اند موافقند تا دستمزدشان به بیت کوین پرداخت شود. در این بین کشور اتریش با شاخص موافقت 13% بدبین ترین کشور موجود در نظر سنجی است.

0 266

استفاده رو به رشد ترکیه از بیت کوین

استفاده رو به رشد ترکیه از بیت کوین پس از احیای اقتصاد رو به نابودی خود

 

با درنظر گرفتن شرایط اقتصادی اخیر ترکیه، اتخاذ چنین موضعی کاملا منطقی بنظر می‌رسد.

مشکلات صنعتی رو به افزایش ترکیه

از آنجایی که ارز رایج ترکیه یعنی لیر بتازگی و در سال 2018 سقوط کرد، ترکیه هنوز در تلاش برای ثبات وضعیت اقتصادی خویش است. تنها پس از گذشت یک سال از این اتفاق، نورا نیوت‌بوم (Nora Neuteboom) اقتصاددان بانک هلندی ABN Amro از ترکیه انتظار یک “بهبود متوسط” را دارد.

او دریک تحلیل اقتصادی در سایت (https://t.co/I8SQMYqmwv) در این زمینه نوشت:

“دوران جدید ترکیه

– ترکیه نسبت به یک سال گذشته از انعطاف بیشتری برخوردار است ولی انتظار ما، یک بهبود متوسط برای شرایط ضعیف کنونی است

تورم به سرعت رو به کاهش است و پیش بینی می‌شود به مرز 15 درصد در پایان سال خواهد رسید و می‌توان کاهش شدید سهم بانک مرکزی ترکیه را نیز پیش‌بینی نمود (حدود 425 سهم در هفته برای سال 2019)

به گزارش خبرگزاری رویترز، تولید صنعتی ترکیه بمدت 10 ماه متوالی با کاهش روبرو بوده و فعالیت تولیدی آن برای 15 ماه متوالی کم شده است. اقتصاددان شرکت Yatirim Finansman، هیلمی یاوس (Hilmi Yavas)، در مصاحبه با رویترز گفت که این وضعیت بدلیل کاهش تقاضا رخ داده است. وی افزود:

تحت تاثیر صادرات قوی، تولید صنعتی نیز در نیمه اول سال به تعادل نسبی رسیده است اما می‌توان مشاهده کرد که تقاضای خارجی برای صادرات دیگر پاسخگو نیست. در این شرایط شاهد رکود قابل توجه صنعتی در خارج از کشور هستیم و طبق نظر کارشناسان این مشکل به آرامی بر اقتصاد ما اثر گذاشته است.

در همین حال دولت ترکیه نرخ کسری بودجه را برای 7 ماه اول سال معادل 68.7 میلیارد لیر ترکیه (حدود 12.3 میلیارد دلار) اعلام کرده است.

راهکار بیت کوینی

با توجه به وضعیت نابه‌سامان اقتصادی، بسیاری از ساکنان ترکیه برای برقراری ثبات مالی به استفاده از بیت کوین رو آورده‌اند. در بین ارزهایی که در دنیا برای خرید و فروش بیت کوین استفاده می‌شود، لیر ترکیه توانسته است جایگاه هفتم را به خود اختصاص دهد. در یک بررسی که به تازگی از سوی Statista انجام شده است، ترکیه با آمار 20 درصدی در استفاده از رمز ارزها از سایر کشورها پیشی گرفته است.

استفاده رو به رشد ترکیه از بیت کوین پس از احیای اقتصاد رو به نابودی خود

ترکیه تنها کشور حاضر در این سناریو نیست، کشورهای دیگری که از تورم بالای اقتصادی رنج می‌برند به سمت استفاده از رمز ارزها هجوم آورده اند. در اوایل سال جاری مردم آرژانتین برای مقابله با تورم رو به رشد پزو شروع به خرید گسترده بیت کوین نموده‌اند و شهروندان ونزوئلا نیز اقدامی مشابه انجام داده‌اند. برایان فونسکا (Brian Fonseca)، استاد راهنمای دانشگاه بین المللی فلوریدا، در مصاحبه با سایت inverse.com گفت: “مردم ونزوئلا بمنظور مقابله با تورم و ارزهای ناپایدار به رمز ارزها روی آورده اند.”

مکس کایزر (Max Keiser)، در توییتی در تاریخ 21 می نوشت:

با سخت تر شدن استفاده از پول نقد در ترکیه، بیت کوین برای مردم از اهمیت بالایی برخوردار شده است.

 

وضعیت به نفع صرافی‌های رمز ارز

دلیل روی آوردن این کشورها به بیت کوین را می‌توان غیر قابل کنترل بودن بیت کوین توسط دولت‌ها و عدم تعلق آن به یک کشور واحد دانست. صرافی‌های رمز ارز بهتر از هرکسی از این موضوع آگاهند و به همین خاطر کشورهایی را که درگیر وضعیت نابسامان اقتصادی هستند موظف به پرداخت حق‌الزحمه‌های بیشتری می‌کنند.

رین استاین‌برگ (Rayne Steinberg)، مدیر ارشد اجرایی صندوق رمز ارز Arca در لس آنجلس، به بلومبرگ گفت:

بیت کوین آخرین سرپناه در هنگام رویارویی با کاهش شدید ارزش ارز و نبود اعتماد سیاسی به دولت‌ها است. تنها در طول هفته گذشته، ارزش این رمز ارز در برابر پزوی آرژانتین با افزایش تقریبی 50٪ روبرو بوده است و با نرخ تراکنش بالایی در صرافی‌های محلی معامله می‌شود. این سناریو شامل حال ونزوئلا، هنگ کنگ و ترکیه شده است که متحمل شوک‌های مشابه اقتصادی بوده اند.

در تاریخ نگارش این خبر و به گزارش سایت coinmarketcap.com، قیمت بیت کوین در صرافی BtcTurk معادل 10،476.50 دلار بوده است که اندکی از قیمت جهانی آن یعنی 10،446.41 دلار بیشتر است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.