SWIFT، درگاه PoC را با R3 معرفی کرد اما هنوز درباره‌‌ بلا‌‌کچین مردد است

شبکه پرداخت‌‌های جهانی بانکی SWIFT اخیراً گام‎هایی به سوی استفاده‎ی مؤثر از فناوری بلاکچین در نظام پرداخت بین مرزی برداشته است. در تازه‎ترین اقدام، این شرکت الگوریتم اثبات مفهومی (PoC) با نام GPI Link را به اجرا درآورده که امکان اتصال شرکت نرم ‌‌افزاری بلاکچین R3 به پرداخت‌‌های جهانی SWIFT از پلتفرم‌‌ خود را فراهم می‌‌کند. با این حال مدیران سوئیفت هنوز بلاکچین را فناوری جدید و نیازمند آزمایشات بیشتر می‎دانند.

0 86

SWIFT، شبکه پرداخت‌‌های جهانی بانکی در تاریخ ۳۰ ژانویه اعلام کرد که قصد دارد تا یک الگوریتم اثبات مفهوم (PoC) درگاهی (به نام GPI Link) را به اجرا دربیاورد که امکان اتصال شرکت نرم ‌‌افزار بلاکچین R3 به پرداخت‌‌های جهانی SWIFT از پلتفرم‌‌ خود را فراهم می‌‌کند.

بنابراین SWIFT علی‌رغم ابراز نگرانی درباره بلوغ این تکنولوژی در گذشته، گام دیگری به سمت بکارگیری بلاکچین برداشته است. با این حال، رقبای SWIFT پیشتر نگرانی‌‌هایی را ابراز کرده‌‌ و عنوان کرده‌‌اند که این سیستم جدید به اندازه کافی غیرمتمرکز نیست.

مقدمه‌‌ای کوتاه بر رابطه‌‌ی SWIFT با بلاکچین

SWIFT یک سرویس پیام‌‌ رسان بین بانکی ۴۶‌‌ ساله‌‌، واقع در بلژیک است که ۱۱۰۰۰ بانک در بیش از ۲۰۰ کشور مالکیت آن را در اختیار دارند. طبق داده‌‌های خزانه‌‌داری ایالات متحده، شبکه‌‌ی سوئیفت در سراسر جهان، حدود ۵ تریلیون دلار تراکنش در روز انجام می‌‌دهد که شامل بیش از نیمی از پرداخت‌‌های باارزش در جهان است و طبق گفته مجله فایننشال تایمز، همین امر SWIFT را به چشمگیرترین بازیگر در صنعت بانکداری تبدیل کرده است.

رابطه‌‌ی SWIFT با بلاکچین (تکنولوژی که به نظر می‌‌رسد پتانسیل بهبود پرداخت‌‌های بین مرزی را دارد) چندان خوب نبوده است. ورای همه‌‌ی این‌‌ها، این شبکه‌‌ی بانکداری بین‌‌المللی تسلط خود بر عرصه‌‌ی مالی را پیش از حضور بلاکچین به اثبات رسانده است: SWIFT در دهه ۱۹۷۰ جایگزین سیستم کم سرعت تلکس (Telex) شد و شامل سیستم یکپارچه‌‌ای از کدها بود که بانک‌‌ها را نام‌‌گذاری کرده و تراکش‌‌ها را توصیف می‌‌کند و پیا‌‌م‌‌های مالی را با سرعت و امنیت بیشتر منتقل می‌‌کند.

ویم ریمیکرز (Wim Raymaekers)، رئیس بخش‌‌های بانکداری و بازارهای خزانه‌‌ای در SWIFT، در دسامبر ۲۰۱۵ اعلام کرده بود که شبکه‌‌ی بانکداری می‌‌تواند با نوآوری‌‌های فینتک (ازجمله بلاکچین) ادغام شود تا پرداخت‌‌های بین مرزی سریع‌‌تر و شفاف‌‌تری را داشته باشد.

علاوه بر این، SWIFT و شرکت خدمات مشاوره‌‌ای اکسنچر (Accenture) در آوریل سال ۲۰۱۶ گزارش مشترکی منتشر کردند که به استفاده از تکنولوژی‌‌های دفترکل توزیع‌‌شده در خدمات مالی اشاره داشت. این گزارش به طور ویژه به برخی نقاط قوت بلاکچین (مانند انتشار بهینه اطلاعات، قابلیت ردگیری، سیستم قابل اعتماد و کشش بالا) اذعان کرده است.

با این حال این گزارش همچنین اشاره کرده است که این تکنولوژی هنوز به اندازه کافی بالغ نشده است که در سطح صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. SWIFT و اکسنچر اشاره کردند که این تکنولوژی فاقد سازگاری قانونی، استانداردسازی، چارچوب هویتی، دفاع سایبری و مقیاس پذیری است.

فارغ از این، SWIFT یک سال بعد در آوریل ۲۰۱۷ اعلام کرد که قصد دارد از هایپرلچر فابریک نسخه ۱.۰ (یک چارچوب دارای مجوز دسترسی بلاکچین که توسط بنیاد لینوکس میزبانی شده است) برای به‌‌روزرسانی پرداخت های بین مرزی خود استفاده کند.

بر همین اساس، اثبات مفهوم (PoC) به آزمایش این نکته پرداخت که آیا تکنولوژی‌‌های دفترکل توزیع‌‌ شده می‌‌توانند پرداخت‌‌های بین‌‌مرزی را بهینه‌‌تر، شفاف‌‌تر و سریع‌‌تر کنند. افزایش شفافیت و ردگیری پرداخت ‌‌های بین‌‌مرزی از طریق سرویس GPI به بخشی از برنامه‌‌ی بزرگ‌‌تر SWIFT تبدیل شد که پیشتر در فوریه ۲۰۱۷ به اجرا در آمده بود. GPI وعده‌‌ی استفاده‌‌ی سریع‌‌تر و یک‌‌روزه‌‌ی وجوه را می‌‌دهد که مدت‌‌‌‌هاست جای خالی آن در نظام بانک‌‌داری سنتی احساس می‌‌شود، نظامی که در آن تکمیل پرداخت‌‌های بین‌‌المللی معمولی حدود ۳ تا ۵ روز به طول می‌‌انجامد. فارغ از این، خود GPI از نظر فنی یک سیستم پیام‌‌رسان است و برخلاف ردگیری بی‎وقفه‎ی سرتاسری، بر بلاکچین مبتنی نیست.

PoC به امکان آزمایش یک پروژه پیش از انجام آن دلالت دارد (که به همین دلیل است که SWIFT آزمایش در سندباکس DLT را محدود کرده است و آن را جایگزین ارسال یک محصول آزمایش نشده به شبکه اصلی کرد که هزاران بانک در جهان روزانه به آن متکی هستند.

ابتدا، اعضای PoC SWIFT شامل ۱۲ موسسه مالی می‌‌شدند (مانند گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند، BNP Paribas، BNY Mellon و دیگران) که گره‌‌های خود را در سندباکس DLT شبکه به اجرا درآورده بودند. بعداً پروژه‌‌ی آزمایش‌‌شده‌‌ی SWIFT در ژوئن ۲۰۱۷ حدود ۲۲ بانک دیگر از جمله کامرزبانک، سوسیته جنراله و جی‌‌پی مورگان را اضافه کرد.

SWIFT در ماه مارس اعلام کرد که آزمایش PoC بلاکچین را به اتمام رسانده است. این شبکه تا حدودی از این تکنولوژی ناامید شده بود و اعلام کرد که بلاکچین آماده‌‌ استفاده‌‌ گسترده نیست چون «پیش از اینکه آماده‌‌ پشتیبانی از اپلیکیشن‌‌های بزرگ در سطح گسترده و زیرساخت‎های حیاتی جهانی باشد باید پیشرفت‌‌هایی بکند»، اگرچه خود آزمایش‌‌ها به خوبی پیش رفته است.

همانطور که دیمین واندروکن (Damien VanderVeken) رییس بخش تحقیق و توسعه‌‌ی SWIFT در آن زمان به مجله فایننشال تایمز گفت، تعداد زیادی از بانک‌‌ها پیش از اینکه بتوانند برای پرداخت‌‌ های بین‌‌مرزی‌‌شان به سیستم‌‌های مبتنی بر بلاکچین کوچ کنند، باید سیستم‌‌هایشان را کاملاً مدرن سازند، اگرچه ثابت شد که خود DLT بهینه است.

طبق گزارشات، این آزمایش شامل ساخت ۵۲۸ شعبه برای ۲۸ بانک شرکت‌‌کننده بود تا از افشای اطلاعات محرمانه برای رقبا جلوگیری شود. واندروکن بر همین اساس استدلال کرد که همه‌‌ی اعضای SWIFT (هزاران بانک) برای اتصال به بلاکچین، به ۱۰۰ هزار شعبه نیاز دارند که به دلیل هزینه‎های نگهداری بسیار دشوار و پرهزینه است.

با این حال، واندروکن نتایج مثبتی را هم بیان کرد و گفت که DLT به بازگشت حساب‌‌های نوستروی (Nostro) وام‌‌دهندگان کمک کرده است (حساب نوسترو یک حساب بانکی به ارز خارجی در یک بانک دیگر است).

«اگرچه اثبات مفهوم نشان داده که DLT می‌‌تواند مدیریت نقدینگی نوسترو و فرایند بازیابی را بهبود ببخشد، اما همچنین نشان داد که پیش از اینکه بانک‌‌ها بتوانند از مزایای کامل فرایند DLT بهره برند، می‌‌بایست پیش‌‌شرط‌‌هایی را را رعایت کنند».

SWIFT با R3 برای اجرای GPI Link شراکت می‌‌کند و توسعه‌‌ی بیشتر را در برنامه دارد

SWIFT در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۹ یک PoC دیگر را این بار برای آزمایش نحوه به‌‌کارگیری برنامه GPI در پلتفرم‌‌های تجارت و معاملات دیجیتال معرفی کرد. طبق گزارش کوین ‌‌تلگراف، این درگاه که GPI Link نام دارد، به شرکت نرم‌‌افزار بلاکچین R3 اجازه می‌‌دهد تا پرداخت‌‌های GPI را از پلتفرمشان پیوند دهد.

این خبر در اصل در همان روز توسط گاتفرید لایبراند (Gottfired Leibbrandt)، مدیرعامل SWIFT در انجمن فینتک پاریس اعلام شده بود:

پلتفرم جدید GPI ما کاملاً قابل همکاری مشترک بوده و باز است و همیشه پیوندهایی با دیگر شبکه‌‌ها داشته‌‌ایم. ما امروز یک اثبات مفهوم با بلاکچین R3 را در زمینه معاملات معرفی خواهیم کرد که در آن می‌‌توانید یک پرداخت را در پلتفرم معاملات شروع کرده و سپس به GPI وارد شوید. پس ما داریم ارتباط و اتصال جمعی و خیلی چیزهای دیگر را کشف می‌‌کنیم.

بنابراین کسانی که از پلتفرم R3 استفاده می‌‌کنند اکنون می‌‌توانند پرداخت‌‌ها را از طریق GPI Link انجام داده، پرداخت‌‌های GPI را با بانک‌‌های کاربر تسویه کرده و اطلاعات اعتبار را به شکل گزارش، در پلتفرم معامله از طریق GPI Link به محض اتمام دریافت کنند.

PoC در نهایت برای پشتیبانی از پلتفرم‌‌های دیگر DLT و همچنین پلتفرم‌‌های معاملات تجارت الکترونیک غیرDLT، توسعه داده خواهد شد. R3 باید بتواند شروع خوبی برای توسعه‌‌ی SWIFT در زمینه‌‌ی DLT انجام دهد: R3 با اجرای شبکه Corda در آغاز امسال، بیش از ۳۰۰ شریک از صنایع مختلف جمع کرده است تا Corda، پلتفرم متن باز مبتنی بر بلاکچین اتریوم خود و همچنین شرکت تابعه‌‌ی تجاری Corda را توسعه دهند.

لوک مورانت (Luc Meurant)، مدیر ارشد بازاریابی SWIFT در نشست خبری معرفی GPI Link عنوان کرد که تقاضای بیشتری برای تسویه‌‌ مبتنی بر DLT برای پول فیات نسبت به رمز ارز وجود دارد:

در حالی که معاملات مبتنی بر DLT در حال آغاز به کار است اما هنوز تمایل کمی برای پرداخت به شکل ارز کریپتو وجود دارد و نیاز به تسویه‌‌ پرداخت سریع و امن به شکل فیات هر روز در حال بیشتر شدن است. با به‌‌کارگیری پلتفرم Corda توسط اکوسیستم‌‌های معاملاتی، انجام این اثبات کار توسط R3 یک انتخاب طبیعی بود.

طبق آنچه در نشست خبری اعلام شد، نتایج PoC تازه آزمایش شده در سپتامبر ۲۰۱۹ در لندن ارائه خواهد شد.

ریپل در مقابل SWIFT؛ کدام یک کمتر متمرکز است؟

لایبراند در حالی که در کنار برد گارلینگ‌‌هاوس (Brad Garlinghouse)، مدیرعامل ریپل در یک پنل مشترک نشسته بود PoC را معرفی و اعلام کرد. ریپل خود را به عنوان رقیب بلاکچینی شبکه‌‌ی جهانی بین بانکی SWIFT مشهور کرده است. گارلینگ‌‌هاوس به تازگی در ۱۸ نوامبر گفته بود که «آنچه ما هر روز انجام می‌‌دهیم سبقت گرفتن از SWIFT است».

مدیرعامل ریپل در فستیوال فینتک سنگاپور ۲۰۱۸ به بلومبرگ گفته بود:

از وقتی که SWIFT گفت که بلاکچین را به عنوان راهکاری برای بانکداری مشترک نمی‌‌بیند مدت زیادی نگذشته است. ما بیش از ۱۰۰ مشتری آنان که با این گفته مخالف بودند را به دست آوردیم.

با ورود GPI Link SWIFT، احتمالاً ریپل هم وادار به گرفتن نتایج سریع‌‌تر با xRapid و xCurrent، ابزارهای مبتنی بر بلاکچین خود برای تسهیل انتقال ارز فیات بین مؤسسات مالی خواهد بود.

پلتفرم xRapid ریپل ثابت کرده است که می‌‌تواند هزینه‌‌ی تراکنش را با استفاده نکردن از تأمین‌‌کنندگان خارجی ۴۰ تا ۷۰ درصد کاهش دهد و سرعت تراکنش را در طول دوره آزمایش خود (زمانی که این شرکت پرداخت‌‌های آزمایشی بین ایالات متحده و مکزیک در ماه مه ۲۰۱۸ را انجام می‌‌داد) به حدود دو دقیقه افزایش داده است.

از آن زمان تا کنون، بازیگران بزرگی مانند بانک سانتاندر اسپانیا، هولدینگ‌‌های گروه CIMB مالزی و MUFG شرکت بزرگ ژاپنی خدمات مالی به شبکه پرداخت‌‌های بین مرزی RippleNet ریپل پیوسته‌‌اند. با این حال سانتاندر علی‌‌رغم اینکه یکی از سرمایه‌‌گذاران ریپل است، در اکتبر ۲۰۱۸ به برنامه GPI SWIFT پیوست.

گارلینگ‌‌هاوس به اظهارات اخیر مدیرعامل SWIFT حمله کرده و آن را به دلیل متمرکز بودن مورد انتقاد قرار داده است:

من فکر می‌‌کنم که با گذر زمان سیستم‌‌های غیرمتمرکز برنده خواهند شد. به نظر من SWIFT در حال حاضر غیرمتمرکز نیست. SWIFT یک چارچوب یک‌‌طرفه‌‌ی پیام‌‌ رسان است، سوئیفت یک تأمین‌‌کننده‌‌ی نقدینگی نیست. وقتی به اینترنت باارزش نگاه می‌‌کنیم، ترکیبی از دو چارچوب پیام‌‌ رسان دوطرفه با نقدینگی واقعی است.

بنابراین جدال ریپل با SWIFT حول استفاده از بلاکچین و تمرکز زدایی می‌‌چرخد. گارلینگ‌‌هاوس بر غیرمتمرکز بودن تأکید دارد، اگرچه به عنوان مثال پلتفرم xCurrent ریپل از پروتکل درون دفتری تغییرپذیر استفاده می‌‌کند که طبق گفته دیوید شوارتز (David Schwartz)، رمزنگاری اصلی ریپل، یک دفترکل غیرمتمرکز نیست و این اساساً یک راه‌‌کار غیرمتمرکز نیست.

مارکوس تریچر (Marcus Treacher)، معاون امور مشتریان ریپل در ژوئن ۲۰۱۸ به رویترز گفت:

ما با بلاکچین کلاسیک‌‌تان که عاشقش هستیم شروع به کار کردیم. بازخورد بانک‌‌ها این بود که شما نمی‌‌توانید همه‌‌ی جهان را به بلاکچین وارد کنید.

GPI SWIFT به نوبه خود بر یک زیرساخت موجود و فناوری ابری متکی است. در حالی که SWIFT، این غول پیام‌‌رسانی بین بانکی به مطالعه‌‌ی بلاکچین پرداخته است، در طول تحقیقات خود بسیار مراقب و دقیق بوده است و هنوز هم برای استفاده از آن خارج از سناریوی PoC تصمیمی نگرفته است.

لایبراند همچنین در طول سخنرانی خود با انتقاد از رمز ارزها جانب محافظه‌‌کاری خود را هم نشان داد. او پس از یادآوری سقوط بیت‌‌ کوین به حضار، گفت:

من فکر می‌‌کنم که بخش بزرگی از برنامه‌‌ی ریپل، رمز ارز XRP است. ما شاهد این هستیم که بانک‌‌ها در تبدیل چیزها به رمز ارز مردد هستند چون این ارزها دارای نوسان‌‌اند.

R3 در ۳۰ ژانویه ادغام GPI SWIFT در اپلیکیشن غیرمتمرکز پرداخت‌‌های جهانی Corda Settler را اعلام کرد که او هم XRP را به عنوان تنها رمز ارز موجود برای انجام امور تسویه معرفی کرد. R3 و ریپل جدال قانونی یک‌‌ ساله‌‌ای بر سر تخلف از توافق‌‌ داشتند که نهایتاً در سپتامبر سال گذشته حل و فصل شد.

در همین حال امکان دارد که هم ریپل و هم SWIFT توسط بازیگران دیگر در عرصه‌‌ی پرداخت‌‌ های بین‌‌ مرزی سریع و غیرمتمرکز به چالش کشیده شوند: شرکت Alibaba subsidiary Ant Financial چین هم اولین حواله‌‌های بلاکچین خود را آزمایش کرده است که تراکنش‌‌ها را در ۳ ثانیه انجام می‌‌دهد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.