Simplicity چیست؟ قراردادهای هوشمند برای بیت کوین

Simplicity یک زبان ترکیبی، تایپی و عملکردی برای نرم‌‌افزارهای بلاکچین است که می‌‌تواند زبان اسکریپت بیت کوین را برای مدیریت قراردادهای هوشمند بیشتر و معتبر را ممکن کند.

0 99

زبان اسکریپت بیت کوین فعلا محدود است

طبق یک بررسی جدید از بلاک‌‌استریم درباره Simplicity (یک زبان نرم‌‌افزاری بلاکچین)، دفتر کل توزیع شده، محدوده‌‌ای از چالش‌‌های منحصر به فرد ارائه می‌‌کنند که سبب نامناسب بودن زبان‌‌های برنامه‌‌نویسی سنتی می‌‌شوند.

به اضافه اینکه زبان اسکریپت بیت کوین به ترکیب‌‌های خاصی از بررسی‌‌های امضا، هش‌‌لاک‌‌ها (hashlocks) و تایم‌‌لاک‌‌ها (timelocks) محدود می‌‌شود. از طرف دیگر، راه‌‌حل‌‌های لایه دوم مثل شبکه لایتنینگ (Lightning Network)، بر روی این مسائل ابتدایی ساخته شده‌‌اند و به همین خاطر، تظاهر لازم برای قراردادهای هوشمند پیچیده‌‌تر را ندارند.

این مقاله همچنین بیان می‌‌کند که شکست در به‌‌روزرسانی اخیرِ EVM اتریوم (ماشین مجازی اتریوم) به واسطه عدم توافق بر روی به کارگیری نتایج محاسبات به خصوص بوده و به از دست رفتن سرمایه منجر شده است.

Simplicity: قراردادهای هوشمند پیچیده بیت کوین

طبق مطالعات، Simplicity می‌‌تواند انعطاف مورد نیاز برای بازه وسیعی از محاسبات را فراهم کرده و در همین زمان، به کاربران اجازه دهد تا امنیت، هزینه و اطمینان قراردادهای هوشمند را ممکن کند.

به علاوه، زبان برنامه نویسی سطح پایین هم می‌‌تواند تعادل مورد نیاز پیشین بین اطمینان و تظاهر (بیانگری) را حل کند.

و همانطور که اکنون مشخص است، توسعه‌‌دهندگان می‌‌توانند قرارداد هوشمند پیچیده (DAO را فرض کنید) بسازند یا می‌‌توانند یک قرارداد هوشمند ساده اما مطمئن ایجاد کنند. بنابراین، Simplicity می‌‌خواهد قراردادهای هوشمند پیچیده را که مطمئن‌‌تر هستند، به طور ساده بنویسد.

همچنین باید توجه داشت، این اولین پروژه‌‌ای نیست که می‌‌خواهد قراردادهای هوشمند اثربخشی برای شبکه بیت کوین ایجاد کند.

این راه‌‌حل‌‌ بالقوه توجه تریس مایر، سرمایه گذار بیت کوین را جلب کرده است. نظر او این بود که زبان Simplicity می‌‌تواند مسائل را به سطح کاملا جدیدی برساند.

بسیاری از مردم به طور کلی هدف اصلی بلاکچین را فراموش می‌‌کنند. Simplicity به مسائل کمک خواهد کرد تا به سطح کاملا جدیدی برسند!

“هدف بلاکچین تایید محاسبات و نه انجام آن‌‌ها است.”

می‌‌توانید گزارش مفصل فنی درباره Simplicity را در github مطالعه کنید.

کمی پیشتر در ماه می، Bitcoinist گزارش داد که پروژه RSK که می‌‌خواهد قابلیت‌‌های قرارداد هوشمند تورینگ کامل (Turing-complete smart-contract) را برای بیت کوین ایجاد کند. RSK با iExec همکاری را آغاز کرده تا بتواند محاسبات خارج‌‌زنجیره را محقق کرده و امکان dAPPها به دسترسی منابع رایانشی ابری مورد تقاضا را فراهم کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.