طرح جدید ترکیه برای ایجاد زیرساخت‌های مبتنی بر بلاک چین

دولت ترکیه برنامه‌های خود را برای ایجاد زیرساخت‌های یک بلاک چین بومی اعلام کرد. از این بلاک چین بمنظور بهرمندی از فناوری دفترکل توزیع شده (DLT) در نهادهای دولتی استفاده خواهد شد.

0 87

طرح جدید ترکیه برای ایجاد زیرساخت‌های مبتنی بر بلاک چین

وزارت صنعت و فناوری ترکیه طی جلسه «استراتژی ۲۰۲۳» در آنکارا، برنامه‌های آینده خود را ارائه داد. اولویت‌های طرح «استراتژی ۲۰۲۳» برای سال آینده بر استفاده از بلاک چین و فناوری دفترکل توزیع شده تأکید دارد. در مستندات ارائه شده، به نظرسنجی استارت‌آپ Genome اشاره شده که از بلاک چین به عنوان یکی از سریع‌ترین شاخه‌های در حال رشد فناوری با ۱۰۱.۵% نرخ رشد جهانی در سال‌های اولیه آن یاد شده است.

سندباکس قانون گذاری بلاک چین در راه است

اسناد طرح «استراتژی ۲۰۲۳» حاکی از آن است که یک پلتفرم جدید برای بلاک چین در ترکیه تاسیس خواهد شد. در این طرح، کاربرد بلاک چین در زمینه‌های گوناگونی همچون ثبت املاک، مدارک دانشگاهی و گمرکات ارزیابی خواهد شد.

وزارت صنعت و فناوری ترکیه با مشارکت سازمان‌‌های نظارتی قصد ایجاد و معرفی یک سندباکس برای تست و ارزیابی اپلیکیشن‌های این بلاک چین دارد.

استفاده از کلمه بیت کوین در اسناد دولتی

طرح «استراتژی ۲۰۲۳» اولین سند دولتی ترکیه است که کلمه “بیت کوین” (BTC) را در قسمت منابع و ارجاعات ذکر کرده است. در ماه جولای، ترکیه طرح اقتصادی خود را منتشر کرد که در آن از توسعه یک ارز دیجیتال از سوی بانک مرکزی صحبت شده بود. با این حال در این طرح هیچگونه اشاره ای به بیت کوین یا رمز ارز نشده بود.

در طرح «استراتژی ۲۰۲۳» ، فناوری بلاک چین به این صورت تعریف شده است:

شبکه بلاک چین که با ارزهای مجازی مانند بیت کوین به شهرت رسید، زیرساخت ارتباطی توزیع شده ای را برای تامین اعتماد طرفین یک معامله و بدون نیاز به بانک مرکزی فراهم می‌کند. این شبکه قابلیت‌های مختلفی همچون شفافیت و پایداری تراکنش‌ها را در موارد کاربردی مانند قراردادهای هوشمند تا زنجیره تأمین برقرار ساخته و بدلیل نبود هرگونه واسطه قادر است مدل‌های تجاری جدیدی تولید کند که آینده را شکل می‌دهند

تاکنون سازمان های مختلفی در ترکیه از فناوری بلاک چین استقبال کرده‌اند. در آگوست سال جاری، مرکز بلاک چین و نوآوری استانبول یا BlockchainIST در دانشگاه Bahçeşehir تاسیس شد. بورا اردامار (Bora Erdamar) که مدیریت این مرکز را بر عهده دارد بیان داشت که “BlockchainIST اصلی ترین مرکز تحقیق، توسعه و نوآوری در ترکیه است که مطالعات علمی و تحقیقاتی در حوزه فناوری‌های بلاک چین در آن صورت می‌گیرد.”

در اوایل ماه جاری، بانک تاسکابنک (Takasbank) یک پلتفرم مبتنی بر فناوری بلاک چین برای تجارت طلا راه اندازی کرد. این پلتفرم کاربران و مشتریان را قادر خواهد ساخت تا طلای فیزیکی ذخیره شده خود را در بورس اوراق بهادار استانبول، Borsa ، منتقل کنند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.