حذف چهار صفر از واحد پول ایران تصویب شد

هیات دولت در جلسه امروز صبح (چهارشنبه) به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور، لایحه پیشنهادی بانک مرکزی مبنی بر تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر را به تصویب رساند.

0 86

حذف چهار صفر از واحد پول ایران :به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، این تصمیم با هدف حفظ کارایی پول ملی، تسهیل و بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی، هماهنگی با آنچه در فرهنگ و عرف جامعه درباره واحد پول ملی رواج یافته است، اتخاذ شد.

کاهش هزینه چاپ و نشر اسکناس و سکوک و نیز رفع مشکلاتی از قبیل استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره، معضلات شمارش و حمل حجم بالای اسکناس و سکه و خارج شدن مسکوکات از چرخه مبادلات اقتصادی کشور، از دیگر اهداف لایحه یاد شده است.

تحلیل شخصی فینمگ

با توجه به گفته ها اولین هدف از این اقدام ساده سازی انجام عملیات های مالی به ویژه در بخش معاملات خرد است. اما نکته مهم دیگر که می توان برداشت کرد تاثیر روانی این عمل در اقتصاد کشور خواهد بود. در این حالت مردم از نظر روانی تغییرات نرخ و تورم به مشابه حال حاضر احساس نخواهند کرد.

مفهوم مثل میلیاردها و مولتی میلیاردرها باز هم به میلیونر و مولتی میلیونر برخواهد گشت دقیقا مثل دهه ۶۰ و اواسط دهه ۷۰. خب در ظاهر این مجرا بسیار به اقتصاد کشور کمک خواهد کرد ولی این درحالیست که ممکن است این مسکن در ظاهر پوششی باشد برای یک تومور سرطانی که هر روز در حال رشد است بدون اینکه متوجه آن باشیم!

در حال حاضر، ویژگی های این تومور سرطانی را که از قبیل رشد ناگهانی نرخ تورم ، تغییرات شدید در نرخ حقوق و دستمزد، رشد ناگهانی نرخ برابری دلار، افزایش تعداد و مبلغ وام ها به بنگاه های اقتصادی و خیلی از مواردی که نمی‌دانیم قرار است دچار چه اتفاقاتی شوند،می‌شماریم . حتی اگر اتفاق خاصی از این باب نیوفتد حداقل باید این موضوعات بررسی شود و برای عموم مردم هم شفاف شود. هر قدر این تغییر در حد فتوشاپ و خیلی ساده است، ولی حق مردم این است که بدانند با این تغییر قرار است چه تحولاتی امروز و در آینده رخ دهد و تحلیل بلند این ماجرا به مردم گزارش داده شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.