دو مشکل اساسی که استیبل کوین ها (Stablecoins) را تهدید می‌کنند

بلافاصله بعد از انتشار گزارش در مورد مکاتبه منتشرشده بین رئیس هیئت بورس و اوراق بهادار ( Securities and Exchange Commission )، آقای جی کلایتون (Jay Clayton) و نماینده تد باد (Ted Budd)، مشاور ارشد SEC، آقای والری شژپانیک (Valerie Szczepanik) در کنفرانس SXSW در آستین (Austin) تشریح کرد که استیبل کوین ها ممکن است قوانین اوراق بهادار فعلی را نقض کنند.

0 82

دو مشکل اساسی که استیبل کوین ها

استیبل کوین ها ممکن است در محدوده اوراق بهادار قرار گیرند

در طول دو سال گذشته استیبل کوین ها‌‌ موضوع بسیار داغی شده‌‌اند، زیرا به ابزارهای محبوبی برای مقابله با بی‌ثباتی موجود در بازارهای رمز ارزها تبدیل شده‌‌اند. تتر (Tether) برای مدت‌ زمانی پادشاه استیبل کوین ها‌‌ بود و اخیراً بدلیل بازنگری در وب‌سایت شرکت خود در سر تیتر خبرها قرار داشت. این تغییرات، جنجالی را در میان جامعه رمز ارزها شکل داد، زیرا به جای اینکه تایید شود که هر تتر بوسیله یک دلار آمریکا پشتیبانی می‌‌شود، اظهارات این شرکت نسبت به این موضوع تغییر کرد.

چیزی که در حال حاضر در وب‌سایت وجود دارد این است که

هر تتر بصورت صد در صد توسط منابع ما پشتیبانی می‌‌گردد که این منابع شامل ارز سنتی و معادل‌های نقدی و در بعضی مواقع سرمایه‌‌های دیگر و دریافتی‌‌ها از وام‌هایی می‌شود که تتر به واسطه‌ها داده است. از جمله این واسطه‌‌‌‌‌‌ها نهادهای وابسته می‌‌باشند.

استیبل کوین ها‌‌ توسط این دو مسئله اساسی تهدید می‌‌شوند

پس از به‌روزرسانی اخیر وب‌سایت تتر در 15 مارس مشاور ارشد SEC والری شژپانیک تشریح کرد که بدلیل طبیعت ذاتی استیبل کوین ها ، این توکن‌‌ها می‌توانند ” مشکل اساسی در زمینه قوانین اوراق بهادار ایجاد کنند”. شژپانیک توضیح داد که استیبل کوین ها‌‌ به دسته‌‌های مختلفی تقسیم می‌‌گردند که توکن‌‌ها را به “دارایی‌‌های واقعی، مثل زمین واقعی یا طلا و نفت، کوین‌های ذخیره شده که با پول فیات پشتیبانی می‌‌شوند و یک دسته سومی که می‌تواند مشکل‌ساز شود” محدود می‌‌کند. مشاور SEC بر روی سن کنفرانس SXSW اضافه کرد که:

من استیبل کوین ها‌‌یی را می‌بینم که ادعا می‌‌کنند قیمت را از طریق مکانیسم‌‌های قیمت‌‌گذاری کنترل می‌‌کنند؛ چه این مکانیسم انتشار، ساخت و یا بازخرید نوع دیگری از دارایی دیجیتال باشد که با قیمت ارتباط دارد و چه از طریق عرضه و تقاضا کنترل شود، بطوری که قیمت را در داخل یک محدوده معین ثابت نگه دارد.

شژپانیک ادامه می‌دهد که:

این مورد از آن دست پروژه‌هایی است که در آن یک گروه مرکزی وجود دارد که تغییرات قیمتی در طول زمان را کنترل می‌‌کند، بنابراین ممکن است تحت قلمروی اوراق بهادار قرار بگیرد.

اظهارات اخیر مشاور ارشد SEC و اظهارات هفته گذشته رئیس SEC ، آقای جی کلایتون، به این معنی است که استیبل کوین ها‌‌ در دسته‌بندی اوراق بهادار قرار می‌‌گیرند. استیبل کوین ها‌‌ صرف نظر از اینکه توسط ذخایر موجود در بانک پشتیبانی شوند و یا اینکه از روشover-collateralization استفاده کنند که توسط شبکه Maker پشتیبانی می‌‌گردد، اساساً یک وعده هستند. افراد شکاک با منابع ادعا شده برای تتر (USDT) مشکل دارند، زیرا آن‌ها باور دارند که شرکت در اثبات این پشتیبانی موفق نبوده است. تغییر اخیر در وب‌‌سایت تتر، منجر شد که نویسنده معروف در حوزه مالی، فرانسیس کوپولا (Frances Coppola)، یک مقاله انتقادی تند به نام “پشتوانه دلاری تتر دیگر معتبر نیست” منتشر کند.

نوشته کوپولا به این صورت ادامه پیدا می‌‌کند که:

شاید بهتر باشد که افراد متعصب نسبت به رمز ارزها، درباره سرنوشت Reserve Primary Fund در سال 2008 کمی مطالعه کنند. یا شاید بهتر باشد در مورد ونزوئلا اطلاعات کسب کنند. هرچه باشد پشتیبانی از نرخ یک ارز فقط تا زمانی که منابع تمام نشده باشند ادامه دارد.

 

افت شدید قیمت رمز ارزها می‌تواند فشارهای شدیدی را بر استیبل کوین ها‌‌ وارد کند

استیبل کوین ها‌‌ی دیگر نیز بر پایه تعهدات و قول‌ها هستند و برخی از آن‌ها برای این که این تعهد را قوی‌‌تر نشان دهند، مُهر قانون‌‌گذاران آمریکا را دارند. تراست توکن ((Trusttoken (TUSD) تلاش کرده است که مشکل شفافیت را با اجازه رصد منابع شرکت توسط دارندگان TUSD حل کند. مطابق با گزارش تیم Trusttoken، شرکت حسابداری Armanino یک پلتفرم طراحی کرده است که به کاربران اجازه می‌‌دهد تا وثیقه دلاری TUSD را چک کنند. Dai از over-collateralization استفاده می‌‌کند. بنابراین مقداری تضمین در این حالت وجود دارد اما منتقدان باور دارند که اگر قیمت اتریوم (ETH) به شدت کاهش یابد، استیبل کوین ها به مشکل بر خواهند خورد مگر اینکه تیم سریعاً وثیقه را بفروشد.

افت ناگهانی در ارزش کلی فیات در اقتصاد رمزنگاری‌شده استیبل کوین ها‌‌ را تحت فشار شدیدی قرار می‌‌دهد و زمانی که ارزش بیت کوین و دیگر دارایی‌‌های دیجیتال در اکتبر گذشته به شدت کاهش یافت، این مورد کاملاً قابل‌تشخیص بود. این باور که استیبل کوین ها‌‌ می‌توانند ثبات خود را در صورت یک افت شدید در سراسر بازارهای رمز ارز حفظ کنند، به راستی در معرض آزمون است.

همه استیبل کوین ها‌‌ مانند فیات‌‌های هم خانواده خود تقریباً تنها قول و تعهد هستند و یک افت ناگهانی و کمبود شدید نقدینگی در نهایت سبب بی‌نظمی در سفته‌های دیجیتالی می‌‌شود. در 15 اکتبر زمانی که اقتصاد رمز ارز با یک افت ناگهانی دیگر مواجه شد، تتر (USDT) به ارزش زیر 1 دلار رسید. اما صرف‌‌نظر از نگرانی در مورد کوین‌هایی مثل تتر، شژپانیک در کنفرانس SXSW تاکید می‌کند که استیبل کوین ها‌‌ی الگوریتمی بیشترین مشکل را ایجاد می‌‌کنند، زیرا هیچ وثیقه واقعی برای آنها وجود ندارد.

شما در مورد افرادی صحبت می‌کنید که در این اکوسیستم سرمایه گذاری کرده‌اند و یا اینکه این کوین را خریداری کرده‌اند. با این انتظار که فرد دیگری سودآوری را انجام می‌‌دهد، یا اینکه سود را تضمین می‌‌کند و یا اینکه قیمت را در یک سطح خاص نگه می‌دارد. این مورد هم می‌تواند مشکلاتی را در زمینه قوانین اوراق بهادار ایجاد کند.

در حال حاضر استیبل کوین ها‌‌ با چند مانع مهم و دو مبحث اصلی روبرو هستند. یکی از این موارد این است که آن‌‌ها تعهد دارند تا ثبات و نقدینگی را بخصوص در زمان افت شدید بازار برقرار نگه دارند. مورد دیگر این است که استیبل کوین ها‌‌ که وضعیت قانونی آن‌ها مورد سوال است، در بررسی قانون‌‌گذاران نمره قبولی می‌‌گیرند یا خیر. استارتاپ استیبل کوین Basis به خوبی از این خطرات آگاه است، بطوری که مجبور شد در ماه دسامبر فعالیت‌های خود را از ترس اینکه محصولش به عنوان یک اوراق بهادار مورد توجه قرار گیرد متوقف کند.

شژپانیک می‌گوید که “مردم دوست دارند تا رو هرچیزی اسم بگذارند، اما ما همیشه نگاه عمیقتری داریم تا ببینیم دقیقاً چه اتفاقی در حال رخ دادن است. بنابراین شما می‌توانید آن را یک کوین ابزاری یا کاربردی، یک استیبل کوین، یک کوین مصرفی و یا انواع دیگر کوین بنامید، ما (SEC) به ویژگی‌های آن نگاه خواهیم کرد.”

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.