سیستم تایید کالای بلاک چین : پایان عصر محصولات تقلبی

تنها کفش‌‌های دست دوم یا عینک آفتابی نیست که در بازار کالاهای تقلبی یافت می‌‌شود، بلکه هزاران نوع اجناس دیگر نیز در این بازار معامله می‌‌شوند. بازارهای سیاه در سراسر جهان وجود دارند و هر چیزی اعم از داروهای تقلبی، قطعات تقلبی خودروها، الماس‌‌های قاچاق، و غیره در این بازارها خرید و فروش می‌‌شود. نکته مهم این است که این کالاهای تقلبی، بازیافتی یا قاچاق، هم به خریدار و هم به فروشنده ضرر می‌‌رسانند، چون نه مصرف‌‌کننده و نه کمپانی نمی‌‌توانند از این اجناس تقلبی و کیفیت نامرغوب آنها بهره‌‌ ببرند. عدم شفافیت در زنجیره تامین باعث می‌‌شود هر ساله هزاران دلار به این بازار سیاه جهانی سرازیر شود. با این حال، گسترش سریع بلاک چین می‌‌تواند راه حل آن باشد.

0 121

سیستم تایید کالای بلاک چین : بلاک چین قادر است معاملات بی حد و مرز و فوری را انجام داده و همچنین می‌‌تواند اعتبار و صحت هر نوع کالایی را هنگام عبور از نقاط متعدد زنجیره تامین بررسی کند. این سیستم ردیابی و تایید کالای بلاک چین یک روش مطمئن برای تطابق کالای دریافتی با کالای فرستاده شده ارائه می‌‌دهند. آیا این سیستم می‌‌تواند نشانی از پایان عمر کالاهای تقلبی باشد؟

کالاهای تقلبی، ساختگی، یا دستکاری شده

مطمئنا صنعت مد به سیستم تایید کالای بلاک چین امیدوار است و امید دارد که بلاک چین در مورد اجناس تقلبی اخطار دهد. طبق برآورد گزارش جهانی برندهای تقلبی در سال 2018، زیان‌‌های وارده ناشی از تقلبات آنلاین جهانی بالغ بر 323 میلیارد دلار در سال 2017 بوده و فروش آنلاین اجناس تقلبی 31 درصد از کل زیان‌‌های مربوط به تقلب‌‌ها را تشکیل می‌‌دهد. صنعت بین‌‌المللی مد کل زیان‌‌های حاصل از تقلب را حدود 1.2 تریلیون دلار تخمین زده است و انتظار می‌‌رود تا سال 2020 به 1.82 تریلیون دلار برسد. این یک مشکل رو به افزایش بوده و محدود به مدهای سطح بالا و گران نمی‌‌شود.

محصولات دارویی اولین هدف بازار سیاه است. سازمان بهداشت جهانی نشان می‌‌دهد که در کشورهایی با درآمد پایین و متوسط، از هر ده محصول پزشکی یکی از آنها غیر‌‌استاندارد یا تقلبی است. این بدان معناست که مردم داروهایی را مصرف می‌‌کنند که قادر به درمان یا پیشگیری از بیماری‌‌ها نیستند. سازمان‌‌ها اظهار می‌‌دارند، “به این ترتیب نه تنها پول افراد و مراکز بهداشتی که این محصولات را خریداری می‌‌کنند هدر می‌‌رود، بلکه این محصولات غیر‌‌استاندارد و تقلبی باعث بیماری و حتی مرگ می‌‌شوند”.

خرید و فروش سنگ‌‌های قیمتی و جواهرات، نوعی دیگر از این معاملات است. در حالی که اقداماتی برای جلوگیری از ورود الماس به بازار آزاد انجام می‌‌شود، گزارشات حاکی از آنند که مقررات نتوانسته مانع از ورود غیر قانونی سنگ‌‌های قیمتی شود. طبق تحقیقات Global Witness در سال 2017 از ارتباط زیمباوه با مرکز تجارت الماس آنتورپ در بلژیک پرده برداری شد، احتمالا بخاطر نقض تحریم‌‌های اتحادیه اروپا علیه کشور. با وجود تلاش‌‌های سازمان‌‌های نظارتی و دولتی، اجناس تقلبی یا غیر قانونی همچنان از طریق شبکه‌‌های تاسیس شده وارد بازار مصرف‌‌کنندگان می‌‌شوند. در اینجا است که بلاک چین می‌‌تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

سیستم ردیابی بلاک چین

بلاک چین نمی‌‌گذارد اطلاعات و داده ها تغییر یابند، یعنی یک کانال مطمئن برای ثبت معاملات در روند زنجیره تامین فراهم کرده و مانع از ورود کالاهای جعلی به آن می‌‌شود. تکنولوژی بلاک چین می‌‌خواهد توانایی خود را در تایید منبع اصلی کالاها به اثبات رساند. با این مکانیسم می‌‌تواند از ورود هر گونه کالای تقلبی و غیرقانونی به بازار جلوگیری کند و این به نفع کالاها و صنایع مختلف می‌‌باشد. علاوه بر این، مشتریان و شرکت‌‌ها می‌‌توانند از طریق مبادلات در دفتر کل به تاریخچه‌‌ی دقیق محصولات دست یابند.

صنعت غذایی نمونه دیگری است که می‌‌توان ردپای بلاک چین را در آن یافت. تولید‌‌کنندگان مواد غذایی در همه جای دنیا نگران آنند که مبادا محصولات آنها دست‌‌کاری شود، 39 درصد از آنان نگران تقلبی بودن اجناس خود بوده و 40 درصد آنان می‌‌گویند شناسایی تقلبات صورت گرفته در مواد خوراکی کاری دشواری است. با وجود این مشکلات، بلاک چین ادعا می‌‌کند که می‌‌تواند با روش‌‌های خود محصولات را از مزرعه تا سر میز ردیابی کند، مانند ردیابی انبه‌‌های آمریکای لاتین، گوشت خوک چینی یا قهوه آفریقایی. در برخی موارد، بلاک چین می‌‌تواند ظرف چند ثانیه اطلاعاتی در مورد منشاء اصلی مواد غذایی در دسترس قرار دهد-یعنی اطلاعات گسترده‌‌ای که از چند هفته قبل گردآوری شده‌‌اند.

صدور مجوز کالاها برای صنایع گوناگون از جمله پزشکی، مد، تجارت و تولید حائز اهمیت است. مساله این است که صنایع پیش از این سعی داشته‌‌اند چک‌‌ها و ترازهایی برای کالاها ایجاد کنند و از قانونی بودن آنها اطمینان یابند، تنها برای اینکه بفهمند این مجوزها تقلبی بوده یا سیستم‌‌ها دستکاری شده‌‌اند. از سوی دیگر بلاک چین این کار را بسیار دشوار کرده است. دفتر کل می‌‌تواند از طریق سریالیزاسیون، قراردادهای هوشمند و حتی ذرات هوشمند ایجاد شود، یعنی وسایل بی‌‌سیم به کوچکی دانه‌‌های نمک با سنسو‌‌رها، دوربین‌‌ها و مکانیزم‌‌های ارتباطی برای انتقال داده‌‌ها. حذف یا دستکاری کردن این عناصر بسیار سخت بوده و نمی‌‌توان آنها را با گزارشات تغییرناپذیر بلاک چین مطابقت داد.

ردیابی تقلب

اپلیکیشن‌‌های بلاک چین باعث نگرانی کلاهبرداران در سراسر جهان شده اند. برای اولین بار، تکنولوژی امنیت کامل زنجیره‌‌های تامین را در هر نوع صنعتی، از جمله صنعت ساخت دارو تضمین می‌‌کند. در ماه نوامبر، قانون حفاظت از زنجیره تامین مواد غذایی قانونی برای بسته بندی داروها با بارکد و شماره سریال منحصر‌‌بفرد وضع کرد. با این کار هر محصول فروخته شده دارای یک بارکد منحصر‌‌بفرد بوده و اصل بودن آن تایید می‌‌شود. هر خرید و فروشی در طول زمان ثبت می‌‌شود و بدین ترتیب یک دفتر کل توزیع شده برای آن ایجاد می‌‌شود که با این کار طرفین معامله می‌‌توانند داروها را از طریق چرخه زنجیره تامین ردیابی کنند.

دنیای تکنولوژی هوا فضا نیز برای اطمینان از صحت زنجیره تامین از بلاک چین استقبال می‌‌کند. استارت آپ 3IPK با استفاده از تکنولوژی، قطعات ساخته شده هوا فضا و تامین‌‌کنندگان را ردیابی می‌‌کند. هر قطعه‌‌ای از هواپیما عملکردی ضروری در کاربرد آن دارد اما داده‌‌های قبل اطمینان، تغییرناپذیر و ایمنی در زنجیره تامین جهانی در هوافضا وجود ندارد. بنابراین، راهی برای تضمین اصالت قطعات و تجهیزات در طول فرایند چرخه عمر محصول وجود ندارد. ردیابی از طریق بلاک چین باعث اطمینان خاطر می‌‌شود چون مجوز و اصل بودن محصول را کنترل می‌‌کند.

و در مورد سنگ‌‌های قیمتی چطور؟ طبق گزارش فوربس (Forbes) در آغاز سال 2018، شرکت معروف الماس، De Beers، اعلام کرد که اولین دفتر کل بلاک چین را برای ردیابی سنگ‌‌ها از زمان استخراج تا فروش به مشتریان فراهم خواهد کرد. این یک جهش بزرگ روبه جلو برای صنعت De Beers است که بیش از 30 درصد از عرضه جهانی الماس را استخراج و معامله می‌‌کند.

اینها تنها چند نمونه سطحی بودند. زنجیره تامین مواد غذایی، کشاورزی، مد، تکنولوژی و موارد دیگر می‌‌توانند برای اثبات اصالت کالاها از بلاک چین استفاده کنند. طرفین معامله می‌‌توانند در هر زمان کالای خود را در هر نقطه از جهان ردیابی کنند. به این ترتیب، بلاک چین از هر گونه تقلب و کلاهبرداری به نفع مشتریان و شرکت‌‌ها جلوگیری می‌‌کند. از این طریق اصل بودن قطعات، داروها، و کیفیت پوشاک و اجناس تضمین می‌‌شود. بعلاوه، دیگر مزیت‌‌های بلاک چین وقتی بروز خواهد یافت که سایر صنایع نیز آن‌‌ را برای تضمین زنجیره تامین خود بپذیرند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.