Sapling چیست؟

Sapling روی زی‌کش (ZEC) کار می‌کند و این موضوع مهمی است! زی‌کش (ZEC) به تازگی یک بروزرسانی با عنوان Sapling منتشر کرده است؛ پروژه‌ای که به عنوان روشی برای بهبود قابلیت استفاده از پروتکل زی‌کش شناخته می‌شود. این پروژه، یک حرکت بزرگ برای این سکه خصوصی بوده و اجتماع آن‌ها از این واقعیت که بروزرسانی بدون هیچ مشکلی کار می‌کند، هیجان زده شده است!

0 87

Sapling چیست؟

زی‌کش یک سکه خصوصی است که به کاربران خود، امکان انجام تراکنش‌های محافظت‌شده را ارائه می‌کند. این سکه، امکان انجام چنین کاری را با استفاده از یک فناوری کریپتوگرافی با عنوان zk-SNARKS مهیا کرده ‌است. پیش از آغاز این بروزرسانی، این فناوری به عنوان یک دستاورد بزرگ شناخته می‌شد. هرچند خیلی زود مشخص شد که تراکنش‌های خصوصی محافظت‌شده با zk-SNARKS سنگین و پیچیده هستند. این مسئله باعث می‌شود هم صرافی و هم کاربران نتوانند از حداکثر پتانسیل و توان این فناوری بهره ببرند.

روز گذشته، 29 اکتبر، پروتکل Sapling، نهایتا منتشر شد. این پروتکل در اصل در سال 2016 پایه‌ریزی شد. تغییر تراکنش‌های خصوصی ZEC به گونه‌ای که سبک‌تر و سریع‌تر شده ومیزان مشابهی از محافظت را داشته باشد، امیدوار کننده بود. این تغییر در بلاک 419200 فعال شد.

بر اساس ادعای وبسایت زی‌کش، Sapling بهبودهای زیادی به همراه خواهد داشت که شامل عملکرد بهتر برای آدرس‌های محافظت‌شده می‌شود. این عملکرد بهتر در جایی خودش را نشان می‌دهد که آدرس‌های زی را می‌توان در عرض چند ثانیه ایجاد کرد.

به علاوه، این پروتکل به سخت افزار مسئول ساخت اثبات دانش صفر (zero-knowledge proof)، اجازه خواهد داد تا از سخت افزار مسئول امضای تراکنش‌ها، مستقل و جدا شود. نهایتا صاحبان آدرس‌های محافظت‌شده، کلیدهای بهبودیافته‌ای خواهند داشت که به آن‌ها امکان مشاهده تمام جزییات تراکنش‌ها، بدون نشان دادن کلید خصوصی را می‌دهد.

طبق پست اخیر مدیوم، هدف اولیه Sapling، بهبود ساخت zk-SNARKS است. تراکنش‌های جدید با مصرف فقط 40 مگابایت رم انجام خواهند شد و این فرایند در عرض چند ثانیه صورت می‌گیرد. پیش از این، چنین تراکنش‌هایی به حدود 7 دقیقه زمان و 3 گیگابایت رم نیاز داشتند!

چرا Sapling برای زی‌کش حائز اهمیت است؟

Sapling جدا از سریع‌تر و سبک‌تر شدن تراکنش‌های محافظت‌شده و البته حفظ امنیت سابق، مزایای پرشماری به همراه دارد. مثلا کاربران اکنون می‌توانند با تلفن‌های همراهشان، تراکنش انجام دهند. تا به امروز، مشکلات حافظه از این مسئله جلوگیری می‌کرد و این تغییر یک موضوع بسیار مهم تلقی می‌شود.

به علاوه، تراکنش‌های محافظت‌شده زی‌کش در کیف‌ پول‌های موبایلی هم اجرا خواهند شد. همچنین، این تراکنش‌ها به دستگاه‌های IoT خواهند رسید و صرافی‌ها و شرکت‌های بزرگ راحت‌تر می‌توانند سکه را پذیرش و از مزایای خصوصی آن استفاده کنند.

هر تراکنش نه فقط یک صدم حالت قبل حافظه اشغال می‌کند، بلکه 6 برابر هم سریع‌تر می‌شود. از هنگامی که این بروزرسانی آغاز شد، کاربران زی‌کش هیچ مشکلی با آن نداشته‌اند. دقیقا برعکس آن اتفاق افتاده و افراد زیادی از Sapling استقبال کرده، از تجربیات موفق خود تعریف کرده‌اند و به تیم ZEC برای ایجاد روشی جدید برای حل مشکلات موجود، تبریک گفته‌اند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.