دبیر کل سازمان ملل: دولت‌ها باید فناوری بلاک چین را با آغوش باز بپذیرند

آنتونیو گوترش (António Guterres)، دبیر کل سازمان ملل معتقد است که دولت‌های قدرتمند جهان باید فناوری بلاک چین را با آغوش باز بپذیرند. نخست وزیر سابق پرتغال با انتشار بیانیه‌ای در نشریه فوربس (Forbes)، از فناوری بلاک چین که برای اولین بار با رمز ارز بیت کوین محبوب شد، به عنوان یکی از ارکان اصلی درآمدزایی (۵۰ میلیارد دلار در سال) این سازمان در آینده حمایت کرد.

0 120

درست در زمانی که رئیس جمهور چین از بلاک چین به عنوان یک اولویت ملی حمایت کرده، و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل نیز برای برخی از پروژه‌های خود، پذیرش بیت کوین و اتریوم را آغاز کرده است، بیاینه گوترش نشان می‌دهد که فناوری بلاک چین و رمز ارزها با جدیت تمام در بالاترین سطوح و در بزرگترین نهادهای جهانی تحت پیگیری‌ست.

در حالی که به نظر می‌رسد چین به طور گسترده‌ بر استفاده از فناوری بلاک چین برای مبارزه با پولشویی و نیز پیگیری بیش از پیش تراکنش‌های شهروندان خود متمرکز شده است، تمرکز سازمان ملل غالباً در جهت اطمینان خاطر بیشتر حامیان مالی‌ست تا مطمئن باشند که کمک‌های مالی اهدا شده توسط آن‌ها، در همان مواردی صرف می‌شود که خودشان تمایل دارند. به علاوه سازمان ملل قصد دارد با بهره‌گیری از این تکنولوژی، از اتلاف گسترده منابع در زنجیره تامین غول‌پیکر این سازمان جلوگیری کند.

گوترش در مصاحبه‌ با فوربس گفت:

در عصر دیجیتال، برای اینکه سازمان ملل بتواند به خوبی از عهده وظایف خود برآید، باید با آغوش باز از فناوری‌هایی همچون بلاک چین که راهی برای دستیابی به توسعه پایدار فراهم می کنند، استقبال کنیم.

برای اولین بار در ۴۵ سال اخیر، گوترش در ماه اکتبر بودجه سازمان ملل را به کمیته ملی ارائه کرد. در این بودجه ۲.۸۷ میلیارد دلاری که برای سال ۲۰۲۰ اختصاص یافته بود، سهمیه‌ای ۳.۳ میلیون دلاری (با ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته) به اهداف توسعه پایدار (SDGs) و سایر پروژه های فنی که به همکاری میان آژانس‌های سازمان ملل نیاز دارند تعلق گرفت.

این اولین بار نیست که گوترش به طور ویژه به فناوری بلاک چین اشاره می‌کند. او در سپتامبر ۲۰۱۸ نیز طی یک سخنرانی به سه زبان انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی، در خصوص بی‌اعتمادی جهانی یا “اختلالِ کمبود اعتماد (trust deficit disorder)”، اظهار داشت که می‌توان با استفاده از بلاک چین و سایر فناوری‌ها نظیر هوش مصنوعی، تا حدی این مشکل را برطرف ساخت تا شاید دریچه امیدی بر فعالیت‌های سازمان‌های جهانی باشد.

در حال حاضر پنج پروژه بلاک چین در شبکه‌ نوآوری سازمان ملل در حال انجام است که هدف آن‌ها تسهیل تعاملات و همکاری میان آژانس‌هاست. به عنوان مثال واحد ارتباطات بین‌المللی سازمان ملل و سازمان غذا و کشاورزی، برای رهگیری زنجیره تأمین و عرضه خوک در پاپوا گینه نو مشارکت می‌کنند. صندوق توسعه سرمایه سازمان ملل متحد نیز در حال تحقیق بر روی بلاک چین برای استفاده در حواله‌های بانکی در نپال است. همچنین برنامه توسعه سازمان ملل متحد نیز از تکنولوژی بلاک چین برای رهگیری زنجیره تامین کاکائو در اکوادور استفاده می‌کند.

در اکتبر ۲۰۱۹ یونیسف اولین بیت کوین و اتریوم‌های اهدایی را از طرف بنیاد اتریوم دریافت کرد. هدف از دریافت این رمز ارزها، تسهیلگری در راه‌اندازی استارتاپ‌های بین‌المللی‌ست که در تلاشند با بهره‌گیری از بلاک چین چالش‌های مربوط به راهکارهای سازمان ملل را برطرف سازند. در زمان راه‌اندازی این پروژه، نمایندگی‌های یونیسف در آمریکا، فرانسه، استرالیا و نیوزلند به این پروژه ملحق شدند و در حال حاضر دفاتر یونیسف در سراسر جهان در حال پیوستن به این طرح هستند.

گوتروش در طرح جدید ۲۰ صفحه ای خود که «راهبرد دبیر کل سازمان ملل متحد درباره فناوری‌های جدید» نام دارد، صراحتاً خواستار حمایت بیشتر از کاربردهای نوآورانه فناوری‌های بلاک چین و هوش مصنوعی شد. گوترش مسئولیت و هماهنگی اجرای این طرح را به دفتر اجرایی خود، با همکاری یک گروه مرجع فناوری‌های نوین سپرده است و جلسات سه ماه‌ای را ترتیب می‌دهد تا بروزرسانی‌ها و پیشرفت کار به وی گزارش داده شود. او در این مورد می‌گوید:

همانطور که یاد می‌گیریم کدام راهکارها مفید است و کدام نیست، راهکارهای جدید را مجدداً بررسی و بروزرسانی کرده و اطمینان حاصل می‌کنیم که این راهکارها می‌توانند از فرهنگ نوآوری حمایت کنند و تلاش‌های جهانی ما از تجربیات در سطوح منطقه و کشورها بهره می‌پذیرد.

 

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.