آشنایی با سگویت (Segwit) و سگویت ۲ (SegWit2x)

وقتی تقاضا برای بیت کوین زیاد شد سرعت انتقال تراکنش ها وهمچنین کارمزد تراکنش‌ها افزایش پیدا کرد که جامعه بیت کوین را بر آن داشت که با ایجاد یک هارد فورک بتوانند با افزایش اندازه بلوک مشکل سرعت و کارمزدهای تراکنش‌های بیت کوین را کاهش دهند و این طرح را با نام سگ ویت (segwit) برای جامعه بیت کوین رونمایی کردند اما با مخالفت تیم‌های توسعه‌دهنده بیت کوین به دلیل ریسک هک پذیری آن مواجه شدند. پس از این مخالفت تیم سگ ویت با اصلاح بعضی از اشتباهات نسخه دیگری با اسم سگویت ۲ (SegWit2x) را رونمایی کردند که هرچند این طرح اشتباهات طرح قبلی را نداشت اما همچنان مشکل بلوک‌های کوچک را حل نمی‌کرد.

0 254

وقتی تقاضا برای بیت کوین زیاد شد سرعت انتقال تراکنش ها وهمچنین کارمزد تراکنش‌ها افزایش پیدا کرد که جامعه بیت کوین را بر آن داشت که با ایجاد یک هارد فورک بتوانند با افزایش اندازه بلوک مشکل سرعت و کارمزدهای تراکنش‌های بیت کوین را کاهش دهند و این طرح را با نام سگویت (segwit) برای جامعه بیت کوین رونمایی کردند اما با مخالفت تیم‌های توسعه‌دهنده بیت کوین به دلیل ریسک هک پذیری آن مواجه شدند. پس از این مخالفت تیم سگویت با اصلاح بعضی از اشتباهات نسخه دیگری با اسم سگویت ۲ (SegWit2x) را رونمایی کردند که هرچند این طرح اشتباهات طرح قبلی را نداشت اما همچنان مشکل بلوک‌های کوچک را حل نمی‌کرد

Segregated Witness یا به اختصار Segwit  چیست؟

Segregated Witness یا به اختصار Segwit (سگویت) یک پروژه پیشنهادی برای شبکه بیت کوین بوده و برای رفع بسیاری از مشکلات جدی آن طراحی شده است.

این پروژه توسط تیم قدیمی شبکه بیت کوین یعنی Bitcoin core توسعه داده شده است که در حال حاضر در بین کاربران محبوبیت زیادی دارند و در صنایع و کسب و کارهای زیادی از آن استفاده می‌شود.

در ابتدا هدف از انجام این پروژه حل کردن مسئله انعطاف‌پذیری تراکنش‌ها بود که یکی از نقاط ضعف در شبکه بیت کوین بود (اگرچه این مسئله آسیب زیادی را به کاربران وارد نمی‌کند، اما در موارد متعددی مورد سوء استفاده قرار گرفته است و نیاز به آمدن پچ برای حل این آسیب پذیری دارد). با این حال Segwit مزایای دیگری را هم ارائه می‌دهد و اکنون تمرکزش را از اصلاح انعطاف‌پذیری تراکنش‌ها به حل مسئله مقیاس پذیری بیت کوین انتقال داده است.

 

راه حل سگویت برای مسئله مقیاس‌پذیری بیت کوین چیست؟

سگویت محدودیت اندازه بلوک بیت کوین را افزایش می‌دهد و اجازه می‌دهد راه حل لایه دوم را برای بهبودهای بیشتر پیاده سازی کنیم. مسائل مربوط به مقیاس‌پذیری بیت کوین به طور عمده به خاطر ناکافی بودن اندازه بلوک است. بلاک چین به نوبه خود، یک دفتر کل از همه تراکنش‎های انجام شده در شبکه تاکنون است و از زنجیره‌ای متوالی از بلوک‌های تراکنش‌ها تشکیل شده است که ارزهای رمزنگاری‌ شده به این تکنولوژی نیاز مبرم دارند.

مشکل اینجاست که درحال حاضر بلوک ها محدودیت ۱ مگابایتی دارند و این برای تعداد صدها تراکنش که کاربران در هر دقیقه می‌خواهند به آن ارسال کنند کافی نیست؛ در نتیجه تعداد زیادی از کاربران در صف تایید تراکنش‌هایشان منتظر می‌مانند که بعضی اوقات مدت انتظار آن‌ها به ساعت‎ها و حتی روزها می‌رسد.

همانطور که اندازه شبکه رشد می‌کند، تراکم تراکنش‎ها نیز به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند و این در حالی است که محدودیت اندازه بلوک یکسان است، در نتیجه مشکل به طور مداوم بدتر می‌شود.

سگویت برای این مشکل دو راه حل دارد: راه حل اول، محدودیت اندازه بلوک را به ۴ مگابایت افزایش می‌دهد. در اینجا به یک نکته مهم توجه داشته باشید که ۴ مگابایت حداکثر اندازه آن است در حالی که درعمل اندازه واقعی بلوک بستگی به شرایط شبکه دارد. متخصصان پیش بینی می‌کنند اندازه بلوک بلافاصله بعد از فعال سازی سگویت در حدود ۲ الی ۲.۱ مگابایت است.

راه حل دوم: با حل قابلیت انعطاف تراکنش‌ها، سگویت آنچه که قبلا به عنوان یک مشکل کوچک برای شبکه بیت کوین، اما مانعی بزرگ برای پیاده سازی راه‌حل های لایه دوم روی شبکه بیت کوین است، حل کرده است. یکی ازاین راه حل‎های لایه دوم استفاده از شبکه لایتنینگ است که انتظار می‌رود برای افزایش گسترده در ظرفیت شبکه، بخش عمده‌ی تراکنش‌ها را برای پردازش سریع‌تر به خارج از بلاک چین منتقل کند.

بحث‌های اصلی بر ضد سگویت چیست؟

کلمه کلیدی “بر ضد” به سه گروه فنی، سیاسی، ایدئولوژیک اشاره دارد.

برخی معتقدند که سگویت در وضعیت کنونی‌اش نمی‌تواند مشکلاتی را که وعده داده را حل کند.

یکی از استدلال‎های اصلی در اینجا این است که افزایش اندازه بلوک پیشنهاد شده توسط بروزرسانی، برای برآوردن نیازهای رو به رشد کاربران بیت کوین کافی نیست.

به نظر می‌رسد بیشتر کارشناسان به صلاحیت فنی بالای نویسندگان و استحکام خود تکنولوژی Segwit اتفاق نظر دارند ولی با این حال، تقریبا غیرممکن است که کسی که برنامه نویس نیست بتواند استدلال‌هایی که دو طرف ارائه می‌دهند را اعتبارسنجی کند.

واقعیت این است که این بحث صرفا از نظر تکنولوژیکی نیست، بلکه یک جنبه سیاسی هم دارد که همه چیز را پیچیده کرده است. تعداد زیادی از افرادی که روی سگویت (Segwit) کار می‌کنند توسط شرکتی به نام Blockstream استخدام می‌شوند که محصول اصلی آنها ارائه راه حل‌های sidechain یا زنجیره جانبی است. برخی از افراد انجمن ادعا می‌کنند که این راه حل یک تضاد از علاقه‌مندی‌ها ایجاد می‌کند، زیرا توسعه‌دهندگان از افزایش واقعی اندازه بلوک جلوگیری می‌کنند و در عوض به طور مصنوعی تقاضا را برای راه حل‎های زنجیرجانبی از قبیل شبکه لایتنینگ افزایش می‌دهند.

هیچ دلیل قطعی برای این ادعا وجود ندارد، اما بخش بزرگی از جامعه کاربری هنوز به آن معتقدند و در نتیجه مخالف سگویت (Segwit) هستند.

استدلال اصلی ایدئولوژیکی که بر ضد بروزرسانی است، این است که این روش راه حل مقیاس پذیری خوبی را برای سیستم غیرمتمرکز بیت کوین ارائه نمی‌دهد، و این حرف‌ها در حالی است که Segwit یکی از مشکلاتی که بیت کوین از قدیم با آن روبرو بود، یعنی ظرفیت تراکنش ناکافی را با راه حل زنجیر جانبی لایه دوم و استفاده از راه حل‌هایی همچون شبکه لایتنینگ حل کرده است.

سوال اغلب مردم اینست که زنجیرجانبی چگونه کار می‌کند؟ که جواب اینست که زنجیر جانبی سکه‌ها را به لایه دوم انتقال می‌دهد و در آنجا تمام تراکنش‌ها بدون نیاز به انتشار در کل شبکه، توسط یک شخص واسطه مورد اعتماد پردازش می‌شود، که در این صورت در زمان و منابع زیادی صرفه جویی می‌شود اما این نقطه اعتماد دقیقا همان کاری را انجام می‌دهد که بیت کوین قصد داشت آن را از سیستم پولی حذف کند.

چه کسی Segwit را پشتیبانی می‌کند؟

طیف وسیعی از اشخاص و شرکت‌ها از گذشته تاکنون سگویت را تایید کرده‌اند. بیش از ۱۰۰ شرکت برجسته در صنعت از سگویت در کسب و کارشان استفاده کرده و یا آن را پشتیبانی می‌کنند که لیست کامل آنها را می‌توانید از اینجا ببینید .

علاوه بر این بسیاری از افراد مشهور که به خاطر کارهایشان در بیت کوین شناخته می‌شوند حمایت خود را از سگویت در توییتر و سایر پلتفرم‌ها اعلام کرده‌اند که از میان آنها می‌توان به آندرس آنتونوپولوس(Andres Antonopoulos)، سامسون ماو (Samson Maw)، چارلی لی(Charlie lee) و دیگران اشاره کرد.

وضعیت حال حاضر پشتیبانی از آن مطابق شکل زیر است:

هر آنچه که باید درباره Segwit و Segwit2x باید بدانید

سگویت ۲ (SegWit2x) چیست؟

Segwit2x  قدم بعدی بروزرسانی بیت کوین است و بخش دوم توافق‌نامه نیویورک است که در ۲۳ می‌ ۲۰۱۷ انجام شده است. در این بروزرسانی اندازه بلوک بیت کوین به ۲مگابایت افزایش یافته است.

سگویت بعضی از اشتباهات را اصلاح کرده و فضا را برای پیشرفت بعدی فراهم می‌کند. با این وجود، این قضیه مشکلات بلوک‌های کوچک را حل نمی‌کند. درگذشته اندازه یک مگابایت برای پاسخگویی به نیازهای کاربران کافی بود، اما امروزه مقدار داده‌ها خیلی بزرگ شده است که این تاثیر زیادی بر میزان تایید تراکنش‎ها و هزینه‎های داخلی دارد.چه کسی هزینه‌های بالا و انتظار زیاد برای تایید تراکنش را دوست دارد؟

چه کسانی از سگویت ۲ پشتیبانی می‌کنند و چه کسانی نمی‌کنند؟

با وجود اینکه بخشی از توافق نامه نیویورک است، تعداد زیادی ازنودها و استخرهای استخراج نظر خود را عوض کرده‌اند. شش ماه پیش، اکثر شرکت‌کنندگان با انشعاب موافقت کردند، اما با گذشت زمان شرکت‎های بیشتری مانند Trezor، Bittrex و دیگران از پذیرفتن Segwit2x امتناع کردند.چون آنها نگران احتمال حمله مکرر وآینده نامطمئن هر دو زنجیره هستند.

در جامعه کاربری بیت کوین هیچ وحدت نظری در مورد این مساله وجود ندارد و به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌ها نمی‌خواهند ریسک کنند. همچنین نیک سزابو (Nick Szabo) متخصص رمزنگاری قراردادهای هوشمند که شهرت جهانی دارد، با این بروزرسانی موافق نیست.

به نظر من نیک سزابو نزدیکتر از همه ما به ساتوشی(مخترع بیت کوین) است، شاید هم خود ساتوشی باشد، نیک و تمام توسعه‌دهندگان هسته بیت کوین در برابر Sewit2x موضع گرفته اند که چرا مردم موافق این هارد فورک هستند درحالی که این انشعاب می‌تواند زنجیر را تقسیم کند.

چارلی لی موسس Litecoin
آشنایی با سگویت (Segwit) و سگویت 2 (SegWit2x)
آشنایی با سگویت (Segwit) و سگویت ۲ (SegWit2x)

Samson Mow

[email protected]

انشعاب Segwit2x به خودی خود اتفاق افتاده و #NYA فقط تماشاگر هستند.

Haipo yang

[email protected]

استخرهای استخراج بیت کوین از هر دو مورد B1x و B2x پشتیبانی می‌کند و این اختیار را به کاربر می‌دهد که یکی از این دو مورد را انتخاب کند.

آشنایی با سگویت (Segwit) و سگویت 2 (SegWit2x)
آشنایی با سگویت (Segwit) و سگویت ۲ (SegWit2x)

AntPool

[email protected]

Antpool نشانه حمایت ما از #NYA”)segwit2x”)  به مانند دیگر استخرهای بزرگ بیت کوین است. از اینجا به ما بپیوندید Http://www.antpool.com

آشنایی با سگویت (Segwit) و سگویت 2 (SegWit2x)

BTCC

[email protected]

سکه‌های فعال سازی Segwit2x را راه اندازی کردیم:۱MB/BTC، ۲MB/BTC، ۱MB/USD، ۲MB/USD  …..

انجام معامله:    http://bt.cc/dax

اطلاعات بیشتر: http://bt.cc/fork

چه انتظاری از Segwit2x دارید؟

پروژه Segwit2x  لغو شده است، اما هنوز هم امکان دارد در آینده نزدیک پیاده‌سازی شود. متخصصان اشاره می‌کنند که این بروزرسانی دارای نقطه ضعف است و به هکرها اجازه می‌دهد تا به اطلاعات محرمانه کاربران دسترسی داشته باشد، که این به نوبه خود به اعتبار بیت کوین ضربه وارد می‌کند و این مشکل جدی تر از آنست که بشود از آن صرف نظر کرد.

مشکل مقیاس پذیری بیت کوین هنوز هم پابرجاست که باید حل شود. سگویت ۲ (SegWit2x) یکی از راه حل‌های ممکن است، اما آن هم یک سری مشکلات فنی دارد که باید حل شود. این هارد فورک ممکن است مقیاس‌پذیری بیشتری را به ارمغان بیاورد اما برای بررسی و پیاده سازی این هارد فورک کمی‌زمان نیاز است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.