مهم‌ترین دستاورد بیت کوین : جدایی پول و دولت

بسیاری از طرفداران رمز ارز باور دارند که این تکنولوژی امکان جدایی پول و دولت را فراهم می‌سازد؛ هدفی که تاکنون هیچ پدیده دیگری موفق به محقق کردن آن نشده است. امروزه طیف گسترده‌ای از رمز ارزها به وجود آمده که به روش‌های گوناگون با هم رقابت می‌کنند و زمینه ریشه‌کن شدن انحصار طلبی و حکمرانی اقلیت ثروتمند و تسلط آن‌ها بر دارایی‌های مردم را فراهم می‌سازند.

0 282

جدایی پول و دولت با کمک بیت کوین

سیستم پولی طراحی شده برای ثروتمندان!

اُلیگارش (Oligarch) به دسته‌‌‌‌ یا گروهی از افراد هم‌دست و هم‌فکر گفته می‌شود که بر بقیه جامعه سلطه پیدا می‌کنند و از این راه به قدرت و ثروت می‌رسند. به چنین سیستمی «اُلیگارشی» گفته می‌شود؛ سیستم حاکمیت یک گروه بر یک جامعه.

امروزه بیشتر مردم دنیا برمبنای قوانین دولتی زندگی می‌کنند. افراد مجبورند به دستور حاکمان خود از پول قانونی کشورشان استفاده کنند و از همان پول مالیات بدهند. در بیشتر کشورها کسانی که شاغل هستند باید بخشی از درآمد خود را به دولت بدهند. برای نمونه در ایالات متحده بخشی از مالیات بر درآمد، صرف خدماتی همچون بهداشت و درمان و امنیت اجتماعی می‌شود. ۷۰% از مالیاتی که امریکایی‌ها از درآمد خود به دولت می‌دهند برای دفاع ملی، برنامه‌های بهداشت و درمان، بدهی ملی، آموزش و پرورش، انرژی و کشاورزی خرج می‌شود. یک چهارم از این پول یکراست به جیب ارتش می‌رود. یک خانواده‌ متوسط امریکایی در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۲,۰۰۰ دلار مالیات بر درآمد پرداخت کرده است. در امریکا نزدیک ۸۰ میلیون خانوار وجود دارد، بنابراین دولت هر سال تنها از مالیات بر درآمد نزدیک به یک تریلیون دلار پول می‌گیرد. این در حالی است که مالیات از منابع دیگری هم به دست می‌آید؛ مانند مالیات لاتاری‌هایی که دولت هزینه‌ی آن‌ها را داده، عوارض جاده‌ای، مالیات فروش، سود سرمایه، مالیات‌های ساختمان، تعرفه‌های بیزنس، مالیات بر دارایی و غیره.

مهم‌ترین دستاورد بیت کوین : جدایی پول و دولت

در حالی که بیشتر مراکز حمایتی و سیستم‌های بهداشت و درمان وضعیت اسف باری دارند، آسفالت جاده‌ها پر از چاله و خرابی است؛ پل‌ها در حال فرو ریختن هستند و سیستم آموزش و پروش شکست خورده، تنها چیزی که در امریکا بی‌وقفه رشد می‌کند و بزرگ‌تر می‌شود ارتش این کشور است. در کمال شگفتی مردم هنوز باور به این استراتژی‌های نخ نما باور دارند. در امریکا نه تنها بودجه دفاعی به میزان چشمگیری افزایش یافته بلکه زندان‌های خصوصی و تشکیلات پلیس هم بسیار گسترش پیدا کرده است. از سال ۱۷۷۶ تا به امروز، از این ۲۴۳ سال، ایالات متحده ۲۲۶ سال را در جنگ بوده یعنی ۹۳% از عمر خود را در جنگ سپری کرده و شهروندان این کشور هزینه‌ی هر لحظه از آن را پرداخت کرده‌اند. از سوی دیگر، دولت‌ها در سراسر جهان یک سیستم پولی به وجود آورده‌اند که کار آن ثروتمند کردن نمایندگان آن‌ها و دوستان نزدیکشان است. در این میان، سیستم پولی سال به سال به انحراف رفته و چنان دچار تورم شده که شهروندان امریکا هر سال باید مالیات بیشتری پرداخت کنند. این سیستم پولی کلاهبردارانه به مردم فشار می‌آورد و به آن‌ها می‌قبولاند که نیازمند مزایای بیشتر هستند.

مهم‌ترین دستاورد بیت کوین : جدایی پول و دولت

بسیاری از مردم از پرداختن هزینه برای جنگ‌های بی‌پایان خسته شده‌اند.

رمز ارز ها ابزارهایی برای افزایش آزادی

در بسیاری از کشورها، قوانین اجرایی، سیستم مالیات و روش‌های مدیریت پولی فیات متفاوت است ولی در عین حال شباهت زیادی به هم دارند. پس مهاجرت کردن هم همیشه دردی را دوا نمی‌کند. چاره کار عوض کردن سیستم است؛ سیستمی که در آن دولت‌ها کنترل پول‌های ما را در دست دارند ولی ما باید بدهی‌های آن‌ها را بپردازیم. انسان قرن‌هاست که مجبور است در سیستمی مشارکت کند که سیاست‌مداران و اشراف جهان آن را در دست دارند. ولی از سال ۲۰۰۹ که شبکه بیت کوین متولد شد، بازی تغییر کرد و اکنون مردم با کمک رمز ارز ها می‌توانند از زیر سلطه سیستم مدیریت پول مرکزی خارج شوند.

مهم‌ترین دستاورد بیت کوین : جدایی پول و دولت

ساتوشی ناکاموتو می‌نویسد:

ما در ارز رمز ها راه حلی برای مشکلات سیاسی‌مان پیدا نمی‌کنیم ولی می‌توانیم در یک نبرد بزرگ یعنی جنگ قدرت پیروز شویم و قلمرو نوینی از آزادی را به ارمغان آوریم. دولت‌ها در بریدن سر شبکه‌هایی مانند نپستر (Napster) که به صورت متمرکز اداره می‌شوند مهارت دارند ولی شبکه‌های همتا به همتایی مانند Gnutella و Tor توانسته‌اند به کار خود ادامه دهند

به باور اریک وورهیز (Erik Voorhees) مدیرعامل شرکت Shapeshift ، شرایط کنونی و کنترل دولت بر سیستم پولی باعث شده نظام موجود سر تا پا به فساد کشیده شود. وورهیز در جریان سخنرانی برای گروهی در شهر دالاس می‌گوید:

پول بر چگونگی ادامه زندگانی ما تاثیرگذار است. تصمیماتی که شما درباره پول می‌گیرید تعیین می‌کند که زندگی شما و اطرافیان شما به کدام سمت و سو خواهد رفت. از این رو کنترل ابزاری مانند پول توسط یک نهاد مرکزی و انحصاری به هیچ وجه با عقل جور در نمی‌آید. این وضعیت غیراخلاقی است. ما باید خود را از این سیستم رها کنیم

 

مهم‌ترین دستاورد بیت کوین : جدایی پول و دولت

ساتوشی ناکاموتو می‌نویسد:

مشکل ریشه‌ای ارزهای فیات این است که باید برای استفاده از آنها به قدرت های مرکزی اعتماد و تکیه کنیم. باید به بانک مرکزی اعتماد کرد تا جایگاه پول رایج را تضعیف نکند؛ ولی تاریخ ارزهای فیات پر است از نمونه‌هایی که در آن‌ها به این اعتماد خیانت شده است. باید به بانک‌ها اعتماد کنیم تا پول ما را نگه دارند و در هنگام نیاز به صورت الکترونیکی جابه‌جا نمایند. ولی بانک‌ها این پول را به صورت موج‌هایی از حباب‌های اعتباری به بیرون وام می‌دهند و تنها بخش بسیار کوچکی از این پول اندوخته می‌شود. ما باید در مورد حریم خصوصی خود به آن‌ها اعتماد کنیم تا نگذارند کسی هویت ما را بدزدد و حساب‌های ما را خالی کند

بیت کوین و شماری از رمز ارزهای دیگر، یک سیستم پولی را در اختیار مردم می‌گذارند که در آن هیچ واسطه‌‌‌‌‌‌ای وجود ندارد که لازم باشد به آن اعتماد کنیم. در این سیستم هیچ دولت یا نهاد بازرگانی نمی‌تواند جلوی دسترسی شما به تراکنش در شبکه را بگیرد. به جای به کارگیری پول فیاتی که با زور و خشونت بر مسند قرار داده شده، افراد و سازمان‌ها می‌توانند به دلخواه خود از سیستمی استفاده نمایند که شفاف، عمومی، ضد سانسور، مطمئن، سریع و توانمند است. طرفداران سرسخت (ماکسیمالیست‌ها) بیت کوین می‌گویند BTC تنها راه دور زدن سیستم پولی متعلق به دولت است. با این وجود امروزه طیف بزرگی از دارایی‌های دیجیتال وجود دارد که هر یک پلی برای رسیدن به این سرمنزل هستند.

ابزارهای دیگری برای جایگزین کردن مسیرهای دولتی همچون به کارگیری فلزات گرانبها می‌تواند مشکل‌ساز باشد، زیرا دولت‌ها نفوذ فراوانی در این بازارها دارند. رمز‌ ارزها توان جابه‌جایی بالایی را برای ما به ارمغان می‌آورند و روشی برای پنهان کردن پول از چشم مامورانی دارند که می‌کوشند دارایی‌های به دست آمده با زحمت فراوان را چپاول کنند. برای نمونه با وجود رمز ارزی همچون بیت کوین کش (BCH) این امکان وجود دارد که مبالغ پول را بدون نیاز به مجوز به آن سوی مرزها فرستاد. یک فرد نمی‌تواند طلایی به ارزش یک میلیون دلار را پنهان کند ولی به آسانی می‌تواند با به خاطر سپردن عبارت seed (عبارت بازیابی حساب) همه چیز را دور از چشم نگه دارد، چرا که ماموران نمی‌توانند ذهن انسان را بدزدند.

مهم‌ترین دستاورد بیت کوین : جدایی پول و دولت

توییت ادوارد اسنودن درباره این موضوع در سال ۲۰۱۶

به مانند بسیاری از ایده‌هایی که تاکنون مطرح شده، این امکان وجود دارد که بیت کوین هم نتواند در حد و اندازه یک انقلاب ظاهر شود

رمز ارزها در حقیقت ابزارهایی غیر دولتی هستند که می‌توانند دوران تازه‌ای از بازارهای آزاد را در جهان به وجود آورند. با وجود گروهی از دوستداران کریپتو که کاملا تابع دولت هستند و عملا برای سازمانی کردن بیت کوین تلاش می‌کنند، هزاران نفر هستند که در صنعت کریپتو مشارکت دارند و می‌کوشند موجب جدایی همیشگی پول و دولت جدا نمایند. از نگاه این گروه، رمز ارزها باید قشر عادی جامعه را توانمند نمایند نه یک گروه از الیگارش‌ها که در راس هرم قدرت جا خوش کرده‌اند. آن دسته از طرفداران آزادی فردی و باورمندان به فلسفه‌ی آگوریسم (دیدگاه طرفدار آزادی کامل در مبادلات مادی) که عاشق رمز ارزها هستند به ETFهای بیت کوین، پلتفرم بکت (Bakkt) و پذیرش بیت کوین از سوی نمایندگان کنگره اهمیتی نمی‌دهند. اصل مهم برای آن‌ها، جدا کردن سیستم پولی از مونوپلی (انحصارطلبی) خشنی است که جامعه را کنترل می‌کند. در تابستان ۲۰۱۵ کودی ویلسون (Cody Wilson) بنیان‌گذار Defense Distributed به این موضوع اشاره کرد که چرا رمز ارزهایی مانند بیت کوین ممکن است در حد و اندازه یک انقلاب نباشند و قربانی سیستمی شوند که امروز بر ما حاکم است. ویلسون تاکید کرد:

در نبود پروژه‌هایی برای تبیین اصول اساسی بیت کوین، ابزارهای لازم برای یک انقلاب را در اختیار ندارید. بنابراین من به این نتیجه می‌رسم که بیشتر مردمی که با بیت کوین سر و کار دارند، از ابتدا در این زمینه جدی نبوده‌اند

 

مهم‌ترین دستاورد بیت کوین : جدایی پول و دولت

ایده جدایی پول و دولت با استفاده از رمز ارزها یک ایده نوظهور محسوب می‌شود. در این میان قطعا ارزش دارد زمان بگذاریم و مطالب بیشتری درباره‌ی این موضوع بخوانیم تا یاد بگیریم که چگونه می‌توانیم در برابر دولت از این ابزارها به سود خود استفاده کنیم.

از نظر شما آیا رمز ارزها راهی به سوی سیستم مالی غیر دولتی باز خواهند کرد و میتوانند موجب جدایی پول و دولت شوند ؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.