عصر تازه بانکداری : بانک های بیت کوین‌‌

اکنون در آستانه دوران تازه‌ای از بانکداری قرار گرفته‌ایم. چارچوب‌های سنتی یا باید خود را با جریان تازه هماهنگ کنند و یا جایگاه خود را نزد مردم در سراسر جهان از دست بدهند، چراکه بیت کوین‌‌ و رمز ارزها در حال گسترش هستند و سیستم‌های مبتنی‌بر بلاک چین یکی پس از دیگری پیاده‌سازی می‌شوند. این سیستم‌ها دو هدف برجسته دارند؛ کاربری آسان و خدمت رسانی مالی برابر به همه مردم. خبر راه‌اندازی استیبل کوین‌ها و صرافی‌های رمز ارز متعلق به غول‌هایی همچون بایننس (Binance)، کوین بیس (Coinbase) و غیره نشانه‌ی آن هستند که دوران نوینی آغاز شده است؛ دوران «بانک بیت کوین‌‌». چه این نوآوری‌ها آن دگرگونی‌های مثبت کلانی را که وعده داده شده ایجاد کنند و چه تنها به یک سیستم بانکداری جدید از پول‌های دیجیتال با مدیریت متمرکز تبدیل شوند، در هر حال یک چیز مسلم است؛ دوران گذار فرا رسیده است.

0 129

بانکداری بیت کوین‌‌ : در زمینه بانکداری و صرافی‌های رمز ارز، چندین جریان اصلی در سطح جهانی در حال پدیدار شدن هستند. گسترش کانال‌های دو سویه رمز ارز / فیات (تبدیل پول رایج و رمز ارز به یکدیگر)، گسترش بی‌سابقه سرویس‌های مالی رمز ارز و پیشرفت و زیاد شدن استیبل کوین های رقابتی از جمله مواردی هستند که امروز بیش از گذشته شاهد آن‌ها هستیم. بازیگران بزرگ این عرصه تلاش دارند برای افزایش امنیت سرمایه‌، رقابت رمز ارز را هرچه بیشتر امنیت‌مدار و قانون‌مدار کنند تا زمینه برای گسترش خدمات مالی مهیا شود.

عصر تازه بانکداری : بانک های بیت کوین‌‌

بایننس و معرفی یک پروژه تازه استیبل کوین (Stablecoin)

کمپانی بایننس اعلام کرد که «می‌خواهد یک پروژه بلاک چین باز به نام ونوس (Venus) ایجاد کند. ابزاری برای ساخت استیبل کوین ها و دارایی‌های دیجیتال منطقه‌ای وابسته به ارزهای فیات در گستره جهانی». این شرکت یک میلیارد دلاری از حجم مبادلات روزانه بسیار بالایی برخوردار است. بایننس افزون بر پشتیبانی از 150 رمز ارز گوناگون، خود نیز در حال توسعه چندین کوین است، «از جمله استیبل کوین وابسته به بیت کوین‌‌ (BTCB)، استیبل کوین بایننس (BGBP) که پشتوانه آن پوند انگلیس می‌باشد».

در نسخه چینی این بیانیه تاکید شده که گروه‌هایی همچون خود بایننس و لیبرا (Libra) می‌بایست «به صورت هماهنگ» و براساس رهنمود‌های قانونی رشد و گسترش یابند. این بیانیه در ادامه سه راهکار پیشنهاد می‌دهد: نخست، تعیین جایگاه راهبردی تجارت بلاک چین و استیبل کوین در حوزه مالی به وسیله دولت؛ دوم، تعیین مکانزیم‌های قانونی آزمایشی و سوم، ایجاد امکان ساخت استیبل کوین و سیستم‌های پرداخت فرامرزی به دست شرکت‌های بازرگانی خصوصی.

کوین بیس و خرید Xapo

دیگر غول این صنعت که از سال 2012 به یک پل تبادلی بزرگ برای رمز ارزها تبدیل شده، کوین بیس است که صاحبان آن به تازگی حق مالکیت تجاری یک گروه ذخیره دارایی به نام Xapo را خریده‌اند. کوین بیس طی بیانیه‌ای در 16 آگوست اعلام کرد:

به واسطه خرید Xapo ما اکنون مفتخریم که افزون بر ارائه یک درگاه رمز ارز برای میلیون‌ها نفر، بزرگترین و مطمئن ترین متصدی دارایی‌های دیجیتال در جهان هستیم

عصر تازه بانکداری : بانک های بیت کوین‌‌

نمودار رشد دارایی‌های در تصدی (AUC) کوین بیس

کوین بیس اکنون در 42 کشور جهان خدمات رمز ارز ارائه می‌دهد و در جهان بیش از 20 میلیون مشتری دارد. سرویس اصلی گروه کوین بیس خرید و فروش بیت کوین‌‌ با حساب بانکی و کارت اعتباری است. همچون بایننس، کوین بیس نیز برای خود استیبل کوین دارد که نام آن «کوین دلار امریکا» (USD coin) یا USDC است. پایه‌های فروش همه استیبل کوین‌ها در این صنعت بسیار شبیه هم هست؛ آسودگی کار و قابل اطمینان بودن سیستم. کوین بیس با تاکید بر برابری در ارائه خدمات مالی می‌گوید:

USD کوین برخلاف دلار امریکایی معمولی نه نیازی به بانک دارد و نه نیازی به اینکه صاحب آن در منطقه‌ی جغرافیایی مشخصی باشد. شما می‌توانید USD کوین را با هزینه‌ی ناچیز به هر کجای دنیا بفرستید؛ این کار تنها چند دقیقه زمان می‌برد. این خود دریچه‌ای به روی گزینه‌های دیگر باز می‌کند

صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

صرافی چینی هوبی (Huobi) که دفتر مرکزی آن در سنگاپور قرار دارد، در سال 2017 در پی دخالت‌ها و محدودیت‌های اعمال شده توسط دستگاه‌های قضایی چین، مجبور شد دست به تدابیر غیرمعمول بزند. این صرافی هم اکنون روزانه بیش از 1.1 میلیارد دلار جابه‌جا می‌کند و نقش یک مرکز محوری در مبادله‌ی رمز ارز و فیات را بازی می‌کند. ویژگی‌های کلیدی صرافی هوبی امکان معامله یا ترید اسپات (spot trading – خرید و فروش تجاری با تعیین قیمت و شرایط در هنگام پرداخت، برخلاف قرارداد آتی یا آینده که شرایط آن از جمله قیمت در هنگام تحویل تعیین می‌شود)، برداشت پول فیات و استیبل کوینی به نام HUSD است. در سرویس هوبی کاربران می‌توانند به کمک کیف پول‌های سرد چندامضایی مجهز به مانیتورنگ امنیتی 24 ساعته و یک صندوق اندوخته سهام به ارزش 20,000 BTC  دارایی‌های خود را ذخیره نمایند. همچون بایننس و کوین بیس، هوبی نیز از جمله صرافی‌های رمز ارز است که از معامله و ترید صرف دور شده و قصد دارد خدمات بانکداری رمز ارز را برای کاربران به ارمغان آورد.

عصر تازه بانکداری : بانک های بیت کوین‌‌

پس از ماجرای هک 534 میلیون دلاری NEM در ژانویه 2018، شرکت مونکس (Monex) که یکی از غول‌های مالی ژاپن است، صرافی کوین چک (Coincheck) را خریداری کرد. این شرکت که مرکز آن در توکیو قرار دارد پیش از خرید کوین چک به «بنیاد لیبرا» پیشنهاد داده بود تا به هم بپیوندند.

صرافی کوین چک و Bitcoin Suisse

کوین چک که به کاربران خود خدماتی همچون سودگیری با سپرده‌گذاری رمز ارز، پرداخت قبوض و پرداخت‌های کاری ارائه می‌داد، در ماه آوریل 2018 به وسیله «گروه کارگزاری مونکس توکیو» و به قیمت 33.6 میلیون دلار خریداری شد. این صرافی که در ماه ژانویه یک هک NEM به ارزش 534 میلیون دلار را تجربه کرده بود، به گفته‌ مونکس پس از بازسازی کامل اداری بار دیگر به وضعیت سوددهی رسید. مدیر و رئیس کمپانی مونکس، اوکی ماتسوموتو (Oki Matsumoto) چندی پیش یک بیانیه جنجالی‌تر داد و اعلام کرد مونکس برای پیوستن به بنیاد لیبرا درخواست داده است. او با اعلام این خبر، علاقه‌ی شدید مونکس به این پروژه را آشکار کرد. این بیانیه، مهر تاییدی بر گمانه‌زنی فزاینده‌ی گروهی از افراد است که می‌گویند یک سینرژی جهانی به سمت بانکداری بیت کوین‌‌ ایجاد شده و اکنون تندتر از گذشته در حال فراگرفتن صنعت رمز ارز است.

یکی دیگر از بازیگران بزرگ این عرصه گروه «بیت کوین‌‌ سوییس» (Bitcoin Suisse) است که در سال 2013 ایجاد گردید و باید آن را «قدیمی‌ترین شرکت حرفه‌ای و قانونی خدمات مالی رمز ارز» دانست. بیت کوین‌‌ Suisse خدماتی در زمینه تجارت و کارگزاری، اندوختن، سهم‌گذاری، وام‌های وثیقه (collateralized lending) و استیبل کوین رمز ارز فرانک (XCHF) ارائه می‌دهد. این شرکت چندی پیش در یک اقدام تبلیغاتی با انجام «معامله بیت کوین‌‌ در بیشترین ارتفاع ثبت شده» نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. این معامله در قله‌ی کوه بریتورن (Breithorn) سوییس در زیر تندباد شلاق‌وار برف در ارتفاع 4,164 از سطح دریا انجام شد.

عصر تازه بانکداری : بانک های بیت کوین‌‌

Exchange.bitcoin.com در 2 سپتامبر 2019 راه‌اندازی خواهد شد

Bitcoin.com

صرافی Bitcoin.com که به زودی راه‌اندازی خواهد شد، یک پلتفرم تجارت بیت کوین‌‌ در ترکیب با سرویس non-KYC (پلتفرمی که از قوانین KYC یا “مشتری خود را بشناس” پیروی نمی‌کند) و P2P است. این صرافی جدید قصد دارد انبوه کاربران رمز ارز که در جستجوی مشابه خدمات بانکی در Exchange.bitcoin.com هستند را به سوی خود بکشد و همزمان نشان دهد که کارش پیاده ساختن یک سرویس صرافی خصوصی و بی‌مجوز به وسیله پلتفرم P2P است.

صرافی Bitcoin.com ویژگی‌هایی همچون تبادل دوسویه رمز ارز / فیات؛ امنیت به کمک 2FA ، وایت‌ لیستینگ IP و ذخیره سرد؛ مبادله ده‌ها رمز ارز با BCH (بیت کوین‌‌ کش) و یک صرافی توکن SLP (پروتکل دفتر ثبت ساده) خواهد داشت. Bitcoin.com به گسترش خدمات مالی نیز توجه کرده و استقلال مالی را یکی از عناصر اساسی تراکنش می‌داند. در سایت سازندگان این پلتفرم آمده است:

پول برای انسان یک ضرورت اساسی محسوب می‌شود. بیت کوین‌‌ کش و تکنولوژی بلاک چین امکان استقلال مالی را فراهم می‌سازند، چنان که هرگز در گذشته وجود نداشته است ... شما به عنوان یک توسعه ‌دهنده می‌توانید بیت کوین‌‌ کش را در دسترس همگان قرار دهید تا همه با هر سن، جنسیت، ملیت و جایگاه مالی از آن برخوردار شوند

دوران نوینی در بانکداری

با رشد این جریان و تبدیل شدن آن به نسل تازه‌ای از بانک های بیت کوین‌‌ ، به احتمال فراوان شرایط بازار، موسسات پیشین را وادار می‌کند تا با دوران تازه همخوانی پیدا کنند و یا کنار بروند. افزون بر این، در این بازار تازه، نگاهی نو به راحتی و شفافیت در سرتاسر این صنعت القاء خواهد شد. مواردی مانند بانک خصوصی 87 ساله مارکی باومن (Maerki Bauman) در سوییس، که از زمان انتشار اخباری مبنی بر عرضه رمز ارز ، دوباره توجهات را به خود جلب کرده است، از الگوی در حال رشد حرکت به سمت دارایی دیجیتالی در بانکداری نوین خبر می‌دهند.

شرکت‌های بزرگ خدماتی و صرافی‌های رمز ارز در حال رسیدن به جایگاه منحصر به فردی برای عرضه در بازار هستند و این امر رقابت ارز در میان استیبل کوین‌ها را دسته‌کم تا حدی افزایش داده است. این رقابت قطعا در سال‌های پیش‌رو برجسته تر خواهد شد چرا که بانک های بیت کوین‌‌ در مورد پیاده سازی برنامه‌های گسترش خدمات مالی برای عموم مردم جدی هستند. مساله‌ای که می‌رود به سرچشمه یک انقلاب در صنعت بانکداری بدل شود و از اتفاقات هیجان انگیزی در آینده خبر می‌دهد.

دیدگاه شما درباره آینده بانکداری و بانک های بیت کوین‌‌ چیست؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.