عواقب hodl یا نگه داشتن منفعل سرمایه و مالکیت رمز ارزها

در این مقاله با سیستم سهامداری PoS ، اهداف آن، شیوه حاکمیت در این شبکه، نرخ تورم و شرایط سپرده گذاری (Staking) و پیامدهای مالکیت منفعل (hodl) در این شبکه آشنا خواهید شد.

0 96

عواقب hodl یا نگه داشتن منفعل سرمایه

سه مورد از خلاقانه‌ترین و پیشروترین اهداف جنبش دارایی دیجیتال عبارتند از:

  1. بازسازی ساختار قدیمی شرکتی
  2. تنزل جایگاه سرمایه نسبت به ایده و نوآوری
  3. پر کردن ترندهای سینوسی نابرابری

ساختار قدیمی شرکتی بیشتر به نفع افرادی است که سرمایه را کنترل می‌کنند، چه از طریق سهام چه تأمین مالی بدهی.

انقلاب فناوری اطلاعات در حال تغییر اولویت‌های سرمایه گذاری است. شرکت‌هایی مثل فیسبوک یا اوبر، تنها با مقدار کمی سرمایه اولیه، سود هنگفتی برای مؤسس خود برگرداندند. البته این الگو برای تجارت‌های وابسته‌تر به سرمایه، جوابگو نبود.

رمز ارزها یک گام فراتر می‌گذارند، و توکن‌های native همسو با انگیزه‌های صادرکنندگان، مشارکت‌کنندگان و کاربران است. در برخی موارد می‌شود ادعا کرد که نگه‌دارندگان رمز ارز غیرفعال هم مشمول این لیست هستند، اما اگر درگیر استخراج یا سرمایه گذاری نباشند، کاهش ارزش سرمایه‌شان ناگزیر است.

مسئله ای که درمورد رمز ارزها وجود دارد این است که افراد منفعل امکان بهره‌برداری از سرمایه در اقتصاد را ندارند. این بخش دموکراتیزه شده مالی است؛ شما فقط برای داشتن سرمایه پاداش نمی‌گیرید، باید مشارکت کنید. با این وجود، شبکه‌های رمز ارز با سود دادن به افرادی که در ابتدا به شبکه آنها پیوستند، کار خود را آغاز کردند.

سود حاصل از رمز ارزها جذاب است ولی باید از عواقب نگه داشتن منفعل سرمایه (hodling) مطلع باشید و پورتفوی دارایی‌های دیجیتال را برای سود کلی، ارتقا بدهید.

بررسی کاهش ارزش یا عواقب hodl (نگه داشتن منفعل سرمایه)

اثبات کار (PoW) آسان است؛ دارندگان ارز با استخراج دچار کاهش ارزش (به واسطه تورم) می‌شوند، اما این درصدها برنامه‌ریزی شده است پس تا حدی نسبت به قیمت‌های کنونی، قیمت‌گذاری شده‌اند. بحث درباره اینکه قیمت‌های کنونی بازار چقدر مؤثر توزیع شده‌اند در این مقاله مطرح نمی‌شود، اما بخاطر سرعت بالای تکامل سطح دارایی، دیتای موجود و میزان مشارکت، احتمالا نسبت به بازار سنتی این میزان، کمتر است.

علاوه بر این، ارزش فروش استخراج منجر به جریان مخالف بزرگی می‌شود که باعث تشدید بازار خرسی شده و بعدا باید جذب شود،. روی دیگر سکه این است که فروش اجباری ماینر ، مکانیسم توزیع متساوی را تحمیل می‌کند.

نرخ‌های تورم (تنزل ارزش) برای سکه‌های اصلی PoW به شرح زیر است؛ طبق نمودار بیشتر آن‌ها حدود ٢% هستند، اما ZEC بطور چشمگیری با ١۵% بالاترین است. (منبع نمودار:coinmetrics.io)

عواقب hodl یا نگه داشتن منفعل سرمایه و مالکیت رمز ارزها

به دلار، نمودار به این شکل است. مجموعا، تقریبا ٣٠ میلیون دلار سکه جدید در روز استخراج می‌شود، و با تقریب خوبی میشود گفت که نیمی از آن بلافاصله برای جبران هزینه‌ها، فروخته می‌شوند.

عواقب hodl یا نگه داشتن منفعل سرمایه و مالکیت رمز ارزها

درنظر گرفتن سود کلی حاصل از دارایی‌های دیجیتال و نحوه ارتباط نرخ‌های بهره با قیمت‌های هدف، اهمیت دارد. سرمایه‌گذاران سودجو، در بازار ارز فیات، رمز ارزهایی که سود سالیانه بالاتری دارند را ترجیح می‌دهند. قراردادهای هوشمند سودآور برای ساخت سبدهای رمز ارز PoS که برای بالاترین سود به طور اتومات تنظیم می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جذب سرمایه بر مبنای ۳ چیز است:

  1. پایداری پروژه. چون از هرچه بگذریم، شما ریسک را برای دریافت بهره می‌پذیرید و می‌خواهید که بهره، پایدار باشد.
  2. سطح سود
  3. آسانی/تقاضا برای سپرده گذاری

بسیار محتمل است که به مرور زمان، سطح سود حاصل از سرمایه گذاری کم شده یا میزان مشارکت لازم، افزایش یابد. در مراحل اولیه اکثر پروژه‌های امروز، صرف نگه داشتن توکن‌ها، مشارکت کافی محسوب می‌شود. در آینده احتمال دارد که پاداش مالکیت در راستای میزان مشارکت در شبکه باشد. در حال حاضر، موانع زیادی برای ورود به بخش تکنیکی سرمایه گذاری وجود دارد، اما با پیشرفت نرم‌افزار کیف پول، سرمایه گذاری غیرفعال حتی اگر اتومات نباشد، راحت و آسان خواهد شد.

داینامیک شبکه

بسیاری از پروتکل‌های بلاک چین از سیستم اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) متحول می‌شوند، که منجر به تغییرات اساسی در انگیزه‌های اقتصادی و داینامیک رفتاری دارندگان توکن یا سهام‌داران، می‌شود. تا آخر سال ٢٠١٩، انتظار می‌رود که ۶٠ میلیارد دلار ارزش شبکه، یا ٢۵% از ارزش کل بازار رمز ارز، توسط PoS محافظت شده و سود مالکیت تا ۴.۵ میلیارد دلار در سال، افزایش یابد. تغییر در مدل امنیت و مشارکت، نشان‌دهنده نقش سهام‌داران در شبکه‌های غیرمتمرکز است.

در مدل PoW، انتخاب رهبر/تولید بلوک، عملکردی از مصرف قدرت است. درحالیکه در PoS، توسط سپرده گذاری اقتصادی تعیین می‌شود. در PoW، سخت‌افزار استخراج برای امنیت شبکه لازم است، ولی در PoS توکن‌ها و نتیجتا، مشارکت سهام‌داران، برای امنیت شبکه مهم است. مهم‌تر از همه، در PoW فقط استخراج‌کنندگان می‌توانند سود بلوک و کارمزد تراکنش دریافت کنند، اما در PoS، سهام‌داران می‌توانند از سود خوب بهره‌مند شوند و از تنزل ارزش عدم مشارکت که نتیجه تورم است، دوری کنند.

مثال سود ترکیبی (compounding ): من از پروژه‌هایی که بهترین دیتا را درمورد آن‌ها در اختیار داشتم استفاده کردم. این‌ها بهترین نمونه از سود میانگین هستند. در این برهه زمانی نمیتوان نتایج کاملا دقیقی ارائه کرد، ولی قصد داشتم نوع سودهایی که ممکن هستند را نشان بدهم. نوع دیگر PoS مثل LivePeer بسته به میزان مشارکت، سود متفاوتی دارد و برای گنجانده شدن در این قسمت، بسیار متغیر بود.

عواقب hodl یا نگه داشتن منفعل سرمایه و مالکیت رمز ارزها

هدف

PoS نوعی مکانیسم اجماع اقتصادی بر مبنای سپرده بهادار است. در پروتکل‌های PoS، توکن‌ها برای سپرده گذاری در جهت ایجاد مقاومتsybil  از طریق محدود کردن مشارکت به سهام‌داران، و ایجاد تحمل خطای بیزانسی از طریق تعیین مجازات‌های اقتصادی برای رفتارهای متقلبانه است، طراحی شده‌اند. این دو مورد از نیازمندی‌های اساسی در سیستم‌های توزیع شده هستند. توکن‌های PoS ارزش ذاتی‌شان را از سپرده گذاری می‌گیرند. سهام‌داران در قبال سپرده گذاری، یا مالکیت اوراق قرضه در گره‌های مورد تائید، صندوق‌های تورم و یا سود کارمزد تراکنشی دریافت می‌کنند، که سود مؤثری روی سرمایه داشته یا با توجه به نوع پروتکل، در سال عایدی ۵ تا ١٠٠ درصد خواهند داشت.

نرخ هدف

چون انتشار توکن‌های سرمایه تورمی برای تحریک نرخ هدف توکن‌های مالکیتی برنامه‌ریزی شده است، سود مؤثر، تابع مشارکت سهام‌داران است. نرخ هدف با توجه به ذخیره توکن موردنیاز برای محافظت دربرابر خطای بیزانسی، یا اطمینان از وجود منابع کامپیوتری لازم برای ارائه خدمات غیرمتمرکز، مشخص می‌شود. مثلا، در Cosmos، نرخ هدف توکن سپرده، دو سوم ذخیره کل است، و نرخ تورم هدف حدود ٠.٧% است. اگر کمتر از ۶۶% ذخیره توکن سپرده گذاری شده باشد، سود مؤثر هم می‌تواند تا ۲۲ درصد بالا برود. در نهایت، اگر شبکه‌ای در برابر حملات نا‌امن بوده، یا منابع کامپیوتری لازم برای ارائه خدمات را در دسترس نداشته باشد، از کار خواهد افتاد.

نظارت (حاکمیت)

با ظهور سیستم‌های نظارت زنجیری، انتظار می‌رود سپرده گذاری نقش مهمی در این فرایند ایفا کند. سپرده گذاری به سهام‌داران جایگاهی در حوزه نظارت و فرصتی برای مؤثر بودن در ارزش بلند مدت شبکه می‌دهد. برای نمونه در Tezos، اصلاحات پروتکل پیش از ثبت برای اجرای اتومات در شبکه، برای موافقت به رأی سهامداران گذاشته می‌شود. سهام‌داران برای اجرای حقوق نظارتی خود و کمک به شکل‌گیری پروتکل، باید مالکیت فعالانه داشته باشند.

مثال‌ها

Base Chains

در Tezos تهیه‌کنندگان بلوک برای ثبت و انتشار بلوک‌های جدید روی زنجیر، یا اجرای انتقال در قراردادهای هوشمند، سود سرمایه تورمی دریافت می‌کنند. در ابتدای شروع هر سیکل (۴٠٩۶ بلوک یا حدود سه روز) تهیه‌کننده هر بلوک به صورت تصادفی انتخاب و منتشر می‌شود. سود بلوک توسط تورم مشخص شده پروتکل سرمایه گذاری شده، و طوری درجه‌بندی می‌شود که عدد رشد توکن XTZ هر سال ۵.۵١% باشد. اگر ١٠٠% توکن‌های Tezos محول شوند، سود سالیانه ۵.۵١% خواهد بود. در حال حاضر، ۴٨% ذخیره توکن Tezos منتقل شده است؛ از جمله ١٠% از سهام مؤسسه Tezos، بنابراین سود مؤثر سالیانه آن ١١% است (۵.۵۱% /۴۷.۹۶%= ۱۱%). برای اطمینان از درستکاری تهیه‌کنندگان و امضاکنندگان بلوک، آن‌ها موظف به انتشار سپرده وثیقه معادل ٨.٢۵% از مالکیت محول شده هر بلوکی که تهیه یا امضا می‌کنند، هستند. هنگام مشاهده رفتار نادرست، مثل بازسازی یا امضا کردن دوباره بلوک، این سپرده ضبط می شود. از جمله بلاک چین های دیگری که از PoS برای تعیین رهبر و کمیته انتخابی استفاده می‌کنند عبارتند از؛ Ethereum، R-chain، Dfinity، Thundercore، Cardano،Cosmos و Polkadot .

SaaS غیرمتمرکز

برای حق کار کردن در شبکه‌های غیرمتمرکز PoS، داشتن مالکیت نیاز است. برای مثال، در شبکه Keep، بازبینان باید مالک بوده یا سهام Keep را برای وثیقه داشته باشند، و برای ذخیره خصوصی دیتا و اجرای عملیات کامپیوتری خصوصی، به ETH دستمزد می‌گیرند. گره‌های NuCypher باید برای ارائه خدمات پروکسی رمزنگاری دوباره، مالک توکن NU بوده، و با سود بلوک سرمایه تورمی توکن های NU (۵٠% تا ١٠٠%) دستمزد دریافت کرده و کارمزد توسط کاربران رمزنگاری دوباره به ETH، پرداخت می‌شود. از جمله سرویس‌های غیرمتمرکز PoS شامل LivePeer برای کدگذاری ویدیو و Livestream، FOAM برای خدمات امنیتی مکانی و Graph برای شاخص‌گذاری و بررسی دیتا می‌شود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.