شبکه‌ ذخیره سازی ابری Sia هارد فورک خود را تکمیل می‌‌کند

شبکه‌ بلاک چین‌‌ ذخیره سازی ابری توزیع یافته‌‌ که Sia نام دارد، موفق شد یک هارد فورک برنامه ریزی شده را کامل کند و قوانین اجماع آن را طوری تغییر دهد که برخی از سخت افزارهای تخصصی را از  استخراج در شبکه منع کند.

0 86

دیوید وریک (David Vorick)، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت سود محور نبولوس (Nebulous) که پشت شبکه‌‌ Sia است، روز پنج شنبه به کوین دسک (CoinDesk) گفت: ” این هارد فورک در حال حاضر کاملا نرمال کار می‌‌کند.”

این فورک که برای روز قبل برنامه ریزی شده بود، قرار بود در بلاک ۱۷۹،۰۰۰ در زنجیره‌‌ (چین) Sia قرار بگیرد، اما استخراج کنندگان متوجه شدند که ساعت‌‌ها در بلاک ۱۷۸،۹۹۹ گیر کرده‌‌اند، همانطور که ووریک در یک نشست عمومی گفت، وجود یک خطا در کد به این معنی است که استخراج کنندگان ” باید قبل از ورود تنظیمات حداقل یک بلاک با سختی کامل را استخراج کنند. ممکن است این کار  ۶ تا ۴۸ ساعت طول بکشد.” (منظور از سختی یک بلاک، مقدار زمانی است که طول می‌‌کشد تا یک استخراج کننده بتواند یک بلاک را استخراج کند)

این بلاک در مدت کوتاهی قبل از ساعت ۶ صبح به وقت ET پیدا شد. پس از آن، سختی (پارامتری که بلاک چین‌‌ استفاده می‌‌کند تا اطمینان حاصل کند که با هر توان کلی که رایانه دارد، بلاک‌‌ها در فواصل زمانی نسبتا منظمی استخراج می‌‌شوند) حدود ۹۸ درصد کاهش یافت و باعث شد که استخراج کنندگان بتوانند دوباره بطور متوسط در هر ۱۰ دقیقه بلاک‌‌ها را پیدا کنند.

شبکه Sia پس از این فورک استخراج کنندگان کمتری داشت

هدف از تغییر در قوانین اجماع Sia این بود که سخت افزار تخصصی استخراج که توسط Bitmain و علی‌‌الخصوص اینوسیلیکون (Innosilicon) تولید شده را “از کار بیاندازد” یا غیرفعال کند. وریک در این رابطه گفت: “ترفند هارد فورک جواب داد.”

در نتیجه، تنها یک نوع تجهیزات استخراج وجود دارد که می‌‌تواند با سرعتی قابل مقایسه بر الگوریتم هش جدید Sia مسلط شود و این تجهیزات توسط ابلیسک (Obelisk) که شرکت تابعه‌‌ی نبولوس است، تولید می‌‌شوند.

ابلیسک در ماه ژوئن ۲۰۱۷ به عنوان یک تولید کننده‌‌ تراشه برای چالش با Bitmain، که بازیکن مقتدر بازار مدارهای مجتمع مخصوص اپلیکیشن ارز رمزها (ASIC) است، معرفی شد و به خاطر تجهیزات تخصصی استخراج شناخته می‌‌شود. ابلیسک اعلام کرد که اولین محصول آن یک ASIC برای Sia خواهد بود، اما در عرض چند ماه معلوم شد که Bitmain ابلیسک را وارد بازار کرده و از ASIC‌‌ های Sia خود برای استخراج مخفیانه در شبکه استفاده می‌‌کرده است.

در ماه ژانویه، Bitmain محصول خود را عمومی کرد و در ماه آوریل یک تولید کننده‌‌ دیگر به نام اینوسیلیکون با ASIC Sia سریعتر وارد بازار شد. ابلیسک هنوز ASIC های خود را نفرستاده بود، و مهلت نهایی انجام این کار ،۳۰ ژوئن،گذشت. پس از آن تهدید به اقدام قانونی شد. اولین ASIC های ابلیسک در ماه آگوست و آخرین ASIc ها در اواسط ماه اکتبر ارسال می‌‌شوند.

با این حال، نبولوس یک ترفند در آستین خود داشت: یک قابلیت کیل سوئیچ (kill switch: کیل سوئیچ یا دکمه‌‌ مرگ، یک قابلیت کامپیوتری برای از کار انداختن نرم افزار یا یک وسیله‌‌ی برقی از راه دور است) که شرکت را قادر می‌‌سازد تا الگوریتم Sia را طوری تغییر دهد که سایر استخراج کنندگان را غیرفعال کند، اما به استخراج دهندگان ابلیسک اجازه ‌‌دهد که همچنان به کار خود ادامه دهند. پس از نزدیک به یک سال بحث و مجادله، نبولوس در آغاز ماه اکتبر اعلام کرد که قابلیت کیل سوئیچ را از کار می‌‌اندازد و شبکه را فورک می‌‌کند.

ووریک روز پنج شنبه به کوین‌‌دسک گفت:

“علت اینکه ما مدار مخفی داشتیم این بود که در صورت حمله استخراج کنندگان مخرب آن را فعال کنیم. با وجود اینکه هیچگونه حمله مستقیمی به سیستم اجماع نشده است، اکثر جامعه احساس کردند که توسعه مخفی ASIC ها یک حمله بوده و همچنین احساس کردند که اینکه یک مزرعه (farm) 45 درصد از میزان هش را در اختیار داشته باشد خطرناک است و بدینوسیله توجیه کردند که یک تغییر [اثبات کار] اجباری است ”

Sia کلاسیک (SiaClassic)

همه از تصمیم به فورک کردن راضی نبودند، مخصوصا کسانی که روی سخت افزار اینوسیلیکون سرمایه گذاری کرده بودند. با وجود اینکه ووریک اعلام کرد که بیش از ۹۰ درصد جامعه از این حرکت حمایت می‌‌کنند، اما بعضی از آنها آن را به عنوان یک همیار «طرفداری» برای شرکتی که او مدیریت می‌‌کند توصیف کردند.

از آنجایی که این اتفاق برای دیگر هارد فورک‌‌های بحث برانگیز نیز افتاده است، مهمتر از همه، سرقت DAO که به دنبال اتریوم آمد، بخشی از جامعه تصمیم گرفتند که همچنان از پروتکل قدیمی Sia استفاده کند. Sia کلاسیک که نامی است که این گروه از افراد به خود داده‌‌اند (اشاره‌‌ای آگاهانه به نام اتریوم‌‌ کلاسیک دارد)، یک بنیاد جداگانه و چند مجمع رسانه‌‌ اجتماعی جداگانه ایجاد کرده است.

این گروه “اعلام استقلال” نیز کرده است. استخراج کنندگان Sia کلاسیک به دنبال پیدا کردن بلاک‌‌های بدون وقفه هستند، حتی با اینکه زنجیره‌‌ “اصلی” مورد تایید نبولوس به طور خلاصه متوقف شد.

ووریک گفت: “Sia کلاسیک از حمایت پایینی در جامعه برخوردار است “. آنها می‌‌گویند که به این دیدگاه اعتقاد دارند و مایلند که با زنجیره‌‌ اصلی یک رابطه همکاری داشته باشند. اگر Sia کلاسیک پشتیبانی شود، از همکاری با آنها خوشحال می‌‌‌‌شویم. اما تاکنون شواهد کمی از پشتیبانی واقعی افرادی دیده‌‌ایم که کارمند Sia کلاسیک نیستند.”

بنیاد Sia کلاسیک در بیانیه‌‌ای به کوین‌‌دسک گفت: “ما به اهداف اصولی SiaCoin و افرادی که از همان ابتدا از آنها حمایت کردند، احترام می‌‌گذاریم. تمرکز ما روی آینده است. ما برای تیمی که ساخته‌‌ایم هیجان داریم و منتظریم که برای رساندن این پروژه به سطح بالاتر با جامعه Siaکلاسیک کار کنیم. ”

غیر از نبولوس حداقل دو گروه دیگر نیز وارد صحنه شده‌‌اند: Sia پرایم (Sia Prime) که به گفته‌‌ی وورنیک “با نبولوس نیز همکاری می‌‌کند” و مکانیزمی را به جای می‌‌گذارد که در کدگذاری در آنچه “نشانه‌‌ی بزرگی از ایمان” نامیده می‌‌شود، به نبولوس کمک مالی می‌‌کند.

در نهایت طبق گفته‌‌ی ووریک، Hyperspace “یک فورک متضاد است که دوست دارد جایگزین نبولوس شود،”، اگر چه آنها ” هیچکدام از کدهای پلتفرم ذخیره سازی را خودشان نمی‌‌نویسند.” Hyperspace واکنشی فوری به درخواست نظر نداد.

ووریک، فورک را موفقیتی برای جامعه Sia برشمارد. او گفت، “نرخ هش خیلی خیلی غیر متمرکزتر از نرخ هش قبل از فورک است” و برآورد کرد که ۸۷ درصد قدرت محاسباتی شبکه، صرف “اعضای جامعه” می‌‌شد.

با این حال ممکن است خیلی زود باشد که بگوییم به نظر می‌‌رسد که دیگر فقط یک جامعه‌‌ Sia وجود نخواهد داشت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.