گزارش G7 : استیبل کوین های جهانی تهدیدی برای ثبات مالی هستند

طبق گزارشی که گروه هفت (G7) ارائه کرده است، “استیبل کوین های جهانی” تهدیدی برای سیستم مالی دنیا محسوب می‌شوند.

0 97

استیبل کوین های جهانی تهدیدی برای ثبات مالی  : بر اساس گزارش BBC، پیش نویس گزارش ارائه شده از سوی G7 در ۱۳ ام اکتبر، به خطرات احتمالی رمز ارز ها اشاره کرده است. این پیش نویس با بیان اینکه حتی اگر اعضای انجمن لیبرا موفق به کسب رضایت سازمان‌های نظارتی شوند، افزود:

ممکن است این انجمن از جانب آنها مورد تایید واقع نشود. G7 معتقد است پیش از رسیدگی کامل به چالش‌ها، ریسک‌های قانونی و نظارتی هیچ پروژه استیبل کوینی، نباید کار خود را آغاز کند. با این حال رسیدگی به چنین مسائلی به‌معنای تضمین تایید قانونی برای این استیبل کوین ها نخواهد بود.

در ادامه G7 اظهار داشت که رشد سریع استیبل کوین های جهانی قادر به تضعیف رقابت بوده و با از دست رفتن اعتماد کاربران به آنها، تهدیدی برای ثبات مالی بحساب می‌آیند. متن کامل این گزارش قرار است در نشست سالانه صندوق بین المللی پول که در این هفته برگزار می‌گردد، به وزرای دارایی این هفت کشور ارائه شود.

با اینکه در این گزارش اشاره ویژه به پروژه رمز ارز فیسبوک یعنی لیبرا نشده است، اما این سیستم پرداخت که پیش از این نیز با مشکلاتی روبه رو بوده است، مطمئنا با چالش های بیشتری از جانب قانون گذاران مواجه خواهد شد.

قانون گذاران جهانی به شدت بر این پروژه نظارت دارند، بطوری که اخیرا بانک انگلستان با تنظیم مقرراتی، پروژه لیبرا را پیش از انتشار آن موظف نموده است که با قوانین این کشور کاملا مطابقت داشته باشد.

مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)، مدیر عامل فیسبوک، نیز در اواخر ماه جاری در مقابل کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا درباره لیبرا شهادت خواهد داد. مکسین واترز (Maxine Waters)، رئیس این کمیته و نماینده حزب دموکرات، همواره از منتقدان بزرگ این پروژه بوده است، در اوایل سال جاری این کمیته پیش نویسی از طرح “از حضور غول فناوری (فیسبوک) در تنظیم لایحه مالی خودداری نمایید” را تهیه کرد.

به تازگی چندین شریک اصلی انجمن لیبرا از آن خارج شده اند. در ۴ ام اکتبر، غول سیستم‌های پرداختی یعنی PayPal رسما خروج خود را اعلام کرده و در اقدامی مشابه شرکت‌هایMastercard ،Stripe ،eBay و Visa نیز این ائتلاف را ترک نمودند. همچنین شرکت خدمات فناوری Finco Services که در ایالت Delaware مستقر است، دادخواستی علیه فیسبوک تنظیم کرده و این شرکت را به نقض علائم تجاری، رقابت ناعادلانه و “سو استفاده از لوگوی Libra” متهم کرده است. در همین راستا شرکت Finco Services، از طراح سابق خود که این لوگو را برای فیسبوک تهیه نموده، بخاطر استفاده مجدد آن شکایت کرده است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.