گزارش تصویری فینمگ از رویداد دو روزه ریزوماتیک

رویداد ریزوماتیک با حمایت شرکت‎های سیتکس، کارن، اینتلاویژن، اریاتک، اینودکس، رده، و حامیان رسانه ای (آی آر بلاک چین، کوین ایران، و فینمگ)، در تاریخ ۱۱ و ۱۲ مهر ماه، در محل گردهمایی شرکت سیتکس برگزار شد.

0 516
previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow

Slider

کاشتن بذر یک ریزوم

همه چیز از یک توئیت ساده شروع شد. حدوداً یک ماه پیش بود که سعید خوشبخت مدیرعامل شرکت اریاتک (AreaTak) با انتشار توئیتی اعلام کرد، قصد دارد یک پروژه مبتنی بر اتریوم را به کسی که علاقمند به حوزه بلاک چین بوده و تا کنون سابقه انجام پروژه در این زمینه را نداشته بسپارد تا از طریق خلق فرصت کند.

گزارش تصویری فینمگ از رویداد دو روزه ریزوماتیک

طبق گفته سعید خوشبخت، تعداد درخواست ها برای همکاری، بیش از آن بود که بتوان از میان آن‌ها یک یا دو نفر را انتخاب کرد. بنابراین برنامه همکاری، به یک کارگاه آموزش عملی گروهی و چند پروژه کاربردی تغییر یافت و نام ریزوماتیک (rhizomatic) برای آن انتخاب شد.

گزارش تصویری فینمگ از رویداد دو روزه ریزوماتیک

ریزوماتیک؛ گذار از «بودن» به «شدن»!

نام ریزوماتیک برگرفته از تفکری به نام ریزوم (rhizome) انتخاب شد. اصطلاح ریزوم به گیاهانی اطلاق می‎شود که به صورت افق رشد کرده و ساقه آن‌ها در خاک قرار می‌گیرد. با قطع بخشی از ساقه ریزوم، گیاه نه می‌خشکد و نه از بین می‌رود، بلکه همان‌جا در زیر خاک گسترش یافته و جوانه‌های تازه ایجاد می‌کند. همچنین ریزوم ها برخلاف درخت حتی اگر تماماً شکسته یا از هم گسسته شوند باز هم می‌توانند حیات خود را از سر گرفته و در جهات دیگری رشد کنند. این پدیده زیست شناسی توسط ژیل دلوز فرانسوی به فلسفه وارد، و منشأ تفکری تحت عنوان «تفکر ریزومی» شد. تفکر ریزومی دقیقاً نقطه مقابل تفکر درختیست. تفکر ریزومی، فضاها و ارتباطات افقی و چندگانه و همه‌جانبه را تداعی می‌کند اما تفکر درختی با ارتباطات خطی و عمودی و گوش به فرمان سر و کار دارد. درخت، انتساب است؛ اما ریزوم ارتباط است، فقط ارتباط. تفکر درختی نمایانگر فلسفهِ بودن (و درجا زدن) است حال آنکه تفکر ریزومی، پویا و متکثر بوده و در آن از مرزبندی‌های تفکر خطی خبری نیست.

گزارش تصویری فینمگ از رویداد دو روزه ریزوماتیک

ریزوم (همان‌طور که از شکل ظاهری اش هم پیداست)، فاقد مرکز و رده‌بندی، عاری از دلالت و بدون راهبر است و برخلاف درخت به‌طور نامحدود گسترش می‌یابد و قادر است فعل بودن را به چالش گرفته و «شدن» را به نمایش بگذارد. این تفکر را می‌توان نمادی از تفکر غیرمتمرکز دانست و اینگونه آن را با تفکر بلاکچینی پیوند زد.

با مشارکت فعال اعضای اکوسیستم بلاک چین ایران در این رویداد، تفکر ریزومی به معنای واقعی کلمه محقق شد و سعید خوشبخت (برگزار کننده اصلی رویداد) از جمع سخنرانان و آموزش دهندگان این رویداد کنار رفته و از این بابت ابراز خرسندی کرد. شیوه ثبت نام و پرداخت هزینه این دوره نیز در نوع خود جالب توجه بود. هزینه ثبت نام علاقمندان به شرکت در دوره عادی ۱ اتر، دوره کامل ۲ اتر، و طرح ریزومی ۱۶ ساعت آموزش بود. شرکت کنندگان در طرح ریزومی موظفند به هر شکلی که خودشان مایلند، ۱۶ ساعت آموزش در حوزه بلاک چین، به دیگران ارائه دهند.

ریزوماتیک، آغاز یک ریزوم فناناپذیر

در نهایت رویداد ریزوماتیک با حمایت شرکت‎های سیتکس، کارن، اینتلاویژن، اریاتک، اینودکس، رده، و حامیان رسانه ای (آی آر بلاک چین، کوین ایران، و فینمگ)، در تاریخ ۱۱ و ۱۲ مهر ماه، در محل گردهمایی شرکت سیتکس برگزار شد.

در روز اول، حجت عباسی (مدیرعامل اینتلاویژن) با خوش آمدگویی به حاضران جلسه را آغاز کرده اهداف و برنامه های کلی این رویداد را تبیین کرد. سپس حسین نمازیان (توسعه دهنده بلاک چین) کارگاه آموزشی سالیدیتی را آغاز کرد و درباره کلیات پیاده سازی اپلیکیشن های غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین مطالبی را ارائه داد. در ادامه رضا نورمحمدی (مدیر فنی سیتکس) درباره حوزه های کاربردی اپلیکیشن های غیرمتمرکز، و زوبین نعمتی (رئیس هیئت مدیره کارفلو) درباره MVE، سخنرانی کوتاهی ارائه دادند. سپس حسین نمازیان با ادامه آموزش سالیدیتی جلسه را ادامه داد. در روز دوم این همایش نیز سهیل پایدار، شهرزاد پاک گوهر، ساینا آقابابایی، و بنیامین عباسی طی سخنرانی های مجزا به بیان نکاتی درباره مبانی فکری و فلسفی بلاکچین، اقتصاد توکنی، عرضه اولیه سکه در کسب و کارهای بلاک چینی، و اعتبارسنجی توزیع شده بر بستر بلاک چین پرداختند. حسین نمازیان نیز در کارگاه صبح و بعد از ظهر به ادامه مباحث سالیدیتی و پیاده سازی اپلیکیشن های غیرمتمرکز پرداخت.

در پایان این رویداد، سعید خوشبخت به جمع بندی و نتیجه گیری از مباحث مطرح شده پرداخت و با بیان چند ایده بلاک چینی، شرکت کنندگان را به ادامه همکاری در این پروژه ها دعوت کرد. با پایان این همایش، هر یک از شرکت کنندگان خواهند توانست در ریزوم های جداگانه ای به آموزش بلاکچین بپردازند و بدین ترتیب ریزوماتیک، به نقطه آغازین یک ریزوم فناناپذیر بدل شد.

در ادامه شاهد تصاویری از این همایش، و مصاحبه خبرنگار فینمگ با آقایان سعید خوشبخت، حجت جشن نیلوفر، و بنیامین عباسی خواهیم بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.