۱۰ نکته ای که هر تریدر بیت کوین باید بداند

بیشتر ما احتمالا از دوستان خود شنیده‌‌ایم که سود زیادی را از طریق بازار رمز ارز و ترید بیت کوین به دست آورده‌‌اند و همین مسئله ما را تشویق می‌‌کند که وارد این کار شویم. اما باید به این حقیقت توجه داشت که معامله در چنین بازار پر فراز و نشیبی بسیار سخت است و نیازمند صبر و آگاهی است. تریدرهای تازه‌‌کار باید دسته‌‌ای از مهارت‌‌های ترید کردن را فرا بگیرند تا بتوانند بهترین عملکرد را در این بازار داشته باشند. در ادامه به چندین نکته مهم برای افراد تازه‌‌وارد به فضای رمز ارزها اشاره خواهیم کرد.

0 552

۱۰ نکته ای که هر تریدر بیت کوین باید بداند

همه ما صدها داستان در مورد پول متحول‌‌کننده‌‌ای شنیده‌‌ایم که در فضای رمز ارزها به وجود آمده است. معامله‌‌کنندگان گمنام توییتری ما را با داستان‌‌هایی دلخوش کرده‌‌اند که از طریق مبادله آلتکوین‌‌ها ۱,۰۰۰ دلار را در عرض چند ماه به میلیون‌‌ها دلار تبدیل کرده‌‌اند و روزانه ۱۰۰ برابر سود از سرمایه گذاری‌‌های خود به دست آورده‌‌اند.

برای افراد خارج از این فضا، چنین چیزی مانند راهی سریع و آسان برای ثروتمند شدن به نظر می‌‌رسد. آنها شغل‌‌های خود را رها می‌‌کنند تا به “تریدر های حرفه‌‌ای در بازار بیت کوین و رمز ارز ها” تبدیل شوند، حتی قبل از اینکه با اصول تجارت و مدیریت ریسک آشنا باشند. همه ما از پایان این داستان باخبریم.

معامله در هر بازاری سخت است – ۹۵% از معامله‌‌کنندگان معمولا در چند ماه اول شکست می‌‌خورند. آنها معمولا ورشکسته می‌‌شوند یا اینکه نمی‌‌توانند مبلغی را در یک سرمایه گذاری ایمن قرار دهند و منتظر رشد آن باشند. برخلاف عقیده عمومی، بازار کریپتو به چندین دلیل از سخت‌‌ترین مکان‌‌های داد و ستد برای تازه‌‌کاران است.

بازار شبانه روزی رمز ارز !

بازار کریپتو به صورت ۲۴ ساعته فعال است و این احساس را به تریدر های بیت کوین و رمز ارز ها می‌‌دهد که همیشه باید در حال ترید کردن باشند. چنین چیزی باعث خستگی شدید و فومو (FOMO) (ترس از دست دادن) برای معامله‌‌کنندگان احساسی می‌‌شود. این موضوع زندگی شخصی افراد را نابود کرده و همچنین دارایی‌‌های آنان را بر باد می‌‌دهد.

اصول بازار رمز ارز

بازار کریپتو دارای اصولی نیست که سنگ زیربنای بازارهای سنتی را تشکیل می‌‌دهند. معامله‌‌کنندگان دیگر می‌‌توانند در هنگام خریداری سهام درآمدهای سه‌‌ماهه، گزارشات فروش، مسیر شرکت مورد نظر و چندین معیار موفقیت دیگر را بررسی کنند. مهم‌‌تر از هر چیز، شرکت‌‌هایی که در بازار سهام فعالیت دارند، تحت قوانین و بنابراین شفاف هستند. پس افراد معمولا می‌‌دانند چه چیزی را خریداری می‌‌کنند.

قدرت یک تیم یا پروژه در فضای کریپتو به صورت کلی ارتباط چندانی با اهداف تریدرها ندارد. تریدرها به تحلیل‌‌های فنی اتکاء می‌‌کنند و استفاده صحیح از آنها برای افراد تازه‌‌وارد سخت است.

بیت کوین یا دلار

ارتباط میان بیت کوین و آلتکوین‌‌ها پیچیدگی کار را بیشتر می‌‌کند. آلتکوین‌‌ها برای معامله ایمن نیستند و پیدا کردن فرصت مناسب نیازمند صبر و تجربه زیاد است، دو ویژگی که تریدرهای جدید معمولا ندارند. معامله‌‌کنندگان تازه‌‌وارد اغلب به اشتباه موفقیت‌‌های خود را بر اساس ارزش دلاری کوین‌‌ها در نظر می‌‌گیرند و نمی‌‌دانند که نگه داشتن دارایی‌‌های خود به صورت بیت کوین یک استراتژی بسیار سودمندتر (و حتی آسان‌‌تر) است. معامله در بازارهای سنتی با استفاده از ارز فیات آسان و سر راست است، یا دلار به دست می‌‌آورید یا اینکه ضرر می‌‌کنید.

چگونه می‌‌توانم سفارشات توقف ضرر و جمع‌‌آوری سود را ثبت کنم؟

معامله‌‌کنندگان بازارهای سنتی می‌‌توانند از مزیت سفارشاتی چون توقف ضرر (Stop loss)، جمع‌‌آوری سود (Take Profit) یا توقف ضرر دنباله دار (Trailing stop loss) بهره‌‌مند شوند. معاملات به نظارت و مدیریت کمتری احتیاج دارند. در فضای کریپتو، صرافی‌‌های رمز ارز از طیف وسیع سفارشاتی که برای مدیریت ریسک لازم هستند برخوردار نیستند، مخصوصا در بازاری که هیچگاه بسته نمی‌‌شود.

تریدر های باتجربه کریپتو می‌‌توانند داستان‌‌های بی‌‌شماری را تعریف کنند از اینکه پامپ بزرگی را به علت خوابیدن از دست داده‌‌اند، چرا که سعی کرده‌‌اند از سفارش توقف ضرر استفاده کنند و نتوانسته‌‌اند سفارش فروش را در زمان مناسب به ثبت برسانند. معامله‌‌کنندگان هیچوقت نباید مجبور شوند در میان جمع‌‌آوری سود و مدیریت صحیح ریسک یکی را انتخاب کنند.

می‌‌توانم از طریق سرمایه گذاری با پول قرضی ۱۰ دلار را به ۱,۰۰۰ دلار تبدیل کنم!

معامله با استفاده از پول قرضی (Leveraged trading) در میان تازه‌‌واردان بسیار رایج است. این نوع از معامله تنها باید توسط افراد بسیار مجرب مورد استفاده قرار گیرد، یعنی کسانی که در طی سال‌‌ها سودآوری کار خود را ثابت کرده‌‌اند.

در فضای کریپتو هیچ مانعی برای معامله وجود ندارد و صرافی‌‌ها آماده هستند سرمایه را از تریدر های بی‌‌تجربه گرفته و به حساب خود واریز کنند. تازه‌‌کاران به احتمال زیاد تمامی سرمایه خود را از این راه از دست خواهند داد، چرا که چنین روشی بسیار پیچیده است.

رویای یک شبه ثروتمند شدن!

در بازارهای سنتی، هیچکس انتظار ندارد به سرعت ثروتمند شود. فضای کریپتو برای افرادی جالب است که انتظار دارند مبلغ کمی سرمایه را به ثروتی مناسب برای دوره بازنشستگی خود تبدیل کنند که اصلا واقع‌‌گرایانه نیست. افراد زیادی را در توییتر به همراه لامبورگینی‌‌ می‌‌بینیم، در حالی که معامله‌‌کنندگان تازه‌‌کار در نهایت ماشین‌‌های خود را به فروش می‌‌رسانند تا قسط‌‌های عقب‌‌مانده را پرداخت کنند.

کسانی که به سرعت در فضای کریپتو ثروتمند شده‌‌اند به احتمال زیاد خوش‌‌شانس بوده‌‌اند و ربطی به مهارت آنها ندارد. به علاوه، تفاوت زیادی بین ثروت کاغذی و ثروت واقعی وجود دارد. بیشتر تریدر های “ثروتمند” کریپتو موفق نبوده‌‌اند کوین‌‌های خود را با بالاترین قیمت بفروشند و با همان سرعتی که ثروت‌‌اندوزی کرده‌‌اند شاهد از دست رفتن ثروت کاغذی خود بوده‌‌اند.

کریپتو یک سرمایه گذاری ایمن نیست

احتمال اینکه یک شخص بی‌‌تجربه با خرید هر نوع سهامی ورشکسته شود بسیار کمتر است تا اینکه دست به خرید دارایی‌‌های رمز ارز بزند. ریسک این کار بسیار بالا است. کریپتو نمی‌‌تواند یک سرمایه گذاری ایمن باشد و باید تنها بخشی کوچک از سبد سرمایه گذاری شخص باشد.

درس‌های تریدینگ در فضای مجازی!

در حالی که تعداد زیادی معامله‌‌کننده مجرب و موفق در رسانه‌‌های اجتماعی وجود دارد، بیشتر تازه‌‌کاران نکات تجاری را از افراد بی‌‌تجربه دیگر دریافت می‌‌کنند و از این حقیقت باخبر نیستند. دریافت توصیه‌‌های تجاری از افراد ناشناس در اینترنت سنگ زیربنای بازار کریپتو است.

سرمایه گذاری بر اساس حرف افراد در فضای مجازی بهترین بدترین شیوه سرمایه گذاری است. این افراد به احتمال زیاد از شما برای سود خود استفاده می‌‌کنند.

تریدر ها نباید پس از ریزش قیمت بخرند!

یکی از بزرگ‌‌ترین اشتباهات که بسیاری از تریدر ها مرتکب آن می‌‌شوند خریداری پس از ریزش قیمت است: اینکه کوین‌‌ها را پس از کاهش قیمت خریداری کنیم، با این منطق که قیمت یک دارایی خوب پایین آمده است. این منطق در مورد سرمایه گذاری صادق است، نه معامله.

معامله‌‌کنندگان معمولا سطحی مشخص برای بی‌‌اعتبار شدن ایده‌‌های خود دارند. افت شدید قیمت معامله را از ارزش ساقط و آنها را مجبور به استفاده از سفارش توقف ضرر می‌کند. بیشتر تازه‌‌کاران چنین چیزی را نمی‌‌دانند و به دام می‌افتند.

مدیریت ریسک از هرچیزی مهم‌تر است!

مدیریت ریسک به حوصله و صبر زیادی نیاز دارد چراکه مهم‌‌ترین مهارت مورد نیاز برای سودآوری است. فهمیدن اینکه تا چه حد باید در معامله ریسک کنیم و سبد سرمایه گذاری خود را به چه شکل به حالت تعادل درآوریم بسیار مهم‌‌تر از ورودی و خروجی معامله است. یاد گرفتن این مهارت به زمان نیاز دارد و بیشتر تریدر های بیت کوین تازه‌‌کار قبل از فهمیدن آن ورشکسته می‌‌شوند.

بیشتر افراد بهتر است در ابتدا درصد کوچکی از سرمایه خود را در بازار کریپتو سرمایه گذاری کنند، مخصوصا زمانی که بیت کوین در میان است. اجازه ندهید توییتر و اینستاگرام شما را گول بزنند، ترید کردن بیت کوین و رمز ارزها کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.