سوئیس راهنمای AML و KYC برای پرداخت های بلاک چینی را منتشر کرد

سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس (FINMA) راهنمای قوانین پرداخت‌های بلاک چینی را طبق قوانین نظارتی ارائه نمود. این دستورالعمل جدید که در تاریخ ۲۶ آگوست منتشر شد، ارائه دهندگان سرویس‌های دارایی دیجیتال و خدمات بلاک چین از جمله صرافی‌ها ، کیف پول و پلتفرم‌های تجاری را شامل می‌شود.

0 94

سوئیس راهنمای AML و KYC برای پرداخت های بلاک چینی را منتشر کرد

سختگیر تر از FATF

FINMA تاکید می‌کند که مشاغل حوزه بلاک چین حق معافیت از استانداردهای نظارتی موجود در کشور از قبیل قانون مبارزه با پولشویی (AML) را ندارند. ارائه دهندگان خدمات بلاک چین مستلزم اجرای بررسی‌های مربوط به قوانین شناسایی مشتری یا KYC با پیروی از یک رویکرد مبتنی بر ریسک برای نظارت بر روابط تجاری خود هستند و در صورت شناسایی فعالیت مشکوک در پلتفرم‌های خود موظفند آن را به «دفتر گزارش دهی پولشویی سوئیس» اطلاع دهند.

دستگاه‌های نظارتی ضمن تاکید بر توضیح بی طرف قوانین در چارچوب فناوری، افزود:

اطلاعاتی که لازم است با پرداخت سفارشات مشتری و سازمان‌های ذی‌نفع در پرداخت‌های بلاک چین منتقل شوند، نیازمند تابعیت از قوانینی است که در امور بانکی نیز اعمال می‌گردد.

با این وجود چنین اطلاعاتی بهتر است از طریق بلاک چین منتقل نشوند و با استفاده از کانال‌های ارتباطی دیگر ارائه شوند. FINMA اعلام کرد که در زمینه معافیت پرداخت های کیف پول های نظارت نشده، از قوانین FATF پیروی نمی‌کند.

درخواست‌های بیشتر

FINMA اشاره می‌کند که در حال حاضر هیچ سیستم داخلی یا بین‌المللی که قادر به انتقال داده‌های شناسایی برای پرداخت‌های بلاک چینی باشد وجود ندارد. همچنین تا به امروز هیچگونه توافق دو جانبه ای بین ارائه دهندگان خدمات مربوطه انجام نگرفته است.

چنانچه چنین موافقتنامه‌ها یا مکانیزم‌های تبادل داده در آینده شکل گیرد، FINMA از آنها می‌خواهد تا دستگاه‌های خدماتی را که تحت نظارت صحیح AML قرار دارند درگیر نمایند.

بر اساس گزارشاتی که از رسانه‌های اجتماعی شنیده می‌شود، FINMA مجوزهای بانکی را برای دو ارائه دهنده خدمات بلاک چینی Sygnum و Seba تصویب کرده است.

در بهار سال جاری، شرکت Chainalysis که داده‌های بلاک چینی را تجزیه و تحلیل می‌کند، از FATF خواست تا در مورد گزارش‌های درخواستی و قوانین خود برای VASPA تجدید نظر نماید. در متن این بیانیه آمده است:

اعمال کردن الزامات سنگین بر روی VASPهای تایید شده که متحدین مهمی برای اجرای قانون هستند، ممکن است نفوذ آنها را کاهش داده، فعالیت را به سمت صرافی‌های غیر متمرکز و همتا به همتا سوق داده و منجر به ریسک زدایی بیشتر توسط مؤسسات مالی گردد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.