آیا آمریکا و دیگر دولت‌ها می‌توانند بیت کوین را ممنوع کنند؟

کسانی که به پتانسیل بلند مدت بیت کوین به عنوان یک ابزار جهانی و بدون واسطه برای ذخیره ارزش خوشبین نیستند، انتقادات گوناگونی را درباره بیت کوین مطرح می‌‌کنند که یکی از رایج ترین آن‌‌ها می‌‌گوید بالاخره یک روز دولت‌‌ها تصمیم‌‌ می‌‌گیرند که رمز ارزها را ممنوع کنند. البته نباید از یاد برد که بیت کوین به صورت غیر متمرکز طراحی شده تا به طور مشخص با چنین اقداماتی برای سانسور یا بستن شبکه مقابله کند. از نظر فنی، از کار انداختن شبکه بیت کوین دشوار است. با این وجود، دسته‌‌کم آن گونه که بیل بارهایت (Bill Barhydt) مدیر عامل آبرا (Abra) می‌‌گوید، احتمال اعمال محدودیت‌‌هایی قانونی در راستای ممنوع کردن بیت کوین وجود دارد.

0 88

ممنوع شدن بیت کوین

بیت کوین و آزادی بیان

بیل بارهایت در جریان کنفرانس بیت کوین 2019 در سانفرانسیسکو حضور داشت و توضیح داد که آبرا چگونه باعث شده کاربران غیرآمریکایی از قیمت‌‌های بازار بورس امریکا برخوردار شوند. آبرا بر پایه قراردادهای هوشمند بیت کوین ساخته شده و به کاربران امکان می‌‌دهد ارزش بیت کوین‌‌های خود را در حالت بدون تصدی یا غیر کاستدی به انواع دارایی‌‌های مالی سنتی مانند سهام اپل پیوند بزنند. بارهایت در گذشته شرح داده بود که چگونه ماهیت بدون تصدی آبری به این شرکت امکان می‌‌دهد تا در برابر بسیاری از قوانین و مقررات مالی مصون باشد.

بارهایت در طی حضور خود در کنفرانس بیت کوین روی جنبه حقوقی بیت کوین و ارتباط آن با مساله‌‌ آزادی بیان تمرکز کرد. او گفت:

به باور من حاشیه‌‌ شبکه باید همه ما را بترساند، زیرا این مساله فقط‌‌ مختص به بیت کوین نیست. در حقیقت مساله دست‌‌ درازی دولت‌ها و مساله آزادی بیان است که فکر می‌‌کنم ما آن را جدی نمی‌‌گیریم. ما به اندازه کافی در وصف بیت کوین به عنوان نمود آزادی بیان صحبت نمی‌کنیم. آزادی بیان یکی از حقوق انسانی است که در همه جا باید از آن محافظت شود.

مکس کیسر (Max Keiser)، در این کنفرانس به این موضوع اشاره کرد که بسیاری از فعالان در زمینه بیت کوین اعتقاد دارند که بیت کوین یعنی کد، کد یعنی آزادی بیان و آزادی بیان حق همه است.

بارهایت هم در پاسخ گفت:

بله این درسته اما دولت‌‌ها چنین اعتقادی ندارند و مشکل در همین‌‌جاست.

در حالی که نشست‌‌های دولتی بسیاری با موضوع امکان پولشویی مربوط به بیت کوین برگزار شده، بارهایت می‌‌گوید بهتر است نوعی نشست دیگر هم وجود داشته باشد و در آن از دیدگاه دیگری به این تکنولوژی پرداخته شود. او می‌‌پرسد:

چرا نشستی درباره‌‌ چگونگی تضمین حقوق اساسی انسان در زمینه دسترسی به تکنولوژی برگزار نمی‌‌شود. این نشستی است که من مایلم در آن شرکت کنم

ممنوع شدن بیت کوین در آمریکا امکان‌‌پذیر نیست

بارهایت می‌‌گوید ممنوعیت بیت کوین ممکن است در هر کشوری مانند چین و هند رخ دهد ولی به گفته‌‌ او این کار در امریکا ممکن نیست و دلیل آن احکامی است که دادگاه‌‌ها در حین جنگ‌‌های کریپتویی قبلی در دهه‌‌ی 1990 صادر کرده‌‌اند. هنگامی که از هیئت پرسیده شد دولت امریکا چگونه می‌‌تواند اقدام به اجرای ممنوعیت بیت کوین نماید او پاسخ داد:

این کار امکان‌‌پذیر نیست. دولت نمی‌‌تواند جلوی آن را بگیرد. دیوان عالی ایالات متحده پیش‌‌تر در این باره حکم داده است. شما نمی‌‌توانید مردم را از داشتن فناوری مالی در دستگاه‌‌هایی که در جیبشان می‌‌گذارند، منع کنید. کار از کار گذشته است. ما این را می‌‌دانیم. اکنون پرسش اینجاست که: آن‌‌ها در حاشیه شبکه چه کاری می‌‌توانند انجام دهند؛ در مسیرهای ورود و خروج، همان جاهایی که آن‌‌ها روی سیستم بانکداری، صرافی‌‌ها و استیبل‌‌کوین‌‌ها کنترل دارند

 

بارهایت افزود:

اینکه پروژه‌‌ لیبرای فیسبوک به اندازه‌‌ بیت کوین غیر متمرکز نیست و فراتر از صفر و یک‌‌ها و فناوری مالی درون جیب افراد می‌‌باشد، مشکلی است که به خود این پروژه مربوط است.

افزون بر این، بارهایت و دیگر اعضای هیئت حاضر در کنفرانس بیت کوین توضیح دادند که چگونه لیبرا می‌‌تواند به صورت غیرمستقیم تاثیر مثبتی روی قیمت بیت کوین داشته باشد.

در گذشته اقتصاددانی به نام سیف‌‌الدین آموس (Saifedean Ammous) و یک مشاور کریپتوگرافی به نام پیتر تاد (Peter Todd) تئوری‌‌هایی را در زمینه‌‌ ساخت رمز ارز به دست دولت‌ها و با هدف ضربه زدن به بیت کوین مطرح کرده‌‌اند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.