یک نهاد به تنهایی بیش از یک میلیون بیت کوین استخراج کرده است!

محقق ارشد RSK Labs ، مطالعاتی را طی چند سال اخیر منتشر کرده است که با شواهدی معتبر ثابت می‌کند بیش از یک میلیون بیت کوین تنها توسط یک شخص استخراج شده است. عده‌ای بر این باورند که این شخص که با نام مستعار « پاتوشی » شناخته می‌شود، گروهی از افراد هستند که با یکدیگر هماهنگ شده‌اند و یا ممکن است نشان‌دهنده‌ی یک استخر استخراج اولیه باشد. با این حال این محقق تمامی این فرضیات را انکار می‌کند. در ادامه نگاهی به شواهد و توضیحات او در این رابطه می‌اندازیم.

0 109

نهاد پاتوشی و استخراج بیت کوین

در 16 آوریل، محقق ارشد RSK Labs، سرجیو دیمیان لِرنِر (Sergio Demián Lerner)، یک تحقیق تازه را پیرامون اولین بلاک‌های استخراج‌شده بر روی شبکه‌ی بیت کوین منتشر کرد. این گزارش که در رابطه با یکی از اولین استخراج‌کنندگان بیت کوین بود، شواهد محکمی ارائه می‌کند که نشان می‌دهند تنها یک استخراج‌کننده 22000 بلاک را پردازش کرده است. علاوه بر این، لِرنِر وبسایت تازه‌ای به نام بلاک‌های ساتوشی (Satoshi Blocks) را با قصد کمک به علاقه‌مندان ارزهای رمزنگاری شده ایجاد کرده تا بتوانند فرآیند استخراج‌کردن را طی اولین روزهای این پروتکل مجسم کنند.

داده‌های تازه‌ای از اولین ماینرهای بیت کوین ، شواهد قبلی را تایید می‌کنند

سال‌ها پیش، سرجیو دیمیان لرنر (Sergio Demián Lerner)، محقق و رمزنگار مستقل، یکی از عمیق‌ترین مطالعات صورت‌گرفته پیرامون دوره‌های ابتدایی استخراج بیت کوین را منتشر کرد. براساس اولین مطالعه‌ی منتشر شده‌ی او در 17 آوریل 2013، بخش اعظمی از بیت کوین استخراج‌شده‌ی اولیه توسط تنها یک استخراج‌کننده صورت گرفته بود. علاوه بر این، لرنر مجموعه داده‌هایی را از تحلیل بلاک چین خود تولید کرد که حوزه‌های extranonce داخل حوزه‌ی coinbase را هم دنبال می‌کردند که خود این حوزه‌ها از تراکنش‌های coinbase ریشه گرفته بودند. در آن زمان، لرنر تخمین زد که این استخراج‌کننده قادر به جمع‌آوری دقیقاً 1814400 بیت کوین (BTC) بوده است. علاوه بر این رقم بالا از سکه‌های استخراج‌شده، 63% از آن سکه‌ها، یا 1.1 میلیون بیت کوین، هرگز از روزی که ایجاد شده‌اند مورد استفاده قرار نگرفتند.

یک نهاد به تنهایی بیش از یک میلیون بیت کوین استخراج کرده است!

شش سال بعد لرنر مطالعه‌ دقیق دیگری را منتشر کرد که حتی استدلال قوی‌تری را برای اثبات ادعاهای گذشته‌اش ارائه می‌کرد. این مقاله‌ که « بازگشت انکارکنندگان و انتقام پاتوشی » نام دارد، در ابتدا راجع به مطالعه‌ اصلی لرنر و چگونگی رسیدن او به نتایج قبلی‌اش بحث می‌کند. لرنر با جزئیات توضیح داده که چگونه اطلاعات را در حوزه‌ extranonce پیدا کرده و چگونه یکسری نقص‌های مشخص، اطلاعاتی را که « به شکلی غیرخصوصی حفظ می‌شدند » برملا کرده است.

یک نهاد به تنهایی بیش از یک میلیون بیت کوین استخراج کرده است!

زیرنویس تصویر: لرنر این الگوهایی را که با خطوط آبی نشان داده شدند، « الگوی پاتوشی » می‌نامد؛ این نام بعد از شناسایی یک استخراج‌کننده‌ی واحد که نزدیک به 1.1 میلیون بیت کوین را طی 2010-2009 جمع‌آوری کرده بود، به او داده شده است. الگوی پاتوشی (آبی) و الگوهای دیگر استخراج‌کنندگان (سبز) در شکل مشخص است. این داده‌ها را می‌توان بر روی وبسایت تازه‌ی لرنر به آدرس Satoshiblocks.info مشاهده کرد.

مقاله‌ لرنر سپس درباره‌ استخراج‌کننده‌ واحدی صحبت می‌کند که نام « پاتوشی » (Patoshi) به آن داده شده و توضیح می‌دهد که چگونه او قادر به پیداکردن الگوی این استخراج‌کننده بوده است. لرنر شرح می‌دهد که چگونه عده‌ای کمی، چند سال بعد، وجود الگوی پاتوشی را پذیرفته‌اند و باور دارند که چندین استخراج‌کننده ممکن است با یکدیگر هماهنگ شده باشند یا شکلی از یک استخر استخراج اولیه از زمان پیدایش بلاک وجود داشته است. لرنر این استدلال‌ها را با دلایل متعددی انکار کرده و عوامل مختلفی را در توضیح آن برمی‌شمارد که عبارتند از:

  • 99.9% از تمامی بلاک‌های پاتوشی مصرف نشده‌اند.
  • هر بلاک پاتوشی به یک بلاک در مجموعه الگو « مرتبط می‌شود » اما با هیچ کدام از بلاک‌های باقی‌مانده ارتباطی ندارد.
  • بازه‌های زمانی وجود دارند که الگوی پاتوشی به طور ناگهانی در آن جا قطع می‌شود.
  • استخرهای استخراج چندین سال بعد ابداع شدند.
  • استخرهای استخراج برای کاهش اختلاف پاداش به خاطر احتمال پایین هر فرد برای حل یک بلاک ایجاد شدند، اما طی سال 2009، استخراج‌کنندگان به تنهایی می‌توانستند به طور مرتب بلاک‌ها را به راحتی حل کنند.

در انتهای سال 2013، لرنر ادعا کرد که با روشی کاملاً متفاوت اثباتی یافته که بدون شک این الگو واقعی بوده است. مطالعه‌ اخیر او توضیح می‌دهد که چگونه او دریافته است که تمامی بلاک‌های استخراج‌شده توسط پاتوشی از طریق یک محدوده‌ خالی از نانس‌ها (nonces) که در بلاک‌های پردازش‌شده در یک محدوده‌ مشخص استفاده شده‌اند، قابل شناسایی بوده است. از سال 2014 تا اوایل 2019، لرنر چیز زیادی برای اضافه کردن به تحقیقات قبلی‌اش نداشت و چندین مطالعه‌ دیگر اخیراً منتشر شدند که نشان می‌دادند پاتوشی تنها نزدیک به 700000 سکه استخراج کرده است. با این حال، آخرین مطالعه‌ی لرنر « با احتمال قریب به اتفاق ثابت می‌کند » که تنها یک استخراج‌کننده تمامی سکه‌های داخل الگوی پاتوشی را استخراج کرده است که مقدار آن‌ها به راحتی بیشتر از یک میلیون بیت کوین (BTC) می‌شود. استدلال تازه‌ این محقق براساس ساعت کامپیوترها است چرا که حتی در روزهای ابتدایی، استخراج‌کنندگان از یک ساعت کامپیوتر محلی برای برچسب زمانی بلاک‌ها پس از پردازش آن‌ها استفاده می‌کردند.

یک نهاد به تنهایی بیش از یک میلیون بیت کوین استخراج کرده است!

زیرنویس تصویر: به گفته‌ لرنر، پاتوشی برای 10 روز استخراج را متوقف کرد. لرنر همچنین اشاره می‌کند استخراج‌کننده‌ای که « پاتوشی » نامیده شده، نزدیک به 550 بیت کوین را به شکل کمک مالی به دیگران داده است.

لرنر می‌نویسد:

اگر شما پروتکل بیت کوین را مطالعه کرده باشید، می‌دانید که برچسب‌های زمانی بلاک لزوماً به صورت یکنواخت زیاد نمی‌شوند. این مسئله از کد منبع بیت کوین (نسخه‌ی 0.1.0) تا آخرین نسخه‌ی هسته‌ی بیت کوین که یک استخراج‌کننده‌ی داخلی دارد، صادق است (قبل از اینکه استخرهای استخراج ایجاد شده باشند).

ساعت‌ها و برچسب‌های زمانی

برخی از آخرین شواهدی که لرنر ارائه کرده است، همچنین نشان می‌دهند که چرا او اعتقادی قوی دارد که تنها یک استخراج‌کننده نزدیک به 1.1 میلیون سکه استخراج کرده است که این رقم حتی بیشتر از مقدار 1 میلیون اولیه‌ای است که چند سال پیش توسط لرنر کشف شده بود. برای نمونه، لرنر در توضیح این اتفاق می‌گوید که « ساعت کامپیوترها ممکن است از نظر زمانی با هم یکسان نبوده باشند»، یا « برچسب‌های زمان به طور پیوسته طی فرآیند استخراج به‌روزرسانی نشدند» و یا « برچسب‌های زمانی بلاک توسط نرم‌افزار بیت کوین به شکلی تنظیم شده‌اند تا با زمان میانه‌ی افرادی که به گره متصل هستند، مطابقت کند.» بخاطر چنین دلایلی، این مطالعه اشاره می‌کند که یک کامپیوتر مشابه تقریباً هرگز برچسب‌های زمانی خود را معکوس نکرده است و در این حالت « اختلاف بین برچسب‌های زمانی وارونه‌‌شده‌ی بلاک به طور غیرمستقیم نرخ هش استخراج‌کننده‌ی بلاک مادر را اندازه‌گیری می‌کند.»

یک نهاد به تنهایی بیش از یک میلیون بیت کوین استخراج کرده است!

زیرنویس تصویر: مطالعه‌ی لرنر مواردی از وارونگی برچسب‌های زمانی را نشان می‌دهد

هیچ وارونگی زمانی میان بلاک‌های پاتوشی (Patoshi) وجود ندارد – صفر – این نتیجه بسیار مرتبط با بحث است زیرا بلاک‌های پاتوشی شامل 43% از کل بلاک‌ها در 50 هزار بلاک اولیه می‌شوند. من برای درنظرگرفتن توضیحات دیگر آماده هستم اما برای من، این تنها یک معنا می‌تواند داشته باشد، تنها یک ساعت کامپیوتر وجود دارد که زمان آن به بلاک‌های پاتوشی برچسب شده است

مقاله‌ی لرنر ادامه می‌دهد:

یک نرم‌افزار واحد که چگونگی ایجاد نمونه‌های بلاک را کنترل می‌کند – یک استخراج‌کننده‌ی واحد.

محقق ارشد RSK Labs به این نتیجه می‌رسد که شواهدی وجود دارد که الگوهای پاتوشی را به ساتوشی مرتبط می‌کند اما او ترجیح می‌دهد که همین جا متوقف شده و « پاتوشی را برای همیشه به حال خود رها کند.» لرنر اعتقاد دارد شواهدی که او ارائه کرده معتبر هستند اما با این حال انتظار دارد که افراد زیادی این اطلاعات را در انجمن‌ها انکار کنند. لرنر همچنین استنباط می‌کند که نموداری دقیق‌تر را کشف نموده و یک الگوریتم صحیح‌تر برای دنبال‌کردن این الگو، کدنویسی کرده است که می‌توان آن را بر روی سایت جدیدش به آدرس satoshiblocks.info مشاهده کرد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.