خروج بنیان گذار گمنام Grin از این پروژه به سبک ساتوشی!

خروج ایگنوتوس پورل خالق گمنام Grin از این پروژه به سبک ساتوشی ناکاموتو، ناظران جامعه رمز ارزها را به فکر و مقایسه این دو شخصیت وا داشته است. شباهت‎های میان این دو شخصیت به حدی‎ست که تصادفی بودن آن بعید به نظر می‏رسد و شاید محتمل‎ترین توضیح ممکن آن باشد که ایگنوتوس، نشانه‎های خود را از ساتوشی الهام گرفته است.

0 106

خروج بنیان گذار گمنام Grin از این پروژه: ایگنوتوس پورل (Ignotus Peverell) بنیان گذار مجهول الهویه گرین (Grin) از این پروژه خارج شده و به جامعه‎‎ی این کوین مبتنی بر حفظ حریم خصوصی، درباره‌ی خروج خود اطمینان خاطر داد که «جای آن امن خواهد بود.» این حرکت موجب مقایسه اجتناب ناپذیر او با ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) گردید. خالق گمنام بیت کوین نیز هشت سال پیش از ادبیات مشابهی استفاده کرده بود و در ایمیلی نوشته بود «من به کارهای دیگری پرداخته‎ام. جای بیت کوین پیش گوین (Gavin) و همگان امن خواهد بود.»

ایگنوتوس پورل، یک ساتوشی ناکاموتوی دیگر

طرفداران دوآتشه رمز ارزها عاشق رمز و رازهای خوب هستند؛ و این راز عجیب را در ساتوشی ناکاموتو و (به میزان کمتری) در ایگنوتوس پورل یافته‎اند. ساتوشی ناکاموتو که نیازی به معرفی ندارد؛ اما ایگنوتوس پورل بنیان گذار رمز ارز گرین در پروتکل Mimblewimble است. تکنولوژی حفظ حریم خصوصی پشتیبان این کوین در سال ۲۰۱۶ توسط شخصی به نام مستعار تام الویس جدوسر (Tom Elvis Jedusor)، (نام واقعی لرد ولدمورت در نسخه فرانسوی فیلم‎های هری پاتر) به یک چت بیت کوین IRC ارسال شده و چندی بعد او ناپدید شد. ممکن است جدوسر همان ایگنوتوس پورل باشد؛ کسی که در مارس ۲۰۱۷ مقدمه‎ای بر Mimblewimble و پیاده سازی پروژه گرین بر روی آن در سایت Github نوشت.

ممکن است ایگنوتوس (به اختصار: ایگنو) خالق Mimblewimble باشد یا نباشد؛ اما او اولین کسی است که ایده جدوسر را به واقعیت تبدیل کرد. واقعیت این است که انتخاب دو نام از مجموعه هری پاتر به هیچ وجه تصادفی نیست. ایگنوتوس پورل یک جادوگر اصیل (در مقابل مشنگ‌ها یا ماگل‌های غیرجادوگر در داستان‎های هری پاتر) از قرن سیزدهم بود؛ جوان‌ترین برادر از برادران پورل که گیرنده شنل نامرئی نیز بود؛ شنلی که در نهایت به دست هری پاتر افتاد. شاید این مناسب ترین نام مستعار برای توسعه دهنده یک کوین مبتنی بر حفظ حریم خصوصی باشد؛ کسی که اهمیت زیادی برای مخفی ماندن هویتش قائل است.

خروج بنیان گذار گمنام Grin از این پروژه به سبک ساتوشی!

در تاریخ ۲۲ ژوئن یکی از اعضای شبکه گرین با نام Yeastplume پستی در انجمن (forum) این پروژه ارسال کرد:

همان‌طور که احتمالاً متوجه شده‎اید، ایگنو در چند هفته اخیر هیچ فعالیتی نداشته است. او اخیراً در شورا به ما اطلاع داد که به دلایل شخصی قصد دارد از این پروژه دور باشد. ما اطلاعات بیشتری درباره وضعیت و زمان دقیق بازگشت او نداریم؛ اما پیشبینی می‎کنیم که غیبت او حداقل چند ماه و شاید هم بیشتر به طول بیانجامد. از آنجا که گرین منبع باز بوده و توسعه آن به هیچ شخص خاصی وابسته نیست، ما در غیاب ایگنو کار خود را بی‌وقفه ادامه خواهیم داد.

وی افزود:

ایگنو در پیام خود به اعضای شورا اظهار داشت که (گرین در بهترین شرایط ممکن است....) ما به عنوان افراد حاضر در این شورا همانند همیشه متعهدیم که نقش خود را ایفا کرده و کار خود را به بهترین شکل ممکن ادامه دهیم. ما پروژه گرین را مطابق با آن‎چه در شروع کار مد نظر ایگنو بود، به پیش خواهیم برد. ما امیدواریم ایگنو برگردد و مثل همیشه از شما دعوت می‎کنیم تا به ما ملحق شوید و به ما کمک کنید تا گرین را به بهترین شکل ممکن بسازیم

 

خروج ایگنوتوس همه را به مقایسه او با ساتوشی وا می‎دارد

خروج بنیان گذار گرین، بسیاری از ناظران را به فکر واداشته است. علی رغم اطلاعات کمی که از ایگنو موجود است، شخصیت او شباهت‎های قابل توجهی با ساتوشی دارد. نام و نام خانوادگی هر دو شخصیت، طول یکسانی دارد. علاوه بر این، وقتی واژه Ignotus را ۱۸۰ درجه بچرخانیم، و کمی آن را تغییر دهیم، چیزی شبیه به این به نظر می‏رسد:

خروج بنیان گذار گمنام Grin از این پروژه به سبک ساتوشی!

ایگنوتوس همانند ساتوشی می‎توانست واضح بنویسد و ماهرانه کدنویسی کند؛ اما او علاقه اندکی به تبلیغ خود نیز داشت. بنیان گذار گرین در تنها مصاحبه خود، ویژگی‎های مشخصی از طراحی بیت کوین را رد کرده و اظهار داشت

هیچ شواهدی مبنی بر این که منحنی عرضه بیت کوین بهینه باشد وجود ندارد. اما تحقیق جامعی در حال انجام است که نشان می‎دهد بیت کوین از جهات بسیاری دارای مشکل است.

با این حال او اعتراف کرد که «به ایده‎آل‎های بیت کوین باور داشته است.» و توضیح داد که گرین بیش از آن که به همتای خود در Mimblewimble (سکه Beam) شبیه باشد، «به مونرو و بیت کوین نزدیک است.»

با توجه به اشتراکات میان ساتوشی و ایگنوتوس، محتمل‎ترین توضیح ممکن آن است که ایگنوتوس نشانه‎های خود را از خالق بیت کوین الهام گرفته است. هرگونه شباهتی میان آن دو، یا اقدامی عمدی از سوی ایگنوتوس بوده و یا کاملاً تصادفی است. آن‌چه که تصادفی نیست، این است که سازندگان سه مورد از خلاقانه‎ترین رمز ارزها که به طور منصفانه‎ای توزیع شده هستند (بیت کوین، مونرو و گرین)، ناشناس هستند. به نظر می‎رسد آن‎ها کسانی هستند که آفرینش محصول برتر را به افتخار شخصی خود ترجیح داده و میراثی پایدار از خود بر جای می‎گذارند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.