زنگ خطر: نیمی از اقتصاد جهان رو به رکود است!

طبق اظهارات یک اقتصاددان، پنجاه و سه درصد از کشورهایی که بدهی دولتی دارند شامل منحنی بازده معکوس می‌شوند. اگر این درصد بالاتر رود احتمالا با رکود جهانی مواجه خواهیم بود.

0 108

نیمی از اقتصاد جهان رو به رکود است!

دانیل لاکل (Daniel Lacalle)، اقتصاددان ارشد شرکت سرمایه گذاری Tressis SV در مادرید اسپانیا، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت:

درصد جهانی منحنی‌های بازدهی معکوس در حال حاضر بیش از ۵۰٪ است. (۱۹ آگوست، ۲۰۱۹)

چرا یک منحنی بازده معکوس نشانه خوبی نیست

منحنی بازده معکوس بازگو کننده عملکرد روان شناختی یک سرمایه گذار است.

در حالت عادی بازدهی سرمایه گذاری‌های بلند مدت بیشتر از کوتاه‌ مدت است، زیرا در یک بازه زمانی بیشتر خطر تغییر نرخ سودآوری و اقتصادی نیز بیشتر خواهد بود. برای جبران ریسک سرمایه گذاری بلند مدت، نرخ سود بالاتری برای آن در نظر گرفته می‌شود. به همین خاطر در سرمایه‌گذاری کوتاه مدت فرصت کمتری برای تغییر شرایط وجود دارد که باعث کاهش ریسک و یا نرخ سود کمتر خواهد شد.

منحنی‌های معکوس موجب وحشت بازار سرمایه گذاری است

وجود یک منحنی بازده معکوس به معنای آن است که سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت بازده بیشتری در مقایسه با نوع بلند مدت خود دارند. این سرمایه گذاری‌‌های کوتاه مدت غالبا توسط سفته‌های دو ساله و سرمایه گذاری‌های بلند مدت با سفته‌های ۱۰ ساله خزانه داری شناخته می‌شوند.

سرمایه گذارانی که اوراق بلند مدت خریداری می‌کنند، این بازدهی را تحت فشار قرار می‌دهند. آنها مایل به دریافت نرخ سود کمتری در بازه‌های بلند مدت هستند، چراکه تورم را یک خطر نمی‌دانند. تورم، نرخ سوددهی را افزایش می‌دهد، این یعنی سرمایه گذاران از امنیت دارایی خود در یک بازه زمانی بلندمدت مطمئن هستند.

این سرمایه گذاران همچنین از بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا انتظار دارند تا نرخ بهره را کاهش دهد. این عوامل موجب ترغیب سرمایه گذاران به خرید اوراق بلند مدت و تثبیت نرخ بالای سود دهی پیش از کاهش آن توسط بانک مرکزی می‌شود.

منحنی‌های معکوس معمولا از رکود اقتصاد جهان خبر می‌دهند

وجود نرخ پایین سود آوری به معنای اقتصاد رو به زوال است. بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا با کاهش نرخ سوددهی، مردم را به دریافت وام و سرمایه‌گذاری در مشاغل و کسب و کارهای دیگر ترغیب کرده و با این کار باعث ایجاد یک شوک اقتصادی می‌شود.

کوین اسمیت (Kevin Smith) عضو شرکت اقتصادی Crescat Capital اظهار داشت، با اینکه وجود یک منحنی معکوس همواره مترادف با رکود اقتصادی نیست، اگر فعالیت فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا) از علائم بازار عقب بماند و ما شاهد “مشکلات عظیم تر از نقطه نظر کلان ” مانند ریزش چشمگیر قیمت‌های سهام خواهیم بود.

شبکه اقتصادی TD Ameritrade Network در حساب کاربری توییتر خود در این زمینه نوشت:

مساله اصلی تاخیر در اقدامات مربوط به سیاست‌های پولی است ...وضعیت بانک فدرال در منحنی بسیار نا مطلوب است. (۱۶ آگوست ۲۰۱۹)

اد بوتوفسکی (Ed Butowsky)، مدیر شرکت سرمایه گذاری چپ‌وود (Chapwood Capital Investment Management) معتقد است این منحنی‌های بازدهی معکوس علامتی خطرناک برای اقتصاد جهانی هستند، او در این باره به سایت CCN گفت:

من نمی‌دانم بانک فدرال چرا نمی‌تواند به کاهش سوددهی تا حد رسیدن به پایین‌ترین نرخ موجود ادامه دهد. در حال حاضر اقتصاد جهانی کاری جز عقب نشینی انجام نمی‌دهد و این موضوع بشدت واگیردار است، زیرا نظام اقتصادی تمام کشورها به یکدیگر متصل است، حتی رشد اقتصادی کشور چین نیز به نصف میزان سال پیش رسیده است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.