Siacoin چیست؟ راهنمایی برای مبتدیان

Siacoin یک پروژه فضای ابری بر بستر بلاکچین است، در این پروژه عده‌ای به عنوان میزبان، فضای هارد خود را بر روی بلاکچین Siacoin به اشتراک می‌گذارند و برای این کار از مشتریانی که قصد دارند از فضای هارد آنان استفاده کنند، کارمزدی از جنس توکن شبکه (SC) دریافت می‌کنند. این پروژه قصد دارد تا با راه‌اندازی فضای ابری غیرمتمرکز خود، جایگزینی مناسب برای شرکت‌هایی همچون آمازون، گوگل و… شود که خدمات فضای ابری متمرکز ارائه می‌دهند و به این وسیله قصد دارد تا امنیت کاربرانش را بیشتر حفظ کرده و خدمات به آن‌ها را بهبود بخشد.

0 133

Siacoin چیست؟

احتمالا به یاد می‌‌‌آورید که کمپین قدیمی بازاریابی اپل، زمانی که هنوز آیفون دوران طفولیت خود را سپری می‌‌‌کرد، برای معرفی App Store خود شور و شوق زیادی داشت؟ “یک اپلیکیشن برای آن وجود دارد.”  حالا که بلاکچین با محبوبیت خود بین مردم و موارد کاربردی زیادش قصد دارد بر جهان مسلط شود، به نظر می‌رسد باید یک شعار مشابه آنچه در قبل گفته شد به زبان بیاوریم: یک کریپتو (Crypto)  برای آن وجود دارد.

در واقع به نظر می‌‌‌رسد که تیم‌های توسعه‌دهنده در حال گسترش کریپتو (هر نرم افزار و برنامه‌ای که به بلاکچین و دنیای ارز دیجیتال ربط داشته باشد) برای هر صنعت موجود در جهان هستند که ممکن است بتوان برای آن کاربردی از بلاکچین پیدا نمود. چند مورد از کاربردها را قبلا در اینجا پوشش دادیم، این پروژه‌‌‌ها با سرویس‎های واقعی کار می‌‌‌کنند و ما یکی از آن‌‌‌ها را با جزئیات بیشتر در اینجا شرح می دهیم.

امروز ما می خواهیم نگاهی به پروژه Siacoin به اختصار (Sia) بیاندازیم. Sia یک سرویس ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز است که با سازمان‌های ذخیره‌سازی متمرکز مثل دراپ باکس، آمازون، اپل و مایکروسافت در حال رقابت است و با استفاده از آن هر کس می‌‌‌تواند با استفاده از این پلتفرم به فضای ذخیره‌‌‌سازی رمزنگاری دسترسی داشته باشد و تمام قراردادها و گواهی‎های ذخیره‌سازی و معاملات با استفاده از دفترکل عمومی بلاکچین قابل تایید است.

Siacoin  چگونه کار می‌‌‌کند؟

Siacoin چیست؟
Siacoin چیست؟

در یک سطح پایه‎ای، Sia فضای ذخیره سازی را از شرکت‎های بزرگ می‌‌‌گیرد و آنها را به دست افراد می‌‌‌سپارد؛ این مساله به کاربران یک اکوسیستم ذخیره‌‌‌سازی همتا به همتا ارائه می‌‌‌کند که به همه اجازه می‌‌‌دهد که قسمت‎های اضافی هارددیسک خود را توسط این اکوسیستم اجاره بدهند.

تمام خدمات روی شبکه Siacoin نیاز به پرداخت کارمزد دارند و همه تراکنش‌ها در اکوسیستم Sia توسط قراردادهای ثبت شده و گواهی‌‌‌های ذخیره سازی امن شده‌‌‌اند .

اکوسیستم ذخیره سازی

پلتفرم Sia از دو جزء ارائه دهندگان(Host)  و مشتری(Client) تشکیل شده است؛ با این پلتفرم کاربران از فضای ذخیره‌‌‌سازی در هاست استفاده می‌‌‌کنند و ارائه‌‌‌دهنده برای ارائه خدمات خود در Siacoin  پاداش دریافت می‌‌‌کند.

این اکوسیستم گزینه‌های ذخیره‌‌‌سازی انعطاف پذیری را ارائه می‌‌‌دهد و توسط یک free-market بزرگ اداره خواهد شد؛ ارائه‌‌‌دهندگان می‌‌‌توانند قیمت‌هایشان را تنظیم کنند، سطح اعتمادشان را اعلام کنند ومعیارهایی برای جریمه‌‌‌ در صورت ایجاد مشکل در ذخیره سازی و از دست رفتن فایل‌‌‌ها، تصویب کنند؛ به علاوه آن‌‌‌ها می‌‌‌توانند در صورتی که از داده‌های مشتریان خود احساس نارضایتی کردند، از پذیرفتن فضای ذخیره‌ی‌سازی آن‌ها امتناع کنند (مثلا موارد غیرقانونی، ضد اخلاقی و یا مواردی که از لحاظ اعتقاداتی سوال برانگیز است)

همچنین مشتری‌ها دارای یک سری از حفاظت‌ها هستند که به کمک آن‌ها می‌‌‌توانند از فضای ذخیره‌‌‌سازی خود محافظت کنند؛ آنها گزینه‌ای برای پخش یک کپی از داده‌هایشان بین چند ارائه‌دهنده دارند تا از امنیت فایل‌ها و برگشت‌‌‌پذیری آنها مطمئن شوند .

برای مثال اگر یک ارائه‌دهنده فایل‌های یک مشتری را از دست داد و یا نخواست آن را پس بدهد مشتری می‌‌‌تواند یک کپی از ارائه‌دهنده دیگر دریافت کند و هر دو طرف همچنین می‌‌‌توانند روی یک قرارداد جریمه توافق کنند که اگر ارائه‌دهنده اثبات ذخیره سازی را ارائه ندهد و یا از پس دادن داده‌ها اجتناب کند، این توافق اجرا شود.

Siacoin چیست؟
Siacoin چیست؟

همچنین مشتری‌ها می‌‌‌توانند با گزینه‎‌ای کارمزدی بیشتر از هزینه‌ی ذخیره‌سازی دهند و  به ارائه‌‌‌دهندگان انگیزه Uptime(مدت زمانی پیوسته ای که ارائه‌دهنده می تواند بدون مشکل کار کند) دهند؛ با این کار مشتری‌ها به ارائه دهندگان انگیزه می‌‌‌دهند تا توجه بیشتری به نیازهایشان داشته باشند، که شامل آپلود سریع اسناد، بهبود پردازش درخواست‌ها و… می‌‌‌شود.

قراردادهای فایل

زمانی که یک مشتری و یک ارائه‌دهنده می‌‌‌خواهند با هم کار کنند، با پیش‌نویسی از یک قرارداد فایل تفاهم می کنند و در حالی که تمام داده‌ها در هارد درایو ارائه‌‌‌دهنده ذخیره شده است اما قرارداد این توافق در بلاکچین  Sia  ذخیره می‌شود؛ در این قرارداد فایل شرایط توافق ذخیره‌‌‌سازی تعیین می‌‌‌شود و چون قراردادهای اصلی روی دفتر عمومی بلاکچین ذخیره می‌شوند و بعد از قرار گرفتن روی شبکه دیگر قابل تایید و تغییر نیستند؛ اطمینان حاصل می‌شود که دو طرف براین اساس کسب و کار خود را انجام دهند.

همان طور که در بالا دیدید، موارد قرارداد بر اساس شرایط قابل تغییر است و اگر یک مشتری تصمیم بگیرد اعتماد و امنیت را فدای توان مالی کند، این حق را دارد و همچنین اگر یک ارائه‌دهنده بخواهد شارژ بیشتری برای ذخیره سازی داده‌ها بگیرد و مشتری موافق شرایط قرارداد باشد او می‌‌‌تواند این کار را انجام دهد.

کاربران این پلتفرم باید ارائه‌‌‌دهنده خود را بر اساس میزان شهرت آن و همچنین اطمینان از دارا بودن حداقل نیازمندی‎های فضای ذخیره سازی انتخاب کنند و همچنین ارائه‌دهنده قبل از ارائه خدمات خود باید ببیند آیا  می‌‌‌تواند به نیازها و تقاضاهای مشتریان جواب بدهد یا خیر.

با این حال، قراردادهای فایل یک لایه امنیتی بسیار ضروری را به شبکه اضافه می‌‌‌کنند و مدت زمان یک توافق‌‌‌نامه را تعیین می‌‌‌کنند و اغلب ارائه دهندگان باید خروجی‌های اثبات ذخیره سازی و پرداخت‎های توافق شده را روی شبکه قرار دهند.

Siacoin چیست؟
Siacoin چیست؟

هنگامی که شما به عنوان یک مشتری یک قرار داد ایجاد می‌کنید، همزمان میزان باقی‌مانده  Siacoin را داخل قرارداد و برای پرداخت‌های آینده آپلود می‌‌‌کنید. سپس هر وقت که یک سند را روی فضای ذخیره سازی آپلود کنید، مقداری از مانده حساب به عنوان کارمزد به هاست (میزبان) منتقل می‌‌‌شود و اگر از همه‌ی مانده حسابتان استفاده نکنید و دوره قرارداد تمام شود، سکه‌های باقی مانده به کیف پولتان منتقل می‌‌‌شود.

اثبات ذخیره سازی

Sia مدل اثبات ذخیره‌‌‌سازی (Proof of Storage) را برای حفاطت از مشتریان در برابر ارائه‌‌‌دهندگان کلاهبردار یا مخرب، پیاده کرده است و یک ارائه‌دهنده به منظور دریافت وجه، باید تعداد مشخصی از اثبات‎ها را در فریم‌های زمانی که در شرایط قرارداد فایل مشخص شده به شبکه ارائه کند.

اگر یک ارائه‌دهنده نتواند اثبات ذخیره سازی را داخل این سیستم قرار دهد، وجه قرارداد تا زمانی که اثبات به درستی ثبت شود به یک آدرس اثبات از دست رفته ارسال می‌‌‌شود و ارائه‌دهنده ممکن است بر اثر سهل انگاری خود جریمه شود؛ همچنین اگر یک ارائه‌دهنده، تعداد زیادی از اثبات‌های ذخیره سازی را از دست دهد، ممکن است قرارداد فسخ شود.

هنگامی که یک ارائه‌دهنده با موفقیت مدل اثبات ذخیره سازی را ارائه دهد، پاداش پرداخت این قرارداد به آدرس قانونی ارسال می‌‌‌شود و قبل از اینکه ارائه‌دهنده بتواند به این سکه‎های دسترسی پیدا کند، باید مجموعه شرایطی از جمله امضاهای شبکه و قفل زمانی را قبول کند.

چرا Sia؟

پلتفرم Sia تعدادی مزایا در مقایسه با سرویس‎های سنتی ذخیره سازی ابری دارد.

  • حریم خصوصی: همه دیتاها روی شبکه Sia رمزنگاری می شوند و جز در صورتی که ارائه‌دهنده کلید خصوصی را داشته باشد،کسی نمی تواند به فایل‌های ذخیره شده دسترسی داشته باشد و به این معنی است که شما همیشه بطورکامل مالک و کنترل‌‌‌کننده هر نوع داده‌‌‌ای هستید که روی فضای ذخیره سازی پلتفرم Sia ذخیره می‌‌‌کنید و این در حالی است که در مدل‌های سنتی، شرکت‌هایی که میزبان فضای ذخیره سازی ابری هستند، به تمام دیتاهایی که شما روی سرورهای آنها ارسال می‌‌‌کنید دسترسی کامل دارند.
  • توان مالی: سکه‌های Sia پیشنهادات قیمتی انعطاف پذیر و مبتنی بر بازار را به کاربران ارائه می کنند.( تنها گزینه‌هایی محدود از میزان فضای ذخیره سازی که کاربر باید آن را انتتخاب کند وجود ندارد) برای مثال، یک ترابایت فضای ذخیره سازی که Sia ارائه می دهد ماهیانه حدود 2 دلار قیمت دارد، در مقایسه با سرویس‌های آمازون که ماهیانه 23 دلار است.
  • امنیت:تمام داده‌ها روی شبکه Sia رمزنگاری شده و پردازش از طریق یک شبکه غیرمتمرکز انجام می‌‌‌شود، و داده‌های کاربران را از آسیب‌‌‌پذیری‌هایی که گریبا‌‌‌ن‌‌‌گیر یک سیستم متمرکز است، امن نگه می‌‌‌دارد.
  • علاوه بر این Sia فضای ذخیره‌‌‌سازی اضافی را هم ارائه می‌‌‌دهد و همچنین اسناد آپلود شده توسط کاربران را بین چند ارائه‌دهنده مختلف تقسیم می‌‌‌کند تا داده‌های کاربران را از یک نقطه شکست محافظت کند.
Siacoin چیست؟
Siacoin چیست؟

تاریخچه معاملات Sia

همانند اغلب دارایی‌های رمزنگاری، Siacoin در آخرین اصلاحیه خود با استقبال زیادی روبرو شد و خوشبختانه از آن زمان تاکنون پشتیبانی خوبی از آن شده است.

Siacoin چیست؟
Siacoin چیست؟

Siacoin  اخیرا رشد انفجاری را تجربه کرده است .این معاملات درنوامبر 2017 کمتر از یک سنت بود، اما در ماه دسامبر و ژوئن به بالاترین رقم خود در این مدت یعنی 0.11دلار رسید.اخیرا با رتبه 28ام در CoinMarketCap با قیمت 0.04دلار قرار دارد.

Siacoin  را از کجا بخریم و در کجا ذخیره کنیم؟

می توانید Siacoin را با جفت معاملاتی بیت‌کوین یا اتریوم(ETH)  از بیت‌‌‌رکس (Bittrex)، آپ‌‌‌بیت (Upbit) و یا Poloniex بخرید؛ حجم دو صرافی اول، از تمام معاملات Siacoin انجام شده به ترتیب 48% با بیت‌‌‌کوین و  42%  با اتریوم بوده است در حالی که در صرافی Poloniex، از تمام معاملات Siacoin انجام شده 9.26% با بیت‌‌‌کوین فروخته شد.

در حال حاضر، تنها گزینه برای ذخیره سازی Siacoin کیف پول رسمی آن است که می‌‌‌توانید نسخه 64 بیتی را از وب سایت رسمی آن برای سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک دانلود کنید.

نقشه راه و آنچه در آینده اتفاق می‌‌‌افتد

در کوتاه مدت، سیستم Sia به دنبال بهبود سریع خدمات این شبکه است، که این بهبودها شامل کوتاه کردن زمان پردازش قراردادها از 60 دقیقه به 5 دقیقه، بازیابی فایل با استفاده از پیگیری کیف پول، اشتراک فایل بین کاربران Sia، دانلودهای جزئی، بهبود کلی رابط و تجربه کاربری و اصلاح خطاهای سیستم می‌‌‌شود.

در برنامه میان مدت، آنها می‌‌‌خواهند یک سیستم پخش آنلاین ویدیو پیاده کنند و همچنین می‌‌‌خواهند اندازه سرویس را بزرگ کنند تا از فایل‌های بزرگتر از  10ترابایت بتوان استفاده کرد؛ افزودن یک محدود کننده زمان، اجازه اشتراک فایل با کاربران خارج از پلتفرمSia ، پیاده سازی یک راهنما برای مشتریان و پشتیبانی از موبایل هم از دیگر برنامه‌های میان مدت آن‌‌‌هاست.

مطلب نهایی

Siacoin  یک پروژه تازه است که در یک فضای پر از وعده‌های دروغین و محصولات اثبات نشده، به وجود آمده است.

سیستمSia یک محصول موفق است که شما می توانید به آن دسترسی داشته باشید و مطابق چیزی که در نقشه راهشان مشخص کرده اند این سیستم هنوز جای کار دارد.

علاوه بر این یک گزینه ذخیره سازی خیلی انعطاف پذیر را نسبت به دیگر ارائه دهندگان فضاهای ذخیره سازی ابری ارائه می دهند که اکوسیستم همتا به همتای آن به طور مستقیم با ماهیت غیرمتمرکز و آزادانه فناوری بلاکچین مطابقت دارد.

در نهایت این پروژه می‌‌‌خواهد تبدیل به لایه ذخیره سازی در اینترنت غیرمتمرکز شود،  همچنین با رعایت حریم خصوصی می‌‌‌خواهد جایگزین ارائه دهندگان فضاهای ذخیره سازی ابری موجود شود.

بنابراین Sia و بلاکچین تا سال 2018 به بلوغ خواهد رسید، همچنین اگر بتواند واسطه‌ها را حذف کند و به هدف بلندمدت خود برسد، به عنوان یک استاندارد جدید در صنعت فضاهای ذخیره سازی ابری شاخته خواهد شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.