Swift gpi چیست؟ سرانجام زمان انقلاب در پرداخت‌‌های بین‌‌المللی فرا رسیده است

شبکه Swift مطمئنا از نام‌‌آشناترین پلتفرم‌‌ها برای انتقال پول به صورت بین‌‌المللی است. توسعه‌‌دهندگان این سیستم اکنون پروژه Swift gpi را به عنوان انقلابی کارآمد در نحوه کارکرد آن عرضه کرده که می‌‌تواند فرآیندهای انتقال پول را بسیار راحت‌‌تر کند. همین امر باعث شده که بانک‌‌هایی چون BNP آمادگی خود را اعلام دارند تا گسترش این سیستم هرچه سریع‌‌تر صورت گیرد.

0 3,010

بر کسی پوشیده نیست که پرداخت‌‌های بین‌‌المللی همیشه با مشکلات تاخیر و خطا، وضعیت نامشخص پرداخت و همچنین کارمزد همراه بوده‌‌اند. به منظور برطرف کردن این مسائل Swift نوآوری پرداخت‌‌های جهانی (GPI) را با این هدف راه‌‌اندازی کرد که تجربه کاربران را به شیوه‌‌ای چشمگیر از طریق افزایش سرعت، شفافیت و ردیابی پرداخت‌‌های بین‌‌المللی بهبود ببخشد. این اقدام از طرف Swift حدود ۱۲۰ بانک تراکنشی را از ۲۰۰ کشور و قلمرو در سراسر جهان دربر می‌‌گیرد و از آنجا که حجم وسیعی از پرداخت‌‌های بین‌‌المللی در سیستم Swift صورت می‌‌گیرد، نوآوری پرداخت‌‌های جهانی (GPI) به عنوان یکی از بزرگ‌‌ترین پیشرفت‌‌ها در حیطه پرداخت‌‌های بین‌‌المللی در چند دهه گذشته به حساب می‌‌آید. این پروژه قرار است در دوره‌‌های کوتاه، متوسط و بلندمدت به بهره‌‌برداری برسد.

از آنجا که بانک‌‌ها در حال تقسیم کردن شبکه‌‌ها و مشتریان بین‌‌المللی خود هستند و قانون‌‌گذاران آنها را ملزم کرده‌‌اند سرویس‌‌های خود را ارتقاء دهند، پروژه‌‌ای مانند Swift gpi با وجود مسائلی چون نوآوری‌‌های دیجیتالی و راه‌‌حل‌‌های جدید می‌‌تواند محدودیت‌‌ها را تا حد زیادی از میان بردارد.

ویژگی‌‌های اصلی Swift gpi

Swift gpi با مزایای جدید و حیاتی بسیاری همراه خواهد بود. یکی از ویژگی‌‌های کلیدی آن “ردیابی و پیگیری” است که Tracker (پایگاه داده مبتنی بر فضای ابری Swift که اطلاعاتی حقیقی و نقطه به نقطه را گردآوری می‌‌کند) قادر است بروزرسانی‌‌های جامعی را از پرداخت‌‌ها در اختیار شرکت‌‌ها قرار دهد و در عین حال آنها را از کارمزدهای احتمالی اضافه‌‌شده توسط بانک‌‌های واسطه مطلع خواهد کرد. در نتیجه، زمانی که پرداخت‌‌ها به هر حسابی واریز شده‌‌اند خزانه‌‌دارها می‌‌توانند تایید آنها را دریافت کنند. چنین چیزی باعث افزایش شفافیت در تراکنش‌‌ها و نرخ‌‌های مربوط به صرافی‌‌های خارجی می‌‌شود که به نوبه خود باعث می‌‌شود این اطمینان حاصل شود که مبلغ پرداختی کسر نشده و به صورت کامل انتقال یافته است. انتقال بدون تاخیر مبالغ با استفاده از Rich Payment Data (دارای ۱۴۰ حرف) صورت می‌‌گیرد که پرداخت‌‌ها را به صورت دست‌‌نخورده به انجام می‌‌رساند.

Swift gpi را می‌‌توان به عنوان یک SLA (موافقت‌‌نامه سطح خدمات) بهتر در میان بانک‌‌ها و سیستم Swift به حساب آورد. این گزینه‌‌ها هم‌‌اکنون برای بانک‌‌ها اختیاری است، اما جاه‌‌طلبی آن بدین صورت است که استاندارد جدیدی را در پرداخت‌‌های بین‌‌المللی به وجود آورد. گروه بانکداری فرانسوی BNP Paribas هم‌‌اکنون در حال سود جستن از این سیستم جدید است. در ماه‌‌های آینده، این بانک‌‌ کاربردهایی ملموس و مشتری‌‌محور را بر اساس شبکه گسترده gpi عرضه خواهد کرد تا از این چارچوب نهایت استفاده را ببرد. در راستای همین استراتژی، BNP Paribas مشتریان خود را ملزم نخواهد کرد تغییراتی زیرساختی را در استراتژی‌‌ها، پلتفرم‌‌ها یا فایل‌‌های پرداختی خود لحاظ کنند. این بانک هر هنگام که ممکن باشد به صورت خودکار پرداخت‌‌های خود را بر اساس پرداخت‌‌های Swift gpi انجام خواهد داد.

Swift gpi در دوره‌‌ای متوسط

یکی از اولین کاربردهایی که از نوامبر ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد، کنترل پرداخت‌‌های بین‌‌المللی را بسیار آسان‌‌تر خواهد کرد، به این صورت که بانک‌‌ها قادر خواهند بود هر پرداختی را متوقف کنند، بدون توجه به اینکه مربوط به کدام شبکه بانکداری است. این سیستم همچنین یک دستیار پرداخت بین‌‌المللی را فراهم خواهد آورد تا سرعت فرآیندهای رو به ‌‌جلوی پرداخت‌‌های بین‌‌المللی را در مبدا افزایش دهد. علاوه بر این، به‌‌کارگیری قوانین MT103 تا MT202 Cov به منظور ردیابی گردش پول در هنگام ارسال پرداخت‌‌ها به عنوان مرحله بعدی مطرح خواهد شد.

با متصل شدن بانک‌‌ها و زیرساخت‌‌های بازاری بیشتر و بیشتر به این شبکه، پوشش خدماتی آن بسیار گسترده‌‌تر خواهد شد.

BNP Paribas مفتخر است که به عنوان بخشی از پروژه “Swift gpi برای شرکت‌‌ها” عمل کند، جایی که شرکت‌‌ها و بانک‌‌ها با یکدیگر و Swift همکاری می‌‌کنند تا به بهترین تعامل ممکن در میان بانک‌‌ها و شرکت‌‌ها دست یابند. چنین چیزی می‌‌توان امکان تبادل اطلاعات gpi را به وجود آورد که در میان آنها می‌توان به توصیه‌‌های مربوط به پیام‌‌های MT و ISO اشاره کرد. انتظار می‌‌رود که محصولات مورد نظر قبل از کنفرانس سیبوس (Sibos) عرضه شوند.

پروژه Swift gpi همچنین بستری مناسب را برای شراکت تمام‌‌عیار میان بانک‌‌ها و صنعت فین‌‌تک فراهم آورده است تا سرویس‌‌ها و کاربردهای جدید را در پرداخت‌‌های بین‌‌المللی خود به کار گیرند. جامعه Swift gpi در رویداد هکاتون (Hackathon) دو شرکت فین‌‌تکی را شناسایی کرد: AccessPay برای فراهم آوردن اطلاعات زودهنگام در مورد پرداخت‌‌های آینده و Assembly Payments به منظور فرآهم آوردن راه‌‌حلی برای ملزم کردن پرداخت‌‌های بین‌‌المللی تا دقتی بالاتر در حوزه داده‌‌ها به دست آید.

تبدیل کردن Swift gpi به یک استاندارد جدید

BNP Paribas متعهد شده است که از Swift gpi به عنوان استاندارد جدید پشتیبانی کند تا رضایت مشتریان در پرداخت‌‌های بین‌‌المللی افزایش یابد. نرخ بالای ثبت‌‌ نام بانک‌‌های Swift نشان از تعهد بالای بازار به این پروژه دارد. جامعه گسترده‌‌تر Swift gpi استانداردهای جدید را ارتقاء خواهد داد تا این مزایا در اختیار مشتریان بیشتری قرار گیرند.

مشارکت شرکت‌‌ها در توسعه کاربردهای جدید کاملا غیر قابل انکار است. با توجه به توسعه و پیشرفت‌‌های بسیار بیشتری که در شرف پدیدار شدن هستند، BNP Paribas مایل است موارد کاربردی جدیدی را به همراه و برای شرکت‌‌ها به وجود آورد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.