سرگذشت لوگوی بیت کوین

آیا یک لوگو می‌تواند مظهر خصوصیات یک پروژه، صنعت یا یک جنبش باشد؟ شاید چنین تفسیری برای مفهوم یک طرح گرافیکی کمی زیاده روی باشد، اما اگر لوگویی توانسته باشد چنین چیزی را محقق کند، لوگوی بیت کوین است. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی تاریخچه لوگوی این رمز ارز محبوب و جنجالی بپردازیم و ببینیم که لوگوی کنونی بیت کوین چگونه تکامل پیدا کرده است.

0 103

لوگوی بیت کوین که متعلق به هیچ شرکت خاصی نیست و هیچ تیم طراحی گرافیک سازمانی در یک استارتاپ لوکس در Silicon Valley ندارد، تصویری را به هواداران متعدد این پروژه مرموز داده است تا به آن تکیه کنند. این تصویر همچنین بر روی پیراهن‌ها چاپ، روی لپ‌تاپ‌ها چسبیده و بر روی سکه‌های فیزیکی هک شد و به این پروژه دیجیتالی موجودیتی فیزیکی بخشید که برای گسترش آن بسیار مهم بود.

شاید از همه مهم‌تر این است که توسعه لوگوی غیررسمی بیت کوین یک چارچوبی به فعالیت جهانی آن داد.

برای ایجاد نمادی که شبیه به پول‌های رایج دیگر باشد، بیت کوین از نظر گرافیکی به عنوان یک پول به تازه‌واردان معرفی شد. و برای نمایش دادن این نماد به صورت لوگویی که بتواند در کنار استیکرهای ویزا (Visa) و مسترکارت (Mastercard) بر پنجره مغازه‌ها ماندگار شود، بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت معرفی شد.

اما لوگوی فعلی بیت کوین با اولین لوگوی خود تفاوت زیادی دارد.

داستان لوگوی بیت کوین، درست مثل خود آن داستان تکامل، بهبود ظاهر، همکاری جمعی (و گهگاهی) داستان مناقشه است.

ژانویه (یا مارس؟) سال 2009

اولین لوگو توسط خود خالق بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو و کمی پس از عرضه نرم‌افزار رندر شد که تصویر حروف BC حک شده بر روی یک سکه طلا بود.

از لوگوی اصلی اطلاعات بسیار کمی موجود است، چون تاریخ ایجاد آن به قبل از ایجاد فروم مشهور بیت کوین تاک (Bitcoin Talk) برمی‌گردد. اما شایان ذکر است که در تقلید از ظاهر سکه طلا، آیکون آن به فلزگرایی اشاره دارد. این نظام پولی که ارزش پول در آن از ارزش معامله کالای مبتنی بر آن (مثل طلا یا نقره) گرفته می‌شود، نظامی ‌ایده آل است که بسیاری از مشتاقان بیت کوین آن را مورد تأیید قرار می‌دهند.

در Bitcoin Talk نمی‌توان با قطعیت گفت که آیا کاربران آیکون اولیه را دوست داشتند یا خیر. برخی کاربران جایگزین‌هایی مثل نماد ارز تایلند و علامت & را برای BC پیشنهاد دادند، در حالی که کاربران دیگر ترکیبی از نماد ارز تایلند و نماد ارز کاستاریکا را پیشنهاد دادند.

چند کاربر پیشنهاد دادند حرف T را به نماد اضافه کنند (و آن را به BTC تغییر دهند) که امروزه به عنوان تیکر این رمز ارز پابرجا مانده است.

با این وجود کاربران دیگر استدلال کردند که اصلاً ضرورتی ندارد که یک نماد استاندارد را مورد استفاده قرار دهیم.

یکی از کاربران بیت کوین تاک به نام تیمو وای (Timo Y) نوشت: «

ماهیت بیت کوین این است که مثل پول‌های رایج دیگر نیازی به یک مرجع مرکزی یا سیاست «رسمی» نیست

و افزود:

ما باید به آن اجازه دهیم به شکل طبیعی، مثل کلمه‌ای در زبان طبیعی تکامل یابد

24 فوریه 2010

ساتوشی به آزمایش‌های خود بر روی لوگو ادامه داد.

او تصویر اصلی خود را بیش از یک سال بعد به‌روزرسانی کرد و به جای BC، حرف B را با دو خط عمودی قرار داد.

این لوگو به میزان زیادی مورد استقبال کاربران بیت کوین قرار گرفت. اما برخی اعتراض کردند که B جدید شباهات زیادی به نماد ارز تایلند دارد و نگران این بودند که ممکن است اشتباه گرفته شوند. دیگران نیز به دلیل فقدان پیراستگی حرفه ای، این طرح را مورد انتقال قرار دادند.

یکی از این کاربران نوشت: «آیا دلیلی وجود دارد که نتوانیم قبل از گسترش بیت کوین و این‌که برای تغییر بدون آسیب زدن به اصالت برند دیر شود، از چیز دیگری استفاده کنیم؟ به نظر احمقانه می‌آید وقتی می‌توانیم چیزی عالی داشته باشیم به چیزی که «خوب» است وفادار بمانیم.

1 نوامبر 2010

کاربری که هنوز هم شناخته نشده است، در اولین پست خود در بیت کوین تاک با نام « bitboy » برای همیشه تصویر بیت کوین را تغییر داد.

با چنین پیام ساده‌ای هیچکس نمیتوانست حدس بزند چه در انتظار جامعه این رمز ارز است:

«سلام بچه‌ها! بهتون سر زدم تا سلامی کنم و کارهای گرافیکی که انجام دادم رو باهاتون به اشتراک بذارم. امیدوارم خوشتون بیاد».

و این اتفاق هم افتاد. این تصاویر گرافیکی نارنجی‌رنگ، تخت و اریب امروزه به شکل گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

bitboy ایده اصلی ساتوشی را به لوگویی خواناتر و مقیاس‌پذیرتر تبدیل کرد که نسبت به یک سکه طلای ساده قابلیت برندسازی بیشتری دارد و به نظر عمدی بوده است. نظرات bitboy بر روی بیت کوین تاک حاکی از آن است که طرح‌ها با هدفی مثل بازاریابی ایجاد شده‌اند.

اما پارادوکس داستان در این جاست که bitboy از شرکت‌هایی الهام گرفته بود که بیت کوین امید به شکست آن‌ها داشت.

هنگامی که کاربر دیگر بیت کوین تاک اعلام کرد طرح‌ها به لوگوی مسترکارت شباهت دارند، bitboy پاسخ داد:

لوگوی مسترکارت منبع الهام این کار است. با وجود اینکه من هم از مسترکارت و هم از ویزا به شدت متنفرم، اما در بحث اعتماد و رفتار مشتری، تصویرسازی اهمیت زیادی دارد

شباهت این لوگو به مسترکارت تنها اقدامی نبوده است که بیت کوین را به عنوان روش پرداخت معرفی می‌کند. از آن زمان به بعد مقایسه ها بین این پروژه ها باعث شده روی بیت کوین و توسعه دهندگان آن فشار مضاعفی برای رفع مشکلات مقیاس پذیری وارد شود.

جذابیت طرح‌های bitboy نیز به احتمال زیاد برای کالاسازی بیت کوین بسیار مهم بوده است. جستجوی گوگل حاکی از آن است که بازار محصولات فیزیکی بیت کوین به یک صنعت رو به رشد با بیش از 11 میلیون نتیجه برای اصطلاح جستجوی «کالای بیت کوین» و 34 میلیون نتیجه برای عبارت «تی‌شرت بیت کوین» تبدیل شده است.

آوریل 2014

هنوز همه با لوگوی بیت کوین موافق نبودند. برخی مثل افراد پشت سایت bitcoinsymbol.org سالهاست در تلاش‌اند تا آن را تغییر دهند. در واقع آن‌ها نمی‌خواهند بیت کوین چیزی مثل لوگو داشته باشد.

این وب‌سایت که توسط استودیوی طراحی گرافیک اکوجکس (ECOGEX) ایجاد شد، اظهار داشت:

این یک فایل تصویری منحصربه‌فرد است، درست همانند فایلی که یک شرکت می‌تواند برای فروش یا تبلیغ یک محصول از آن استفاده کند. پول‌های رایج توسط نمادهایی مثل $، € یا ¥ نشان داده می‌شوند و هدف آن‌ها این است که توسط همه در همه‌جا مورد استفاده قرار گیرند

به همین نحو این گروه از به‌کارگیری Ƀ که حرفی متشکل از چند حرف الفبا شامل زبان‌های لاتین و زبان‌های مختلف در ویتنام است حمایت کرد.

این گروه در مورد دلایل خود گفتند:

بیت کوین به عنوان یک رمز ارز کاملاً توزیع‌شده و همتا به همتا به هویت گرافیکی متن‌بازی نیاز دارد که توسط نرم‌افزار متن‌باز و توسط انجمن و برای آن‌ها طراحی شده باشد

31 اکتبر 2016

البته نام بیت کوین همیشه با کمی جنجال و مناقشه گره خورده است.

این مناقشه به خصوص در پاییز 2016 و هنگامی که فیل ویلسون (Phil Wilson) (که از نام «اسکرانتی» (Scronty) استفاده میکند) در ردیت (Reddit) مدعی شد که یکی از سه فردی است که تیم سازنده بیت کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو را تشکیل می‌دهند.

اگرچه ویلسون هیچ مدرکی مبتنی بر بلاک چین (مثل کلید خصوصی برای جابجایی سرمایه‌های مربوط به ساتوشی) برای این ادعا نداشت، دستورالعمل‌های گسترده‌ای را برای نحوه ساخت لوگوی سکه طلای ثانویه ساتوشی و لوگوی bitboy منتشر کرد.

این دستورالعمل‌ها بخشی از داستان طولانی تاریخچه اولیه بیت کوین بودند که بعدها توسط ویلسون در یک وب‌سایت اختصاصی به چاپ رسیدند. ماهیت دقیق داستان او، این سؤال را در ذهن برخی از افراد صنعت کریپتو ایجاد کرد که آیا ویلسون واقعاً بخشی از تیمی بود که نرم‌افزار بیت کوین را ایجاد کرد؟

اما ویلسون هم مدعی بود که مارتی ملمی (Martti Malmi)، دومین توسعه‌دهنده بیت کوین که به نام «سیریس» (Sirius) هم مشهور است به اجرای لوگو سکه طلای دوم کمک کرد.

اما ملمی هرگونه مشارکت در این زمینه را رد کرد و باعث شد بسیاری از افراد شک کنند ادعاهای ویلسون چیزی بیش از داستانی تخیلی راجع به افسانه منشأ بیت کوین نباشد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.