مدیریت پول و کنترل ریسک در معاملات کریپتو

معاملات رمز ارز اگر به درستی انجام شود بسیار سودآور خواهد بود. در عین حال اگر به درستی صورت نگیرد می‌تواند زیان‌های غیرقابل تصوری برای شما به همراه داشته باشد. زیان‌هایی که شاید هرگز از پس جبران آن‌ها برنیایید. در این راستا، عادت‌های تجاری خوبی وجود دارد که هر بازرگانی باید آن‌ها را بیاموزد و به بخشی از راه و رسم خود در تجارت تبدیل کند. یکی از این عادت‌ها داشتن برنامه برای مدیریت پول است. مانند هر تجارتی که هدف آن کسب سود است، در تجارت رمز ارز هم پول یک دارایی ارزشمند محسوب می‌شود که می‌توان با استفاده از استراتژی مدیریت پول آن را به شکل اصولی اداره کرد.

0 828

مدیریت پول در معاملات کریپتو و حوزه رمز ارز به چه معناست؟ مدیریت پول یک استراتژی مالی است که مشخص می‌کند یک بازرگان چگونه پول خود را در دارایی‌های کریپتویی گوناگون سرمایه گذاری کند. در قمار به بازنده پیشنهاد می‌شود برای جبران باخت خود پول بیشتری بگذارد ولی در تجارت رمز ارز درست عکس این روند توصیه می‌شود.

مدیریت پول مشخص می‌کند که یک تاجر چه زمانی وارد یک معامله شود، چه حجمی را خریداری کند و چه زمانی دست نگه دارد. مدیریت پول به شما کمک می‌کند در بازارهای مالی به نرمی زیر فشار معاملات به جلو بروید. آنچه که مدیریت پول به شما یاد می‌دهد صبر و تحمل است.

جنبه مهم دیگری که مدیریت پول به شما نشان می‌دهد میزان ریسک موجود در یک معامله و میزان سود و زیان وابسته به آن است. در ادامه با شیوه سه مرحله‌ای در تجارت کریپتو آشنا می‌شویم.

تعیین ریسک قابل تحمل

ریسک قابل تحمل (Risk tolerance) مقدار پولی است که حاضرید از دست بدهید و کم شدنش از حسابتان ضربه‌ای به معاملات آتی شما نمی‌زند. شما به عنوان یک معامله گر تنها باید آن مقدار پولی را که می‌توانید از دست بدهید به کار بگیرید. گذاشتن پول بیش از اندازه، در صورت انجام معامله بد می‌تواند پیامدهای جبران‌‌ناپذیری در پی داشته باشد.

در حوزه مالی، ریسک قابل تحمل آن درجه‌ از تغییر در بازگشت سرمایه است که سرمایه‌گذار حاضر است آن را تحمل کند.

فاکتورهای تاثیرگذار روی ریسک قابل تحمل

فاکتورهایی وجود دارد که هنگام تعیین میزان ریسک قابل تحمل باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

  • افق زمانی؛ سرمایه گذاری می‌تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. به یاد داشته باشید هر چه سرمایه گذاری بازه‌ی کوتاه‌تری داشته باشد ریسک آن بیشتر است.
  • ظرفیت درآمدزایی آتی؛ معامله‌ای که اکنون می‌خواهید انجام دهید در آینده چه تاثیری روی ظرفیت‌های مالی شما خواهد داشت.
  • وجود دیگر دارایی‌های پشتیبان؛ از جمله این دارایی‌ها می‌توان به املاک، حقوق بازنشستگی، ارث و تامین اجتماعی اشاره کرد. هر چه دارایی‌های پشتیبان بیشتری داشته باشید، میزان ریسک قابل تحمل شما بالاتر خواهد بود.

ریسک قابل تحمل را می‌توان بر اساس سطوح ریسک دسته‌‌بندی کرد. سه سطح از ریسک قابل تحمل وجود دارد.

ریسک قابل تحمل اگرسیو (Aggressive)

کارشناسان بازرگانی و افراد کارکشته در این حوزه در وجود خود ریسک قابل تحمل اگرسیو دارند. بازرگانان و نهادهای بازرگانی که منابع و امکانات کافی برای تحلیل ژرف در اختیار دارند، می‌توانند در بازارهای ناپایدار با ریسک‌های بالا سرمایه گذاری نمایند. این گروه از تاجران در دسته اگرسیو قرار می‌گیرند.

ریسک قابل تحمل میانه

در سطح میانه، سرمایه‌گذاران بین ریسک و سود سرمایه گذاری‌های خود تعادل برقرار می‌کنند. آن‌ها با در نظر گرفتن افق زمانی متوسط، دارایی‌های کریپتوی بی‌ریسک را با گزینه‌هایی که پایداری کمتری دارند در هم می‌آمیزند. این گروه، سرمایه‌گذاران مناسب برای شرکت‌های سودده می‌باشند.

ریسک قابل تحمل محافظه‌کارانه

این دسته عمدتا شامل افراد تازه‌وارد به حوزه بازرگانی است. سرمایه‌گذاران محافظه‌کار ترجیح می‌دهند به سراغ دارایی‌های اثبات شده‌ای بروند که سطح ناپایداری آن‌ها پایین است. بیشتر این افراد سرمایه‌گذاران بازنشسته یا جوانی هستند که دارایی پشتیبان آن‌ها کم یا صفر است.

بر سر برنامه‌های تجاری خود بماند

این یکی از راهبردهای حیاتی است. بیشتر تاجران تازه‌کار به محض اینکه اوضاع خراب می‌شود برنامه‌ی خود را کنار می‌گذارند و در چند معامله زیان می‌بینند. ابتدا ترس سپس انجام معاملات اشتباه و در پی آن تلاش برای معاملات جبرانی که فرد می‌کوشد با انجام معاملات برنامه‌ریزی نشده زیان از دست رفته‌ی خود را بازگرداند. نتیجه اغلب زیان بیشتر است.

بنابراین مهم است روی برنامه خود بمانید. توصیه می‌شود استراتژی خود را روی کاغذ بنویسید و از مسیر آن خارج نشوید. این نوشته نباید تغییر داده شود بلکه باید مانند وحی آسمانی از آن پیروی کنید. در این نوشته باید چند نقطه خروج تعریف کنید تا در صورت لزوم دست نگه دارید. اگر زیان دیدید به امید بازیابی آنچه از دست داده‌اید نقطه توقف ضرر را نادیده نگیرید، مگر اینکه از ابتدا در استراتژی خود این کار را پیش‌بینی کرده باشید. افزون بر این در نوشته‌های خود بخش‌هایی که در آن‌ها به قراردادهای تازه وارد می‌شوید یا به حجم موردنظر می‌رسید را پررنگ کنید. می‌توانید خروجی‌های دلخواه خود را نیز در صورت رسیدن برجسته نمایید.

این استراتژی مدیریت پول دشوارترین رویکرد برای همه بازرگانان است. هنگامی که وضعیت قرمز می‌شود ترس در فرد جریان می‌یابد. شمار افرادی که می‌توانند اندیشه از دست دادن پول را تحمل کنند زیاد نیست و بسیاری از افراد در نهایت تسلیم فشار می‌شوند. اگر بتوانید در این استراتژی مهارت پیدا کنید و در کنار آن دو استراتژی دیگر را هم اجرا نمایید آنگاه هیچ چیز جلودار شما نخواهد بود.

اکنون به سراغ آخرین استراتژی می‌رویم.

تعیین یک آستانه درد

پس از آنکه سطوح ریسک خود را مشخص کردید و برای هر یک از معاملات خود نقشه‌ کشیدید تنها کافی است برای خود یک آستانه درد تعریف کنید. اگر روز، روز بدی باشد ممکن است بازار چند ضربه سنگین به شما بزند. اینجاست که آستانه درد به کار می‌آید.

آستانه درد سطحی است که شما پس از زیان‌دهی پیوسته در آن دست از معامله می‌کشید. پس از خوردن ضربات سخت منطقی نیست که برای انتقام به بازار حمله کنید. اگر این کار را بکنید دوباره می‌بازید و پس از آن دوباره و دوباره.

هر تاجری روز بد دارد. یک رشته زیان‌دهی در کنار یک نوار قرمز روی سرمایه گذاری‌های بسته شده می‌تواند اعصاب شما را به هم بریزد؛ چه تازه‌کار باشید چه یک بازرگان سرد و گرم چشیده.

روش کار به چه صورت است؟

برای نمونه فرض کنید در آغاز روز مانده حساب شما ۱۰,۰۰۰ دلار است. آستانه درد شما آن درصدی از مانده حسابتان است که اگر از دست بدهید کرکره را پایین می‌کشید و آن روز را تمام شده می‌دانید. فرض کنیم آستانه درد شما ۱۰% است. به این ترتیب اگر با انجام یک یا چند معامله‌ی بد ده درصد یعنی ۱,۰۰۰ دلار زیان ببینید از پای کامپیوتر بلند می‌شوید و تا روز بعد سراغ معامله نمی‌روید. همچنین می‌توانید یک هفته فاصله ایجاد کنید و در این مدت استراتژی خود را بازبینی کنید. با این کار می‌بینید که تا چه میزان می‌توان آن را بهتر کرد.

هر چه ریسک قابل تحمل کمتر باشد احتمال رسیدن به آستانه درد کمتر است. باید آنقدر منظم و با اراده باشید تا در صورت نیاز بلند شوید و روز بعد باز گردید. در حقیقت باید بدانید چه زمانی باید در کار خود فاصله بیندازید.

طراحی یک استراتژی مدیریت پول در معاملات رمز ارز کار ساده و آسانی است. سخت‌ترین چیز در این زمینه داشتن اراده و نظم شخصی است. اگر افسار ذهن خود را به دست بگیرید، با گذشت زمان انبوهی از معاملات سودآور را تجربه خواهید کرد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.