دارایی‌‌های کریپتو : درآمدزایی و قوانین

امروزه می‌‌توان در سرویس‌‌های وام‌‌دهی مختلفی، با سپرده‌‌گذاری دارایی‌‌های کریپتویی مانند رمز ارز‌‌ و توکن، به بهره‌‌های مشخصی رسید. باید توجه داشت که این نوع حساب‌‌ها تحت کدام قوانین تنظیم می‌‌شوند و چه تاثیری بر ماهیت تراکنشی کریپتو می‌‌گذارند.

0 85

بازار رمز ارزها هیچگاه قابل پیش بینی نیست. در چند ماه گذشته سرخط خبرها نشان‌‌دهنده‌‌ گونه‌‌ نسبتا جدیدی از سود دهی از طریق دارایی‌‌های کریپتو بود: درآمد؛ نه از طریق معامله یا نقد کردن سود حاصل از آن، بلکه فقط با نگه داشتن رمز ارز‌‌ها و توکن‌‌ها.

کوین بیس اعلام کرد که می‌‌خواهد سرویس‌‌های سپرده گذاری (Staking) به راه بیندازد (که در آن توکن‌‌ها برای مشارکت در حفظ شبکه، سپرده‌‌گذاری می‌‌شوند). این سرویس برای مشتریان سازمانی است که XTZ نگه داشته اند؛ XTZ توکن بومی تزوس (Tezos) است و در ازای این سپرده‌‌گذاری، بهره‌‌ی خالص 6 درصدی به توکن‌‌داران اعطا می‌‌کند. بتل استار کپیتال (Battlestar Capital) نیز با مشارکت Celsius، سرویس وام‌‌دهی کریپتویی، یک شبکه‌‌ی سپرده‌‌گذاری به راه می‌‌اندازد و در آن توکن‌‌های اثبات سرمایه، با نرخ بهره‌‌ی بین 5 تا 30 درصد سپرده‌‌گذاری می‌‌شوند.

همچنین به بهره‌‌های حاصل از وام‌‌های کریپتویی نیز توجه داشته باشید؛ با ریزش سرمایه‌‌ی 25 میلیون دلاری کریپتو در حساب‌‌های مدت‌‌دار کریپتوییِ بلاکفی (BlockFi) فقط در دو هفته. دارندگان استیبل کوین TrueUSD می‌‌توانند با سپرده‌‌گذاری توکن در سرویس وام‌‌دهی Cred به مدت حداقل 6 ماه، بهره‌‌ بالای 8 درصد به دست آورند. Universal Protocol Alliance گروهی که صرافی بیترکس، سرویس وام‌‌دهی Cred و دیگر سرویس‌‌ها را شامل می‌‌شود، یک استیبل کوین تثبیت‌‌شده با یورو معرفی می‌‌کند و در ازای سپرده‌‌گذاری در آن، سود 8 درصد اعطا می‌‌کند.

پاداش، سود، بهره- هر چیزی که اسمش را بگذارید (کریپتو به خاطر واژگان گیج‌‌کننده‌‌ خود مشهور است.)، آن‌‌ها دو مشخصه‌‌ مختلف از فضای دارایی‌‌های کریپتو را آشکار کرده‌اند.

بهره‌‌های غیر منتظره

مشخصه اول: به بلوغ رسیدن صنعت کریپتو. در حالی که سرمایه‌‌گذاران به هیچ وجه از پتانسیل افزایش قیمت‌‌ها دست‌‌بردار نیستند، اما تمرکز فزاینده‌‌ای بر سایر منابع به وجود آمده است.

استراتژی‌‌های تقسیم عملکرد (devising yield) در بیشتر دارایی‌‌های سرمایه‌‌ ثابت معمول است ولی در کریپتو، پدیده‌‌ی جدیدی است.

دومین مشخصه این که، آن‌‌ها لایه‌‌های جدیدی به تنظیم مقررات مدوّنی که بر دارایی‌‌های زیربنایی اعمال می‌‌شود، اضافه کردند.

حساب‌‌های سپرده‌‌ مدت‌‌دار سنتی، تحت نظارت مسئولان بانکی قرار می‌‌گیرند. ولی دارایی‌‌های کریپتو این‌چنین نیستند. پس چه کسی حساب‌‌های سپرده‌‌ مدت‌‌دار کریپتویی را تنظیم می‌‌کند؟

BlockFi به سپرده‌‌های بیت کوین و اتر سود اختصاص داده است. هر دوی آن‌‌ها، توسط CFTC به عنوان کالا معرفی شده‌اند و تنظیم مقررات مخصوص کالاها بر آن‌‌ها اعمال می‌‌شود؛ اما بهره‌‌ مخصوص کالاها را پیشنهاد نمی‌‌دهند.

سپرده‌‌های بیشتر

بیایید فرض کنیم این کسب‌‌وکار، مدیریت پاداش برای توکن‌‌های اثبات سرمایه را پشت سر گذاشته است، مانند بیانیه‌‌های کوین بیس و Battlestar .

آیا ممکن است پاداش‌‌های سپرده‌‌گذاری‌‌شده به عنوان “توقع سود (expectation of profit)” در نظر بگیریم، به خصوص وقتی که بهره‌‌ها به این صورت تبلیغ می‌‌شوند؟ اگر چنین است، یعنی توکن‌‌ها یک نوع اوراق بهادار هستند؟

وقتی به استیبل کوین می‌‌رسیم، اوضاع پیچیده‌‌تر هم می‌‌شود.

بهره‌‌های TrueUSD وعده‌‌داده‌‌شده و استیبل کوین تثبیت‌‌شده با یورو، به مشاجرات دامن می‌‌زند؛ مشاجراتی که می‌‌گویند کوین‌‌هایی که برای افزایش سرمایه به کار می‌‌روند نمی‌‌توانند همچنان اوراق بهادار باشند. اگر این اتفاق بیفتد، هدف اصلی آن‌‌ها یعنی به کارگیری در یک معامله، به خطر می‌‌افتد.

هر دو جناح

از یک طرف، تمرکز بر بهره، به معنی بلوغ است و می‌تواند سرمایه گذاران جدید را جذب کند. این اتفاق مثبتی است.

از طرف دیگر، چند لایه بودن و پیچیدگی‌های این صنعت ، نه تنها بر کمبود تنظیم مقررات جامع و اطمینان‌‌ بخش تاکید می‌‌کند، بلکه وظیفه سنگین قانون گذاران برای تطبیق دادن قوانین قدیمی با محصولات جدید را نشان می‌‌دهد. به علاوه، موفقیت این حجم از خدمات استثنایی با بهره‌‌های جذاب، مشروط به جلب توجه قانون گذاران است؛ به خصوص وقتی این خدمات بازار خرده‌‌فروشان را هدف قرار داده باشند.

من وکیل نیستم و مطمئنم که نکات دقیق زیادی هست که آن‌‌ها را نادیده گرفته ام؛ ولی شرط می‌‌بندم که حتی وکلا هم مطمئن نیستند که اوضاع چطور پیش خواهد رفت.

همچنین شرط می‌‌بندم که بیشتر ما در مورد یک چیز اتفاق نظر داریم: هر چه اوضاع پیچیده‌‌تر شود، جذاب‌‌تر هم خواهد شد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.