SegWit2x چیست؟ آنچه باید بدانید

ریشه‌های SegWit2x به سال‌ها پیش و زمانی برمی‌گردد که جامعه بیت‌کوین بر سر مقیاس‌پذیری این ارز به منظور پاسخ‌دهی به حجم فزاینده‌ی تراکنش‌های شبکه، دچار بحث و اختلاف نظر بود،گروهی معتقد بودند که اندازه هر بلوک باید به بیش از یک مگابایت برسد تا هرتراکنش بتواند سریعتر انجام شود اما ساخت چنین قابلیتی نیاز به هارد فورک داشت اما همچنان معایت بیت کوین از جمله امنیت را حل نکرده بود در نتیجه ماینر ها علاقه ای برای دنبال کردن آن از خود نشان ندادند و در صورت تایید این هارد فورک در 18نوامبر 2017 بعید به نظر می رسد تا زنجیره جدید چندان مورد حمایت قرار گیرد.

0 177
  • SegWit2x چیست؟
  • چرا SegWit2x باعث تفکیک جامعه بیت‌کوین می‌شود؟
  • اگر صاحب SegWit2x باشم باید چه کنم؟

SegWit2x

ریشه‌های SegWit2x به سال‌ها پیش و زمانی برمی‌گردد که جامعه بیت‌کوین بر سر مقیاس‌پذیری این ارز به منظور پاسخ‌دهی به حجم فزاینده‌ی تراکنش‌های شبکه، دچار بحث و اختلاف نظر بود. گروهی که در اصل از ماینرهای بزرگ تشکیل شده بود عقیده داشتند که اندازه بلوک‌های بلاکچین بیت‌کوین باید از 1 مگابایت به مقدار بزرگتری افزایش پیدا کند. بلوک ها هر ده دقیقه یک بار استخراج می‌شوند و حاوی تمامی تراکنش‌های اخیر هستند.

اگر اندازه بلوک‌ها افزایش پیدا کند این امکان به وجود می‌آید که تراکنش‌ها در یک بلوک گنجانده شوند. انجام این کار نیازمند یک هارد فورک (hard fork) است؛ یک تغییر پروتکل ناسازگار و وارونه که باعث می‌شود زنجیره به دو پول مختلف تقسیم شود.

 

سگ‌ویت SegWit2x
سگ‌ویت SegWit2x

گروه دیگر عقیده داشتند که ایده گروه اول به اندازه کافی توافق عمومی را جلب نمی‌کند به همین خاطر تفکیک مستمر زنجیره راهکار ایمنی نیست و یک خطر اخلاقی جدی را در پی دارد. اگر بلوک بیش از حد بزرگ شود، شبکه بیت‌کوین متمرکز می‌گردد و بیشتر کاربران دیگر نمی‌توانند گره‌های خود را اجرا کنند. این گروه در پاسخ به مساله‌ی مقیاس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری یک سافت فورک (soft fork) مطرح کردند؛ نوعی ارتقاء پروتکل سازگار وارونه و اختیاری که « شاهد مجزا » (Segregated Witness) یا سگ‌ویت (Segwit) نام گرفت.

سگ‌ویت یکی از باگ‌های بزرگ در انعطاف‌پذیری تراکنش را رفع کرد و مجموعه ای از قابلیت‌های جدید را با خود به ارمغان آورد. از جمله آن‌ها یک نوع تراکنش جدید بود که به مراتب دیتای کمتری مصرف می‌کرد و به این ترتیب می‌توان تراکنش‌های بیشتری را در هر بلوک 1 مگابایتی جا داد. این افزایش کارآمدی باعث شد بلوک 1 مگابایتی از لحاظ تئوری به بزرگی بلوک 5 مگابایتی عمل کند. افزون بر این، سگ‌ویت راه را برای ظهور «شبکه لایتنینگ» (Lightning Network) هموار کرد؛ ابزاری که به کمک آن می توان در شبکه‌ی بیت‌کوین پرداخت‌های فوری و فوق العاده ارزان انجام داد.

سگ‌ویت روی شبکه پیاده گردید و ترتیبی داده شد تا به محض آماده شدن 95% قدرت هش استخراج فعال گردد. با اینکه سگ‌ویت کاملا اختیاری و داوطلبانه است، توسعه‌دهندگان به نشانه‌ی حسن نیت این سیگنال آمادگی را فراهم کردند تا تمامی استخراج‌کنندگان برای پردازش تراکنش‌های جدید آماده باشند و سهوا هیچ عوایدی را از دست ندهند.

از آن جایی که گروه طرفدار بلوک‌های بزرگ عمدتا از گروه های استخراج بزرگ تشکیل شده بود؛ آن ها به جای کاری که انتظار انجام آن می‌رفت، از این سیگنال آمادگی به عنوان نوعی وتو استفاده کردند و جلوی فعالسازی سگ‌ویت را گرفتند تا همچنان بر راه حل مورد نظر خود پافشاری کنند.

 

سگ‌ویت SegWit2x
سگ‌ویت SegWit2x

این اقدام باعث شد جامعه بیت‌کوین مدتی در یک وضعیت بغرنج گرفتار شود و اختلاف بیش از پیش بالا بگیرد. راه حل‌هایی برای هاردفورک و بالا بردن اندازه بلوک‌ها ارائه شد اما هیچ یک از آن‌ها خارج از حیطه‌ی استخراج‌کنندگانی که آن ها را تهیه و پشتیبانی می کردند موافقان چندانی پیدا نکرد.

نهایتا در می 2017 استخراج‌کنندگان برجسته با گروهی از کسب و کارهای بزرگ بیت‌کوین دیدار کردند. این دیدار به شکل خصوصی برگزار شد و نتیجه آن « توافقنامه نیویورک » بود که بر اساس آن Segwit2x باید فعال می‌شد. ایده آن‌ها این بود اگر بیشتر استخراج‌کنندگان و تعداد کافی از کسب و کارهای بزرگ از این پیشنهاد حمایت کنند آنگاه بقیه جامعه بیت‌کوین هم این راه‌حل را قبول خواهد کرد و این زنجیره جدید بیت‌کوین بدون رقابت خواهد بود.

 

Segwit2x نیازمند فعال‌سازی سگ‌ویت بود که در ماه آگوست انجام شد و به دنبال آن یک هارد‌ فورک با افزایش اندازه بلوک به 2 مگابایت اجرا گردید. از آن جایی که سگ‌ویت خود نقش افزایش موثر اندازه بلوک را ایفا می‌کرد، در حقیقت اندازه بلوک به 8 مگابایت ارتقاء پیدا کرد.

توسعه دهندگان برجسته که روی فرآیند توسعه بیت‌کوین متن باز (معروف به « هسته بیت‌کوین» ) کار می‌کردند هشدار دادند که به کارگیری Segwit2x مجموعه‌ای از خطرات جدی مانند افزایش متمرکزسازی استخراج‌کنندگان و محروم کردن کاربران از امکان اجرای گره‌های کامل را در شبکه ایجاد می‌کند. افزون بر این، توسعه‌دهندگان برجسته هشدار دادند که یک هارد فورک عجولانه مانند این کوچک ترین تعهدات مهندسی را نقض خواهد کرد. همچنین به نبود ویژگی‌های منحصر به فرد قابل توجه، زمان تست کردن و هموار کردن راه برای وقوع طیف جدیدی از حملات اشاره شد.

با این تفاسیر، پس از آغاز فعالیت سگ ویت در 1 آگوست 2017 اختلاف نظرهای جامعه بیت‌کوین همچنان ادامه پیدا کرد. هاردفورک افزایش اندازه بلوک برای 18 نوامبر زمان‌بندی گردید. با این حال برخی استخراج‌کنندگان و کسب و کارها از توافقنامه به دست آمده پشتیبانی می‌کنند، مدافعان Segwit2x اینطور استدلال می‌کنند که بیشتر استخراج‌کنندگان هنوز طرفدار پیشنهاد آنان هستند در نتیجه اجماع کافی برای اقدام کردن وجود دارد. از آن جایی که مدل اداره بیت‌کوین بر مبنای این رویه عمل نمی‌کند، مخالفت‌های زیادی با این هارد فورک صورت گرفته است. در صورت عملی شدن این رویکرد، زنجیره بیت‌کوین در بلوکی با ارتفاع 494,784 گسسته خواهد شد و یک ارز جدید به وجود خواهد آمد.

« من باید چه کار کنم؟ »

اگر در زمان اجرا شدن هارد فورک بیت‌کوین داشته باشید در این صورت در هر دو زنجیره صاحب سکه خواهید بود. توصیه می‌کنیم بیت‌کوین خود را در کیف پول سخت افزاری یا هر کیف پول دیگری که کلیدهای خصوصی شما در آن قرار دارد نگهداری کنید. این امکان برای شما به وجود می‌آید که همانند هاردفورک اخیر  بیت‌کوین‌کش  (Bitcoin Cash) سکه‌های خود را تفکیک نمایید. بزرگ‌ترین صرافی‌های جهان از جمله بیت‌فینکس (Bitfinex)  اعلام کرده‌اند که سکه Segwit2x جدید را با عنوان « B2X » ثبت خواهند کرد. برخی صرافی‌ها و سرویس‌های مشهور دیگر مانند لوکال بیت‌کوینز (LocalBitcoins) که هیچ یک از طرفین توافقنامه نیستند اعلام کرده‌اند که یا به طور کلی Segwit2x را پشتیبانی نمی‌کنند یا آن را به عنوان آلتکوین فهرست خواهند کرد.

سگ‌ویت SegWit2x
سگ‌ویت SegWit2x

Segwit2x با این فرض نادرست توسعه پیدا کرده که تنها زنجیره موجود خواهد بود و به عنوان بیت‌کوین شناخته خواهد شد. بنابراین فاقد ساز و کار مناسب ایمنی در برابر حمله تکرار (replay-protection) است که نمونه آن را پیش‌تر در هارد فورک‌هایی دیده‌ایم که عمدا آلتکوین ایجاد کرده بودند.

شماری از برجسته‌ترین توسعه‌دهندگان هسته بیت‌کوین درخواست کردند ایمنی در برابر حمله تکرار لحاظ شود و کاربران در برابر ارسال ناخواسته‌ی تراکنش هایشان به هر دو زنجیره حفاظت شوند. اما طرفداران Segwit2x این خواسته‌ها را نپذیرفتند تا مردم را به پیروی از خود وادار کنند. پیامد این اتفاق آن بود که بسیاری از صاحبان کیف پول‌های ساده که با عنوان کیف پول SPV شناخته می‌شوند و روی موبایل‌های بسیاری وجود دارند، سردرگم شدند و نمی‌دانند کدام زنجیره، بیت‌کوین است.

توصیه شده که بیت‌کوین‌های خود را در « برِد والت » (breadwallet) یا هر کیف پول دیگری که صراحتا اعلام نکرده با فورک چه خواهد کرد نگهداری نکنید. پس از اجرای هارد فورک بهتر است تا مدتی از انجام تراکنش خودداری نمایید و تا زمانی که از منابع معتبر نشنیده‌اید که امنیت بار دیگر برقرار شده هیچ تراکنشی انجام ندهید.

موارد نهایی

اختلاف نظر به وجود آمده را می توان در ظاهر، چگونگی مقیاس‌پذیری بیت‌کوین تلقی کرد اما در حقیقت انگیزه‌های پشت Segwit2x به کلی داستان دیگری دارند. حتی کسانی که توافق نامه را امضاء کرده‌اند هم قبول دارند که این یک اقدام مشترک برای خلاص شدن از دست فرآیند توسعه غیرمتمرکز فعلی در بیت‌کوین می‌باشد. مهم‌تر از آن، تلاشی از سوی اندک افراد قدرتمند است تا مدل اداره کردن بیت‌کوین عوض شود و وضعیت به گونه‌ای شود که به جای کاربران، کسب و کارها و استخراج‌کنندگان بزرگ کنترل پروتکل را به دست گیرند.

اما بخت با آنان یار نبوده و بازارهای آینده این سکه‌ی Segwit2x جدید را بسیار پایین‌تر از بیت‌کوین اصلی ارزش‌گذاری می‌کنند. در زمان نگارش این مطلب، قیمت آن 0.145 BTC بوده اما با گذشت زمان تا 0.105 BTC افت پیدا کرده است.

بیشتر استخراج‌کنندگان در حال حاضر برای حمایت از Segwit2x تمایل نشان می‌دهند، اما در نهایت آن ها به جز دنبال کردن سکه‌ی سودآورتر هیچ کاری از دستشان بر نمی‌آید. بخش عمده جامعه بیت‌کوین امیدوار است هارد فورک مورد نظر تا پیش از 18 نوامبر کنسل شود و بعید است زنجیره جدید چندان مورد حمایت قرار گیرد.

بیت‌کوین ارزشمند است زیرا بزرگ ترین شبکه مالی نامتمرکز می‌باشد که تا به حال وجود داشته است. بیت‌کوین یک سیستم پول الکترونیکی همتا به همتای خود راه انداز است که هیچ واسطه‌ی قابل اعتمادی ندارد و کاربران آن در همه حال می‌توانند اعتبار شبکه و پولشان را خود تایید کنند.

 

ناتوانی بیت‌کوین در ایجاد تغییرات بزرگ میان جامعه‌ای که به شدت دچار اختلاف شده از دید بسیاری افراد یک نقص می‌باشد اما این یکی از ویژگی‌های این سیستم است که بدون اجماع گسترده امکان تغییر در آن وجود ندارد و همیشه پول شما تنها در جایی قرار می‌گیرد که کنترل آن در دست خودتان است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.