حسابداری سه طرفه و بلاک چین : یک تصور غلط

اگر شما در طی چند سال اخیر با بیت کوین، اتریوم و سایر رمز ارزها سر و کار داشته باشید، احتمالا درباره بلاک چین و پتانسیل انقلابی آن برای بسیاری از صنایع زیاد شنیده‌اید. یک مفهوم دیگر که در نتیجه آن دوباره پدیدار شده است، حسابداری سه طرفه یا triple-entry accounting نامیده می‌شود.

0 369

حسابداری سه طرفه به عنوان یک متد جایگزین برای حسابداری است که پس از استانداردهای نقدی و اعتباری جهانی، یک مولفه سوم نیز اضافه می‌شود. مفهوم جالبی که می‌تواند به عنوان یک گذار مهم از حسابداری دوطرفه‌ای محسوب شود که کسب و کارهای جهان حدود صد سال است از آن استفاده می‌کنند. فعلا این اتفاق رخ نداده است، با این حال با بلاک چین می‌توان هر کاری را انجام داد.

به منظور توضیح این مساله بهتر است که یک پیش‌زمینه مختصر از حسابداری دو طرفه به شما بگوییم و پس از آن بلاک چین و حسابداری سه طرفه را توضیح دهیم.

حسابداری سه طرفه و بلاک چین : یک تصور غلط

حسابداری دو طرفه

در اواخر سال ۱۴۰۰ میلادی، بازرگانان ونیزی روش جدیدی به نام حسابداری دو طرفه برای حساب و کتاب اموالشان ابداع کردند. آن‌ها پیش از ابداع این روش، در انتهای هر روز مانده پول‌هایشان را شمارش می‌کردند و تراکنش‌های مربوط به آن روز را ثبت می‌کردند. مشکل این روش این بود که جریان روزانه پول، اطلاعات کاملی درباره عملیات‌های انجام شده فراهم نمی‌آورد. حسابداری دوطرفه سمت دیگر تراکنش‌ها را نیز مورد حساب قرار می‌داد که در نتیجه می‌توانست سود و زیان و تغییرات دارایی‌های صاحب حساب را مشخص کند. در واقع این روش تمام چیزهایی که برای مدیریت مالی یک کسب و کار حیاتی بودند را در نظر می‌گرفت.

در حسابداری دو طرفه شما ملزم هستید که تمام ابعاد یک تراکنش را برآورد کنید. بدهی‌ها باید معادل اعتبار شما باشد و نیازمند آن هستید که هر سمت تراکنش را مورد حسابرسی قرار دهید. هرگاه که یک شرکت مواد اولیه می‌خرد، سهام عرضه می‌کند یا به کارمندانش پول پرداخت می‌کند، در هر تراکنش آن‌ها دو سمت وجود دارد. در شرایط پیچیده، ثبت سمت دیگر تراکنش تضمین می‌کند که کسب و کار، اطلاعات کاملی را از تمام شرایط و ماهیت تراکنش‌ ها، داراست؛ چرا که در غیر اینصورت قادر به ثبت تراکنش نیست.

فناوری بلاک چین

بلاک چین یک دفترکل دیجیتالی است که به منظور تضمین امنیت و سهولت دسترسی جهانی به آن، میان افراد گوناگونی در سراسر جهان توزیع شده است. در حال حاضر استفاده اصلی این تکنولوژی در بیت کوین و سایر رمز ارزهاست، اما بلاک چین توانایی این را دارد که کل پروسه‌های حسابداری که با آن سر و کار داریم را متحول سازد و تنها مساله موجود در این بین، زمان است.

توانایی بهره گیری از بلاک چینی که تمام اطلاعات مربوط به تراکنش‌های خاص را به صورت آنی و میان چندین شخص گوناگون ثبت می‌کند، امکان بسیار قدرتمند و شگفت‌انگیزی است. کاربردهای اتوماسیون در کسب و کارها، به ویژه در بخش پرداخت‌ها و مدیریت مالی بی‌پایان هستند. به همین دلیل یک تصور غلط وجود دارد که می‌گوید نوشتن اطلاعات بر روی بلاک چین در واقع یک ورودی سوم ایجاد می‌کند. ولی در واقع اینطور نیست.

حسابداری سه طرفه

حسابداری سه طرفه یک مفهوم علمی است که توسط پروفسور یوجی ایجیری (Yuji Ijiri) از دانشگاه Carnegie Mellon مطرح شد. این مفهوم یک چارچوب و روش جدید برای حسابداری معرفی کرده و فرمول استاندارد حسابداری (سرمایه = بدهی + دارایی) را با یک چارچوب پیچیده‌تر جایگزین می‌کند.

کار مهمی که یوجی انجام داد این بود که مفهوم آشنای «تغییر ثروت، معادل درآمد است» را در نظر گرفت ( که موثرتر از فرمول استاندارد حسابداری بود) و تعدادی مفهوم جدید را به آن اضافه کرد تا اطلاعات بیشتری در مورد محل هدایت سازمان‌ها ارائه دهد. ایده اصلی این است که حسابداری می‌تواند اساساً با پیش بینی گره خورده و بنابراین تصمیم گیری استراتژیک بهتری را امکان پذیر کند.

هنوز بر سر این مساله که آیا این روش می‌تواند جایگزین روش فعلی شود یا خیر، بحث زیادی وجود دارد، اما مطمئنا این روش در حال حاضر در هیچ کار مهمی مورد استفاده قرار نگرفته است. به عقیده کارشناسان حتی اگر قانون‌گذاران و شرکت‌ها بتوانند موانع بسیار مهم گذار از حسابداری دو طرفه را رفع کنند، استفاده از یک سیستم پیچیده‌تر غیرعملی است. روش حال حاضر حسابداری که به دو ورودی متکی است، به اندازه کافی سخت است و سخت کردن بیش از اندازه آن منطقی به نظر نمی‌رسد.

نتیجه

در حال حاضر مورد استفاده خاصی برای حسابداری سه طرفه مطرح نشده؛ در حالی که ثبت تراکنش ها بر روی بلاک چین می‌تواند باعث شفافیت تراکنش‌های مربوطه شود.

برای مثال بعد از عقد یک قرارداد می‌توان یک بلاک چین ایجاد کرد، بعد از آن می‌توان یک سفارش خرید را در مقابل آن قرارداد ایجاد کرد، سپس قبض‌هایی پرداختی را در مقابل آن سفارش خرید ایجاد کرد و در نهایت آن قبض‌ها را پرداخت کرد. تمام این کارها از طریق بلاک چین قابل رهگیری است. برای هر مرحله از کار شامل قرارداد/سفارش خرید، سفارش خرید/قبض پرداختی، IDهای منحصر به فردی در زنجیره وجود دارد که بخش‌های جدا از هم را به یکدیگر متصل می‌کند.

داشتن یک دفترکل که به آسانی کل رشته تراکنش‌های مرتبط را نشان می‌دهد، نه تنها یک سابقه حسابرسی عالی را ارائه می‌دهد، بلکه به هر دو طرف تراکنش اجازه می‌دهد تا به صورت آنی از وضعیت تراکنش مطلع شوند. هر زمان که بلاک چین با یک ثبت جدید به روزرسانی شود، هر دو طرف تراکنش قادر خواهند بود که به سرعت به روزرسانی را مشاهده کنند. علاوه بر این با تکنولوژی‌های بلاک چینی همانند اتریوم، شما قادر خواهید بود تا دسترسی برخی بخش‌ها را محدود کنید. امید خوبی به تکنولوژی بلاک چین وجود دارد و همه منتظر هستند که ببینند این تکنولوژی چه زمینه‌های دیگری را دربرمی‌گیرد و چگونه خود را با مشکلات سازگار می‌کند. این تکنولوژی هنوز در ابتدای راه خود است.

در انتهای کلام لازم است بار دیگر تأکید کنیم که هیچ شباهت و ارتباطی میان حسابداری سه طرفه و بلاک چین، موجود نیست و اگر افرادی از نوآموختگان بلاک چین، شباهتی میان این دو موضوع مطرح می‌کنند، بدانید که این تنها یک سوء تفاهم ساده است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.