انقلاب فناوری بیت کوین

بیت کوین و فناوری بلاک چین می‎توانند تحول بزرگی در عرصه‌های مختلف مالی، اجتماعی و فناوری ایجاد کنند و تاکنون نیز پیشرفت‌های چشمگیری را در این زمینه تجربه کرده‌اند. انقلاب‌های فناوری پیشین با تکیه بر ساختارهای مالی موجود، فناوری‌های تازه‌ای به وجود آوردند. انقلاب تکنولوژیک بیت کوین به این خاطر منحصر به فرد است که «ما را همزمان با تکنولوژی و ساختار مالی درگیر می‌کند. این ترکیب از نوآوری، مانند بمب صدا خواهد کرد». اکنون این پرسش مطرح می‌شود که آیا ما در میانه ششمین انقلاب فناوری تاریخ هستیم؟

0 116

اکنون در چه فازی از انقلاب بیت کوین هستیم؟

بیت کوین، تکنولوژی بلاک چین و به طور کلی کریپتوکارنسی (یا رمز ارز)، اتوماسیون را برای حوزه مالی به ارمغان آورده‌اند. با وجود زیرساخت‌هایی که برای بیت کوین ایجاد شده، همه‌ کارها در پشت پرده انجام می‌شود و در این شرایط دست مردم به لحاظ دسترسی‌پذیری و تبدیل‌پذیری بازتر می‌شود. به این ترتیب یک دنیای مالی تازه پدید می‌آید که غیر متمرکزتر از ساز و کارهای مالی سنتی است. ساز و کارهایی که با تراکنش‌های بسیار پیچیده همراه‌اند و در این دنیای جدید همه آن پیچیدگی‌ها به چند کلیک ساده خلاصه می‌شود. هنگامی که انقلاب تکنولوژیک پیش‌رو آغاز شود، مردم بیش از هر زمان دیگری آزادی عمل خواهند داشت.

انقلاب‌های تکنولوژی و سرمایه مالی: دینامیک حباب‌ها و دوران‌های طلایی، نام کتابی دانشگاهی نوشته‌ کارلوتا پِرِز (Carlota Perez) است. وی در این کتاب به رابطه‌ میان پیشرفت تکنولوژی و حباب‌های مالی به وجود آمده در رویکردهای بلند مدت تکنولوژی می‌پردازد. پرز بر این باور است که هر انقلاب تکنولوژیک یک پتانسیل عظیم ثروت‌‌ساز ایجاد می‌کند که باید برای آن بستر اجتماعی – صنعتی مناسب فراهم گردد. در این بستر، سرمایه مالی و سرمایه تولیدی هر دو نقشی کلیدی دارند. از دید پرز این بستر به صورت متوالی حدودا هر 50 سال یکبار ایجاد می‌شود و سازندگان آن عبارت‌اند از کارآفرینان، ریسک‌پذیرها و غول‌های مالی که به تازگی قدم به میدان گذاشته‌اند.

انقلاب فناوری بیت کوین

انقلاب تکنولوژیک را می‌توان این گونه تعریف کرد:

شاخه بسیار بارز و نیرومندی از تکنولوژی‌ها، محصولات و صنایع پویا و جدید که می‌توانند در بافت اقتصاد تحولی ایجاد کرده و یک جهش بلند مدت را در پیشرفت و توسعه رقم بزنند

انقلاب تکنولوژیک در دو دوره نمود پیدا می‌کند و هر یک از این دوره‌ها نزدیک به سه دهه ادامه می‌یابند. این دو دوره عبارت‌اند از:

تاسیس

تاسیس (Installation) دوره‌ای است که با فوران تکنولوژی‌های جدید در اقتصادهای در حال رشد همراه است. این شرایط زمانی روی می‌دهد که رویه‌های رایج به آستانه‌ی پتانسیل‌ خود می‌رسند. دوره‌ی تاسیس با ایجاد یک بیگ بنگ همراه است. حاصل این بیگ بنگ موجی است که وقتی به راه می‌افتد نظم موجود را بر هم می‌زند و برای انجام کارهای گوناگون شیوه‌‌های تازه‌ای رواج می‌دهد. این دوره از دو فاز تشکیل شده است:

فاز فوران (Irruption phase) – نوآوری‌ها در زمینه تکنولوژی‌های تازه از پشتیبانی مالی زیادی برخوردار می‌شوند. شاخه‌هایی از اختراعات انقلابی به وجود می‌آیند. صنایع تازه‌ای بنا نهاده می‌شود و ساخت زیرساخت‌های جدید آغاز می‌گردد.

فاز جهش (Frenzy phase) – بنیه مالی و سوداگری فزاینده به جدایی سرمایه‌ مالی و سرمایه تولیدی می‌انجامد. سرمایه‌های موجود بیشتر برای نوآوری‌های مالی هزینه می‌شود تا نوآوری‌های تکنولوژیک. حباب‌های دارایی کم کم بزرگ می‌شوند.

پیاده‌سازی

بیرون آمدن از دوره تاسیس و ورود به دوره پیاده‌سازی (Deployment) با یک نقطه بازگشت (turning point) همراه است. این نقطه‌ی بازگشت یک بزنگاه مهم است که معمولا در آن رکود شدید ایجاد می‌شود و ساختار کل سیستم دگرگون می‌شود. دوره‌ی پیاده‌سازی نیز دارای دو فاز است.

فاز سینرژی (Synergy phase) – رشد ناهمسان و بروز ناآرامی‌های سیاسی. نیاز به نظارت و قانون‌گذاری حوزه‌ی سیاست بر حوزه‌ی مالی مورد توجه قرار می‌گیرد. ممکن است حباب‌های دارایی بترکند. پیوند میان سرمایه مالی و سرمایه تولیدی ترمیم می‌شود.

فاز بالندگی (Maturity phase) – آغاز اشباع شدن بازار تکنولوژی‌های تازه. ساختار اجتماعی و زیرساخت موجود با تکنولوژی‌های تازه هماهنگ می‌شوند. فرصت‌های سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد. سرمایه مالی راکد به سمت حوزه‌ها و زمینه‌های جدیدی حرکت می‌کند تا زمینه‌ساز فوران بزرگ بعدی باشد.

به گفته پرز، تاکنون پنج انقلاب تکنولوژیک رخ داده است. انقلاب صنعتی، دوران بخار، دوران فولاد، دوران الکتریسیته و مهندسی سنگین، دوران نفت، اتومبیل و تولید انبوه و بالاخره دوران اطلاعات و مخابرات. پس از آن یک بیگ بنگ رخ می‌دهد که با یک دوره بازیابی همراه می‌شود و در پی آن دوران طولانی رشد تولید آغاز شده و تکنولوژی جدید در سراسر صنایع، جامعه و کشورهای دیگر پیاده‌ می‌شود. انقلاب‌ها یکی پس از دیگری دوره‌ی خود را طی می‌کنند تا نوبت بعدی برسد. در زیر جدولی از انقلاب‌های تکنولوژیک رخ داده تا به امروز آمده و بخش پایانی آن هم هنوز کامل نشده است.

انقلاب فناوری بیت کوین

اکنون این پرسش به وجود می‌آید که آیا ما در میانه ششمین انقلاب تکنولوژیک هستیم و در حال گذر از دوره تاسیس بیت کوین می‌باشیم؟ هنوز با اطمینان نمی‌توانم به این پرسش پاسخ بدهم، زیرا هنوز به نقطه‌ی بازگشتی نرسیده‌ایم که در آن پروسه‌ی رنج‌آور رکود به فاز جهش پایان دهد. با این وجود باور من این است که دوره‌ی کنونی از چندین ویژگی که پرز برای دوره تاسیس برشمرده برخوردار است:

  • یک جاذبه‌ کاملا آشکار؛ یک بیگ بنگ که پرده از پتانسیل جدیدی برداشته و می‌تواند گروهی از پیشگامان (کارآفرینان، نوآوران و سرمایه‌گذاران) را گردهم آورد.
  • مقاومت در برابر روند موجود
  • ایجاد تغییر در پارادایم
  • پیروی از روند تازه برای دیگران (مشتریان) آسان‌تر می‌شود.
  • تاثیر متقابل تکنولوژی و سیاست
  • جهش در پیشرفت و توسعه
  • پایین آمدن جایگاه دارایی‌های قدیمی
  • رشد فزاینده‌ی نوآوری در سرمایه مالی

در سال 2008 و در اوج «رکود بزرگ» و اشغال وال‌استریت، ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین مقاله‌ای ارائه داد به نام: «امکان پرداخت آنلاین به کمک جابه‌جایی همتا به همتای پول مجازی». یک سال بعد نخستین بلوک بیت کوین استخراج شد. اکنون 10 سال از این رویداد می‌گذرد و به باور من بیت کوین در فاز جهش از دوران تاسیس قرار گرفته است.

برخی با اطمینان می‌گویند بیت کوین و بلاک چین یک انقلاب تکنولوژیک را رقم خواهند زد. از آنجایی که مشاهده این فازها در زمان حال دشوار است، برخی حتی یک زمان‌بندی دقیق برای این انقلاب تکنولوژیک بیان کرده‌اند. فِرِد ویلسون (Fred Wilson) از بنیان‌گذاران Union Square Ventures در سال 2015 در وبلاگ خود این پارادایم را مطرح نمود:

من قصد ندارم حدس بزنم که آیا «فاز فروپاشی» انقلاب فناوری بیت کوین رخ داده، در حال رخ دادن است یا در آینده روی می‌دهد. ولی اگر قرار باشد بیت کوین و بلاک چین یک انقلاب فناوری حقیقی ایجاد کنند (که به باور من می‌کنند) در این صورت ما به زودی از فاز تاسیس دور می‌شویم و حرکت به سمت فاز پیاده‌سازی را آغاز می‌کنیم. به این ترتیب باید در انتظار یک نقطه‌ی شکست مالی عظیم باشیم

به تازگی کریس برنیسک (Chris Burniske)، یکی از شرکای Placeholder VC در کنفرانس فلویدیتی 2019 (Fluidity) در موضوع «انتظارات و حقیقت» سخنرانی کرده است. وی در سخنان خود با اشاره به بستر پرز می‌گوید:

ما در فاز جهش هستیم. در سال 2017 بازه جهش کریپتو آغاز شد. بازه‌ای که در آن حقیقت مالی به شکلی فزاینده از کاربردهای موجود دور می‌شود. در این زمان، انتظارات مثبت در بازار به بالاترین میزان می‌رسد و در نتیجه در سال‌های آینده وارد دومین بازار گاوی از فاز جهش خواهیم شد. کم کم انتظارات از حقیقت پیشی می‌گیرد. شاید انگیزه‌ها برای پشتیبانی مالی از کریپتو در این برهه در سطح انگیزه‌ها برای وب در دوره‌ی مشابه باشد ولی با فرا رسیدن حباب بعدی کریپتو، بعید است این فناوری به سطحی برسد که وب در سال 2000 به آن رسیده بود

انقلاب‌های فناوری پیشین با تکیه بر ساختارهای مالی موجود، فناوری‌های تازه‌ای به وجود آوردند. از دید برنیسک انقلاب تکنولوژیک بیت کوین به این خاطر منحصر به فرد است که «ما را همزمان با تکنولوژی و ساختار مالی درگیر می‌کند. این ترکیب از نوآوری، مانند بمب صدا خواهد کرد».

انقلاب فناوری بیت کوین

به وجود آمدن هر توکن معتبر جدید به مستحکم‌تر شدن شبکه می‌انجامد. ایجاد تراکم به پیدایش نیروی محرکه تولید می‌انجامد و ارزش را بالا می‌برد. کشورهایی که بانک‌های سنتی دسترسی ندارند اکنون می‌توانند امور مالی‌شان را در کنترل خود بگیرند. به لطف تکنولوژی‌های الگوریتمی مانند پروژه لیبرا (Project Libra) و کوین‌ماین (Coinmine)، مشتریان از چنان سطح دسترسی به محصولات مالی جدید برخوردار شده‌اند که تاکنون دیده نشده است. آشنایی انبوه مردم با بیت کوین باعث توجه بیشتر و استفاده گسترده‌تر از آن می‌شوند. این شرایط می‌تواند پیشرانه‌ی سیاسی‌ که بیت کوین بسیار به آن نیاز دارد را هم فراهم آورد. اکنون قانون‌گذاران و سیاست‌مداران دریافته‌اند که نمی‌توان این نوآوری را از بین برد.

به رسمیت شناخته شدن از سوی شخصیت‌های سیاسی که مدت زیادی طول کشد پس از مدتی با ورود به حوزه قانون‌گذاری همراه می‌شود. کارآفرینان از چندی پیش برای خود ساز و کارهای تامین مالی همگانی ایجاد کرده و آن‌ها را بهبود داده‌اند. در دسامبر 2017 و در اوج برگزاری ICOها قیمت بیت کوین به بالاترین سطح خود یعنی نزدیک به$20,000 رسید. استارت‌آپ‌های بلاک چین به خوبی به سرمایه‌های سرمایه‌گذاران سنتی، سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و شرکت‌ها دسترسی دارند. ICOها در سال 2018 ضربه‌ی سختی خوردند و حتی گفته‌ شد از بین رفته‌اند ولی در سال 2019 بار دیگر شکوفا شدند و فروش توکن بلاک‌استک (Blockstack) به نخستین عرضه تایید شده از سوی کمیسیون و بورس و اوراق بهادار امریکا تبدیل شد.

انقلاب فناوری بیت کوین

حتی اگر ICOها از بین بروند، تامین سرمایه به شیوه‌ سنتی توانسته از آن‌ها پیشی بگیرد و از سه ماهه‌ی سوم 2018 در تمامی دوره‌های سه ماهه از ICO بالاتر بوده است. CB Insights به تازگی گزارش داده است که:

با وجود سکونی که به تازگی در سرمایه‌گذاری روی بازار کوین ایجاد شده، بعید به نظر می‌رسد که این فضا کاملا از بین رفته باشد. اکنون سرمایه ریسکی سنتی به عنوان نشانه‌ای از کیفیت دیده می‌شود؛ به ویژه اینکه از سوی سرمایه‌گذاران هوشمند صورت می‌گیرد. در دنیای توکن‌ و کریپتوکارنسی، اعتماد بار دیگر در حال شکل گرفتن است و پول‌های زیادی در حال سرازیر شدن به این کلاس دارایی هستند

 

ما پس از وارد شدن به نیمه‌ی دوم این انقلاب تکنولوژیک متوجه خواهیم شد چرا که در این هنگام می‌بینیم که نیروی مدرنیزه کننده‌ی بیت کوین همه‌ی بافت اقتصاد را از گسسته و تار و پود آن را از نو در هم تنیده‌ است. نشانه‌ی دیگر این دوره آن است که دولت امریکا استخراج بیت کوین را یک زیرساخت اساسی تلقی خواهد کرد.

با بروز جدایی در فاز جهش و سرازیر شدن سرمایه‌ها به زمینه‌های جدید در نقطه بازگشت، تغییرات هماهنگ کننده‌ای انجام می‌شود تا زمینه‌ی حرکت در دوره‌ی پیاده‌سازی فراهم شود. در دهه‌ی آینده دوران سختی فرا می‌رسد و جامعه با یک شرایط سخت رکودی روبه‌رو خواهد شد. نشانه‌هایی از این پیش‌بینی حکایت دارند شامل جنگ‌های تجاری با چین، کسادی اقتصاد در اروپا و کوین متکی بر طلای ایران هستند. با این وجود، در هر صورت شاهد دگرگونی‌های فرهنگی و اجتماعی ژرفی خواهیم بود. به ندرت دیده شده که تکنولوژی بتواند چالش‌های مردمان فقر و ثروتمند را حل کند ولی بیت کوین به راستی توان انجام این کار را دارد. کندریک گوین (Kendrick Nguyen) مدیر عامل ریپابلیک (Republic) در توییتی می‌نویسد: «بلاک چین بیشتر فرآورده‌های مالی را در اختیار طبقه‌ی مردم عادی قرار داده و در حین این پروسه به کلی حوزه‌ی مالی را دگرگون خواهد ساخت. برنامه‌ی کاهش پرسنل داچ بانک که 20 هزار نفر را بیکار می‌کند تازه آغاز ماجراست». پتانسیل تکنولوژیک بیت کوین و بلاک چین 50 سال آینده را شکل خواهد داد؛ دورانی که اکنون در آغاز آن هستیم.

به کمک پلتفرم پرز، من درک بهتری از حباب‌های پویا و دوران‌های طلایی پیدا کرده‌ام. بستر پرز دیدگاه‌های خوبی درباره‌ی نحوه‌ی شناسایی دوره‌های تکرار شونده در الگوهای تاریخی ارائه می‌کند. دیدگاه‌های که به ویژه برای دست‌اندرکاران تولید، سرمایه مالی، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران بسیار سودمند است. فرد ویلسون می‌گوید:

درسی که من در کار خود آموخته‌ام این است که روی چرخه پسا – سقوط سرمایه‌گذاری کنم. اگر این کار را هوشمندانه انجام دهید، به نتیجه‌ بسیار خوبی خواهید رسید

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.